Skąd się wzięła woda na suficie?

Mieszkam w domu jednopiętrowym z nieużytkowym poddaszem. Strop nad ostatnią kondygnacją to płyta żelbetowa grubości 11 cm. Na nim ułożono następujące warstwy: folię izolacyjną, styropian grubości 15 cm, folię izolacyjną, szlichtę cementową grubości 6 cm. Połacie dachu nie są ocieplone, a więc temperatura powietrza na poddaszu jest zbliżona do tej na zewnątrz domu. W zimie na suficie zaczęły się pojawiać krople wody. Jak zlikwidować to niekorzystne zjawisko? Co jest jego przyczyną?

Jest to typowy objaw mostków termicznych. Jeżeli woda pojawiła się na styku ścian zewnętrznych i stropu, to znaczy, że wieniec oraz murłata nie zostały dobrze ocieplone. Ewentualnie ścianka kolankowa nie jest ocieplona od strony poddasza. Jeśli krople pojawiają się w środkowej części sufitu, to na pewno jest przerwa w izolacji termicznej. Może to być spowodowane niestarannym ułożeniem styropianu lub wniknięciem zaprawy pomiędzy płyty.
W pierwszym przypadku naprawa jest stosunkowo łatwa. Wystarczy odpowiednie elementy budynku ocieplić miękką wełną mineralną grubości co najmniej 15 cm (lepiej nawet 25 cm). Prawdopodobnie nie trzeba będzie nawet układać folii paroizolacyjnej, bo pod murłatą powinna być izolacja przeciwwilgociowa, która tak samo dobrze spełnia to zadanie.
W drugim przypadku poprawienie błędów wykonawczych może nie być już takie proste. Co prawda w newralgicznym miejscu stropu można położyć nową warstwę izolacji termicznej (15-25 cm), z tym że powinna ona sięgać poza mostek termiczny po około 100 cm ze wszystkich stron. Jednak takie rozwiązanie może w znacznym stopniu uszczuplić powierzchnię magazynową poddasza. Dlatego znacznie korzystniejsze byłoby miejscowe rozkucie szlichty, uzupełnienie styropianu oraz folii i ponowne naprawienie posadzki.


Mostek termiczny – skutek niedokładnego ocieplenia wieńca i murłaty.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Przerwa w izolacji termicznej – przyczyna powstania mostka termicznego.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiOcieplenie murłaty i wieńca stropowego.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Miejscowa naprawa izolacji termicznej stropu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi