Piękne ogrodzenia na lata


Metalowe parkany cieszą się niesłabnącą popularnością. Zawdzięczają ją głównie swej trwałości, ale także uniwersalności. Łatwo je dobrać do domów utrzymanych w różnych stylach architektonicznych.

Choć teoretycznie można nie otaczać domu parkanem, rzadko się z tego rezygnuje. Nawet najniższe ogrodzenie w widoczny sposób wyznacza granice działki i informuje o tym, że wszystko, co się znajduje po jego drugiej stronie, jest własnością prywatną. Ogrodzenie, szczególnie w naszym kraju, jest również traktowane jako zabezpieczenie przed złodziejami. Stąd nierzadki widok wysokich parkanów uzbrojonych w mocne furtki i bramy. Takie ogrodzenia, często wyglądają szpetnie i wbrew pozorom zwykle nie są barierą niemożliwą do pokonania dla włamywacza. Nie warto zatem skupiać się na funkcji obronnej ogrodzenia, ale potraktować je jako element architektoniczny, który powinien pasować do domu oraz jego otoczenia.
Najbardziej uniwersalne są ogrodzenia metalowe.


Świetnie zaprojektowane ogrodzenie na miarę budynku. Chłodna szara barwa metalowych elementów podkreśla czerwień elewacji domu i muru ogrodzenia.
Autor: Mariusz Bykowski
Proste ogrodzenie z przęsłami ze stalowych kształtowników doskonale pasuje do nowoczesnej stylistyki domu. Na uwagę zasługuje subtelne połączenie pastelowych barw elewacji i ogrodzenia.
Autor: Tomasz Myśluk
Solidne słupy obłożone płytami kremowego piaskowca oraz dekoracyjne kute przęsła i brama pasują do domów o klasycznej architekturze.
Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Jasna metalowa rama i słupki obłożone granitową kostką tworzą bardzo eleganckie i wyrafinowane w swej prostocie ogrodzenie.
Autor: Andrzej Szandomirski
Metalowe ramy wypełnione taflami ze zbrojonego szkła lub z przezroczystego tworzywa zawieszono między otynkowanymi słupkami. Ogrodzenie pomimo lekkości i prześwitów dobrze chroni działkę przed spojrzeniami przechodniów i zgiełkiem ulicy.
Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Zamiast tradycyjnych przęseł metalowe, jakby wyrastające z ziemi sztachety. To niezwykle oszczędne w formie ogrodzenie doskonale pasuje do nowoczesnej architektury budynków.
Autor: Daniel Rumiancew

Tylko metal 

Ogrodzenia takie można kupić w sklepie, składzie budowlanym lub u producenta jako gotowe konstrukcje ze stali lub z aluminium. Wraz z metalowymi słupkami i przęsłami otrzymuje się komplet elementów potrzebnych do ich zmontowania. Buduje się je łatwo i dosyć szybko. Najbardziej pracochłonne jest wykonanie betonowych podmurówek i fundamentów, do których przytwierdza się słupki.
Producenci ogrodzeń gotowych oferują niekiedy prefabrykowane podmurówki lub betonowe stopy fundamentowe z otworem na słupek. Są droższe niż fundamenty własnej roboty, ale ich zastosowanie znacznie ułatwia i przyspiesza budowę ogrodzenia.

Przęsła. Najprostsze wykonane są z prętów o przekroju okrągłym. Zwykle mają budowę siatki o prostokątnych oczkach. Panele z prętów można skracać, przycinając je piłą do metalu.
Gotowe przęsła mogą też być zrobione z płaskowników, kątowników i elementów kutych ustawionych zwykle pionowo i połączonych ze sobą poprzecznymi elementami nadającymi przęsłu sztywność. Na ich krańcach znajdują się otwory bądź uchwyty do łączenia przęseł ze słupkami. Podobnie zbudowane są przęsła z kształtowników o przekroju zamkniętym. Najczęściej są one aluminiowe.

Słupki. Przeważnie zrobione są z kształtowników o przekroju zamk-niętym – prostokątnym, kwadratowym lub okrągłym. Od góry są zaspawane lub zamknięte specjalnym kapturkiem z tworzywa sztucznego. Ich wysokość wynosi od 50 do 280 cm. Często mają fabrycznie wykonane uchwyty do przykręcania przęseł śrubami. Najlepsze są do tego śruby z nakrętkami samozrywalnymi, które odrywają się po dokręceniu. Przęsło jest wówczas zabezpieczone przed wymontowaniem (na przykład przez złodzieja). Niekiedy przęsła mocowane są też do słupków specjalnymi obejmami, mogą być także przyspawane.

Stalowe ogrodzenia gotowe są zabezpieczone fabrycznie przed korozją poprzez ocynkowanie ogniowe. Można je również pomalować na dowolny kolor farbą z palety RAL. Malowane mogą być też ogrodzenia aluminiowe. Najlepszym zabezpieczeniem przed rdzą i szkodliwym wpływem słońca i deszczu jest pokrycie elementów metalowych tworzywem sztucznym. Ogrodzenia wykończone w ten sposób są jednak droższe od pozostałych. Na trwałość ich wykończenia udziela się nawet dziesięcioletniej gwarancji.

Ogrodzenie metalowe na betonowej podmurówce.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Ogrodzenie metalowe na fundamencie punktowym.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Mur i metal
Ceramiczny murek i słupki, a między nimi metalowe przęsła to najpopularniejszy pomysł na ogrodzenie domu.

Przęsła. Wykonuje się je głównie ze stali lub z kutego żelaza. Zwykle zbudowane są z prętów, płaskowników lub kątowników. Często producenci nadają metalowym przęsłom ozdobny wygląd, wzbogacając je kutymi ornamentami. Starają się przy tym, by ich wzory były niepowtarzalne.
Przęsła kupuje się w zakładach ślusarskich lub kowalskich, wybierając je z katalogu lub zlecając wykonanie zamówienia indywidualnego. Są zabezpieczane antykorozyjnie poprzez ocynkowanie ogniowe i pomalowanie farbą. Mają wyprofilowane uchwyty umożliwiające montaż do słupków. Można je przyspawać lub połączyć śrubami.

Słupki. Murowane – zwykle z cegieł elewacyjnych lub klinkierowych – są połączone niewysoką podmurówką z tego samego materiału.
Do budowy ogrodzenia można wykorzystać naturalne kamienie. W sprzedaży są też gotowe słupki i podmurówki betonowe, które imitują cegłę klinkierową lub kamień.
Ich montaż zleca się przeważnie murarzom, lecz usługę taką oferują niekiedy również zakłady produkujące przęsła. Zazwyczaj przygotowują wówczas także całościowy projekt ogrodzenia.
Uwaga! Długość przęseł i, co za tym idzie, odległość między słupkami nie powinna być zbyt mała, bo wówczas ogrodzenie niemal całkiem zasłoni widok na dom i posesję. Optymalna długość przęsła to 2-2,50 m. Bardzo długie można wzmocnić metalowym wspornikiem zamocowanym na podmurówce.

Ogrodzenie murowane z przęsłami metalowymi.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Sposób połączenia przęsła ze słupkiem.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Konserwacja przedłuża trwałość

Ogrodzenia metalowe są podatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Woda i słońce doprowadzają do ich powolnego niszczenia. Metalowe słupki, przęsła i łączniki korodują. Fabryczne zabezpieczenie zazwyczaj wystarcza na kilka lat. Później o jakość parkanów trzeba zadbać samemu. Metalowe ogrodzenia muszą być systematycznie odrdzewiane. Polega to na usunięciu nalotów rdzy, przeszlifowaniu metalu, pomalowaniu go specjalną farbą antykorozyjną i ponownym pomalowaniu farbą do metalu. Mocno zardzewiałe parkany można zdemontować i zawieźć do zakładu zajmującego się piaskowaniem metalu pod ciśnieniem. Po takim zabiegu są idealnie oczyszczone i gotowe do ponownego malowania.Ozdobne kute elementy i podmurówka z solidnych kamiennych ciosów, czyli piękne ogrodzenie w starym stylu. Takie ogrodzenia lubią przestrzeń, domy w stylu dworków i sąsiedztwo starodrzewu.
Autor: Mariusz Pasek
Parkan z metalowych prętów połączonych w ramę. Klasyczny, spokojny, wszędzie dobrze pasuje. Ładnie komponuje się z żywopłotem, który wypełnia prześwity przęsła, izolując wnętrze działki.
Autor: Mirosław Krogulec
Najprostszy sposób odgrodzenia posesji to otoczenie jej gotowym płotem z metalowych prętów. Zaletą takiego rozwiązania jest szybki i łatwy montaż.
Autor: BEKAERTAżurowy parkan nie osłania, ale podkreśla architekturę budynku. Wykończone żółtym klinkierem słupki pięknie współgrają z elewacją domu.
Autor: Daniel Rumiancew
Piękny parkan z kutych elementów. Ażurowy, nie przytłacza otoczenia, ale harmonijnie łączy się z rosnącymi wokół roślinami.
Autor: Tomasz Myśluk
Dopiero z bliska widać niezwykły detal: przypominające biżuterię niewielkie kamienie oprawione w metal.
Autor: Tomasz Myśluk

Ogrodzenia w świetle prawa

- Ogrodzenia nie mogą przekraczać granicy posesji ani linii rozgraniczającej ulicy, która jest ustalona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
- Bramy i furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz ani mieć progów.
- Przed rozpoczęciem prac geodeta powinien wytyczyć usytuowanie fundamentu pod ogrodzenie (nie jest to obowiązkowe, ale wskazane, aby uniknąć pomyłek).
- Minimalna szerokość furtki (w świetle słupków) wynosi 0,90 m, a bramy – 2,40 m.
- Do wysokości 1,80 m ogrodzenie nie może być zakończone zaostrzonymi elementami.
- Gdy ogrodzenie ma być budowane od strony ulicy, placu lub innego miejsca publicznego, zamiar jego budowy trzeba zgłosić w starostwie. Do zgłoszenia należy dołączyć szkic ogrodzenia, mapę z jego przebiegiem i oświadczenie na druku dostępnym w urzędzie o prawie do terenu.
- Budowę ogrodzenia między posesjami trzeba zgłosić tylko wówczas, gdy ma ono przekraczać 2,20 m wysokości.
- Po zgłoszeniu zamiaru budowy ogrodzenia czekamy 30 dni. Jeśli w tym czasie nie dostaniemy żadnego zawiadomienia z urzędu, możemy przystąpić do jego montażu.


Metalowe pręty wiją się, plączą, wznoszą ku górze i... tworzą ogrodzenie, które mimo pozornej delikatności jest solidne i trwałe.
Autor: Mariusz Bykowski
Równie misternie została wykonana furtka.
Autor: Mariusz Bykowski


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi