Szlachetne pokrycia z wypalanej gliny. Przegląd dachówek ceramicznych

Wystarczy rzucić okiem na niektóre zabytkowe budowle, by przekonać się, że dachówki ceramiczne to pokrycie na lata. Są ładne i na dodatek pięknie się starzeją. Odpowiednio dobrane pasują do domów o różnym stylu architektonicznym.


Skąd ta popularność?


Zainteresowanie dachówkami ceramicznymi nie słabnie od lat. Cieszą się uznaniem głównie z powodu wyglądu. Ceramiczne pokrycia są ozdobą dachów o różnym kształcie.
O ich powodzeniu decyduje także wyjątkowa trwałość. Sto lat dla dachówki ceramicznej to żaden wiek. Co więcej, te z dachówek, które z jakiegoś powodu ulegną zniszczeniu, można wymienić na nowe łatwo i szybko, bez konieczności demontowania całego pokrycia.
Pokrycie z dachówek ceramicznych dobrze tłumi hałas i ma dużą odporność na zmiany temperatury – pod jej wpływem kurczy się i rozszerza tylko w minimalnym stopniu.


Producenci oferują bogaty wybór dachówek zakładkowych o różnych kształtach.
Autor: CREATON

Autor: RUPPCERAMIKA
Autor: IMERYS HUGENOT

Autor: IMERYS HUGENOT

Nie ma róży bez kolców

Dachówki ceramiczne są dosyć ciężkie. Jedna waży od 1,8 do 3,8 kg, a 1 m² pokrycia – od 30 do 65 kg. Znacznie obciążają więc konstrukcję dachu. Przy budowie nowego domu oznacza to, że więźba pod taką dachówkę powinna być solidniejsza (w efekcie droższa). Dotyczy to głównie domów z poddaszem nieużytkowym, gdzie grubość krokwi nie jest uzależniona od grubości materiału ociepleniowego. Ciężkie dachówki są też bardziej pracochłone w układaniu. Dlatego za tego typu pokrycie dekarze zażyczą sobie więcej pieniędzy niż za wykończenie dachu blachą lub gontami bitumicznymi. Znaczny ciężar sprawia jednak, że dachówki tworzą stabilne pokrycie i są odporne na podwiewanie podczas silnego wiatru.
Dachówki należą ponadto do drogich pokryć. 1 m² kosztuje od 34 do 240 zł.

Elementy dachu krytego dachówką ceramiczną.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Rodzaje dachówek
Wzorów i typów dachówek ceramicznych jest bardzo dużo. Niektóre należą już do klasyki, jak na przykład dachówki marsylskie, karpiówki, dachówki typu mnich-mniszka, inne zaś są bardzo nowoczesne.

Zamki zapewniają dachówkom zakładkowym lepszą szczelność.
Autor: CREATON

Dachówki zakładkowe. To dachówki o dużej powierzchni i profilowanym kształcie. Ich cechą charakterystyczną są zamki wytłoczone na dwóch zbiegających się  krawędziach (górnej i bocznej). Ułatwiają one układanie na sobie dachówek i poprawiają szczelność pokrycia. Od spodu mają zaczepy, które podczas układania zahacza się o łaty. Produkowane są w ogromnej ilości wzorów.
Niektóre z dachówek zakładkowych są przesuwne. Oznacza to, że ich rzędy można względem siebie rozsunąć (nawet o 8 cm). Na tyle pozwalają zamki. Taka też jest tolerancja rozstawu łat dachowych. Jest to istotne przy wymianie pokrycia. Mniejsze jest wówczas ryzyko, że stare łaty trzeba będzie zrywać, za to duża szansa na to, że dachówki da się dopasować do istniejącego rozstawu łat (bez konieczności przycinania dachówek).
Dzięki łatwości układania i ładnemu wyglądowi dachówki zakładkowe cieszą się sporą popularnością – są dziś najchętniej wybieranym rodzajem dachówek ceramicznych.


Dachówki zakładkowe mają najczęściej zamki przy dwóch krawędziach...
Autor: DACHZIEGELWERKE NELSKAMP
...ale produkowane są i takie, które mają zamki tylko przy jednej, bocznej krawędzi.
Autor: DACHZIEGELWERKE NELSKAMPDachówki zakładkowe ze względu na rozmiary polecane są do krycia dachów o dużych połaciach.
Autor: RUPPCERAMIKA
Zakładkowe dachówki rombowe ładnie się prezentują na prostych dachach nowoczesnych domów.
Autor: RUPPCERAMIKA

Dachówki płaskie. To różne odmiany lekkich dachówek typu karpiówka. Są podłużne i nie mają zamków. Ich dolna powierzchnia ma wyprofilowany nosek, który umożliwia zahaczenie dachówki o łatę. Dodatkowo niektóre dachówki w rzędzie mocuje się wkrętami lub gwoździami. Dlatego większość karpiówek ma fabrycznie wykonane dwa otwory na gwoździe lub drut. Powierzchnia dachówek płaskich może być gładka lub żłobiona.
Karpiówki są lekkie, ponieważ mają mały wymiar. Przez to jednak pracochłonniejsze staje się ich układanie i więcej zużywa się ich na 1 m² dachu. Można nimi pokrywać dachy o bardzo skomplikowanym kształcie. Niestraszne są im wole oczka, kosze dachowe czy dachy stożkowe.


Dachówki płaskie to w większości różne wersje klasycznej karpiówki.
Autor: CREATON

Autor: CREATON
Autor: CREATON

Autor: CREATONDachówki karpiówki można układać jednowarstwowo...
Autor: RUPPCERAMIKA
...lub na tak zwaną koronkę.
Autor: RUPPCERAMIKADachówkami płaskimi łatwo jest wykończyć wole oczko...
Autor: WIENERBERGER
...oraz dach stokowy.
Autor: CREATON

Dachówki mnich-mniszka. Mają antyczny rodowód. Jako jedyne składają się z dwóch części – górnej (mnich) i dolnej (mniszka). Mocuje się je do łat drutem lub przy użyciu specjalnych klamer. Ich układanie wymaga dużych umiejętności.
Niektórzy producenci oferują więc własne „wariacje” na temat klasycznych mnichów-mniszek, czyli dachówki podobne, ale o wiele tańsze i łatwiejsze w montażu. Wytwarza się na przykład dachówki tego rodzaju z zamkami bocznymi. Produkuje się również dachówki zakładkowe imitujące mnicha-mniszkę.
Pokrycie z dachówek mnich-mniszka jest najszczelniejsze. Jest także samowentylujące i w związku z tym, jeśli dach jest ocieplany, nie trzeba zostawiać pod nim szczeliny wentylacyjnej. Waży jednak dosyć dużo. Polecane jest do domów o klasycznej architekturze.


W sprzedaży są klasyczne dachówki mnich-mniszka...
Autor: WIENERBERGER
...i ich zakładkowe imitacje.
Autor: WIENERBERGERDachówki mnich-mniszka najlepiej wyglądają na dachach domów o rustykalnym wyglądzie.
Autor: MEINDL
Esówki nadają dachom tradycyjny wygląd.
Autor: RUPPCERAMIKA

Dachówki esówki (holenderki). To dachówki bez zamków. Ich przekrój poprzeczny przypomina literę „S”. Od spodu mają wyprofilowane zaczepy, które podczas układania dachówek zahacza się o łaty dachowe. Esówki to dachówki przesuwne. Tolerancja rozsunięcia ich poszczególnych rzędów oraz rozstawu łat wynosi od 2 do 4 cm. W sprzedaży są również dachówki zakładkowe przypominające wyglądem tradycyjne esówki. W przeciwieństwie do nich mają wyprofilowane zamki.


Klasyczne esówki nie mają zamka...
Autor: WIENERBERGER
...ale można je też dostać z zamkami.
Autor: WIENERBERGER

Kolory i faktury

Ceglasty kolor dachów krytych naturalną dachówką ceramiczną przyciąga wzrok. Niektórym może się jednak wydawać zbyt monotonny lub za mało oryginalny; z myślą o takich klientach produkowane są kolorowe dachówki angobowane lub szkliwione.

Dachówki naturalne. W trakcie produkcji nie są poddawane barwieniu. Swój ceglasty kolor zawdzięczają związkom żelaza zawartym w glinie. Ich kolory i odcienie zależą od tego, z którego złoża wydobyto surowiec.
Nawet w obrębie jednej partii dachówki naturalne mogą różnić się nieco barwą. Ułożone z nich pokrycie może więc być niejednolite pod względem kolorystycznym. Różnice te są jednak subtelne. Wielu ludziom takie dachy bardzo się podobają. Przebarwienia z czasem mogą się jednak zwiększać z powodu szyszek, igieł i liści zalegających na dachu. Dachówki naturalne są najmniej odporne na porastanie mchem i glonami.

Dachówki angobowane. Przed wypalaniem są pokrywane rozcieńczoną gliną z dodatkiem barwników. Uzyskuje się w ten sposób dachówki o różnej barwie, które na dodatek są mniej podatne na porastanie mchem i glonami niż dachówki naturalne. Angoba może też być identyczna z naturalną barwą dachówki. W sprzedaży oprócz zwykłych dachówek angobowanych są też dachówki z angobą kwarcową lub szlachetną. Ich powierzchnia jest bardziej błyszcząca.

Dachówki glazurowane (szkliwione). To dachówki, które po wypaleniu są powlekane kolorowym lub bezbarwnym szkliwem i ponownie umieszczane w piecu.
Po wyjęciu ich powierzchnia jest błyszcząca i może mieć prawie dowolną barwę. Nasiąkliwość takich dachówek jest niemal równa zeru, gdyż szkliwo szczelnie zatyka ich pory. W porównaniu z innymi dachówkami są najłatwiejsze w czyszczeniu.

Dachówki barwione w masie. Nieliczni producenci oferują dachówki z barwionej gliny (poddane tak zwanemu barwieniu w masie). Ich zaletą jest to, że w przeciwieństwie do dachówek barwionych powierzchniowo w wypadku zarysowania lub ukruszenia uszkodzone miejsce nie rzuca się w oczy. Po przycięciu dachówki jej krawędź ma na całej powierzchni jednolity odcień.
Dachówki barwione w masie także mogą być szkliwione lub angobowane.Dachówki naturalne mają najbardziej klasyczny wygląd, ale są dość podatne na zabrudzenia.
Autor: RÖBEN
Dachówki szkliwione mają bardzo błyszczącą powierzchnię.
Autor: DACHZIEGELWERKE NELSKAMP
Dachówki barwione w masie mają identyczny kolor na całym przekroju.
Autor: DACHZIEGELWERKE NELSKAMP


Dachówki angobowane mogą mieć kolor jednolity...
Autor: RÖBEN
...lub mieszany.
Autor: RÖBEN

Zanim wyjmiesz portfel

Przed zakupem dachówek trzeba sprawdzić:
- jaki jest minimalny stopień nachylenia połaci dachowych dla danego typu dachówki. Najlepiej jest dopasować dachówkę do takiego nachylenia, jakie zakłada projekt naszego domu. Wszelkie odstępstwa wymagać będą bowiem dokonania zmian w budowie więźby dachowej;
- jaki jest ciężar 1 m² ułożonego z nich pokrycia i jak ma się on do nośności zaprojektowanej więźby. Zbyt ciężkie pokrycie może spowodować jej uszkodzenie;
- jaka jest cena oraz zużycie dachówek na 1 m² dachu (tak zwana efektywna powierzchnia krycia). Na tej podstawie można wstępnie wyliczyć realny koszt pokrycia dachowego. Pamiętać trzeba jednak o tym, by zamówić dachówki z minimum 10% zapasem. Część trzeba będzie przyciąć na wymiar i ta dodatkowa ilość pozwoli uzupełnić powstałe w ten sposób straty. Koniecznie trzeba też sprawdzić, ile u danego producenta kosztują wszelkie dachówki systemowe. Są one drogie i znacznie podwyższają cenę pokrycia.
Potrzebną liczbę dachówek zwykłych i systemowych najlepiej obliczy dekarz lub doświadczony sprzedawca. Trzeba im jednak dostarczyć dokładny projekt więźby dachowej. Można też skorzystać z programów komputerowych dostępnych na stronach internetowych niektórych producentów. Są także programy pozwalające dobrać kolor pokrycia. Warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko to, czy dachówka pasuje do naszego domu, ale – o ile to możliwe – dopasować ją również kolorystycznie do pokryć na sąsiednich domach. Nawet najpiękniejszy dom będzie wyglądał nieatrakcyjnie, jeśli się będzie zbytnio wyróżniał na tle otaczającej go zabudowy.

Uwaga! Trzeba unikać „okazyjnego” kupowania dachówek zalegających w magazynach, a wycofanych już z produkcji. Mogą mieć kuszącą cenę, ale w razie uszkodzenia będzie kłopot ze znalezieniem takich samych na podmianę. Lepiej nie kupować dachówek, które nie mają certyfikatu zgodności z normą i znaku budowlanego.


Niech kupują dekarze
Od maja obowiązuje 22% VAT na wszystkie materiały budowlane. Wcześniej część z nich była obłożona stawką 7%. W grupie tej były również dachówki. Rezultat jest taki, że dla indywidualnego inwestora dachówki stały się droższe niż jeszcze kilka miesięcy temu. Dla inwestora, ale nie dla wykonawcy.
Chcąc uniknąć większego wydatku, warto zlecić zakup dachówek firmie dekarskiej zatrudnionej do ułożenia pokrycia dachowego. Może ona kupić materiał z 7% VAT.
Dodatkowo można liczyć na to, że firma jako stały odbiorca ma zniżki u producentów lub dystrybutorów.

Układanie dachówek to zajęcie wymagające sporej wiedzy fachowej. Trzeba więc zlecić je dekarzom.
Autor: RÖBEN

Gwarancyjne dylematy

Na dachówki ceramiczne udziela się od 10 do 50 lat gwarancji. Czego jednak taka gwarancja dotyczy?
Przede wszystkim obejmuje uszkodzenia spowodowane działaniem niskiej temperatury. Wymianie podlegają też dachówki, które nie spełniają wymagań stawianych przez normę (obowiązującą w dniu zakupu). Nie podlegają jej zaś dachówki uszkodzone mechanicznie. W umowach gwarancyjnych zazwyczaj nie ma mowy o tym, jak firma ustosunkuje się do zaobserwowanych różnic odcieni dachówek z jednej partii. Wszelkie świadczenia z tytułu gwarancji przepadną nam, gdy:
- konstrukcja dachu będzie zaprojektowana i wykonana nieprawidłowo;
- dachówki zostaną zamontowane niepoprawnie i niezgodnie z zaleceniami producenta;
- producent nie zostanie poinformowany o wadach dachówek od razu po tym, jak je zauważymy;
- nie umożliwimy przedstawicielowi producenta dokonania oględzin dachu i uszkodzonych dachówek;
- nie przedstawimy producentowi wstępnego kosztorysu prac związanych z usunięciem szkód.
Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że producent wymieni jedynie uszkodzone egzemplarze dachówek, a nie wszystkie. Poważny problem pojawia się wówczas, gdy firma w trakcie trwania okresu gwarancyjnego zmieni wzór lub kolorystykę danego modelu dachówki. Stare, uszkodzone dachówki zostaną wtedy wymienione na aktualnie produkowane. Gwarancja na wymienione elementy obowiązuje jedynie do wygaśnięcia pierwszej umowy gwarancyjnej.
Koszt transportu materiału i naprawy pokrycia ponosi firma.
Często jednak zastrzega sobie pewien okres obowiązywania takiej usługi, przeważnie około pięciu lat. Po tym czasie aż do wygaśnięcia umowy gwarancyjnej koszt transportu i montażu pokrywa inwestor.


Konserwacja dachówek
Dachówki ceramiczne ułożone na dachach domów, które stoją w miejscach osłoniętych od wiatru, cienistych, sąsiadujących z lasem, mogą porastać mchem. Da się go usunąć szczotką ryżową i specjalnym preparatem (Dimousse, Sarsil H 16 S).
Dachówki ponadto oczywiście się brudzą. Gwałtowny deszcz zazwyczaj jest w stanie wymyć dach.
Są jednak zanieczyszczenia, które trzeba zlikwidować inaczej. Pojawiają się one zwłaszcza tam, gdzie w okolicy domu jest wiele zakładów przemysłowych zanieczyszczających powietrze. Do ich usunięcia można użyć detergentów. Specjalistyczne firmy czyszczą nawet najgorsze zanieczyszczenia sprężonym powietrzem lub piaskiem nadmuchiwanym pod wysokim ciśnieniem (dachówki muszą być przedtem zdjęte z dachu). Nie jest to jednak polecane w przypadku dachówek angobowanych lub szkliwionych.
Dachówki naturalne lub barwione w masie można impregnować preparatami, które zabezpieczą je przed porastaniem glonami i mchem.

Złoże – fabryka – sklep

Glinę do wyrobu dachówek pozyskuje się ze specjalnie wyselekcjonowanych złóż. Po wydobyciu leżakuje ona przez pewien czas. Później zostaje nawilżona i wymieszana, tak by stanowiła jednorodną masę o odpowiedniej konsystencji.
Z masy formuje się dachówki, a następnie suszy je i ewentualnie barwi. Tak przygotowane trafiają do pieca, gdzie są wypalane w temperaturze około 1000°C.
Po przejściu kontroli jakości są foliowane, pakowane na palety i wysyłane do sklepów.


Autor: RUPPCERAMIKA

Jak obliczyć kąt nachylenia połaci

Ustala się go, wyznaczając na ścianie szczytowej poziomy odcinek długości 1 m i mierząc odległość od obu jego końców do połaci. Różnica otrzymanych wyników oznacza wzniesienie dachu na długości 1 m. Znając ją i wzniesienie połaci, korzystając z poniższej tabeli, można ustalić stopień nachylenia.

Wyznaczanie wzniesienia połaci dachu (a-b).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiDachówki dodatkowe

Mimo że zwykłe dachówki pokrywają prawie całą powierzchnię dachu, są tylko jednym z wielu składników rozbudowanych systemów pokryciowych. Oto pozostałe elementy niezbędne lub przydatne przy wykonywaniu pokrycia:

- gąsiory – wykańcza się nimi kalenice i grzbiety dachu. Mocuje się je do drewnianych łat kalenicowych specjalnymi klamrami. Dzięki nim pod gąsiorami pozostaje szczelina umożliwiająca wentylację pokrycia dachowego. Sprzedawane są także gąsiory ozdobne, zwieńczone figurkami przedstawiającymi konie, gołębie lub postacie z bajek. Są drogie, gdyż wytwarza się je ręcznie;Autor: VON MÜLLER DACHÓWKI

Autor: RUPPCERAMIKA

- gąsiory końcowe – stanowią estetyczne zakończenie rzędu gąsiorów;


Autor: VON MÜLLER DACHÓWKI

- zaślepki do gąsiorów – są alternatywą dla gąsiorów końcowych. Mocuje się je do ostatniego gąsiora na kalenicy. Nie zawsze są zrobione z wypalanej gliny. Mogą być również plastikowe lub metalowe. Często mają perforowaną powierzchnię, która ma poprawić wentylację kalenicy;


Autor: RÖBEN

- kołpaki kalenicowe, trójniki – są mocowane w miejscu zbiegania się kalenic;


Autor: RÖBEN

- dachówki połówkowe – uzupełnia się nimi miejsca wokół komina, okien połaciowych i te, w których nie mieszczą się dachówki pełnowymiarowe;


Autor: CREATON

- dachówki boczne (skrajne, krawędziowe) – lewe i prawe. Mocuje się je na krawędziach skosów dachowych. Mają za zadanie stworzyć estetyczne zakończenie połaci i zabezpieczyć pokrycie przed nawiewaniem pod nie deszczu lub śniegu;


Autor: CREATON

- dachówki pulpitowe – wykańcza się nimi kalenicę dachów jednospadowych (na których nie układa się gąsiorów);Autor: VON MÜLLER DACHÓWKI


- dachówki wentylacyjne – wspomagają wentylację połaci dachowej. Stosuje się je na dużych połaciach lub w miejscach, w których wentylacja połaci może być zakłócona, na przykład przy oknach dachowych, kominach, lukarnach. Umieszcza się je między innymi dachówkami. Ich liczbę dobiera się w zależności od konstrukcji dachu i wielkości połaci;


Autor: CREATON

- dachówki z kominkami – umożliwiają odpowietrzanie pionów kanalizacyjnych. Mogą też stanowić zakończenie przewodów wentylacji grawitacyjnej;


Autor: RÖBEN

- dachówki antenowe – są przeznaczone do mocowania na dachu wsporników anten lub przeprowadzania przez połać dachową kabli antenowych;


Autor: RUPPCERAMIKA

- dachówki do montażu ław kominiarskich – mają specjalne uchwyty, do których mocuje się ławy kominiarskie, czyli specjalne pomosty ułatwiające poruszanie się po dachu. Umieszcza się je przy kominach i innych elementach dachowych wymagających okresowej konserwacji. Dachówki takie są mocniejsze od pozostałych, gdyż muszą przenosić większe obciążenia;


Autor: RUPPCERAMIKA

- dachówki do montażu płotków i bali przeciwśnieżnych – można do nich domontować płotek lub drewniany bal, który zabezpieczy przed gwałtownym zsuwaniem się czapy śnieżnej z dachu. Mają większą wytrzymałość na złamanie lub pęknięcie;Autor: RUPPCERAMIKA

Autor: RUPPCERAMIKA

- dachówki mansardowe i kątowe – układa się je w miejscu załamania płaszczyzn połaci dachowych. Są produkowane na zamówienie, dla konkretnego kąta załamania. Dlatego są bardzo drogie;Autor: VON MÜLLER DACHÓWKI

Autor: VON MÜLLER DACHÓWKI

- kliny dachowe – to zestawy kilkunastu dachówek służące do estetycznego wykańczania wolich oczek lub dachów o budowie stożkowej. Sprzedaje się je na specjalne zamówienie, więc są bardzo drogie.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Dachówka na starym dachu
Wymieniając stare, lżejsze pokrycie na nowe – ceramiczne, trzeba się skonsultować z konstruktorem i wzmocnić więźbę zgodnie z jego wytycznymi. Stare, zniszczone łaty usunąć i przybić nowe w takim rozstawie, jaki producent przewidział dla danego typu dachówek. Ewentualnie można zastosować dachówki przesuwne i dostosować ich rozstaw do istniejącego rozstawu łat. Jeśli na dachu jest sztywne poszycie z desek, trzeba je zdemontować, na krokwiach ułożyć folię wstępnego krycia, przybić kontrłaty (wzdłuż krokwi) i łaty (w poprzek kontrłat). Po tych czynnościach można przystąpić do montażu nowych dachówek.

Uwaga! Na nowych dachach można też ułożyć starą dachówkę pochodzącą z rozbiórki. Jest wielu amatorów takich rustykalnych pokryć, którzy są w stanie wiele zapłacić za dachówki nadgryzione zębem czasu.

Dachówki w zgodzie z normą
Odkąd staliśmy się członkiem UE, obowiązuje nas nowa norma dotycząca dachówek ceramicznych PN-EN 1304 Dachówki ceramiczne do nieciągłego układania. Definicje i specyfikacje produktów.
Oto wymagania, które stawia ona dachówkom:
- nie powinny mieć wad produkcyjnych utrudniających ich dobre łączenie;
- niedopuszczalne są przełamania dachówki na dwie lub więcej części;
- niedopuszczalne są pęcherze, których średnica przekracza 10 mm;
- niedopuszczalne są odpryski o średnicy powyżej 7 mm;
- niedopuszczalne są ubytki o średnicy powyżej 7 mm znajdujące się na widocznej stronie dachówki;
- niedopuszczalne są pęknięcia i rysy przechodzące przez całą grubość dachówki;
- niedopuszczalne są również ubytki lub brak zaczepu (noska);
- dachówki powinny mieć przynajmniej jeden zaczep;
- dopuszczalne są otwory w dachówkach służące do celów montażowych;
- dopuszczalna różnica wymiarów dachówek wynosi 2%;
- wichrowatość lub równomierność profilu poprzecznego oraz prostoliniowość nie powinny być większe niż 1,5% dla dachówek dłuższych niż 30 cm i 2% dla krótszych;
- przesiąkliwość dachówek I kategorii powinna wynosić 0,5-08 cm³/cm²/24 h; przesiąkliwość dachówek II kategorii – 0,8-0,925 cm³/cm²/24 h (te II kategorii mogą być stosowane tylko wówczas, gdy znajdzie się pod nimi wodoszczelna powłoka, na przykład folia wstępnego krycia);
u dachówki powinny wytrzymać minimum 150 cykli zamrażania i rozmrażania.
Norma określa również minimalną nośność dla poszczególnych typów dachówek:
- płaskie (karpiówki) – 600 N;
- zakładkowe z równą powierzchnią licową – 900 N;
- mnich-mniszka – 1000 N;
- pozostałe – 1200 N.
Norma uznaje za dopuszczalne drobne naloty, różnice odcieni i temu podobne mankamenty powierzchni dachówek.

Jakie dachówki na jaki dach?

Poszczególne rodzaje dachówek ceramicznych powinny być tak dobrane, by pasowały do stopnia nachylenia połaci dachowych. Producenci zawsze podają, jakie jest minimalne nachylenie połaci dla danej dachówki. Jeśli jednak dachówka nie pasuje do danego dachu, można ją na nim ułożyć tylko pod warunkiem specjalnego uszczelnienia połaci. Często wymaga to ułożenia na krokwiach sztywnego poszycia z płyt i zaizolowania ich papą.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi