Podłoga to podstawa. Wybieramy materiał na podłogę

Od posadzki w domu wymagamy bardzo wiele. Powinna tworzyć spójną całość z wnętrzem – wtapiając się w nie lub wyróżniając na tle innych elementów. Musi być trwała i przyjazna, ciepła i bezpieczna, piękna, no i najlepiej niedroga. Powinna sprawdzić się w reprezentacyjnym salonie, w mokrej łazience i na zaśnieżonym tarasie. Często towarzyszy nam całe życie. Dlatego wybór materiału na podłogę jest naprawdę ważny.

Na czym stoimy
Posadzka wpływa na styl wnętrza. Niektóre materiały będą się dobrze czuły w każdym towarzystwie, ale są i takie, które zdominują charakter pomieszczenia.

Dyskretna. Płytki z porcelanowego gresu są chętnie stosowane do wykańczania wnętrz minimalistycznych. Ich nienarzucający się kolor wprowadza ład i spokój. Podłoga wraz z innymi elementami wnętrza tworzy przemyślaną, spójną całość.
Autor: OPOCZNO
Reprezentacyjna. Stylowym wzorem (jasnokremowy marmur z wiśniowymi wstawkami granitu) nawiązuje do dawnych wnętrz reprezentacyjnych. To podłoga luksusowa, podkreślająca prestiż, dodająca domowi splendoru.
Autor: MARMURY CENTRUM LUBLINCiepła. Po takiej posadzce można chodzić boso. Jej ciepło podkreśla złocistomiedziana barwa. Parkiet z egzotycznego drewna badi rozświetla wnętrze. Razem ze słonecznymi ścianami tworzy przytulny, ciepły nastrój.
Autor: DLH DREWNO
Rustykalna. Brązowoceglasty klinkier to stosowany od lat materiał na posadzki. Doskonale wpisuje się w swojski klimat kuchni. Prostokątne płytki można układać w różne wzory. Tu tradycyjna cegiełka ożywia kuchenną posadzkę.
Autor: Andrzej SzandomirskiJasna. Jednolita posadzka z jasnego drewna pozwala skupić uwagę na wyposażeniu wnętrza – meblach, obrazach, przedmiotach. Jest delikatna i lekka. Nie narzuca stylu wykończenia wnętrza. Jej neutralność sprawia, że może być tłem dla różnorodnych mebli.
Autor: TARKETT
Ciemna. Posadzka z czarnego dębu to mocny akcent we wnętrzu. Sama w sobie dekoracyjna, wymaga podporządkowania innych elementów wystroju. Zróżnicowanie odcieni deszczułek sprawia, że podłoga jest pełna energii.
Autor: Aleksander RutkowskiZ humorem. Wykładzina elastyczna o nietypowym wzorze to ciekawa alternatywa dla najczęściej spotykanych motywów posadzek kuchennych. Nie naśladuje drewna, kamienia czy płytek. Daje możliwość nowych rozwiązań estetycznych i nic nie traci ze swej praktyczności.
Autor: Aleksander Rutkowski
Naturalna. Oryginalna wzorzysta posadzka o dynamicznej fakturze, która rozwesela wnętrze. Doskonale pasuje do pokoju dziecięcego. Dzięki naturalnym właściwościom korka połączonego z barwionym kauczukiem jest ciepła, cicha, bezpieczna, a także miękka i elastyczna.
Autor: DOM KORKOWY

Właściwości materiałów
Wybierając materiał na posadzkę, uwzględnijmy jego właściwości techniczne. Zwróćmy uwagę na trwałość i odporność na różne szkodliwe czynniki. Pamiętajmy o bezpieczeństwie, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne. Ważne są też wrażenia dotykowe, to, czy na podłodze przyjemnie będzie stawiać stopy.

Podłoga dla oszczędnych
Jeśli nie urządzamy się na długo albo lubimy częste zmiany wystroju wnętrza, zdecydujmy się na tańszy materiał posadzkowy.

Oszczędza się, nie tylko kupując tani materiał, ważne jest także, aby można go było łatwo i tanio ułożyć, a potem konserwować.
Autor: BARLINEK

Wykładziny elastyczne
Są coraz trwalsze i mają coraz ładniejsze wzory. Wyglądają najbardziej efektownie, gdy wprowadzamy je do wnętrza w sposób przemyślany, jako część aranżacji, a nie przypadkowy zamiennik. Nie wymagają zbytniego nakładu pracy zarówno przy kładzeniu, jak i pielęgnacji.
Co zyskujemy:
- bezspoinową powierzchnię. Można wyłożyć nimi podłogę bez połączeń, ponieważ są dostępne nawet w szerokości 5 m;
- oryginalne wzornictwo. Naśladują nie tylko tradycyjne materiały podłogowe. Coraz częściej zaskakują wzorami plastycznymi opartymi na ciekawych barwach lub nietypowych motywach (chmury na niebie, skóra węża, trawa, wzory kwiatowe);
- funkcjonalność. Łatwo dobrać rodzaj wykładziny do pomieszczenia. Wykładziny na podkładzie chemicznym nie wchłaniają wilgoci, a na podkładzie mechanicznym są szczególnie sprężyste i wytrzymałe na obciążenia;
- zróżnicowaną powierzchnię. Dostępne są wykładziny o fakturze, która jest na przykład częściowo błyszcząca lub matowa. Również zastosowanie kolorowego granulatu w warstwie powłoki ochronnej sprawia, że faktura jest wypukła.
Uwaga: Często tanie imitacje powtarzają tylko wzór i sposób ułożenia naturalnej posadzki, ich sztuczność zdradza nienaturalna, schematyczna faktura lub zbyt błyszcząca powierzchnia. Wykładzina nigdy nie wyda dźwięków typowych dla naturalnych materiałów. Nie stworzy też charakterystycznych wrażeń dotykowych. W miarę upływu czasu wykładzina traci zalety, a wszelkie ubytki rażą i szpecą.

Wykładziny tekstylne

Są synonimem posadzki ciepłej i przytulnej. Ich powtarzające się na całej powierzchni wzory dają możliwość ułożenia jednolitej stylistycznie, cichej i przyjemnej w dotyku posadzki.
Są tak różnorodne funkcjonalnie, że można je zastosować prawie we wszystkich wnętrzach.
Co zyskujemy:
- przytulność. To miękka i ciepła posadzka na całej powierzchni;
- dźwiękochłonność. Dobrze tłumi dźwięki, zwłaszcza jeśli ma podłoże piankowe o dużym współczynniku pochłaniania dźwięków;
- bezpieczeństwo. To najbezpieczniejszy materiał podłogowy, nie jest śliski, a w razie upadku amortyzuje i łagodzi jego skutki.
Uwaga: Nie wolno ich stosować w miejscach narażonych na wilgoć. Jeśli przez dłuższy czas będą mokre i zawilgocone, mogą gnić. Nie możemy takiej wykładziny przykryć dywanem czy chodnikiem, więc możliwości wzbogacenia aranżacji wnętrza są ograniczone. Pielęgnacja wykładzin jest pracochłonna – wymagają odkurzania co dwa-trzy dni.
Okresowo należy zlecać ich czyszczenie specjalistycznej firmie. Powinniśmy też pamiętać o natychmiastowym usuwaniu plam; czasami jest to, niestety, kłopotliwe i czasochłonne.


Dobry sposób na kuchenną posadzkę z polotem to wykładzina elastyczna w nowoczesny wzór.
Autor: Piotr Mastalerz
Na posadzce z wykładziny dywanowej można się położyć, pograć w piłkę, a kiedy się zniszczy, łatwo ją wymienić.
Autor: Piotr Ligier

Najtańsze płytki ceramiczne

Można uzyskać z nich posadzkę rustykalną, neutralną, nowoczesną. Mimo że wzory i formaty tanich płytek są na rynku od dawna, to ciekawe ich ułożenie może sprawić, że będą piękną ozdobą domu.
Co zyskujemy:
- naturalność – a więc materiał zdrowy, w wyniku wypalania pozbawiony trujących związków, bezpieczny dla alergików;
- trwałość. Nawet gorszej jakości płytki są trwalsze od wielu innych materiałów posadzkowych;
- łatwość pielęgnacji. Zmywalny materiał niezastąpiony w kuchni czy łazience.
Uwaga: Tanie płytki są najczęściej cieńsze i bardziej kruche, niekiedy nie trzymają wymiarów.

Panele laminowane

Są coraz bardziej popularne. To doskonały materiał dla osób, które chcą mieć drewnianą posadzkę, ale nie mają czasu lub pieniędzy na jej ułożenie. Układane bezklejowo można zabrać ze sobą podczas przeprowadzki.
Co zyskujemy:
- posadzkę w jeden dzień. Układa się je szybko i sprawnie. Dzięki instrukcji dołączonej do paneli może je ułożyć nawet osoba niedoświadczona. Z podłogi panelowej można korzystać natychmiast po jej ułożeniu;
- możliwość ponownego ułożenia. Panele bezklejowe można układać ponownie – nawet do trzech razy;
- efektowną imitację. Dzięki nim możemy uzyskać tanią i efektowną posadzkę z drewna egzotycznego lub intarsjowaną;
- nietypowe wzornictwo. Panele odtwarzają nie tylko wzory charakterystyczne dla drewna, kamienia i ceramiki. Na ich powierzchni mogą się znaleźć kompozycje z warzyw czy historyjki obrazkowe.
Uwaga: To posadzki bardzo akustyczne. Można tę wadę nieco skorygować, układając jako podkład matę eliminującą hałas; niektóre firmy oferują panele z wbudowanym systemem tłumiącym kroki. Podłogi z paneli laminowanych nie są odnawialne. Nie można ich cyklinować ani lakierować.


Jeśli mamy możliwość taniego ułożenia płytek ceramicznych, możemy cieszyć się podłogą z naturalnego i funkcjonalnego materiału.
Autor: CERAMIKA PARADYŻ
Panele laminowane są ciepłe i łatwe do czyszczenia, nie alergizują; dzięki łatwemu montażowi są atrakcyjnym materiałem na posadzkę.
Autor: ARECO-SWEDEN PERGO

Drewniana mozaika parkietowa

Dzięki niej możemy mieć niedrogą drewnianą posadzkę. Ma naturalny wzór i kolor. Można z niej stworzyć  posadzkę neutralną lub przyciągającą wzrok wzorzystą.
Co zyskujemy:
- tanią posadzkę naturalną. Jest ona o wiele tańsza od parkietu z tego samego gatunku drewna;
- łatwość ułożenia. Deszczułki mozaiki są fabrycznie połączone w zestawy naklejone na papier, siatkę lub taśmę samoprzylepną. Przykleja się je do podłoża, układając siatką do góry, którą po przyklejeniu deszczułek się zrywa;
- możliwość tworzenia wzorów. Poszczególne elementy można układać osobno, co umożliwia  wymianę lamelek między arkuszami i tworzenie ciekawych wzorów kolorystycznych i geometrycznych.
Uwaga: Mozaiki są cieńsze od innych rodzajów posadzek drewnianych, dlatego nie można ich wielokrotnie cyklinować. Do ich produkcji wykorzystuje się drewno gorsze jakościowo lub pochodzące z odpadów.

Wylewka betonowa

Do niedawna kojarzona tylko z garażami lub pomieszczeniami gospodarczymi, weszła na salony. Często stosowana w loftach – wnętrzach industrialnych. Nie zawsze musi wyglądać jak „zimny beton”; jej surowość i pospolitość znikną, gdy zestawimy ją z ciekawymi meblami, ocieplimy ogrzewaniem podłogowym, pomalujemy farbą w ładnym kolorze lub w ciekawe wzory.
Co zyskujemy:
- posadzkę „przejściową”. Wylewka betonowa może stanowić wierzchnią warstwę podłogi. Na betonową posadzkę warto się zdecydować, gdy musimy zrezygnować z droższego wykończenia. Często to lepsza decyzja niż przypadkowy wybór posadzki;
- łatwość wykonania i eksploatacji. Jest tania, łatwa do wykonania i utrzymania w czystości, nie wymaga specjalnej konserwacji z użyciem kosztownych materiałów pielęgnacyjnych.
Uwaga: To posadzka o zdecydowanym charakterze, najbardziej pasuje do wnętrz nowoczesnych, ascetycznych.    


Jednym z najtańszych i ponadczasowych sposobów na drewnianą podłogę jest mozaika. Prezentuje się dobrze także w towarzystwie innych materiałów podłogowych.
Autor: Michał Glinicki
Beton pomalowany farbą to ciekawy pomysł na bezspoinową, nowoczesną posadzkę w kuchni.
Autor: Piotr Mastalerz
Podłoga na lata
Budując dom dla siebie i przyszłych pokoleń, warto zdecydować się na posadzkę solidną – taką, która wiele przetrwa, pięknie się zestarzeje, z czasem nabierze szlachetności.

Z drewna

Najbardziej tradycyjnym materiałem na posadzkę jest drewno. Nadaje pomieszczeniu szlachetny wygląd. Czas działa na jego korzyść. Jest ciepłe i trwałe, wykorzystuje się je na posadzki zarówno w formie tradycyjnego parkietu, desek, mozaiki, jak i paneli drewnianych.
Posadzkę drewnianą można wielokrotnie odnawiać. Na trwałość ma wpływ grubość jej elementów. Panele drewniane mają cienką, 2-4-milimetrową warstwę wierzchnią z drewna wysokogatunkowego, natomiast ich pozostałe warstwy są z drewna gorszego gatunkowo. Cienka jest mozaika – ma około 8 mm; parkiet ma grubość około 2 cm (parkiet przemysłowy – około 2,2 cm), deski – od 1,4 do 3 cm. Grubsze są drewniane kostki brukowe – od 2,5 do 8 cm.
Najtrwalsze materiały na posadzkę drewnianą:
- drewno egzotyczne. Dzięki dużej twardości jest odporne na ścieranie, uszkodzenia, zarysowania. Niski współczynnik skurczu sprawia, że jest odporne na wilgoć;
- drewno drzew liściastych, takich jak: dąb, jawor, klon. Twarde, ale nieodporne na wilgoć jest drewno bukowe;
- drewno I klasy. Gwarantuje trwałość posadzki. Nie ma ciemnych sęków – mogą wypadać – ani przebarwień, które z czasem będą się pogłębiać;
- deski cięte z promienia drewna. Na trwałość ma też wpływ sposób wstępnej obróbki drewna; najbardziej trwałe są deski wycięte z części między rdzeniem a skrajnymi słojami drewna, mniej trwałe są te zawierające rdzeń i tarcica boczna – ma sęki.
Uwaga: Drewno drzew iglastych stosuj w miejscach nienarażonych na zniszczenie. Można je łatwo zarysować, jest podatne na wgniecenia i mało odporne na wilgoć. Jeśli ma się znaleźć w miejscach wilgotnych, narażonych na ścieranie, musi być dobrze zabezpieczone. W miejscach, w które wnosi się piasek, brud, należy położyć maty zabezpieczające, wycieraczki. Powierz ułożenie posadzki sprawdzonemu parkieciarzowi. Fachowiec powinien dobrać odpowiednie drewno i materiały potrzebne do jego ułożenia.Jasny parkiet z wyraźnym usłojeniem daje efekt ekskluzywnej posadzki.
Autor: Andrzej Szandomirski
Parkiet ułożony w klasyczną jodełkę to ponadczasowe, uniwersalne pokrycie podłogi.
Autor: Piotr Ligier
Ciepły czereśniowy parkiet to trwała, twarda posadzka, która dzięki swej neutralności może pasować do wnętrz w różnych stylach.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk

Z kamienia

Inwestycją na wiele pokoleń może być posadzka z kamienia. To materiał ceniony za trwałość, odporny na zużycie. Jego naturalne piękno opiera się czasowi. Charakterystyczna struktura i ziarnistość wielu rodzajów kamieni z wiekiem się pogłębia, staje się coraz bardziej wyrazista. Jeśli zmatowieje lub wytrze się, można go wielokrotnie odnawiać.
Najtrwalsze materiały na posadzkę kamienną:
- granit. Jest niepalny, odporny na zmiany temperatury, wilgoć i pękanie. Dzięki dużej twardości i małej sprężystości trudno go zarysować, nie plami się. Wymaga najmniej zabiegów – nie trzeba go impregnować, jest odporny nawet na działanie agresywnych środków czyszczących;
- marmur. Jest trwały, ale lepiej go nie stosować na zewnątrz i w miejscach, w których byłby narażony na wilgoć. Wypolerowana powierzchnia marmurowa może po pewnym czasie zmatowieć i pokryć się siatką rys. Jeżeli zależy nam na tym, aby był lśniący i nie starzał się, powinien być zaimpregnowany. Zabieg trzeba co jakiś czas powtarzać;
- wapienie zbite. Na zewnątrz ich powierzchnia matowieje i blaknie;
- trawertyn. Jest trwały. Z czasem jego pory i wyżłobienia mogą się pogłębiać. Wymaga zaszpachlowania otworów, polerowania, impregnowania. Zabiegi trzeba powtarzać.
Uwaga: Wybieraj elementy kamienne dużej grubości, bo nawet starty kamień można wielokrotnie odnawiać i dalej użytkować.
Lepiej unikać miękkiego piaskowca. Jest porowaty i łatwo się plami. Lekkie wapienie są miękkie, porowate i mało odporne na warunki atmosferyczne. Duże płyty łupku są kruche, mogą pękać i odpryskiwać.Włoski trawertyn tworzy piękną, stonowaną posadzkę kuchenną. Dzięki dobrze zabezpieczonym żłobieniom długo będzie zdobił kuchnię.
Autor: Michał Skorupski
Wysokiej jakości gres to dobry materiał na trwałą i praktyczną posadzkę, która przez lata nie zmieni wyglądu.
Autor: VILLEROY & BOCH
Niebieski kwarcyt przyciąga wzrok piękną barwą i bogatym użyłkowaniem. Taka posadzka to wyszukana i trwała ozdoba domu.
Autor: Juliusz Sokołowski

Z płytek ceramicznych wysokiej jakości

Odporne na upływ czasu są także płytki ceramiczne, często uważane za najbardziej trwałe okładziny podłogowe. Decydują o tym ich właściwości techniczne, odporność na czynniki mechaniczne i chemiczne.
Płytki nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, tylko niektóre trzeba regularnie pokrywać impregnatami.
Decydując się na gres polerowany lub porcelanowy, wybieramy nie tylko materiał, ale i efekt na lata.
Można także wybrać płytki, które będą się ładnie starzeć. Osiągniemy taki efekt, stosując klinkier, cotto czy utrzymane w stylu rustykalnym albo historycznym gresy i terakoty.
Najtrwalsze materiały na posadzki ceramiczne:
- gres. Materiał niemal tak twardy jak diament, a więc odporny na ścieranie, zarysowania, zaplamienie, jest nienasiąkliwy;
- klinkier. Ma bardzo dobre właściwości techniczne, nasiąkliwość bliską zera, dużą odporność na ścieranie i uderzenia;
- cotto. Pięknie się starzeje, dzięki znacznej grubości – około 2 cm – ma dużą wytrzymałość mechaniczną;
- terakota. To najstarszy rodzaj płytek ceramicznych. O ich wytrzymałości i trwałości decyduje mocno spieczona kamionka, z której wykonano płytki, rodzaj szkliwienia i sposób wypalania,
Uwaga: Unikaj gresu polerowanego nieimpregnowanego. Ma mniejszą odporność na plamienie, ponieważ w trakcie polerowania otwiera się mikropory – dlatego powinien być pokryty środkami chroniącymi przed wchłanianiem brudu i plamieniem. Niekiedy w wyniku ostrego polerowania może zmatowieć. Krucha terakota jest mniej odporna na uderzenia i zarysowania od innych płytek ceramicznych. Obtłuczona odsłania mało efektowny czerep płytki.Ciepłe rustykalne płytki tworzą klimat tradycyjnego domu, sugerują, że jest starszy niż w rzeczywistości.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
Elegancki, gładki gres porcelanowy to dobry materiał na posadzkę w przedpokoju. Jest trwały i łatwo utrzymać go w czystości.
Autor: Piotr Syndoman
Wykładzina dywanowa z wysokim, gęstym runem otula sypialnię. Jasna, ale tu nie jest bardzo narażona na zabrudzenie. Taka posadzka wprowadzi nas w sen miło i bezpiecznie.
Autor: Radosław Wojnar
Podłoga funkcjonalna
Materiał dobieramy zgodnie z przeznaczeniem pomieszczenia. Inaczej planujemy posadzkę w wydzielonym pomieszczeniu o czysto użytkowym charakterze, inaczej we wnętrzu wielofunkcyjnym. Wybierajmy, pamiętając o właściwościach technicznych materiałów.

Jak kupić taniej
Ważnym argumentem przy zakupie materiału na posadzkę jest cena.

Tańsze będą materiały nieznanego producenta, który chce pozyskać klienta. Cena jest niższa, gdy materiały są produkowane na wyłączność sieci handlowej i nie są sygnowane marką firmy. Są wtedy tańsze, ale często gorsze jakościowo od towarów sprzedawanych pod logo producenta.
Tańsze są stare kolekcje, w których powielane są te same od lat wzory i formaty. Okazją do zakupu tanich materiałów jest wymiana asortymentu, wejście nowej serii wzorniczej, kiedy to sklepy chcą zwolnić powierzchnie magazynowe. Kolekcje wprowadzające nowe wzornictwo i technologie są zawsze droższe.
Tańszy będzie materiał gorszy gatunkowo. Warto zastanowić się nad wyborem towaru drugiego gatunku. Może być do niego zaklasyfikowany materiał tak samo dobry technicznie jak ten pierwszego gatunku, ale niezgodny z normami estetycznymi. Mogą to być niewielkie odstępstwa od koloru, wzoru lub faktury.
Tańsza będzie zawsze produkcja masowa. Więcej musimy zapłacić za towar dostarczany na zamówienie, materiały z katalogów sprowadzane specjalnie dla nas lub wykonane na indywidualne zamówienie.
Pamiętajmy, że zakup materiału na posadzkę to nie koniec wydatków. Dowiedzmy się zawczasu, ile będą kosztowały odpowiednie kleje, pianki, lakiery, maty, folie izolacyjne czy impregnaty. Często od zakupu i zastosowania tych materiałów producenci uzależniają uzyskanie gwarancji i późniejsze reklamacje. Doliczmy również koszt wykonania posadzki.


Posadzka w kuchni otwartej na salon powinna być zarazem piękna i funkcjonalna.
Autor: Jacek Kucharczyk
Na podłogę w salonie najczęściej wybieramy drewno. Jasne i neutralne deski dostosują się do każdej zmiany wystroju wnętrza.
Autor: Aleksander Rutkowski

Płytki ceramiczne

Najtańsze płytki są sprowadzane hurtowo do wielkich sieci handlowych. Często nie są firmowane marką producenta. Taniej można kupić również tak zwane końcówki. Oferują je sklepy specjalistyczne; raczej nie ma ich w supermarketach. „Końcówką” może być 5 albo nawet 100 m². Dokładnie sprawdźmy, czy wystarczą nam płytki, które są w sklepie, bo trudno będzie później dokupić takie same. Obniżane są też ceny kolekcji niekompletnych, w których może być tylko płytka bazowa bez listew lub dekorów. Takie płytki można kupić od 15 do 30% taniej. Najdroższe są krótkie serie sygnowane przez znanych projektantów i dekory sprzedawane na sztuki.
W sprzedaży są płytki pierwszego i drugiego gatunku. W pierwszym gatunku na sto sztuk pięć może być gorszych jakościowo. W drugim są płytki z niewielkimi wadami wzorów, takimi jak niedodrukowane wzory, delikatne różnice w doborze barw we wzorze, niewielkie odstępstwa kolorystyczne. Niektóre sklepy sprzedają też płytki poza gatunkiem – te mogą nie trzymać wymiarów lub mieć wady dekoracji. Przeważnie mają też gorsze parametry odpornościowe, dlatego należy dokładnie sprawdzać, jaka była przyczyna niezaliczenia ich do płytek gatunkowych.

Kamień

Tańszy jest kamień łatwo dostępny, wydobywany masowo – z dużego złoża –  bez wielkich nakładów i trudności eksploatacyjnych. Najdroższy kamień to twardszy od granitu niebieski kwarcyt, najtańsze są szare marmury i kamienie z polskich złóż. Tanie są też niewielkie odłamki kamienne, tak zwane odpadowe – płyty mają tę samą grubość, ale różny kształt. Z płytek formatowanych najtańsze są cienkie płytki kwadratowe 10 x 10 cm o grubości 5 mm. Cena zależy też od obróbki kamienia; najdroższe są kamienie polerowane, najtańsze piaskowane – kosztują około 15 zł mniej za 1 m². Sprzedawcy uzależniają też cenę od ilości kupowanego materiału. Jeśli jest duża, możemy liczyć nawet na 40% upustu.

Panele laminowane
Droższe są panele o wyższej klasie ścieralności i większej możliwości zastosowań, z bardziej zagęszczonej płyty HDF. Cenę podwyższają też nowe rozwiązania wyciszające, podnoszące odporność na wilgoć i antybakteryjne. Więcej zapłacimy także za panele bezklejowe, które możemy ułożyć sami, a także wielokrotnie demontować. Równie ważny jest wzór dekoracyjny. Najtańsze wzory są schematyczne i mają niezróżnicowane odcienie. Najdroższe panele wyróżnia różnorodność wzoru, słoi, odcieni, koloru, struktury i zachowana ciągłość wzoru. Istotna jest też powtarzalność deski w zestawie, w najdroższych taka sama jest co 36. deska. O jakości, a tym samym o cenie decyduje też gwarancja. Najczęściej waha się od roku do 15 lat.

Drewno

Najdroższe drewno należy do I klasy – bez sęków, o jednolitej barwie i równomiernym usłojeniu. Drewno drugiej klasy często różni tylko bardziej zróżnicowana barwa i usłojenie – jest to materiał bardziej wzorzysty, ale wcale nie gorszy jakościowo. Różnica w cenie między klasami wynosi od 15 do 40 zł za 1 m². Najtańsze jest drewno III klasy, ma najbardziej zróżnicowaną barwę, usłojenie i największe sęki, o średnicy do 25 mm.
Cena zależy też od rodzaju drewna, na przykład 1 m² mozaiki dębowej może kosztować 31 zł, a jesionowej – 38 zł. O 15 do 20% droższe są posadzki z drewna klonowego, czereśniowego czy akacjowego. Nadal najdroższe są posadzki z drewna egzotycznego – za 1 m² musimy zapłacić około 48 zł.

Wykładziny

Najtańsze wykładziny z PCW to cienkie wykładziny jednowarstwowe. Znacznie droższe są grubsze wielowarstwowe oraz wyprodukowane z surowców naturalnych linoleum. Najdroższe, ale i najtrwalsze, są kauczukowe. Wykładziny elastyczne są sprzedawane w rolkach, mają szerokość od 1,5 do 5 m. Można je też kupić w postaci płytek. Więcej zapłacimy za wykładziny elastyczne pokryte specjalną powłoką zwiększającą ich odporność na zniszczenie. Ułatwia ona czyszczenie i powoduje, że brud nie wnika głęboko.
O cenie wykładziny dywanowej decyduje rodzaj włókna, splotu, jego gęstość i długość runa oraz podkład, na którym runo osadzono. Najdroższe są wykładziny przymocowane do filcu. Najtańsze to osadzone na gąbce włókna polipropylenowe. Wielokrotnie więcej trzeba zapłacić za wykładzinę poliamidową, w modnych kolorach, o skręconych włóknach (co znacznie polepsza jej jakość). Najdroższe są wykładziny z włókien naturalnych, z runa wełnianego i z włókien roślin egzotycznych.Płytki ceramiczne to sprawdzony sposób na trwałą i bezpieczną posadzkę w łazience.
Autor: VILLEROY & BOCH
W pomieszczeniu gospodarczym sprawdzi się łatwa do utrzymania w czystości wykładzina elastyczna.
Autor: Jacek Kucharczyk
Taras wyłożony mrozoodpornym gresem w ciepłych barwach harmonizuje z zielonym otoczeniem domu.
Autor: IRIS CERAMICA

Ile kupić?

Trzeba obliczyć powierzchnię podłogi przeznaczoną do wyłożenia. Ułatwi nam to rzut pomieszczenia wykonany na papierze milimetrowym. Niektóre materiały kupowane w paczkach są obliczone na ułożenie określonej powierzchni.
W zależności od wzoru kupujemy od 5 do 15% materiałów więcej. Niektóre trzeba będzie przyciąć, a około 10% należy zostawić na naprawy i wymianę. Trzeba wiedzieć, że kupujemy 15% płytek więcej, gdy układamy je w karo, a 13% przy układaniu na zrąb. 5% więcej potrzebujemy, gdy układamy je prosto. Płytek nie trzeba układać pod wanną i brodzikiem, kładziemy je natomiast pod szafkami.
Kupując wykładzinę, do pokrywanej powierzchni należy dodać po 10-15 cm. Najlepiej, gdy w pomieszczeniu można zastosować wykładzinę pochodzącą z tej samej rolki. Daje to gwarancję zachowania tonacji barwy. Jeśli decydujemy się na wykładzinę wzorzystą, która będzie łączona, to pamiętajmy o tym, że należy kupić jej odpowiednio więcej, tak aby można było dopasować wzór.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi