Prefabrykowany dom z drewna


Co zrobić, by po dwóch lub trzech miesiącach od podpisania umowy z wykonawcą wprowadzić się do gotowego już domu? Trzeba zamówić prefabrykowany dom z drewna. I wcale nie musi on wyglądać jak góralska chata. Firmy sprzedające je dysponują setkami różnorodnych projektów gotowych, można też zaproponować własną koncepcję.

Z myślą o komforcie

Decydując się na drewniany dom prefabrykowany, można zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale również nerwów. Odpada wielogodzinne kursowanie między sklepami a budową oraz doglądanie ekipy. Dodatkowo po zakończeniu prac posesja nie będzie  przypominać krajobrazu po bitwie. Wszystkie elementy domu powstają w zakładzie. Przygotowywane są tam całe elementy konstrukcji: gotowe ściany, stropy, więźba dachowa. Firma dostarcza je później na plac budowy i montuje w całość na przygotowanej uprzednio płycie fundamentowej.

Dwa sposoby na fundamenty
Może je przygotować firma, w której kupujemy dom. Można też wykonać je samodzielnie. Wówczas wykonawca i tak musi odebrać fundament. Fundamenty powinny być zrobione dokładnie według projektu, a maksymalne odchylenia od wszystkich wymiarów wynoszą 20 mm. Odchylenie od poziomu nie może być większe niż 5 mm. Od daty przyjęcia fundamentów liczą się terminy budowy domu. Niektóre firmy nie godzą się na to, by wykonywał je ktoś inny. Kiedy robią je same, mają gwarancję, że będą mieć wymaganą jakość.


Przy zamawianiu domu prefabrykowanego rola inwestora ogranicza się do zapewnienia dogodnego dojazdu na posesję oraz zorganizowania dostawy energii elektrycznej i wody.
Autor: BUDIZOL
Niekiedy inwestor musi we własnym zakresie przygotować fundamenty, jednak coraz częściej zajmuje się tym firma, w której został kupiony dom.
Autor: VIDAL

Tajniki technologii szkieletowej

Ściany drewnianych domów prefabrykowanych mają budowę szkieletową. Elementy konstrukcyjne zrobione są z wysuszonego komorowo i czterostronnie struganego drewna, ze sfazowanymi krawędziami. Jego wilgotność nie przekracza 18%. Takie drewno nie wymaga impregnacji. Przestrzeń między elementami ramy konstrukcyjnej jest wypełniona materiałem termoizolacyjnym, który pełni też funkcję izolacji akustycznej. Z zewnątrz konstrukcja jest obita płytami OSB lub wiórowymi. Ściany zewnętrzne mogą być ocieplone styropianem albo wełną mineralną grubości kilku centymetrów. Później nakładana jest warstwa niepalnego tynku mineralnego na podkładzie klejowym z siatką. Od wewnątrz ściany pokryte są folią paroizolacyjną i wykończone płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi. Wewnętrzne ściany są budowane prawie tak samo, nie mają tylko dodatkowego ocieplenia i z obu stron wykończone są płytą g-k. Wszystkie ściany zewnętrzne mają otwory okienne oraz drzwiowe i ościeżnice. W fabryce lub dopiero na budowie wstawiane są skrzydła okienne i drzwiowe. Ściany przytwierdza się do fundamentów za pomocą kotew przez belkę podwalinową.
Konstrukcję stropu stanowią belki drewniane lub prefabrykowane elementy stropowe (wypełnione wełną mineralną, obite płytami OSB i g-k lub g-w, mające podkładki tłumiące dźwięk). Elementy dachowe także są prefabrykowane i przygotowane od razu pod wybrane przez inwestora pokrycie. Są w nich zamontowane paroizolacja, ocieplenie, folia dachowa lub sztywne poszycie z desek oraz łaty i kontrłaty. Są też oczywiście wykończone od strony wewnętrznej płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi. Poszczególne elementy konstrukcji dachu w miejscu kalenicy mogą być ze sobą  połączone zawiasami. Wzdłuż boku  łączone są klamrami. 
Uwaga! W zależności od producenta szczegóły wykonania elementów mogą się nieznacznie różnić.


Prefabrykowane domy drewniane dostarcza się na budowę w elementach, które są następnie łączone w całość.
Autor: BUDIZOL
Folię z sąsiadujących ze sobą elementów skleja się taśmą samoprzylepną, aby zachowana była ciągłość izolacji paroszczelnej.
Autor: BUDIZOL

Wybór opcji – zapewniony

Większość firm produkujących domy w technologii prefabrykatów drewnianych proponuje kilka wersji wykończenia. Istnieje możliwość odbioru budynku w stanie surowym zamkniętym lub wykończonego pod klucz. Niektórzy producenci oferują wykończenie łącznie z wyposażeniem łazienki i kuchni. Opcję wykończenia można dostosować do swoich upodobań, potrzeb i zasobności portfela.

Zalety i wady drewnianych prefabrykatów

Zalety:
- Ponieważ wszystkie części powstają w fabryce, nie ma mowy o szkodliwym wpływie czynników zewnętrznych – deszczu, mrozu, wilgoci.
- Jeśli fundamenty zostaną zbudowane w którymś z ciepłych miesięcy, istnieje możliwość montażu domu nawet zimą. 
- Drewniane domy prefabrykowane są solidne i trwałe. Drewniana konstrukcja jest bardzo mocna, przystosowana do betonowych wylewek na stropach i ciężkiego pokrycia dachu.
- Dzięki zastosowaniu płyt OSB na wszystkich ścianach można bez problemu wieszać nawet bardzo ciężkie półki z książkami i szafki kuchenne.
- Taki dom jest ciepły – współczynnik przenikania ciepła U dla standardowej ściany wynosi od 0,21 do 0,3 W/(m²·K); dla domów niskoener-getycznych – 0,13 W/(m²·K), a dla domów pasywnych – nawet 0,088 W/(m²·K).
- Ściany i dach także stanowią izolację cieplną. W związku z niewielkim zużyciem energii potrzebnej do ogrzania domu daje to nadzieję na tanią eksploatację. Ściany mają także bardzo dobrą izolacyjność akustyczną.
- Mała grubość ścian zewnętrznych daje nam przy takich samych wymiarach zewnętrznych o blisko 10% większą powierzchnię użytkową w porównaniu do domu murowanego.
- Mały ciężar domu sprawia, że fundamenty mogą być mniej masywne, a co za tym idzie – tańsze.
- Maszyny i sprzęt budowlany są organizowane przez firmę wykonawczą – inwestor nie musi się tym martwić. W zdecydowanej większości firm to samo dotyczy noclegów ekipy montującej.
- W przypadku remontu, na przykład wymiany glazury, nie trzeba kuć ścian. Wystarczy odkręcić płyty gipsowo-kartonowe, którymi są przeważnie wykończone ściany od wewnątrz, i zamontować nowe.
- Po wybudowaniu domy są od razu gotowe do zamieszkania.
- Istniejący dom łatwo można rozbudować, przebudować lub dostawić do niego drugi, bliźniaczy.

Wady:
- Wydatków na dom nie można rozłożyć w czasie.
- Inwestor musi zagwarantować dogodny dojazd do placu budowy dla dużego samochodu i dźwigu używanego do montażu.
- Wysokość takich domów nie może przekraczać czterech standardowych kondygnacji.

Jak kupować dom prefabrykowany?
Najważniejsza jest dobra umowa. Powinna zawierać dokładny zakres przeprowadzanych prac, rodzaj materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych oraz – bardzo ważna rzecz – termin oddania budynku do użytku. Każdy z producentów pozostawia klientowi możliwość zamiany materiałów na materiały innej marki – czasami równie dobrej i przy tym trochę tańszej – na przykład zamiast okien drewnianych można wybrać okna z PCW, zamiast dachówki cementowej blachodachówkę itp. Oczywiście działa to również w drugą stronę, można się zdecydować na parkiet zamiast podłóg z paneli. Dobrze jest też zadać firmie pytanie o montaż, transport, rozładunek, roboty wykończeniowe i dojazd. Musi być jasno określone, za co trzeba dodatkowo zapłacić. Większość wykonawców (nie wszyscy) ma to wszystko wliczone w cenę domu, ale lepiej jest się upewnić.

Jak u Drzymały

Prefabrykowane domy na kołach to u nas nowość. Nie są trwale związane z ziemią, można je w każdej chwili przenieść w inne miejsce. Nie trzeba kupować działki na własność, wystarczy ją wydzierżawić. Podstawą ich konstrukcji jest stalowa rama, do której zamontowane są szerokie koła. Na ramie położona jest  płyta z ocynkowanej blachy, a do niej przymocowane ściany o drewnianej konstrukcji szkieletowej, ocieplone wełną mineralną. Gotowy dom po przywiezieniu z fabryki (za transport trzeba zapłacić osobno) stawia się na płycie fundamentowej. Podłączenie do mediów trwa kilka godzin. Mobilne domy można ogrzewać gazem lub prądem. Mają wszystkie instalacje. Najdroższe z nich wyposażone są nawet w komplet mebli. Zbyt częste wędrówki domu nie są jednak wskazane. Mogą osłabić konstrukcję.


Trzypokojowy drewniany dom firmy Abrex o 66 m² powierzchni z kuchnią i łazienką – wykończony pod klucz kosztuje 195 000 zł.
Autor: ABREX
Dom Wytwórni Domów Drzymały o powierzchni 37 m² – w wersji pod klucz kosztuje 70 000 zł. Na razie takie domy nie są kredytowane przez polskie banki.
Autor: WYTWÓRNIA DOMÓW DRZYMAŁY

Gotówka albo kredyt

Budowa domów prefabrykowanych nie jest dużo droższa od innych technologii. Ponieważ jednak dom powstaje bardzo szybko, wydatków nie można rozłożyć w czasie. Trzeba od razu dysponować odpowiednią sumą lub zaciągnąć pożyczkę. Niektóre firmy budujące domy prefabrykowane pomagają nieodpłatnie załatwić kredyt na budowę.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na dom gotowy? (Wojciech Nitka, Centrum Budownictwa Szkieletowego) Decydując się na budowę domu gotowego, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż przeciętnemu inwestorowi trudno jest zweryfikować prawidłowość wykonania niektórych prac. Nie sprawdzimy też sposobu wykonania drewnianej konstrukcji w fabryce, jakości użytego drewna, montażu izolacji cieplnej ścian i stropów czy paroizolacji. Dlatego zalecałbym korzystanie z usług firm, które mają duże doświadczenie w budowaniu domów gotowych i dobrą opinię w środowisku. Powinno się też zatrudnić doświadczonego inspektora nadzoru, który będzie potrafił ocenić jakość przywiezionych na budowę elementów i nadzorować ich montaż, szczególnie w zakresie szczelności budynku i robót wykończeniowych.
Niektóre polskie firmy budujące prefabrykowane domy z drewna mają doświadczenie na rynku niemieckim. Chwalą się też posiadaniem niemieckiego znaku jakości. Nie należy się tym znakiem sugerować, gdyż z doświadczenia wiadomo, że inaczej budują oni na rynek niemiecki, a inaczej na polski. Chcąc się dowiedzieć czegoś więcej o danej firmie, najlepiej skorzystać z banku informacji Centrum Budownictwa Szkieletowego lub Stowarzyszenia Dom Drewniany, które w najbliższym czasie będzie przeprowadzać weryfikację swoich członków pod kątem jakości stawianych domów.
Centrum Budownictwa Szkieletowego – tel. (58) 301-68-51
Stowarzyszenie „Dom Drewniany” – tel. (58) 301-68-54

Oferta firm
Haas


Autor: HAAS

tel. (42) 636-08-53,
Projekt. Firma buduje domy na podstawie projektów katalogowych, z możliwością ich modyfikacji. Realizuje również projekty indywidualne.
Izolacyjność cieplna ścian. Ściany zewnętrzne mają 22,5 cm grubości i współczynnik U = 0,195-0,145 W/(m²·K).
Wykończenie. Dom kompletnie wykończony od zewnątrz ma: dach pokryty dachówką cementową z kompletem rynien, kolektory słoneczne, komin, okna, rolety zewnętrzne, drzwi zewnętrzne, parapety, poddasze przygotowane do wykończenia, schody na poddasze, ocieplony i wyciszony strop, wyprowadzone instalacje w ścianach. W domu częściowo wykończonym dochodzi: kompletna instalacja elektryczna, grzewcza, sanitarna, kompletne urządzenie solarne, jastrychy, wnętrza wykończone płytami g-k, parapety wewnętrzne. Dom w stanie pod klucz jest wykonywany według indywidualnych ustaleń z klientem.
Gwarancja. 25 lat gwarancji na konstrukcję.
Obecność na polskim rynku. Od 2003 roku.
Uwagi. Firma może nieodpłatnie  pomóc przy załatwianiu kredytu i znalezieniu działki. Może również załatwić pozwolenie na budowę i inne formalności.
Cena. 1 m² domu kosztuje minimum 1700 zł (dom kompletnie wykończony od zewnątrz).

Budizol


Autor: BUDIZOL

tel. (54) 412-29-17

Projekt. Firma buduje domy na podstawie projektów katalogowych, z możliwością nieznacznej modyfikacji. Można też przynieść projekt do adaptacji, ale to podwyższa koszt budowy domu. 
Izolacyjność cieplna ścian. Ściany zewnętrzne mają około 25 cm grubości i współczynnik U = 0,19 W/(m²·K).
Wykończenie. Stan surowy zamknięty obejmuje: okna i drzwi, dach z systemem odwodnienia – kryty dachówką cementową, wnętrza wykończone płytami g-k, kanały do ułożenia instalacji. Wariant pod klucz dodatkowo zawiera: jastrychy, instalację elektryczną, grzewczą i sanitarną, wyszpachlowane i pomalowane ściany oraz sufit, parapety wewnętrzne, płytki ceramiczne, podłogi, schody oraz tak zwany biały montaż.  
Gwarancja. 10 lat gwarancji na konstrukcję.
Obecność na polskim rynku. Od 1989 roku.
Uwagi. Za dodatkową opłatą firma może załatwić wszystkie formalności związane z budową.
Cena. 1 m² domu kosztuje minimum 1850 zł (stan surowy zamknięty).

Domikon


Autor: DOMIKON

tel. (44) 726-04-09,
Projekt. Firma buduje na podstawie projektów katalogowych, z możliwością ich modyfikacji. Realizuje również projekty indywidualne. Ma własną pracownię projektową.
Izolacyjność cieplna ścian. Współczynnik U dla ścian zewnętrznych grubości 25,5 cm wynosi 0,19 W/(m²·K).
Wykończenie. Stan surowy zamknięty obejmuje: dach pokryty dachówką betonową z orynnowaniem, okna i drzwi zewnętrzne, kanały do ułożenia instalacji, instalację grzewczą. Stan pod klucz to ponadto: podłogi, pomalowane ściany, wszystkie instalacje, biały montaż.
Gwarancja. 20 lat na konstrukcję, 2 lata na wyposażenie.
Obecność na polskim rynku. Od 1999 roku.
Uwagi. Producent nieodpłatnie załatwia wszystkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, ale nie pomaga w uzyskaniu kredytu.
Cena. 1 m² domu kosztuje minimum 1500 zł (stan surowy).

Immobilien Rittau


Autor: IMMOBILIEN RITTAU

tel. (67) 266-59-31,  Projekt. Firma realizuje wyłącznie projekty indywidualne.
Izolacyjność cieplna ścian. Ściany zewnętrzne grubości 25 cm o współczynniku  U = 0,18 W/(m²·K).
Wykończenie. Stan surowy zamknięty obejmuje: dach z orynnowaniem, okna, drzwi zewnętrzne, kanały do ułożenia instalacji. Stan pod klucz to dodatkowo: instalacje, schody, parapety, drzwi wewnętrzne, docieplenie poddasza, biały montaż. Ściany nie są malowane, nie ma też posadzek i glazury.
Gwarancja. 20 lat gwarancji na konstrukcję.
Obecność na polskim rynku. W obecnej formie prawnej od 2000 roku. Wcześniej przez 12 lat pod inną nazwą.
Uwagi. Producent nieodpłatnie pomaga załatwić kredyt i pozwolenie na budowę.
Cena. 1 m² domu kosztuje minimum 1600 zł (pod klucz).

Kampa


Autor: KAMPA

tel. (61) 816-61-52,
Projekt. Firma buduje domy na podstawie projektów katalogowych, z możliwością ich modyfikacji. Nie realizuje projektów indywidualnych.
Izolacyjność cieplna ścian. Ściany zewnętrzne mają 39 cm grubości i współczynnik U = 0,19 W/(m²·K).
Wykończenie. Stan surowy zamknięty Aktiv Plus obejmuje: okna, rolety, drzwi zewnętrzne, wnętrza wykończone niewyszpachlowaną płytą g-k, dach z orynnowaniem kryty płytkami włókno-cementowymi lub dachówką cementową, łazienki i wc wykończone wodoodporną płytą g-k, instalację sanitarną, elektryczną i grzewczą, jastrych, schody. Domy wykończone pod klucz w opcji Exclusive mają dodatkowo ściany wewnętrzne pomalowane, parapety, drzwi wewnętrzne, płytki podłogowe i wykładzinę, łazienki i wc z wyposażeniem sanitarnym, armaturę i płytki ścienne.
Gwarancja. 30 lat na konstrukcję. Przez pierwsze 2 lata wykonawca dokonuje wszystkich ewentualnych napraw.
Obecność na polskim rynku. Od 2001 roku. Firma ma dom modelowy w Tarnowie Podgórnym koło Poznania.
Uwagi. Firma nieodpłatnie może pomóc przy załatwianiu kredytu, pozwolenia na budowę i innych formalności.
Cena. 1 m² domu kosztuje minimum 3210 zł (stan surowy zamknięty Aktiv Plus).

Labor Makron


Autor: LABOR MAKRON

tel. (32) 765-21-71, Projekt. Firma buduje na podstawie projektów katalogowych, z możliwością ich modyfikacji. Realizuje również projekty indywidualne.
Izolacyjność cieplna ścian. Grubość ścian zewnętrznych wynosi 23 cm, a  współczynnik U = 0,23 W/(m²·K). 
Wykończenie. Stan surowy obejmuje: ściany zewnętrzne i wewnętrzne bez ocieplenia i tynków, konstrukcję dachową bez pokrycia, drzwi zewnętrzne oraz okna. Stan pod klucz to dodatkowo: ocieplenie ścian, tynk wewnętrzny i zewnętrzny, posadzki, pokrycie dachówką cementową, orynnowanie, drzwi wewnętrzne i wszelkie instalacje. Uwaga! Stan surowy nie obejmuje kosztów transportu, pracy dźwigu, schodów, osprzętu elektrycznego, armatury, podłóg, instalacji odgromowej i RTV.
Gwarancja. 2 lata gwarancji na wszelkie usterki.
Obecność na polskim rynku. Od 1979 roku. Ma dom modelowy na terenie zakładu w Siemianowicach Śląskich.
Uwagi. Producent za dodatkową opłatą załatwia wszystkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Pomaga też załatwić kredyt.
Cena. 1 m² domu kosztuje minimum 1600 zł (stan surowy zamknięty).

Mefra Bau System


Autor: MEFRA BAU SYSTEM

tel. (61) 292-57-79
Projekt. Firma buduje na podstawie projektów katalogowych, z możliwością ich modyfikacji. Realizuje również projekty indywidualne.
Izolacyjność cieplna ścian. Ściany zewnętrzne mają grubość 25 cm i współczynnik U  = 0,22 W/(m²·K).
Opcje wykończenia. Stan surowy zamknięty obejmuje: pokrycie dachu dachówkami cementowymi, orynnowanie, okna, drzwi, kanały pod instalacje. Domy zrobione pod klucz są całkowicie wykończone.
Gwarancja. 10 lat gwarancji na konstrukcję.
Obecność na polskim rynku. Od 1994 roku.
Uwagi. Firma nieodpłatnie załatwia wszystkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, może również pomóc przy załatwianiu kredytu.
Cena. 1 m² domu kosztuje minimum 1100 zł (stan surowy zamknięty).

Pol-ned


Autor: POL-NED

tel. (61) 292-59-33,
Projekt. Firma buduje na podstawie projektów katalogowych, z możliwością ich modyfikacji. Realizuje również projekty indywidualne (ma własne biuro projektowe).
Izolacyjność cieplna ścian. Współczynnik U dla ścian zewnętrznych grubości 22,5 cm wynosi 0,23 W/(m²·K).
Wykończenie. Stan surowy zamknięty obejmuje: dach pokryty dachówkami cementowymi lub ceramicznymi z rynnami, okna, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, kanały do instalacji. Stan pod klucz dodatkowo zawiera: instalację elektryczną, grzewczą, sanitarną, podłogi z paneli lub wykładzinę, w sanitariatach terakotę i glazurę, parapety wewnętrzne oraz biały montaż. Elewacja może być wykończona sidingiem lub cegłą klinkierową.
Gwarancja. 5 lub 10 lat na poszczególne elementy domu.
Obecność na polskim rynku. Od 1999 roku. Firma ma dom modelowy w Szamotułach koło Poznania.   
Uwagi. Transport przy dużych odległościach jest każdorazowo kalkulowany.
Firma nieodpłatnie pomaga załatwić formalności związane z budową i uzyskać kredyt.
Cena. 1 m² domu kosztuje minimum 1650 zł (stan pod klucz).

Trak-BudAutor: TRAK-BUD

tel. (94) 351-04-55
Projekt. Firma buduje na podstawie projektów katalogowych, z możliwością ich modyfikacji, lub realizuje  projekty indywidualne.
Izolacyjność cieplna ścian. Współczynnik U dla ścian zewnętrznych grubości 25 cm wynosi 0,17 W/(m²·K).
Wykończenie. Stan surowy zamknięty obejmuje: ściany zewnętrzne, wewnętrzne, strop i dach bez wykończenia od wewnątrz, okna, parapety zewnętrzne, dach pokryty dachówkami cementowymi i orynnowanie. Stan pod klucz to: wykończenie od wewnątrz płytą g-k, drzwi wewnętrzne, schody, parapety wewnętrzne, jastrych, posadzki z terakoty i wykładziny, wszystkie instalacje, urządzenia sanitarne, armaturę.
Gwarancja. 30 lat gwarancji na konstrukcję.
Obecność na polskim rynku. Od 1983 roku. Dom modelowy znajduje się w Kołobrzegu.
Uwagi. Firma nieodpłatnie pomaga załatwić formalności związane z budową i uzyskaniem kredytu.
Cena. 1 m² domu kosztuje minimum 1498 zł (stan surowy zamknięty) lub 2140 zł (stan pod klucz).

TSE


Autor: TSE

tel. (81) 750-24-66 Projekt. Firma buduje tylko na podstawie projektów katalogowych.
Izolacyjność cieplna ścian. Ściany zewnętrzne grubości 26 cm mają współczynnik U = 0,22 W/(m²·K).
Wykończenie. Stan surowy zamknięty obejmuje: elewacje wykończone tynkiem podkładowym, okna i drzwi, instalację grzewczą, wodną, kanalizacyjną, elektryczną i telefoniczną, dach kryty dachówkami cementowymi lub blachodachówką oraz orynnowanie. Domy wykończone pod klucz mają: podłogi (w standardzie panele podłogowe), glazurę, terakotę, drzwi wewnętrzne, parapety, schody wewnętrzne i zewnętrzne, pomalowane ściany, elementy armatury i biały montaż. Firma standardowo wykańcza ściany od wewnątrz płytą gipsowo-włóknową. Domy ocieplane są granulatem celulozowym Ekofiber.
Gwarancja. 30 lat gwarancji na konstrukcję.
Obecność na polskim rynku. Firma istnieje od listopada 2003 roku. Ma dom modelowy w Lublinie.
Uwagi. Firma nieodpłatnie pomaga załatwić formalności związane z budową i uzyskać kredyt.
Cena. 1 m² domu kosztuje minimum 1500 zł (pod klucz). Transport nie jest wliczony w cenę.

Unibud


Autor: UNIBUD

tel. (85) 730-00-01 Projekt. Firma buduje na podstawie projektów katalogowych, z możliwością ich modyfikacji, lub realizuje projekty indywidualne.
Izolacyjność cieplna ścian. Ściany zewnętrzne grubości 29,6 cm mają współczynnik U = 0,18 W/(m²·K), a dla domów pasywnych, o ścianach grubości 49 cm U = 0,09 W/(m²·K).
Wykończenie. Opcja Active (stan surowy zamknięty) obejmuje: elewację, okna i drzwi, dach kryty dachówką cementową i orynnowanie. Nie ma instalacji, ścian działowych, białego montażu, podłóg, wykończenia ścian od środka. Opcja Style (pod klucz) obejmuje całkowite wykończenie domu.
Gwarancja. 30 lat gwarancji na konstrukcję.
Obecność na polskim rynku. Od 1995 roku.
Uwagi. Transport nie jest wliczony w cenę. Firma nieodpłatnie przygotowuje komplet dokumentacji, aby ułatwić inwestorowi uzyskanie kredytu i pozwolenie na budowę.
Cena. 1 m² domu kosztuje minimum 750 zł (Active).

Wolf System


Autor: WOLF SYSTEM

tel. (32) 203-08-02 Projekt. Firma buduje na podstawie projektów katalogowych, z możliwością ich modyfikacji. Realizuje również projekty indywidualne. 
Izolacyjność cieplna ścian. Współczynnik U dla ściany grubości 25,5 cm wynosi 0,19 W/(m²·K).
Wykończenie. Firma buduje domy do stanu surowego zamkniętego. Mają one: dach pokryty dachówkami cementowymi z rynnami i rurami spustowymi, okna i drzwi zewnętrzne, parapety zewnętrzne, kanały pod instalacje, ściany działowe. Nie ma podłóg, schodów, drzwi wewnętrznych i końcowego malowania. Nie jest też zrobiony biały montaż. Firma buduje również domy do dowolnego stanu, zgodnie z życzeniem klienta.
Gwarancja. 30 lat gwarancji na konstrukcję.
Obecność na polskim rynku. Od 1995 roku. Konstrukcję domu można obejrzeć w siedzibie firmy, która jest wybudowana w tej technologii.
Uwagi. Firma nieodpłatnie załatwia wszystkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, pomaga również uzyskać kredyt.
Cena. 1 m² domu kosztuje minimum 1070 zł  (stan surowy zamknięty).

Vidal


Autor: VIDAL

tel. (61) 821-33-23
Projekt. Firma buduje na podstawie projektów katalogowych, z możliwością ich modyfikacji. Realizuje również projekty indywidualne.
Izolacyjność cieplna ścian. Dom dostępny – U = 0,23 W/(m²·K) dla ścian zewnętrznych grubości 20 cm; niskoenergetyczny – U = 0,13 W/(m²·K) dla ścian grubości 32 cm; pasywny – U = 0,083 W/(m²·K) dla ścian grubości 47 cm.
Wykończenie. Firma sama wykonuje fundamenty. Stan surowy zamknięty obejmuje: wykończenie ścian od zewnątrz, okna i drzwi wejściowe,kanały do instalacji, dach pokryty dachówką cementową. Domy wykończone pod klucz są całkowicie wykończone, bez wystroju wnętrz.
Gwarancja. 20 lat gwarancji na konstrukcję.
Obecność na polskim rynku. Od 1989 roku.
Uwagi. Firma nieodpłatnie załatwia wszystkie formalności związane z otrzymaniem pozwolenia na budowę, pomaga również uzyskać kredyt.
Cena. 1 m² domu kosztuje minimum 1200 zł (stan surowy zamknięty).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi