Przejrzyste ściany- Luksfery w domu

<
Luksfery nie kojarzą się już z ponurymi klatkami schodowymi w budynkach z poprzedniej epoki. Dzisiaj spotyka się je we wnętrzach eleganckich domów i mieszkań. Czemu zawdzięczają swoją popularność?

Luksfery, czyli pustaki szklane, często stosowane zarówno w ścianach zewnętrznych, jak również we wnętrzu, mogą pełnić wiele funkcji. Doświetlą pomieszczenie pozbawione dopływu światła dziennego, zastąpią ścianę działową, podzielą wnętrze na aneksy. Specjalne systemy mocowania pustaków szklanych umożliwiają zastosowanie luksferów w podłogach i stropach.
Używane są również do uzyskania oryginalnych efektów świetlnych albo jako dekoracja ściany. Są materiałem umożliwiającym nadanie ścianie nieregularnych kształtów: można ją poprowadzić po krzywiznach i łukach.
Producenci oferują duży wybór pustaków: bezbarwne, barwione w masie i powierzchniowo, ze szkła przezroczystego, mrożonego, matowego jednostronnie i dwustronnie.
W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy skorzystać z różnych wzorów: gładkich, w fale, kratkę przestrzenną, w kostkę, bąbelki.
Również wielkość i kształty pustaków szklanych są zróżnicowane: można wybrać pustaki o wymiarach 19 x 19 cm, 19 x 9 cm, a także większe – 24 x 24 cm. Firmy oferują pustaki narożne, łukowe, podłogowe i stropowe.


Luksfery górą. W kuchni pozbawionej światła dziennego pas pustaków szklanych umieszczonych w ścianie nad szafkami pozwoli na przenikanie światła z sąsiedniego pomieszczenia.
Autor: KOLMET
Zamiast pełnej ściany. Ściana w całości wykonana z luksferów służy do oświetlenia ciemnego wiatrołapu. Od strony pokoju dziennego tworzy dekoracyjną oprawę jadalni.
Autor: Andrzej Szandomirski

Materiał o wielu zaletach

Przepuszczają światło. Przejrzyste pustaki – w 75-90%, kolorowe – w 50-70% w zależności od barwy i stopnia nasycenia koloru.

Izolują od hałasu. Ściana z pustaków szklanych izoluje od hałasu lepiej niż zwykłe okno i drzwi, ale słabiej niż pełna ściana.

Chronią przed wodą i wilgocią. W tej funkcji ściana z pustaków szklanych sprawdza się znacznie lepiej niż zwykła ściana. Może być narażona na bezpośrednie działanie wody, na przykład w basenie lub jako osłona prysznica.

Są bezpieczne. W dużym stopniu odporne na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Mają dobrą odporność ogniową.

Łatwo je naprawić. Jeśli dojdzie do uszkodzenia, nie ma konieczności wymiany całej przeszklonej powierzchni, wystarczy wymienić tylko uszkodzone pustaki.

Są łatwe do utrzymania w czystości. Można je myć wodą z dodatkiem detergentów.

Wewnętrzne okno
Pustaki ze szkła często stosuje się w pomieszczeniach, do których nie dociera światło naturalne. Dzięki możliwości przepuszczania światła ściana z pustaków spełni funkcję „wewnętrznego okna”. Znajdujące się w środku domu korytarze, klatki schodowe, łazienki, pomieszczenia gospodarcze zyskują pośredni dostęp do światła dziennego.
Rolę doświetlającą może odgrywać ściana w całości wykonana z pustaków szklanych, okno z luksferów wbudowane w ścianę albo pojedyncze sztuki tworzące przemyślaną kompozycję.


Luksferowe okno. Ścianę działową między pralnią z oknem a łazienką pozbawioną dopływu światła dziennego częściowo zbudowano z kolorowych luksferów. Do łazienki docierają barwne refleksy świetlne, a ściana przy wannie zyskała dobrą ochronę przed wilgocią.
Autor: Andrzej Szandomirski
Więcej przestrzeni. Dzięki ścianie z luksferów ciasny i wąski korytarz stał się pomieszczeniem jasnym i przestronnym.
Autor: Juliusz SokołowskiLuksfery geometrycznie. Kompozycja z luksferów urozmaici monotonną ścianę, a jednocześnie zapewni dopływ światła do holu pozbawionego okna.
Autor: Radosław Wojnar
Luksfery w górnej części ściany. Tak do ciemnej łazienki sąsiadującej z kuchnią można doprowadzić światło. W ten sposób przejrzysta ściana z luksferów nie koliduje z wyposażeniem kuchni.
Autor: Michał Glinicki

Ściany dzielące
Z pustaków szklanych można wznosić ściany działowe. Często stosuje się je w małych lub wąskich wnętrzach. W przeciwieństwie do pełnej ściany działowej przejrzyste ściany z luksferów sprawią, że przestrzeń wnętrza wydaje się optycznie większa.
Ściany z pustaków szklanych często pełnią funkcję elementów dzielących przestrzeń otwartego wnętrza na części i aneksy.
Przejrzysta ściana jest mniej widoczna niż pełna, wygląda też znacznie lżej. Zastosowana w otwartym wnętrzu podzieli je, nie odbierając mu jednocześnie otwartego charakteru.
Ściany z pustaków szklanych spełnią również funkcję konstrukcji i obudowy elementów wyposażenia wnętrza. W łazience z powodzeniem zastąpią kabinę prysznica lub wanny, w salonie mogą posłużyć do obudowy kominka, podstawy barku, balustrady schodów.Między aneksami. Niewielka ściana z pustaków szklanych może posłużyć do podzielenia na funkcjonalne części nawet niewielkiej łazienki.
Autor: Piotr Mastalerz
Osłona prysznica. Ściana z luksferów zastąpi ścianki kabiny prysznicowej. Nawet niewielka łazienka wyda się wtedy pomieszczeniem jasnym i przestronnym.
Autor: Michał Glinicki , Jacek KucharczykPrzestrzenna ściana. Ściana z pustaków szklanych służy do oddzielenia sypialni od przylegającej do niej łazienki. Tutaj przybrała formę prostopadłościanu obudowanego drewnem, co wprowadza dodatkowe efekty przestrzenne.
Autor: Michał Glinicki
Luksfery po łuku. Półokrągła ściana z luksferów dzieli jednoprzestrzenne, otwarte wnętrze na kuchnię i jadalnię. Kuchnia jest częściowo osłonięta, a wnętrze nie traci swej przestronności.
Autor: Andrzej Szandomirski

Inne światło

Pustaki szklane dają inne efekty świetlne w porównaniu ze zwykłą szybą. Przenikające przez szkło pustaków refleksy świetlne sprawiają, że przestrzeń staje się miękka, lżejsza i optycznie większa. Światło jest jednolite i stabilne, rozprasza się miękko. Poprzez dobór wzoru i koloru możliwe jest znacznie lepsze niż w wypadku okien przeszklonych szybami oraz pełnych ścian sterowanie ilością światła przenikającego do pomieszczenia. Z pustaków można tworzyć dekoracyjne kompozycje w ścianie, służą one również osiągnięciu szczególnych efektów – poświaty, refleksów świetlnych.


Efekty świetlne. Dzięki kompozycji kolorowych luksferów zastosowanych w holu jego ściany toną w skrzących się kolorowych refleksach świetlnych.
Autor: Aleksander Rutkowski
Szklana kompozycja. W tej łazience ściana z luksferów stała się elementem służącym głównie estetyce. Wraz ze szklanym blatem i z osłoną syfonu umywalki tworzy oryginalną szklaną kompozycję.
Autor: Radosław Wojnar

Sposoby montażu pustaków szklanych

Na zaprawę murarską. Konstrukcja ściany składa się z ramy oraz siatki pionowych i poziomych metalowych profili wzmacniających. Ramę mocuje się do ścian nośnych, pozostawiając 10-15-milimetrową szczelinę dylatacyjną, którą wypełnia się pianką montażową, a następnie muruje się pustaki szklane. Szczeliny między luksferami wypełnia się fugą szerokości 10 mm. Maksymalna wielkość powierzchni ściany z pustaków szklanych wynosi 18 m2.

Na profilach aluminiowych. Podstawą konstrukcji jest zewnętrzna rama aluminiowa wykończona w dowolnym kolorze lub anodowana na kolor dostosowany do stolarki okiennej i drzwiowej albo wyposażenia pomieszczenia. Dzięki cienkim fugom (3 mm) pomiędzy pustakami szklanymi wypełnionymi bezbarwnym silikonem ściana ma wygląd jednolitej szklanej powierzchni.

Na profilach z PCW. Pustaki mocuje się na profilach z PCW w kolorze szarym, czarnym lub białym. Uzupełnieniem systemu są stalowe pręty zbrojeniowe. Ten sposób mocowania ma wiele zalet: pozwala na zbudowanie przeszkleń o dowolnych rozmiarach oraz małym promieniu gięcia, ułatwia montowanie drzwi w takiej ścianie, a także pozwala na łatwą wymianę uszkodzonych pustaków.

Na profilach z drewna egzotycznego. Pozwala na prosty i samodzielny montaż. Osadzenie pustaków szklanych w konstrukcji drewnianej wymaga jedynie zaczepów i śrub, które są niewidoczne po zamontowaniu. Zaletą jest możliwość dopasowania wyglądu ścianki do wyposażenia wnętrza.

W ramie z tworzywa lekkie luksfery z akrylu układa się na zatrzaski w ramie z tworzywa. Można je wielokrotnie składać i rozkładać.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi