Przepis na kamienny grill

Niebanalny, elegancki, funkcjonalny. Pełni prozaiczną funkcję ogrodowego paleniska i... zdobi otoczenie. Pasuje do każdego ogrodu. Łatwo go można zbudować samemu.

Ten grill ma bardzo prostą formę. Wykonany został ze szlachetnego materiału – granitu. Ożywa podczas ogrodowych spotkań; wygaszony zamienia się w majestatyczną kamienną bryłę. Świetnie komponuje się z otoczeniem. Odwiedzający ogród goście nie od razu odgadują, że surowa kamienna forma tak naprawdę skrywa palenisko.

Grill od „salonu”, czyli miejsca, gdzie stoi ogrodowy stół i fotele. W niczym nie przypomina typowego ogrodowego kominka. To raczej elegancki podest, zza którego mistrz kuchni serwuje pieczone potrawy.
Autor: Andrzej Szandomirski
Grill od strony „kuchni”. Wygodny w obsłudze, ze schowkiem na węgiel drzewny i akcesoria potrzebne do grillowania.
Autor: Andrzej Szandomirski

Warto wiedzieć

- Grill został umieszczony w utwardzonej kostką nawierzchni tworzącej wokół niego okrąg. Podobną nawierzchnię wykonano w miejscu biesiadowania.
- Zamiast tradycyjnego paleniska – szuflady ze stalowej blachy – zrobiono je z gęstego stalowego rusztu. Ponieważ jest ażurowe, do węgla drzewnego dociera powietrze i proces spalania jest lepszy, poza tym popiół osypuje się poniżej miejsca spalania.
- Kratkę do grillowania i gęsty ruszt paleniska zamówiono na wymiar, ale można też kupić gotowe (koniecznie przed rozpoczęciem budowy, żeby dostosować do ich wymiarów wielkość komory paleniska).
- Blat grilla zrobiono z oszlifowanych fragmentów granitowej płyty; jest gładki i można na nim wygodnie stawiać naczynia. Płyty nacięto tak, by przypominały kamienną kostkę. Dzięki temu blat pasuje stylistycznie do ścian grilla.
- Do murowania grilla najlepiej jest użyć gotowej zaprawy do kamieni, ale może też być zaprawa cementowa. Podczas murowania należy systematycznie zmywać z kamieni zabrudzenia z zaprawy, gdyż po zaschnięciu są trudne do usunięcia.

Potrzebne materiały

- kostka granitowa szara 8/11 cm (tona) – 350-400 zł;
- blat kamienny (odpady kamieniarskie – 0,65 m2) – można dostać w zakładzie kamieniarskim;
- gęsty ruszt ze stalowej blachy (palenisko) – 100-150 zł;
- kratka do grillowania – około 100 zł;
- gotowa zaprawa (150 kg) – około 110 zł.

Kamienny grill, choć nieduży, jest bardzo funkcjonalny.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Schemat grilla.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi