Płytki ceramiczne mogą być dekoracją ściany

Nieregularne linie

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że pas płytek na ścianie tworzy linię prostą. Tymczasem wcale nie musi tak być. Schodki, poszarpane, nieregularne brzegi, wyspy z płytek to coraz częściej spotykane rozwiązania. Efekt jest łatwy do uzyskania, jeśli korzystamy z płytek małych formatów, takich jak „dziesiątki”, mozaika, niewielkie prostokąty.

Uwaga praktyczna. Nieregularne brzegi płaszczyzny z płytek trudno wykończyć dekoracyjną listwą.

Ściana z obrazem

Niektóre serie płytek tworzą piękne kompozycje na motywach malarskich. Często są to limitowane serie reprodukcji znanych obrazów. Można też zrealizować swoje marzenia i zamówić dowolną kompozycję na płytkach albo wykorzystać przywiezione z podróży ceramiczne obrazki: hiszpańskie i portugalskie azulejos, arabeski, holenderskie widoczki z motywem wiatraka. Takie obrazy stworzą niepowtarzalną dekorację. Często są punktem wyjścia do zaprojektowania wnętrza w określonym stylu czy tonacji kolorystycznej, na przykład statek na wzburzonym morzu w błękitnej łazience.

Uwaga praktyczna. Należy bardzo starannie i bezbłędnie wykonać fragment, który ma przyciągać uwagę. To on narzuci styl pomieszczenia. Spokojne tło pozwoli go dobrze wyeksponować.Użyte nietypowo płytki złagodziły monumentalny charakter dużego pokoju kąpielowego. Dzięki nieregularnie ułożonej mozaice łazienkowa kolumna zyskała lekkość. W roli schodków nad wanną sprawdziły się kwadratowe „dwudziestki”.
Autor: CERAMIKA TUBĄDZIN
Ceramiczny obraz wyeksponowany na tle jasnych monochromatycznych płytek (projekt: Stefan Szczęsny, Living Planet).
Autor: VILLEROY & BOCH
Mozaikowy nieregularny dekor w kształcie podwójnej piramidy to ciekawe wykończenie eleganckiej łazienki.
Autor: JASBA

Dekor z pomysłem

Dekory to nie tylko układane poziomo szlaczki, gotowe obrazki napojedynczych płytkach lub kompozycje składające się z kilku elementów. Są też dekory o nietypowych kształtach, na przykład fal, plastrów miodu. Niekiedy, aby uzyskać oryginalny efekt, uciec od banału, łączy się dekoracje z różnych serii. Duże możliwości aranżacyjne dają serie płytek z wyciętymi polami i pasującymi do nich insertami – „wstawkami”. Miejsce na insert może być nie tylko wśrodku płytki; są też wycięcia boczne – wtedy wstawka łączy dwie płytki. Takie zestawy pozwalają na indywidualne układanie kompozycji z dekorów – mamy dużą swobodę tworzenia form idoboru kolorów. Dekory stwarzają ogromne pole dla naszej inwencji. Można je stosować osobno, tak że tylko one są dekoracją ściany. Niekiedy inspirująca jest jedna ciekawa płytka, czasami zdekorów tworzy się ozdobną kompozycję, ramę wokół lustra, drzwi, okna lub ozdobny cokół.

Uwaga praktyczna. Łącząc dekory z różnych serii, trzeba dobierać płytki tej samej grubości.


Ułożone pionowo dekory rozbijają monotonię wnętrza i sprawiają, że nie postrzegamy ściany jako płaskiej powierzchni.
Autor: MIRAD
Modne formaty to prostokąty przypominające kształtem wąskie deszczułki. Ułożone poziomo wokół umywalki urozmaicają jednostajną płaszczyznę i tworzą nietypową ramę lustra.
Autor: Aleksander Rutkowski

Mozaika formatów

Dzięki kolekcjom płytek modularnych można tworzyć dowolne dynamiczne kompozycje. Płytki temają taką samą barwę i strukturę. Różni je wielkość – wszystkie są wielokrotnością najmniejszej – i kształt: w skład zestawu mogąwchodzić płytki kwadratowe i prostokątne. Nowe formaty dynamizujące wnętrze to także płytki w kształcie fal lub puzzli.
Wygodne jest to, że wszystkie płytki z serii pasują do siebie – mają tę samą grubość i kalibrację.

Uwaga praktyczna. Zestawiając płytki różnych formatów, lepiej nie mieszać kafelków z różnych kolekcji – trudno będzie ułożyć je równo.

Dynamiczna faktura

Coraz częściej łączy się płytki fakturowane z gładkimi, a także płytki o różnych fakturach. Na ściany chętnie kładzie się kafelki z wyraźnymi, typowo posadzkowymi ryflami. W jednej serii można znaleźć płytki z regularnym reliefem geometrycznym i ze wzorem zchaotycznych linii. Coraz częś-ciej stosowany jest też relief wypukły, znacznie wystający ponad powierzchnię kafla, który przypomina tabliczkę czekolady. Są też płytki-poduszki oraz płytki bez kantów. Dzięki płytkom fakturowanym ściana nabiera plastyczności, stwarza wrażenie przenikania się różnych płaszczyzn – gra światłem i przestaje być tylko gładką powierzchnią.

Uwaga praktyczna. Płytki fakturowane, zwłaszcza matowe, są trudne do utrzymania w czystości – brud najczęściej zbiera się w załamaniach, rowkach i szczelinach. Lepiej ich nie stosować w miejscach narażonych na zabrudzenie.Płytki z wyraźnym surowym, „cementowym” dekorem to nowy sposób na wykończenie ściany.
Autor: APARICI
Modne są płytki o różnych industrialnych fakturach. Można je łączyć na jednej ścianie.
Autor: INALCO
Płytki-poduszki otulają ścianę; taka powierzchnia nabiera ciepła pieca kaflowego.
Autor: AZULEV

Zagraj w kolor

Barwy pozwalają nadać wnętrzu zdecydowany charakter. Płytki mogą zaskakiwać śmiałymi, radosnymi, pulsującymi kolorami. W tej roli chętnie wykorzystywane są tak zwane serie dla architektów.
Tworzą je zestawienia kilkunastu soczystych, głębokich kolorów. Najczęściej są to płytki kwadratowe. Takie kolekcje dają nie tylkodużą swobodę aranżacji, aletakże gwarancję, że dowolnie jezestawiając, nie popełnimy błędu.

Uwaga praktyczna. Intensywne barwy zmniejszają pomieszczenie i męczą wzrok, dlatego lepiej decydować się na takie rozwiązania w dużych wnętrzach albo tylko na fragmentach ścian.


Płytki-puzzle o miękkich, płynnych brzegach połączone z falującymi dekorami mogą być dekoracją ascetycznej łazienki.
Autor: STEULER
Płytki utrzymane w tej samej tonacji tworzą zdecydowany klimat wnętrza.
Autor: CERAMIKA PARADYŻ

Płytka jak obrazek

Piękne płytki to często duży wydatek, czasami jednak wystarczy ich kilka albo nawet jedna, aby stworzyć ciekawą, niebanalną dekorację.Autor: IMPORTER W.P.B.

Autor: MIRAD
Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi