Tynk na kanadyjczyku

Buduję dom drewniany w konstrukcji szkieletowej. Na elewacji chcę położyć tynk. Czy to możliwe? Wśród wykonawców zdania są podzielone. Jeden z nich radził, aby na izolację wiatrochronną położyć wodoodporne płyty g-k, wzmocnić je siatką z włókna szklanego i położyć tynk akrylowy. Czy trzeba wtedy zachować szczelinę wentylacyjną? Czy taka elewacja nie będzie pękać z powodu pracy konstrukcji drewnianej?

Jest to bardzo złe rozwiązanie, ponieważ płyta gipsowo-kartonowa, nawet tak zwana wodoodporna, przeznaczona jest do stosowania wewnątrz pomieszczeń w temperaturze powyżej +5°C. Maksymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu (85%) może się utrzymywać nie dłużej niż 12 godzin na dobę. Elewacja wykonana w proponowany sposób nie przetrzyma nawet jednej zimy. Popęka i poodpada, gdyż zawilgocony gips nie ma żadnej wytrzymałości mechanicznej. Trzeba jeszcze uwzględnić wpływ mrozu, który zwiększając objętość wody zawartej w płytach, spowoduje ich zniszczenie.
Tradycyjny sposób na otynkowanie domu szkieletowego polega na przybiciu stalowej siatki do wodoodpornego poszycia ze sklejki lub z płyt OSB i nałożeniu zwykłego tynku cementowo-wapiennego.
Nowocześniejszym rozwiązaniem jest przybicie na izolację wiatrochronną rusztu z listew drewnianych grubości 22-32 mm (szczelina wentylacyjna), 9 mm sklejki wodoodpornej, następnie przyklejenie warstwy styropianu grubości 3-4 cm i ułożenie tynku cienkowarstwowego na siatce z włókna szklanego.
Jednak najlepszym sposobem jest wymurowanie cienkiej ścianki osłonowej grubości 6,5 lub 12 cm i otynkowanie jej. Konieczne jest pozostawienie szczeliny wentylacyjnej grubości 3 cm. Niedogodnością tego rozwiązania jest to, że powinno się je przewidzieć najpóźniej na etapie wykonywania ścian fundamentowych, ponieważ ściana osłonowa musi się na nich oprzeć.

Ściana szkieletowa z tradycyjnym tynkiem na sklejce.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Ściana szkieletowa z tynkiem akrylowym na dodatkowej warstwie styropianu.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Ściana szkieletowa z tradycyjnym tynkiem na murowanej ścianie osłonowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi