Paroizolacja tylko w pomieszczeniach wilgotnych?


Ocieplam poddasze wełną mineralną. Producent zaleca stosowanie paroizolacji tylko w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak kuchnia czy łazienka. Znajomi doradzają mi jednak, abym także w pozostałych pomieszczeniach ułożył folię. Zaznaczam, że we wszystkich pomieszczeniach mam wentylację grawitacyjną.

Paroizolację należy stosować we wszystkich pomieszczeniach ocieplanych wełną mineralną. W materiale tym właściwą funkcję izolacyjną pełni nieruchome i suche powietrze znajdujące się pomiędzy włóknami, a nie bazalt czy szkło, z których są one wykonane.
Jeśli przestrzeń tę wypełni para wodna, a następnie wykropli się woda to oczywiście nie będzie to miało szkodliwego wpływu na hydrofobizowane włókna wełny, ale izolacyjność termiczna maty lub płyty znacznie się obniży.
Właściwości izolacyjne wody są około 25 razy gorsze od powietrza. Dlatego paroizolację trzeba układać nie tylko w połaci dachu, jeśli poddasze jest użytkowe; dotyczy to również ścian szkieletowych, ocieplanych stropów drewnianych czy ścian działowych gipsowo-kartonowych wygradzających tak zwane pomieszczenia mokre. Paroizolacji nie stosuje się w przypadku ścian murowanych ocieplanych od zewnątrz wełną mineralną.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi