Ściany zewnętrzne. Ile kosztuje dom

<
Ich koszt to zaledwie kilkanaście procent wydatków, które trzeba ponieść, aby wybudować i wykończyć dom. Mimo to od lat właśnie ich wybór budzi wśród inwestorów największe emocje. Najwięcej zwolenników mają ściany dwuwarstwowe, można je jednak wybudować prawie ze wszystkich dostępnych materiałów. Na który się zatem zdecydować?

Porównaliśmy trzy warianty ściany dwuwarstwowej: z betonu komórkowego, silikatów i tradycyjnej ceramiki ocieplonej styropianem. Każda z nich jest wykończona w taki sam sposób – od wewnątrz tynkiem gipsowym, a od zewnątrz cienkowarstwowym tynkiem mineralnym. Tym, co łączy te ściany, jest taka sama izolacyjność cieplna – wszystkie mają U = 0,25 W/(m²·K).
Obliczyliśmy, ile kosztuje wybudowanie ścian zewnętrznych, na przykładzie dwóch domów parterowych. Powierzchnia każdego to około 88 m². W każdym może zamieszkać czteroosobowa rodzina. Domy różnią się kształtem. Pierwszy, o zwartej bryle, zaprojektowano na planie prostokąta, drugi – na planie krzyża. Urozmaicenie bryły wykuszami, wnękami czy dobudówkami zawsze wpływa na zwiększenie powierzchni ścian zewnętrznych, a więc i na wzrost kosztów ich budowy.

Koszt ściany – czyli czego?

We wszystkich wariantach ścian wydzieliliśmy koszty ściany konstrukcyjnej, ocieplenia wraz z tynkiem zewnętrznym i ocieplenia tynku wewnętrznego. W naszej kalkulacji ściana konstrukcyjna to nie tylko bloczki czy pustaki, zaprawa cementowo-wapienna, ale także nadproża nad wszystkimi otworami (dobrane odpowiednio do technologii), wieniec spinający ściany zewnętrzne i izolacja pozioma na ścianach fundamentowych, która chroni ściany zewnętrzne przed podciąganiem wilgoci z gruntu.
We wszystkich wariantach do ocieplenia i wykończenia ścian od zewnątrz zaproponowaliśmy metodę lekką mokrą – z uwzględnieniem wszystkich potrzebnych materiałów. Także w celu lepszego porównania kosztów całkowitych proponujemy zawsze takie same tynki wewnętrzne.


Dom na planie prostokąta (ściany zewnętrzne mają powierzchnię 85 m², jest w nich 10 otworów na okna i drzwi)


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Wybudowanie i wykończenie ścian zewnętrznych tego domu kosztuje około 23 tys. zł, niezależnie od tego, z jakiego materiału wzniesie się warstwę konstrukcyjną. Jednak gdy porównuje się jedynie koszty ściany konstrukcyjnej, można wyciągnąć inny wniosek – najdroższe rozwiązanie (wariant 3.) jest prawie o 9% droższe od najtańszego (wariant 2.). Uwzględniając to, że wymurowanie warstwy konstrukcyjnej nie stanowi nawet połowy kosztu ścian (41-43%) w całkowitym koszcie ścian zewnętrznych, różnica ta maleje do 4%. Najdroższą warstwą ściany dwuwarstwowej jest izolacja termiczna i ułożony na niej tynk cienkowarstwowy – to aż 51-53% całkowitego kosztu. Najmniej istotnym wydatkiem są tynki wewnętrzne, stanowią zaledwie 6% wydatków na ściany.

*wariant 1. – bloczki z betonu komórkowego odmiany 600 grubości 18 cm + styropian grubości 13 cm;
wariant 2. – bloczki silikatowe grubości 18 cm + styropian grubości 15 cm;
wariant 3. – pustaki ceramiczne Max grubości 19 cm + styropian grubości 14 cm.Dom na planie krzyża (ściany zewnętrzne mają powierzchnię 100 m², jest w nich 12 otworów na okna i drzwi)


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Większa powierzchnia ścian zewnętrznych to oczywiście wyższy koszt ich wybudowania i wykończenia. W porównaniu z poprzednim domem ściany są o 30% droższe. Relacje między kosztami poszczególnych warstw ściany są podobne: warstwa konstrukcyjna to 45-48% całkowitego kosztu, ocieplenie z tynkiem zewnętrznym – 47-49%, tynk wewnętrzny – 6%. Między najtańsza ścianą konstrukcyjną (wariant 2.) a najdroższą (wariant 3.) jest różnica 8 zł na metrze kwadratowym.

*wariant 1. – bloczki z betonu komórkowego odmiany 600 grubości 18 cm + styropian grubości 13 cm;
wariant 2. – bloczki silikatowe grubości 18 cm + styropian grubości 15 cm;
wariant 3. – pustaki ceramiczne Max grubości 19 cm + styropian grubości 14 cm.Koszt ściany a koszt metra kwadratowego domu

Rozbudowanie bryły domu spowodowało nie tylko wzrost kosztu budowy ścian zewnętrznych, ale także metra kwadratowego jego powierzchni. Oba domy mają po 88 m², zatem w pierwszym, prostym domu na 1 m² jest to około 260 zł, w drugim – 340 zł, o 30% więcej.
Różnice w kosztach ścian zewnętrznych w obu domach nie wynikają jedynie ze zwiększenia ich powierzchni w drugim domu. Droższe są ściany z większą liczbą załamań – więcej elementów trzeba dociąć, powstaje więcej odpadów, więcej kosztuje też robocizna. Droższe jest również ocieplenie takich ścian – więcej narożników to więcej kołków, większa powierzchnia siatki wzmacniającej tynk, więcej listew narożnych i prowadzących pod tynki wewnętrzne. Dlatego metr kwadratowy gotowej ściany w pierwszym domu kosztuje:
- wariant 1. – 265 zł (110 zł ściana konstrukcyjna, 138 zł ocieplenie z tynkiem zewnętrznym i 17 zł tynk wewnętrzny);
- wariant 2. – 268 zł (109 zł ściana konstrukcyjna, 143 zł ocieplenie z tynkiem zewnętrznym i 17 zł tynk wewnętrzny);
- wariant 3. – 276 zł (119 zł ściana konstrukcyjna, 140 zł ocieplenie z tynkiem zewnętrznym i 17 zł tynk wewnętrzny).
W drugim domu koszty są większe:
- wariant 1. – 291 zł (135 zł ściana konstrukcyjna, 139 zł ocieplenie z tynkiem zewnętrznym i 17 zł tynk wewnętrzny);
- wariant 2. – 295 zł (134 zł ściana konstrukcyjna, 144 zł ocieplenie z tynkiem zewnętrznym i 17 zł tynk wewnętrzny);
- wariant 3. – 303 zł (144 zł ściana konstrukcyjna, 142 zł ocieplenie z tynkiem zewnętrznym i 17 zł tynk wewnętrzny).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi