Sosna jak z górskiej krainy

Podczas wędrówek po górach i nadmorskich wydmach podziwiamy piękne sosny z malowniczymi koronami i pokrzywionymi pniami. U nas w ogrodzie wszystkie rosną prosto. Czyżby to były różne gatunki?
Autor: Piotr Gorączko

I na wydmach, i w górach, tak jak w większości naszych lasów, można zobaczyć ten sam gatunek – sosnę pospolitą. To, czy rośnie smukła w górę, czy tworzy pogięte konary na krzywym pniu, zależy od gleby i warunków, w jakich wzrasta. Im są one surowsze, tym drzewo jest bardziej malownicze, ale też wolniej rośnie. W górach, na skałach, warstwa urodzajnego podłoża jest niewielka, a nadmorskie piaski to bardzo słaba gleba. To powoduje, że rosnące tam drzewa są zdeformowane.
Poza tym i nad morzem, i w górach wieją silne wiatry, zwykle z tego samego kierunku, które dodatkowo wyginają konary i pnie drzew. W ogrodzie takich warunków wzrostu nie ma, dlatego drzewa rosną w górę i nie chcą tworzyć dramatycznie rozpostartych konarów. Można je jednak do tego zmusić, stosując techniki sprawdzone w ogrodach japońskich. Trzeba jednak wiedzieć, że sosny pospolite wolno rosną (po 20 latach dorastają do 7-10 m) i ich formowanie trwa wiele lat. Można je kupić w szkółkach albo zamiast nich posadzić inny gatunek, na przykład: sosnę chińską, czarną, drobnokwiatową, japońską, koreańską albo żółtą, które są w sprzedaży także w sklepach ogrodniczych.

1. Wyginamy pień
Pień można formować tylko u młodych drzewek, do czasu, gdy jest giętki. Jego kształtowanie rozpoczynamy już w trakcie sadzenia. Drzewko umieszczamy w glebie nie pionowo, ale pod niewielkim kątem, tak żeby było lekko pochylone. Następnie przywiązujemy pień do wbitych w ziemię podpór (na przykład bambusowych palików), by przybrał wygięty kształt.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

2. Kształtujemy koronę

Wycinamy zbyt gęsto rosnące pędy, aby nadać koronie malowniczy, nieregularny kształt. Usuwamy pędy, które rosną nisko nad ziemią. Gałęzie, które pozostały na drzewie, przyginamy i przywiązujemy do zamocowanych poziomo palików. Powstaną z nich szeroko rozpostarte konary.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

3. Korygujemy kształt

Gdy pień i gałęzie tworzące konary zdrewnieją, usuwamy konstrukcję z palików. Co roku przycinamy pędy wyrastające na konarach, aby się zagęściły, i korygujemy kształt korony.
Podobnie możemy formować inne gatunki drzew.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
.
 

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi