Otwór na drzwi balkonowe


Modernizuję wnętrze starego domu, zmieniając układ pomieszczeń na parterze. Przed przyszłą jadalnią chciałbym wykonać mały taras, ale mam pewien problem. Otwór na drzwi balkonowe musiałbym wykuć w ścianie nośnej obciążonej stropem Teriva. Czy koniecznie muszę wykonać jakieś dodatkowe wzmocnienia? Grubość ściany razem z tynkiem wynosi 33 cm, a wysokość pomieszczeń na parterze – 280 cm.

W zasadzie każda ingerencja w elementy konstrukcyjne (nośne) domu jednorodzinnego powinna być poparta odpowiednimi obliczeniami. Dlatego pomoc konstruktora jest nieodzowna.
Podobnie jak architekta (najlepiej autora projektu), bo przecież przynajmniej jedna elewacja ulegnie zmianie, i to w sposób dość istotny.
W tym przypadku konieczność wykonania nadproża w głównej mierze zależy od przewidywanej szerokości i wysokości drzwi balkonowych. Jeśli zastosuje się drzwi stosunkowo wąskie (najwyżej 90 cm) i niskie (200 cm), to teoretycznie można nie wzmacniać ściany. Dzieje się tak dlatego, że nadproże obciążone byłoby tylko fragmentem ściany ograniczonym trójkątem równobocznym o długości boku równym szerokości otworu. Do przeniesienia tego niewielkiego ciężaru najczęściej wystarczy wytrzymałość użytej zaprawy i układ (wiązanie) pustaków w murze. Jeżeli jednak drzwi balkonowe będą wyższe lub szersze, to wierzchołek trójkąta „wniknie” w strop. Wtedy oprócz ciężaru ściany musi być jeszcze uwzględniona reakcja od stropu, czyli ciężar stropu, warstw wykończeniowych, ścian działowych, obciążenia użytkowego itp.
W zależności od rozpiętości stropu i jego układu statycznego mogą to być bardzo duże wartości. W takiej sytuacji nadproże wzmacniające jest niezbędne.
Zaleca się jednak, żeby w ścianach nośnych nad każdym otworem okiennym lub drzwiowym wykonać nadproże niezależnie od jego szerokości.

Duża wysokość ściany nad otworem i jego niewielka szerokość pozwalają zrezygnować z nadproża.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Duża szerokość otworu wymusza zaprojektowanie nadproża.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi