Pomysły na parapet zewnętrzny


Parapety zewnętrzne są niezbędne. Zabezpieczają przed tworzeniem się zacieków pod oknami. Trzeba je dobierać tak, by pasowały do elewacji i, o ile to możliwe, stanowiły ozdobę domu. Nie można też popełnić błędów przy ich montażu, bo skutkiem będzie zawilgocenie ścian.


Jak wybierać parapety zewnętrzne?


Aby dokonać prawidłowego wyboru parapetów, należy wziąć pod uwagę wiele czynników:
- ciężar – parapet nie może stanowić zbyt dużego obciążenia dla elewacji. Trzeba na to uważać szczególnie wówczas, gdy planuje się zakup parapetu kamiennego lub wykonanie go z kształtek albo cegieł klinkierowych. Takich parapetów zazwyczaj nie stosuje się w ścianach dwuwarstwowych (ściana nośna i ocieplenie). Trudno byłoby oprzeć je na wełnie lub styropianie, bez wykonywania specjalnej konstrukcji podpierającej;
- trwałość – dobry parapet musi być wodo- i mrozoodporny, niewrażliwy na wahania temperatury, promieniowanie UV oraz kwaśne deszcze;
- łatwość konserwacji – parapety nie mogą na skutek częstego czyszczenia ulegać ścieraniu ani zarysowaniu;
- wymiary – parapet powinien mieć długość dobraną odpowiednio do wymiaru otworu okiennego. W przeciwny razie konieczne będzie jego przycinanie lub sztukowanie;
- kształt, kolor, cena – te kryteria często decydują o wyborze danego rodzaju parapetu. Trzeba się tu kierować wyłącznie dobrym gustem i możliwościami finansowymi.

1. Parapety aluminiowe


Autor: Tomasz Trusewicz

Wykonuje się je z tłoczonej blachy o grubości od 1,2 do 1,5 mm, pomalowanej proszkowo lub pokrytej lakierem akrylowym bądź poliestrowym w dowolnym kolorze. Łączna grubość może więc wynosić nawet do 2,5 mm. Producenci oferują parapety o szerokości od 7 do 40 cm z kapinosem długości 25 mm umożliwiającym odrywanie się kropel deszczu. Długość tych parapetów wynosi maksymalnie 6 m. Mogą mieć powierzchnię gładką lub tłoczoną.
Parapety aluminiowe są bardzo popularne z uwagi na niewygórowaną cenę oraz bogatą kolorystykę. Mogą być dość uciążliwe w czasie deszczu, ponieważ blacha potęguje odgłos spadających kropel. Warto więc przyklejać do nich od spodu specjalne podkładki wytłumiające hałas.
Producenci parapetów mają też w swojej ofercie zakończenia boczne umożliwiające zakotwienie w murze, zaślepki do śrub oraz taśmy uszczelniające.

Niezbędne akcesoria: zaślepki do śrub – około 4,30 zł/szt., taśma uszczelniająca – od 4,30 do 5,50 zł/m.

2. Parapety stalowe


Autor: Andrzej Szandomirski

Parapety te mają podobne cechy jak papapety aluminiowe, z tym, że nie sprzedaje się ich w wersji niepomalowanej. Wykonuje się z blachy grubości od 0,55 mm do 1 mm, podwójnie ocynkowanej. Zabezpieczona jest ona dodatkowo gruntującą farbą antykorozyjną i farbą dekoracyjną o takiej trwałości, jaką mają lakiery samochodowe. Gotowe parapety na czas transportu pokrywane są folią, która zapobiega uszkodzeniu ich powierzchni. Dokupuje się do nich zakończenia boczne gwarantujące odpływ wody z narożników oraz miejsc zakotwienia w murze. Oprócz gotowych stalowych parapetów można zastosować również parapety gięte przez dekarza na miejscu budowy. Od spodu warto też przykleić specjalne podkładki tłumiące hałas. Dzięki nim mniej będzie słychać odgłosy kropel deszczu uderzających o parapet.

Niezbędne akcesoria: zaślepki do śrub – około 4,30 zł/szt., taśma uszczelniająca – od 4,30 do 5,50 zł/m.

3. Parapety z PCW


Autor: Tomasz Trusewicz

Wykonane są ze spienionego lub twardego polichlorku winylu. Mogą mieć budowę pełną lub komorową. Dzięki zewnętrznej warstwie laminatu dostępne są w wielu kolorach. Maksymalna długość takich parapetów wynosi 2,5 m. Szerokość może się wahać od 25 do 40 cm.
Zaletą parapetów z PCW jest trwałość oraz łatwość docinania.
Te, które mają budowę komorową, w czasie deszczu całkiem dobrze tłumią dźwięk spadających kropel. Idealnie pasują do okien z PCV.

Niezbędne akcesoria: zaślepki do śrub – od 3,50 do 6,10 zł/szt., taśma uszczelniająca – od 3,50 do 5,50 zł/m.

4. Parapety z płytek klinkierowych


Autor: Andrzej Szandomirski

Płytki klinkierowe są trwałe, estetyczne i nienasiąkliwe. Te wykorzystywane do budowy parapetów zewnętrznych mają najczęściej wymiary 100 x 200 mm, 135 x 245 mm lub 148 x 300 mm. Ich grubość może wynosić od 9 do 13 mm. Mocowane są zaprawą klejową przeznaczoną do gresu i klinkieru (wysokoelastycznej i mrozoodpornej), z zachowaniem 5% spadku. Styki ścian z parapetem uszczelnia się masą akrylową.


5. Parapety z kształtek klinkierowych


Autor: Mariusz Bykowski

Kształtki klinkierowe w odróżnieniu od płytek charakteryzują się większą grubością oraz różnorodnością przekroju (pełne – cięższe, komorowe – lżejsze). Mają kształt klinowy, który nadaje parapetowi wymagany spadek. Od spodu kształtek znajduje się niewielkie podcięcie (kapinos) umożliwiające łatwe odrywanie się kropel deszczu. Kształtki klinkierowe mają wymiary: 180-300 x 88-120 x 15-25 mm. Mogą mieć różne kolory i szkliwioną bądź nieszkliwioną powierzchnię.


6. Parapety z cegieł klinkierowych


Autor: Grzegorz Otwinowski

Cegły klinkierowe mają standardowe wymiary: 210 x 100 x 65 mm lub 250 x 120 x 65 mm. Są bardzo wytrzymałe. Mają też małą nasiąkliwość – maksymalnie 7%. Do budowy parapetów używa się cegieł pełnych i drążonych, takich samych, jakie wykorzystywane są do murowania elewacji lub ogrodzeń. Nie mają one kapinosu, dlatego też aby umożliwić swobodny spływ wody, muszą być murowane ze spadkiem 5%. Cegły klinkierowe, tak jak płytki i kształtki, często wymagają docięcia.


7. Parapety z kamienia naturalnego


Autor: FA-BRIK

Parapety kamienne są bardzo estetyczne, trwałe i odporne na uszkodzenia. Do ich budowy wykorzystuje się najczęściej granity i piaskowce, ponieważ są to kamienie o dużej odporności na kwaśne deszcze oraz promieniowanie UV.
Piaskowce występują w różnych odcieniach beżu, natomiast granity mogą mieć kolor od jasnobiałego, poprzez czerwony, niebieski, zielony, aż do czarnego.


8. Parapety z konglomeratu


Autor: QUARELLA

Konglomeraty wykonane są z drobnych łupków kamiennych połączonych ze sobą naturalną żywicą. Parapety zewnętrzne wykonuje się najczęściej z konglomeratów kwarcytowych.
Mają one bardzo małą nasiąkliwość – około 0,02%. Są też wyjątkowo twarde. Ich twardość dochodzi do 7 punktów w skali Mossa (dla porównania diament ma 10 punktów). Producenci oferują 50 różnych wzorów i kolorów tych parapetów.


Zasady montażu parapetów

Mocowanie. Parapety metalowe i z PCW umieszczane są w wyfrezowanej szczelinie – w przypadku okien drewnianych lub pod progiem ościeżnicy – gdy są to okna z PCW. Mocuje się je za pomocą śrub. Otwory na śruby wykonuje się w odstępach co 30 cm.
Do mocowania parapetów z płytek, kształtek i cegieł klinkierowych należy używać specjalnych elastycznych i mrozoodpornych zapraw klejących oraz mas do fugowania.
Parapety z kształtek i cegieł muruje się na spoinę niepełną, pozostawiając szczelinę, którą należy później wypełnić fugą. Użycie źle przygotowanej zaprawy, na przykład zawierającej nadmierną ilość wody, może powodować wystąpienie na powierzchni parapetu tak zwanych wysoleń. Zjawisko takie powstaje wtedy, gdy cegły wchłaniają nadmierną ilość wody, a ona wypłukuje z nich chlorek wapnia. Na powierzchni pojawiają się wówczas białe naloty.
Parapety kamienne można mocować na specjalne zaprawy lub kleje, które nie powodują na ich powierzchni odbarwień.

Szczeliny dylatacyjne. Wykonuje się je przy parapetach aluminiowych i z PCW. Rozszerzalność termiczna aluminium wynosi 1,2 mm na metr. Z tego powodu trzeba zostawić szczeliny dylatacyjne o szerokości do 5 mm z każdej strony parapetu i przy otworach na śruby. Parapety stalowe o długości do 6 m mogą być montowane bez szczeliny dylatacyjnej, ponieważ mają niską rozszerzalność termiczną – około 0,5 mm na każdy metr długości. Dylatacji nie robi się w przypadku parapetów klinkierowych i kamiennych.

Spadek. Parapety powinny być montowane z zachowaniem minimum 5% spadku i wystawać poza krawędź ściany co najmniej na 3-4 cm. Kształtki klinkierowe mają spadek formowany fabrycznie. Parapety kamienne mogą mieć go na zamówienie.

Cięcie. Parapety metalowe i z PCW z uwagi na standardową długość najczęściej wymagają przycięcia do odpowiedniego wymiaru. Gdy są dłuższe niż 3 m, dzieli się je na pół i łączy na styk za pomocą specjalnej złączki – są sprzedawane razem z parapetami. Do cięcia parapetów metalowych nadają się wyłącznie piły ręczne. Krawędzie parapetów stalowych powstałe w wyniku przecięcia koniecznie należy pokryć farbą antykorozyjną.
Elementy klinkierowe i kamienne można ciąć szlifierką kątową.

Uszczelnianie. Wszelkie szczeliny między parapetem a ościeżnicą i ścianami uszczelnia się masą akrylową.

Sposób zamocowania parapetu aluminiowego w ścianie dwuwarstwowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Sposób zamocowania parapetu stalowego lub aluminiowego w ścianie trójwarstwowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Sposób osadzenia parapetu z kształtek klinkierowych w ścianie trójwarstwowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Sposób osadzania parapetów kamiennych.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Konserwacja nie zawsze konieczna
Niemalowane, anodowane parapety aluminiowe nie wymagają prawie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Raz na jakiś czas wystarczy je oczyścić. Podobnie parapety stalowe. Parapety z PCW również nie jest trudno konserwować. Do utrzymania ich w czystości wystarczą zwykłe detergenty stosowane w każdym gospodarstwie domowym.
Parapety kamienne – granitowe, bazaltowe, marglowe – przez wiele lat mogą nie być konserwowane (z wyjątkiem zwykłego mycia).
Jedynie piaskowce i wapienie wymagają zabezpieczenia przed wilgocią. Stosowane są w tym celu różnego rodzaju impregnaty lub farby, które zmniejszają ich nasiąkliwość. Na rynku dostępne są środki do czyszczenia parapetów kamiennych z zabrudzeń budowlanych, nalotów wapiennych oraz zanieczyszczeń powodowanych przez ptaki.
Parapety z klinkieru nie wymagają żadnej konserwacji ani pielęgnacji, a do ich czyszczenia wystarcza woda.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi