Przenoszenie drewnianych domów


Stare domy drewniane często kupuje się z zamiarem przeniesienia ich w inne miejsce. Warto wiedzieć, jaką mają konstrukcję, bo od tego zależy, czy będzie to łatwe przedsięwzięcie.

Do przenoszenia najlepiej nadają się domy o konstrukcji wieńcowej wykonane z bali modrzewiowych, sosnowych, świerkowych lub jodłowych. Do ich budowy używano najlepszego materiału, gdyż elementy musiały być długie i proste. Dzięki temu, pod warunkiem prawidłowej konserwacji, budynki te są bardzo trwałe.Konstrukcja wieńcowa dzięki łączeniu belek w narożnikach na zamek ciesielski jest najłatwiejsza do rozpoznania.
Autor: Krzysztof Chojnacki
Konstrukcje wieńcowe.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Wiele starych domów ma konstrukcję sumikowo-łątkową, czyli słupową. Ściany tego typu są zwykle znacznie cieńsze i wykonane z gorszego surowca niż konstrukcje wieńcowe, dlatego ich przeniesienie nie jest już takie łatwe i opłacalne. Jednak to nie oznacza, że nie warto w nie inwestować. Stale konserwowane lub wyremontowane w odpowiednim czasie są równie trwałe i atrakcyjne.
Są również domy drewniane o konstrukcji szachulcowej, którą tworzy szkielet ryglowy z zastrzałami. Z obu stron jest on oszalowany, czyli obity deskami. Szczególnie od strony zewnętrznej często są to dwie warstwy desek z włożoną pomiędzy nie papą. Przestrzeń pomiędzy deskami pozostawała pusta lub była wypełniana dostępnym materiałem izolacyjnym, na przykład zasypką z trocin przemieszanych z wapnem.
Takie budynki da się przenieść w inne miejsce, a ocieplenie ich właściwie nie stanowi problemu.


Konstrukcja sumikowo-łątkowa.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Konstrukcja szkieletowa ryglowa.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Domy o konstrukcji muru pruskiego z trudem można nazwać drewnianymi. Konstrukcję ścian budynku tworzy co prawda szkielet ryglowy z dość grubych bali, ale wypełniony jest on ceglanym murem, gliną zmieszaną z sieczką lub trocinami albo obustronnie otynkowanymi wiązkami trzciny. Domy takie można przenieść, ale ocieplanie od zewnątrz bardzo atrakcyjnej i charakterystycznej elewacji byłoby grzechem.

Mur pruski spotyka się najczęściej w północnej i zachodniej Polsce.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi