Stropy , poprawne wykonanie

Stropy to bardzo istotne elementy konstrukcyjne. Dzielą dom na kondygnacje, usztywniają go, przenoszą obciążenia ze ścian wewnętrznych i obciążenia użytkowe. Muszą być właściwie zaprojektowane i poprawnie wykonane. Stropy z felerem mogą bowiem stać się przyczyną katastrofy budowlanej.

RODZAJE STROPÓW
Czy można samodzielnie wybrać rodzaj stropu?

Jeśli zamawiamy u architekta indywidualny projekt, możemy sami podjąć decyzję, jakie stropy chcemy mieć w domu. Inaczej jest w przypadku projektu gotowego. Tu nie mamy możliwości wyboru, ale jeżeli bardzo nam zależy, możemy podjąć decyzję o zmianie zaplanowanych stropów na inne. Należy przy tym pamiętać o tym, że tylko architekt lub konstruktor może zmienić rodzaj stropu. Wiąże się to prawie zawsze z przeprojektowaniem klatki schodowej, innym sposobem podparcia stropu na ścianie, zmianą jego grubości czy też zmianą wysokości domu. Wykonawca może samodzielnie zmienić co najwyżej klasę użytego betonu na wyższą, średnicę prętów zbrojeniowych na większą bądź klasę drewna konstrukcyjnego na lepszą.

Jakie są rodzaje stropów betonowych?

Strop gęstożebrowy. To jeden z najpopularniejszych stropów wykonywanych w domach jednorodzinnych. Zbudowany jest z belek i pustaków stropowych oraz wieńca i nadbetonu. Stropy gęstożebrowe mogą mieć różne nazwy, w zależności od użytych do ich budowy pustaków. Największą popularnością cieszą się pustaki ceramiczne Akerman i betonowe Kontra. W ich przypadku belki stropowe wykonuje się bezpośrednio na budowie. Przy innych typach pustaków (Fert, Teriva, Ceram itp.) stosuje się belki częściowo lub całkowicie prefabrykowane. Oprócz pustaków z ceramiki tradycyjnej i betonu do budowy stropów używa się pustaków z ceramiki poryzowanej, keramzytobetonu, żużlobetonu, betonu komórkowego, a nawet styropianu. Stropy gęstożebrowe są stosunkowo łatwe do wykonania oraz lekkie, dlatego wielu architektów chętnie przewiduje je w swoich projektach.

Budowa stropu gęstożebrowego.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Strop żelbetowy. To strop płytowy, który wykonuje się z betonu i ze stali zbrojeniowej bezpośrednio na budowie. Jest on bardzo pracochłonny, gdyż wymaga zrobienia pełnego deskowania, przygotowania i ułożenia stali zbrojeniowej oraz wylania betonu. Niewielki jest za to koszt jego wykonania. Strop taki może mieć też dowolny kształt.

Budowa stropu żelbetowego.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Strop prefabrykowany. Wykonuje się go z gotowych płyt, które już w momencie dostawy na budowę mają pełną wymaganą nośność . Można je więc obciążać od razu po ułożeniu. Takie stropy bardzo szybko się montuje i nie trzeba układać na nich warstwy betonu, tak jak w wypadku stropów gęstożebrowych. Często, aby zmniejszyć wagę, producenci wykonują w nich podłużne otwory.

Budowa stropu prefabrykowanego.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Strop typu filigran. To połączenie stropu żelbetowego ze stropem prefabrykowanym. Składa się z cienkich, 5-6 cm, prefabrykowanych płyt betonowych, dodatkowego zbrojenia oraz betonu. Montowany jest w całości na budowie. Płyty są wykonywane w wytwórni do konkretnego projektu domu i mogą mieć dowolny kształt. Dodatkową zaletą tego rodzaju stropu jest dość łatwy montaż i uzyskanie gładkiego sufitu, który najczęściej nie wymaga tynkowania, a jedynie wygładzenia.

Budowa stropu typu filigran.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Zalety i wady stropów betonowych

Zalety
- są trwałe i wytrzymałe;
- nie wymagają uciążliwej konserwacji;
- są odporne na ogień;
- charakteryzuje je dobra izolacyjność akustyczna;
- są stosunkowo tanie;

Wady
- większość stropów betonowych jest pracochłonna;
- nie nadają się do domów drewnianych;
- są ciężkie;
- pełną wytrzymałość uzyskują dopiero po kilku tygodniach od zabetonowania;
- niektóre z nich wymagają zrobienia pełnego deskowania, a prawie wszystkie muszą być dokładnie podparte na czas budowy.

Jakie są rodzaje stropów drewnianych?
Strop belkowy. Stosuje się go najczęściej w domach murowanych lub drewnianych, wznoszonych metodą tradycyjną. Belki wykonane są z drewna litego lub klejonego. Ich orientacyjne wymiary to: 20-40 cm wysokości, 8-20 cm szerokości i do 15 m długości. Rozstaw poszczególnych belek jest dość duży – waha się w granicach 60-150 cm. Dlatego poszycie stropu najczęściej wykonuje się z desek. Od spodu można zamontować sufit podwieszany, który osłoni elementy konstrukcyjne. Można też zostawić konstrukcję odsłoniętą, co ma swoje walory dekoracyjne. Wszystkie elementy stropu muszą być wówczas dokładniej wykonane.

Budowa drewnianego stropu belkowego (strop międzykondygnacyjny w ścianie murowanej).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Strop żebrowy. Stosowany najczęściej w domach drewnianych o konstrukcji szkieletowej (na przykład w popularnych „kanadyjczykach”). Jego głównym elementem nośnym są gęsto rozstawione (co 30-60 cm) żebra, a więc elementy stosunkowo cienkie i wysokie. Wykonuje się je z drewna litego, drewna klejonego, a także z drewnianych, drewnopochodnych lub drewniano-stalowych dwuteowników. Ich długość dochodzi do 5 m. Poszycie może być zrobione ze sklejki, z płyt wiórowych zwykłych i OSB, rzadziej z desek. Od spodu można zamontować sufit podwieszany.

Budowa drewnianego stropu żebrowego (strop w ścianie o konstrukcji szkieletowej).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Strop belkowo-żebrowy. Jest to połączenie stropu belkowego z żebrowym. Jego elementami nośnymi są belki i żebra, przy czym żebra opierają się na belkach lub mogą być do nich doczepione za pośrednictwem specjalnych metalowych wsporników. Rozpiętość tego stropu, podobnie jak belkowego, dochodzi do 15 m. Wbrew pozorom do jego budowy zużywa się mniej drewna. Koszt materiału jest więc niższy, ale za to robocizna jest droższa niż w przypadku stropów belkowych lub żebrowych.

Budowa drewnianego stropu belkowo-żebrowego (strop nad ostatnią kondygnacją w domu murowanym).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Zalety i wady stropów drewnianych

Zalety
- ich konstrukcja, jeśli jest starannie wykonana i ładnie wykończona, może pozostać nieosłonięta, dodając w ten sposób uroku wnętrzom;
- nadają się do wszystkich rodzajów budynków;
- są lekkie;
- są proste i szybkie do zbudowania;
- łatwo je zmienić lub przebudować;

Wady
- bez odpowiedniego zabezpieczenia nie są odporne na ogień;
- są mniej wytrzymałe od stropów betonowych;
- mają gorsze właściwości akustyczne;
- bez odpowiedniego zabezpieczenia są narażone na niszczące działanie grzybów domowych i owadów;
- są podatne na zmiany wilgotności i temperatury („pracują”).

WYBIERAMY STROP
Jaką rozpiętość może mieć strop?
Rozpiętość stropu to odległość pomiędzy jego podporami. Są nimi najczęściej ściany, podciągi (belki podtrzymujące strop, zastępujące ściany nośne) lub słupy. Im większa rozpiętość stropu, tym większe otwarte przestrzenie można uzyskać wewnątrz domu.
W domach jednorodzinnych najczęściej projektuje się stropy o rozpiętości do 6 m między podporami.

Stropy typu filigran mogą osiągać bardzo duże rozpiętości dochodzące nawet do 12 m.
Autor: Mieczysław Michalak


*Ten rodzaj stropu może mieć bardzo duże rozpiętości, ale wiąże się to z dużymi kosztami i ze znacznym zwiększeniem jego grubości.

Jaką grubość może mieć strop?

Grubość stropu zależy przede wszystkim od jego rodzaju i rozpiętości, a także od wielkości obciążenia użytkowego. I tak, strop żelbetowy najczęściej stosowanej rozpiętości do 6 m ma grubość 10-16 cm, strop typu filigran 12-20 cm, strop z płyt prefabrykowanych 20-24 cm, strop drewniany 20-28 cm, a strop gęstożebrowy 20-29 cm. Jednak konstrukcja to nie wszystko. Grubość stropu zwiększa też tynk, podłoga na stropie, posadzka lub sufit podwieszany.

Czy wszystkie stropy wymagają deskowania?
Strop żelbetowy – w całości wykonywany na placu budowy – wymaga pełnego deskowania. Oprócz samej płyty odeskować trzeba też wieńce oraz inne elementy konstrukcyjne przewidziane w projekcie. Znacznie mniej drewna potrzeba w stropie gęstożebrowym – tylko na podparcie belek stropowych. Wyjątkiem jest strop typu Akerman czy Kontra. Musi być on zbrojony prętami dopiero na budowie i z tego względu wymaga pełnego deskowania lub ułożenia tylko pojedynczych desek w linii łączenia się pustaków. Stropy filigran nie wymagają deskowania, lecz jedynie podparcia. Za to stropy prefabrykowane i drewniane nie wymagają ani deskowania, ani podparcia.


Pełnego deskowania wymagają gęstożebrowe stropy z pustaków Fert lub Kontra.
Autor: Wiesław Rudolf
Inne stropy gęstożebrowe wymagają jedynie podparcia belek na czas montażu.
Autor: Jolanta Pietrucha

Rodzaje deskowań

W budownictwie stosowane są dwa rodzaje deskowań: gotowe szalunki systemowe lub deskowanie z drewna iglastego. Pierwsze z nich można wypożyczyć z wypożyczalni sprzętu budowlanego. Składają się z płyt zrobionych ze sklejki, belek usztywniających i stempli drewnianych lub stalowych o regulowanej wysokości. Koszt wynajęcia kompletnego deskowania 1 m2 stropu wynosi 0,8-1 zł/dzień (pamiętajmy o tym, że strop można rozdeskować najwcześniej po upływie 14-20 dni, a najlepiej po miesiącu). Jest to drogi sposób deskowania i opłaca się z niego skorzystać tylko wtedy, gdy zależy nam na skróceniu czasu trwania prac związanych z przygotowaniem stropu.
Deskowanie z drewna jest dużo tańsze, ale za to bardzo pracochłonne. Wymaga odpowiedniego przycięcia wszystkich elementów i wykonania z nich równego i szczelnego poszycia pod strop. Ilość potrzebnego drewna zależy od rozpiętości i ciężaru stropu oraz od wysokości kondygnacji. O jej wyliczenie można poprosić projektanta lub majstra.
Zaletą tego rozwiązania jest to, że około 70-80% drewna użytego na deskowanie można ponownie wykorzystać, na przykład na rusztowanie do tynkowania ścian czy do wykonania podbitki na dachu.

Do montażu których stropów potrzebny jest dźwig?
W stropach żelbetowych nie jest on potrzebny, a w stropach gęstożebrowych może się przydać tylko wtedy, gdy długość belek przekracza 6 m, a ich 1 m waży więcej niż 20 kg. Najwięcej jest jednak na rynku stropów z lżejszymi belkami (14-16 kg/m). Montaż samych pustaków nie wymaga udziału dźwigu. Podobnie w stropach drewnianych. Jeżeli konstrukcja ma charakter żebrowy, to jej elementy nie są ciężkie, ważą zaledwie 15-30 kg, i ich montaż nie wymaga pomocy dźwigu. W konstrukcji belkowej o rozpiętości do 5-6 m przekrój elementów jest już znaczny, ale nie na tyle duży, by brygada robotników nie dała sobie z nim rady (około 90-100 kg/szt.). Jednak gdy rozpiętość między podporami jest większa niż 6 m, potrzebny jest dźwig.
Inaczej jest ze stropami typu filigran lub stropami prefabrykowanymi. Ich 1 m2 waży około 150 kg, ale są i takie, które ważą nawet około 300 kg/m2. Jeżeli jednak powierzchnia jednego elementu jest duża (kilka metrów kwadratowych) i ciężar znaczny, konieczne jest użycie odpowiednio dużego dźwigu. Najczęściej jest tak, że firma sprzedająca tego typu materiały dysponuje sprzętem do jego transportu i rozładunku. Ze względów ekonomicznych dobrze jest tak ustalić kolejność prac na budowie, by montaż stropu mógł odbywać się „z kół”, czyli tak, by dźwig nie rozładowywał płyt na plac budowy, lecz podawał je z ciężarówki bezpośrednio w miejsce ich wmontowania. Aby dało się to wykonać, płyty muszą być ułożone na ciężarówce według kolejności ich montowania.

Dźwig jest niezbędny do montażu ciężkich, prefabrykowanych płyt stropowych.
Autor: Jolanta Pietrucha

TAJEMNICE POPRAWNEGO WYKONANIA

Co to jest wieniec i do czego służy?

Wieniec to specjalnie zaprojektowany rodzaj belki żelbetowej wykonywany wzdłuż ścian zewnętrznych, którego zadaniem jest połączenie stropu i ścian oraz usztywnienie całego budynku.
Zbudowany jest z betonu wzmocnionego czterema prętami o średnicy 10-12 mm połączonymi za pomocą strzemion o średnicy 6 mm. Wykonuje się go w stropach gęstożebrowych, żelbetowych monolitycznych, stropach typu filigran i prefabrykowanych.
W domu budowanym przy użyciu technologii szkieletowej funkcję wieńca w stropie pełni drewniana podwalina, zaś w domu murowanym strop drewniany belkowy może się opierać na podwalinie lub metalowym wsporniku zakotwionym w wieńcu żelbetowym. Belki osadzone w gniazdach w murze nie wymagają wieńca.


Sposób połączenia belki stropowej z wieńcem żelbetowym.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Wieniec wypełnia się mieszanką betonową w trakcie zabetonowywania stropu.
Autor: Jolanta Pietrucha

Jak prawidłowo ocieplić wieniec?
Źle ocieplony wieniec to, niestety, mostek termiczny (miejsce, przez które ucieka ciepło z ogrzewanych pomieszczeń). Aby go uniknąć, należy dążyć do tego, by współczynnik przenikania ciepła U dla ściany i wieńca był bardzo zbliżony. W ścianie jednowarstwowej, gdzie U nie powinno być większe niż 0,50 W/(m2·K), potrzebna jest warstwa izolacyjna grubości minimum 7-8 cm, a najlepiej, żeby miała 10 cm. Dodatkowo od zewnątrz musi być ona osłonięta bloczkiem lub pustakiem grubości 8-9 cm wykonanym z tego samego materiału co ściana.
W ścianach wielowarstwowych, gdzie współczynnik U nie powinien być większy niż 0,30 W/(m2·K), grubość dodatkowej izolacji, nie licząc tej użytej do ocieplenia ścian, wynosi około 5-7 cm.

Czy ścianę działową można postawić w dowolnym miejscu?

Wszystko zależy od rodzaju stropu i obciążenia, jakie może on przenosić. I tak, w stropie gęstożebrowym ściana może się znaleźć bezpośrednio nad wzmocnioną lub podwójną belką stropową albo na żebrze rozdzielczym zaprojektowanym prostopadle do belek stropowych. Ustawienie ściany równolegle do belek stropowych, ale nie na nich, lecz na pustakach może doprowadzić do zarwania się pustaków i obsunięcia ściany bądź do przebicia stropu i spadnięcia ściany na niższą kondygnację.
Na stropie drewnianym z reguły montuje się lekkie szkieletowe ściany działowe. Ściany szkieletowe ustawiane prostopadle do belek czy żeber nie wymagają wzmocnienia, ponieważ ich konstrukcja nie opiera się bezpośrednio na stropie, lecz na własnej podwalinie, dzięki której obciążenie jest równomierniej rozkładane na wiele belek. Można je stawiać w dowolnym miejscu. Inaczej jest ze ścianami ustawianymi równolegle do belek czy żeber, gdyż konstrukcja w tym miejscu wymaga wzmocnienia. O rodzaju i rozmieszczeniu wzmocnień decyduje projektant.
Stropy żelbetowy i typu filigran w zależności od potrzeb inwestora mogą, ale nie muszą, być tak zaprojektowane, by przenosiły obciążenia od ścian działowych. Decyzja ta musi zapaść podczas projektowania stropu.
Natomiast stropy z płyt prefabrykowanych projektowane są od razu z uwzględnieniem obciążenia od ścian działowych, dlatego ich położenie na stropie jest dowolne.

W stropach drewnianych można budować ściany działowe bez konieczności wzmacniania stropu, pod warunkiem że będą ustawione prostopadle do żeber lub belek.
Autor: Bohdan Ufnalewski

Co zrobić, by na suficie nie pękał tynk?

Problem ten dotyczy stropów gęstożebrowych, typu filigran, z płyt prefabrykowanych oraz drewnianych stropów żebrowych. Rysy pojawiają się w wyniku niezależnej pracy belek czy płyt stropu zwanej potocznie „klawiszowaniem”. Co można zrobić? Wszystko zależy od rodzaju stropu. W gęstożebrowym o rozpiętości powyżej 4,5 m w trakcie budowy należy wykonać jedno lub dwa żebra rozdzielcze. Są to wąskie zbrojone belki szerokości 7-10 cm, ułożone prostopadle do belek stropowych. Układa się je w przestrzeni pomiędzy rozsuniętymi pustakami i łączy drutem wiązałkowym ze zbrojeniem stropu. Inne rozwiązanie należy zastosować w stropie typu filigran. Polega ono na ułożeniu w warstwie nadbetonu siatki lub prętów długości około 50 cm, które zespalają elementy. Stropy z płyt prefabrykowanych również „klawiszują”. Zjawisko to próbuje się wyeliminować poprzez odpowiednie ukształtowanie ich krawędzi bocznych.
Tworzą one między sobą coś w rodzaju zamka, który w celu wzmocnienia wypełnia się na budowie mieszanką betonową.

Aby strop gęstożebrowy nie „klawiszował”, wykonuje się żelbetowe żebra rozdzielcze przebiegające prostopadle do belek stropowych.
Autor: Mariusz Bykowski

Jak usztywnić strop drewniany?

Strop drewniany, zwłaszcza żebrowy, również może „klawiszować”. Stropy żebrowe w zależności od rozpiętości wymagają zastosowania dodatkowych usztywnień (stężeń), na przykład z krótkich odcinków desek zamocowanych prostopadle do żeber stropu, łat drewnianych, na przykład o przekroju 40 x 40 mm, przybijanych do żeber na krzyż lub taśm stalowych, mocowanych na przemian do górnej i dolnej krawędzi żeber.
Ważną rzeczą dla poprawienia sztywności stropu drewnianego jest też dobranie odpowiedniego rodzaju i grubości poszycia. Grubość materiału uzależniona jest głównie od rozstawu żeber, przy czy im ich rozstaw jest większy, tym grubość poszycia powinna być większa. Samo poszycie wykonuje się najczęściej z kilku warstw płyt pilśniowych lub sklejki układanych prostopadle do siebie i sklejanych bądź zbijanych.
Deski również mogą stanowić poszycie. Muszą być wówczas łączone na pióro i wpust i przybijane do belek pod kątem 45° (czyli na skos) w dwóch prostopadłych warstwach. Sztywność stropu zwiększy też drewniany ruszt, do którego będzie mocowany sufit podwieszany.
         
CZAS I PIENIĄDZ

Ile kosztuje 1 m2 stropu?

Cena zależy od rodzaju stropu i materiału, z którego został zrobiony.

Stropy gęstożebrowe. Wykonane mogą być z różnych materiałów, dlatego ich ceny się różnią. Robocizna to 35-40 zł/m2, choć znaleźliśmy firmę, która zbuduje strop za 25 zł/m2. Do całkowitej ceny stropu należy dodać jeszcze koszt wykonania wieńca wokół domu, który wynosi około 35-40 zł/m (robocizna + deskowanie + materiał).

Stropy żelbetowe. Materiały potrzebne do wykonania takiego stropu o grubości 15 cm kosztują 45-50 zł/m2. Są to jednak bardzo pracochłonne stropy i wymagają pełnego deskowania, co dodatkowo podnosi ich koszt. Robocizna to najczęściej około 40-45 zł/m2, choć są firmy, które zbudują taki strop za 30 zł/m2 wraz z wykonaniem deskowania.

Stropy typu filigran. W ich skład wchodzą prefabrykowane płyty, dodatkowe zbrojenie i beton grubości 10-13 cm. Koszt potrzebnych materiałów wynosi 60-95 zł/m2, w tym samych płyt – 45-63 zł. Robocizna to 25-30 zł/m2, a koszt wynajęcia dźwigu – 80 zł za godzinę pracy, przy czym w zależności od skomplikowania stropu układa go od trzech do dziewięciu godzin.

Stropy prefabrykowane. Na ich cenę składa się koszt płyty, wieńca i robocizny wraz z pracą dźwigu. Płyty z betonu komórkowego kosztują 97-195 zł/m2, a z żelbetu – 44-97 zł/m2. Robocizna to około 20-25 zł. Cena wynajęcia dźwigu jest taka sama jak w przypadku stropu typu filigran.

Stropy drewniane. Cena zależy przede wszystkim od ich konstrukcji i zastosowanego materiału. Najtańszy będzie strop składający się z niestruganych belek i poszycia ze zwykłych desek. To koszt 40-57 zł/m2. Trzeba jeszcze doliczyć do tego sufit podwieszany w cenie około 20 zł/m2. Znacznie droższy będzie strop wykonany ze struganych belek i podłogi z obustronnie struganych desek. To koszt rzędu 60-95 zł/m2. Drewniane stropy żebrowe kosztują 60-70 zł/m2, gdy zrobione są z drewna klejonego, lub 75-90 zł/m2, jeśli wykonane są  z drewna litego. Dodatkowo trzeba doliczyć koszt sufitu podwieszanego i poszycia – w sumie około 45-50 zł/m2. Robotnikom zapłacimy od 20 do 30 zł/m2.


Pustak stropowy z ceramiki tradycyjnej.
Autor: PCB PLECEWICE
Pustak stropowy z żużlobetonu.
Autor: PB TECHBUD
Pustak stropowy z ceramiki poryzowanej.
Autor: WIENERBERGER
Pustak stropowy z keramzytobetonu.
Autor: OPTIROCPustak stropowy z betonu komórkowego.
Autor: ŚNIADOWO
Pustak stropowy ze styropianu.
Autor: THERMOMURIle czasu potrzeba na wykonanie stropu?


Najbardziej pracochłonny jest strop żelbetowy...
Autor: Mariusz Bykowski
...a najmniej – strop prefabrykowany.
Autor: YTONGKiedy można wejść na gotowy strop i kiedy można murować następną kondygnację?

„Najszybszy” jest strop drewniany. Jak tylko zostanie zbudowany, można po nim zarówno chodzić, jak i murować czy montować ściany następnego piętra. Po stropach betonowych można chodzić, gdy upłynie doba od wylania betonu. Pamiętać trzeba jednak o tym, że w okresie wczesnowiosennym czy późnojesiennym czas ten może się wydłużyć nawet do dwóch-trzech dni.
Przed murowaniem ścian następnej kondygnacji koniecznie trzeba odczekać 10-14 dni, a w trakcie ich budowy starać się nadmiernie nie obciążać stropu, czyli na przykład nie stawiać na jego środku palet z pustakami. Pełną wytrzymałość stropy betonowe osiągają po mniej więcej czterech tygodniach.


Autor: Mariusz Bykowski

AKUSTYKA STROPÓW

Jaką izolacyjność akustyczną powinny mieć stropy?

Izolacyjność akustyczna mierzona jest za pomocą dwóch parametrów:
R’A1 – wskaźnika oceny izolacyjności akustycznej określającego tłumienie dźwięków przenoszonych przez powietrze. Dźwięki takie to rozmowy, odgłosy telewizora, urządzeń domowych wywołujących wibrację powietrza. Im wartość wskaźnika R’A1 jest wyższa, tym lepiej;
L’n, w – wskaźnika znormalizowanego poziomu dźwięków uderzeniowych, który określa, ile decybeli może przenikać przez strop. Dźwięki uderzeniowe zwane też materiałowymi powstają w wyniku stukania młotkiem lub chodzenia i powodują drganie konstrukcji. Im wartość wskaźnika L’n, w jest niższa, tym lepiej.


W jaki sposób wygłuszyć strop betonowy...

Tego rodzaju stropy – bez dodatkowych warstw izolacyjnych – niewystarczająco chronią, zwłaszcza przed dźwiękami uderzeniowymi. Wartość wskaźnika L’n, w dla samych stropów waha się od 73 do 84 dB, a to przekracza wymagany poziom. Aby podnieść komfort akustyczny, należy ułożyć na stropach podłogę pływającą. Zmniejszy ona wskaźnik L’n nawet o 30 dB. Wszystko zależy od tego, czy uda się całkowicie odizolować posadzkę i warstwy wykończeniowe podłogi od konstrukcji stropu i ścian. Na izolację najczęściej stosuje się płyty z elastycznego styropianu grubości minimum 3,3 cm lub twardej wełny mineralnej grubości 4 cm.

Budowa podłogi pływającej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

...a w jaki drewniany?

Jest to „najgłośniejszy” typ stropu, głównie dlatego, że jest lekki. Na szczęście jest kilka sposobów na jego wygłuszenie. Między belkami czy żebrami stropu można ułożyć izolację akustyczną; najczęściej używa się wełny mineralnej (mat, miękkich płyt lub granulatu). Nie tłumi to jednak dźwięków przechodzących przez belki stropowe. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest ułożenie podłogi pływającej na poszyciu stropu. Robi się ją w taki sam sposób jak na stropach żelbetowych. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie sufitu podwieszanego. Stelaż sufitu może być zamontowany do belek lub żeber stropowych na specjalnych wieszakach, a może też stanowić niezależną konstrukcję przymocowaną do ścian. Wycisza się go matą z wełny mineralnej.
Najlepsze parametry akustyczne uzyska się wówczas, gdy połączy się w jednym stropie wyciszenie między belkami stropowymi z podłogą pływającą lub podłogę pływającą z sufitem podwieszanym.

Sposób wyciszenia stropu drewnianego.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

OCIEPLENIE STROPU

Jak ocieplić strop na poddaszu nieużytkowym...

Wszystko zależy od konstrukcji tego stropu. Jeśli jest on drewniany, to izolację termiczną można ułożyć między belkami czy żebrami, zwłaszcza gdy nie zależy nam na ich odsłonięciu. Wykorzystujemy do tego wełnę mineralną w postaci miękkich płyt lub mat grubości około 15 cm. Jeżeli zaś konstrukcja stropu ma być widoczna, to izolację należy ułożyć na poszyciu stropu. Można zastosować miękką wełnę, styropian, płyty drewnopochodne lub materiały sypkie: strzępki wełny, keramzyt czy żużel. Z tych samych materiałów wykonuje się też izolację termiczną pozostałych rodzajów stropów.
Należy pamiętać o tym, że współczynnik przenikania ciepła U dla takich stropów nie powinien być większy niż 0,3 W/(m2·K).

Strop na poddaszu nieużytkowym można ocieplić za pomocą granulatu wełnianego lub granulatu ekofiber.
Autor: Robert Domat

...a jak nad nieogrzewaną piwnicą?

Jeśli znajdujące się w piwnicy pomieszczenia nie będą ogrzewane, strop oddzielający ogrzewane pomieszczenia od nieogrzewanych musi być odpowiednio ocieplony, tak aby współczynnik przenikania ciepła U całej konstrukcji stropu nie był większy niż 0,6 W/(m2·K). Wystarczy więc wełna lub styropian grubości około 6 cm.
Najprościej jest zamontować od strony piwnicy sufit podwieszany, na przykład z płyt gipsowo-kartonowych, i ułożyć w jego ruszcie miękką wełnę mineralną.
Można też przykleić do stropu płyty ze styropianu i je otynkować.

ODBIÓR STROPU

Kiedy na budowie powinien się pojawić inspektor nadzoru?

Inspekcja przeprowadzana jest przed zakryciem stropu (przed zabetonowaniem lub ułożeniem poszycia).
Dopiero po otrzymaniu pozytywnej opinii można przystąpić do zalewania stropów typu filigran, stropów żelbetowych lub gęstożebrowych, układania betonu w wieńcach stropów prefabrykowanych czy przykrywania poszyciem belek stropu drewnianego.
Inspektor sprawdza między innymi:
- zgodność stropu z projektem;
- ilość i poprawność ułożenia zbrojenia;
- wysokość stropu w stosunku do podłogi;
- poprawność wykonania deskowania i podparcia stropu oraz zakotwienia stropu w murze.
Zgoda na wykonanie stropu musi być odnotowana w dzienniku budowy.

Strop można zalewać betonem lub układać na nim poszycie drewniane dopiero wtedy, gdy zezwoli na to inspektor budowlany.
Autor: Mariusz Bykowski

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi