Techniki dekoracyjnego malowania ścian.


Malowanie nie musi się ograniczać do pokrywania ścian gładką jednobarwną warstwą farby. Można zastosować jedną z wielu technik dekoracyjnych. Przeznaczone są do tego specjalne zestawy farb oraz różne, czasem bardzo nietypowe, narzędzia.

Specjaliści opracowali wiele ciekawych technik dekoracyjnych, które są w stanie przemienić pokoje-kopciuszki we wnętrza rodem z rezydencji i apartamentów.
My prezentujemy sześć z nich. Gwarantujemy, że każda z technik jest możliwa do samodzielnego zastosowania. Wybór zależy od gustu, cierpliwości i możliwości finansowych. Aby go ułatwić, każdą z technik oceniliśmy w skali od jednego do trzech punktów. Im dana technika jest trudniejsza, zajmuje więcej czasu lub jest kosztowniejsza, tym więcej kropek otrzymuje.

Przygotowanie podłoża
Zanim rozpoczniemy malowanie, musimy w odpowiedni sposób przygotować ściany. Te pokryte tynkiem należy pomalować preparatem gruntującym, który zmniejszy ich nasiąkliwość i poprawi przyczepność farby. Płyty gipsowo-kartonowe lepiej pomalować farbą podkładową. Preparat gruntujący na gładkiej powierzchni płyt mógłby pogorszyć krycie i w rezultacie zwiększyć zużycie farby. Trzeba by było nanieść więcej jej warstw.
Nie zaleca się gruntowania ścian rozwodnioną farbą dekoracyjną. Farby podkładowe i preparaty gruntujące stanowią lepszy podkład, a dodatkowo są znacznie tańsze.

1. Ściana z perłowym połyskiemAutor: Piotr Mastalerz

Koszt dekoracji 1 m² ściany – około 34 zł.

To prosta technika, którą można stosować w salonach, sypialniach, korytarzach, gabinetach. Powinna być wykonywana na stosunkowo równych powierzchniach ścian. Do prac potrzebne są: wałek, pędzel płaski i wąska szczotka z naturalnym włosiem.


Najpierw malujemy ścianę matową barwioną farbą akrylową.
Autor: Piotr Mastalerz
Czekamy, aż farba całkiem wyschnie – trwa to około czterech-pięciu godzin. Po upływie tego czasu płaskim pędzlem nanosimy lazurę dekoracyjną, wykonując skośne, krzyżujące się pociągnięcia.
Autor: Piotr MastalerzUżyta lazura tworzy nierównomiernie zabarwioną, metalizująco-perłową powłokę.
Autor: Piotr Mastalerz
Aby zmniejszyć kontrastowość i zlikwidować smugi po pędzlu, ścianę można delikatnie przetrzeć szczotką. Robi się to około 15-20 minut po nałożeniu lazury.
Autor: Piotr Mastalerz

Użyte farby:
- podkład: Alpina Living Style Atelier Color – około 44 zł/l;
- lazura dekoracyjna: Alpina Living Style Atelier Effect – około 100 zł/l.
Autor: Piotr Mastalerz

Autor: Piotr Mastalerz

Autor: Piotr Mastalerz

2. Kolor na fakturzeAutor: Piotr Mastalerz

Koszt dekoracji 1 m² ściany – około 10 zł.

To technika dosyć czasochłonna, za to można ją stosować nawet na niezbyt równych podłożach. Nadaje się do pomieszczeń reprezentacyjnych, także do stylowych łazienek. Do pracy będziemy potrzebowali: wałka sznurkowego, szerokiego płaskiego pędzla i wąskiej szczotki z naturalnym włosiem.


Najpierw malujemy ścianę specjalną farbą podkładową.
Autor: Piotr Mastalerz
Po mniej więcej czterech godzinach możemy nanosić gęstą, silikatową farbę strukturalną. My użyliśmy do tego szerokiego pędzla, ale można się również posłużyć pacą. Tworzony na ścianie wzór może być dowolny.
Autor: Piotr MastalerzDrugiego dnia ścianę możemy pomalować dekoracyjną lazurą. Nanosi się ją pędzlem o miękkim, naturalnym włosiu.
Autor: Piotr Mastalerz
Po mniej więcej 20 minutach lazurę można przetrzeć szczotką, by zmniejszyć wyrazistość dekoracyjnego efektu. Nie jest to jednak konieczne.
Autor: Piotr Mastalerz

Użyte farby:
- podkład: Caparol-Haftgrund – około 16 zł/l;
- warstwa strukturalna: Caparol Sylitol-Minera – około 11 zł/kg;
- warstwa dekoracyjna: Caparol Sylitol Antik-Lazur – około 22 zł/l.

Autor: Piotr Mastalerz

Autor: Piotr Mastalerz

Autor: Piotr Mastalerz

3. Spadające papierki
Autor: Piotr Mastalerz

Koszt dekoracji 1 m² ściany – około 4,50 zł.

To technika dla odważnych, ale bardzo interesująca. Nadaje się wręcz idealnie do pokoju nastolatka. Musi być jednak wykonywana na idealnie wygładzonej powierzchni.
Do uzyskania efektu spadających papierków potrzebne będą wałek i prostokątny wycinek zwykłej gumy szewskiej grubości około 4 mm.Pierwszą czynnością jest naniesienie na ścianę jednej warstwy akrylowej farby lateksowej o jasnym kolorze. Musi ona bardzo dobrze wyschnąć, najlepiej przez jeden-dwa dni.
Autor: Piotr Mastalerz
Za pomocą wałka nanosimy transparentną farbę o wyraźnie ciemniejszej barwie niż farba podkładowa. Jednorazowo powinniśmy zamalowywać powierzchnię nie większą niż 0,5 m². Schnie ona bowiem dosyć szybko i trzeba się spieszyć z wykonywaniem dekoracji. Farbę można też nanosić bezpośrednio za pomocą gumy. Nie ma wówczas niebezpieczeństwa, że wyschnie przed wykonaniem efektu.
Autor: Piotr Mastalerz
Na mokrej farbie transparentnej wykonujemy wzór przypominający spadające kartki papieru. Gumą zbieramy farbę ze ściany, wykonując krótkie łukowate pociągnięcia w różnych kierunkach. Za każdym razem farbę usuwamy z gumy, wycierając ją o brzeg płaskiego korytka (kuwety). Gumę trzymamy tak, by palce były odsunięte od jej krawędzi o 1-1,5 cm.
Autor: Piotr Mastalerz

Użyte farby:
- podkład: Sigma Sigmatex Superlatex – około 22 zł/l;
- warstwa dekoracyjna: Sigma Sigmulto Expression – około 26 zł/l.Autor: Piotr Mastalerz

Autor: Piotr Mastalerz

4. Ślad dwóch pędzliAutor: Piotr Mastalerz

Koszt dekoracji 1 m² ściany – 3,70 zł.

To technika pracochłonna, ale nadająca się do wszystkich pomieszczeń.
Znakomicie maskuje wszelkie nierówności powierzchni ścian.
Wykonuje się ją przy użyciu dwóch okrągłych pędzli, wałka i małego okrągłego pędzelka.


Najpierw malujemy ścianę białą farbą podkładową.
Autor: Piotr Mastalerz
Po godzinie nanosimy dwie warstwy kolorowej farby dekoracyjnej, także w jednogodzinnym odstępie.
Autor: Piotr MastalerzZanim kolorowa farba całkiem wyschnie (po blisko 40 minutach), rozpoczynamy wykonywanie dekoracji. Posługujemy się jednocześnie dwoma okrągłymi pędzlami. Jeden zamaczamy delikatnie w farbie białej, a drugi w kolorowej. Najpierw kilkakrotnie uderzamy (delikatnie) w ścianę włosiem pędzla z kolorową farbą, a zaraz po tym powtarzamy tę czynność, używając farby białej. Oba kolory powinny się równomiernie przenikać.
Autor: Piotr Mastalerz
Miejsca, w których za mocno przebija kolor podkładu, wypełniamy, nierównomiernie uderzając w nie pędzlem, zamoczonym w białej farbie.
Autor: Piotr Mastalerz

Użyte farby:
- podkład: Dekoral Unicryl – około 6 zł/l;
- farba biała i kolorowa: Dekoral Akrylit W – około 9 zł/l.
Autor: Piotr Mastalerz

Autor: Piotr Mastalerz

Autor: Piotr Mastalerz

Autor: Piotr Mastalerz

5. Kolorowa szachownicaAutor: Piotr Mastalerz

Koszt dekoracji 1 m² ściany – około 13 zł.

Jednym z najprostszych efektów dekoracyjnych jest wykonanie kolorowej szachownicy. Technika ta pasuje zwłaszcza do kuchni. Trzeba wówczas używać farb o dużej odporności na zmywanie. Do pracy potrzebne są wałek i prostokątna lub kwadratowa gąbka z celulozy.


Najpierw trzeba pomalować ścianę białą lub kolorową farbą.
Autor: Piotr Mastalerz
Wykonywanie stempli rozpoczyna się od najbardziej eksponowanej ściany, od jej górnego narożnika. Farbę (o ciemniejszym kolorze) nalewamy do płaskiego korytka i delikatnie zanurzamy w niej gąbkę, tak by farba pokrywała jedynie jej dolną powierzchnię. Farbę można też nakładać na gąbkę za pomocą płaskiego, szerokiego pędzla. Stemple wykonujemy bardzo delikatnie, nie dociskając gąbki zbyt mocno. Uwaga! Czasem w przeciwległych rogach nie mieszczą się całe stemple. Nie trzeba wówczas docinać gąbki, tylko zakończyć dekorowanie ściany na ostatnim pionowym rzędzie stempli „pełnowymiarowych” i poczekać, aż wyschną. Potem wystarczy zasłonić ostatni pionowy rząd stempli kartonem i dostawić te brakujące. Odbiją się one częściowo na ścianie, a częściowo na kartonie.
Autor: Piotr Mastalerz

Użyte farby:
- Elegant Vaggfarg Matt – około 37 zł/l.Autor: Piotr Mastalerz

Autor: Piotr Mastalerz

6. Przenikające się barwyAutor: Piotr Mastalerz

Koszt dekoracji 1 m² ściany – około 13 zł.

Technika ta nadaje się do wszystkich pomieszczeń. Pozwala zamaskować nierówności powierzchni ścian. Do jej wykonania oprócz zwykłego wałka niezbędny jest specjalny wałek z przymocowanymi kawałkami irchy.Ścianę malujemy dwukrotnie farbą o jasnym kolorze (w dwudziestominutowym odstępie).
Autor: Piotr Mastalerz
Po mniej więcej 30 minutach możemy pomalować ścianę transparentną bejcą o ciemnym kolorze.
Autor: Piotr Mastalerz
Zanim bejca zupełnie wyschnie, zbieramy jej nadmiar wałkiem z kawałkami irchy. Co kilka pociągnięć wałek trzeba wytrzeć, na przykład o rozłożoną gazetę.
Autor: Piotr Mastalerz

Użyte farby:
- podkład – Elegant Vaggfarg Matt – około 37 zł/l;
- warstwa dekoracyjna – bejca Decor Vagglasyr – około 38 zł/l.


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi