Parkiet a ogrzewanie podłogowe


Dotychczas sądziliśmy, że ze względu na konieczność zastosowania odpowiedniej wykładziny ogrzewanie podłogowe sprawdza się tylko w łazience, kuchni czy holu). Planujemy ułożenie w pokojach paneli lub parkietu, więc nie braliśmy pod uwagę ogrzewania podłogowego. Wykonawca namawia nas na ogrzewanie polegające na zatopieniu w płycie fundamentowej rur z ciepłym powietrzem, dzięki czemu wykończenie podłogi będzie mogło być dowolne. Czy ten sposób ogrzewania będzie wydajny i opłacalny?

Na ogrzewanej podłodze – bez względu na sposób jej ogrzewania (ogrzewanie elektryczne, wodne czy powietrzne) – można układać różne materiały wykończeniowe, w tym drewno, panele podłogowe czy wykładzinę. Warunkiem jest, by wybrany materiał był dopuszczony do stosowania na ogrzewaniu podłogowym, nie może bowiem zawierać substancji, które pod wpływem podwyższonej temperatury stają się szkodliwe dla zdrowia. Pokrycie nie może być zbyt grube. Wartość oporu cieplnego wykładziny nie powinna przekraczać 0,125 (m²·K)/W. Posadzka z drewna miękkiego nie powinna być grubsza niż 2 cm, z drewna twardego – 3 cm. Klej użytydo mocowania pokrycia musi mieć właściwości termoplastyczne.
Możliwość zastosowania różnych materiałów na ogrzewaniu podłogowym to jedno, a wydajność takiego ogrzewania to co innego. Drewno ze względu na swoje właściwości izolacyjne zawsze będzie przegrywało z okładzinami kamiennymi i ceramicznymi.

Im grubsza będzie posadzka ułożona na instalacji ogrzewania podłogowego, tym gorsze będą warunki przekazywania ciepła do pomieszczenia.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi