Usługa: dostawa oleju opałowego

Olej opałowy nie jest najtańszym paliwem. Sporo zachodu wymaga także jego kupno i przechowywanie. Ale za to jest równie wygodny w użyciu, co gaz ziemny, i dlatego korzysta z niego wielu właścicieli domów jednorodzinnych.

Inwestorzy decydują się na ogrzewanie domu olejem opałowym, gdy w pobliżu ich działki nie przebiega sieć gazowa ani ciepłownicza, do której mogliby podłączyć instalację centralnego ogrzewania. Wybierają go również wtedy, gdy ze względu na wysokie koszty eksploatacyjne nie chcą ogrzewać domu energią elektryczną.

O oleju


Olej opałowy otrzymuje się w procesie przeróbki ropy naftowej. Zależnie od właściwości może być: lekki, średni lub ciężki. Do ogrzewania domów jednorodzinnych stosuje się olej lekki, a w bardzo dużych domach również (ale rzadko) średni.
Olej opałowy jest paliwem wygodnym, bezpiecznym i ekologicznym (ma niską zawartość siarki). Jest dostępny w całym kraju – nie tylko w dużych miastach, ale i na prowincji. Jest znacznie droższy od węgla, a także – choć tu różnica jest dużo mniejsza – od gazu ziemnego. Może natomiast konkurować pod tym względem z gazem płynnym.

Dobry olej opałowy

Olej opałowy jest dobry, jeśli ma:
- wartość opałową powyżej 42 MJ/kg – im wyższa jest wartość opałowa, tym mniejsze zużycie paliwa;
- zawartość siarki poniżej 0,2% – paliwa o niższej zawartości siarki emitują do otoczenia mniej szkodliwych substancji;
- zawartość wody poniżej 0,05% – im mniejsza, tym mniejsze właściwości korozyjne oleju;
- temperaturę krzepnięcia poniżej –6°C – pozwoli na przechowywanie oleju przez całą zimę nawet w niskiej temperaturze.
Olej opałowy przeznaczony do spalania w domowych kotłach olejowych jest barwiony – najczęściej na czerwono, aby można było odróżnić go od napędowego. W ten sposób można poznać także olej pochodzący z pewnego źródła.


W domach jednorodzinnych najczęściej montuje się baterię z mniejszych połączonych ze sobą zbiorników. Można je bez problemu wnosić po schodach,...
Autor: ROTH
...mieszczą się w drzwiach i większych oknach.
Autor: ROTH

W czym przechowywać olej

Olej magazynuje się w specjalnych zbiornikach. Dziś najpopularniejsze są zbiorniki z tworzyw sztucznych, ale spotyka się również zbiorniki stalowe. Mogą być jedno- lub dwupłaszczowe. W domach jednorodzinnych rzadko ustawia się jeden duży zbiornik. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest utworzenie baterii z mniejszych połączonych ze sobą zbiorników.
Najlepiej tak dobrać wielkość zbiornika, aby uzupełniać zapas oleju raz w roku. Jeśli dysponujemy małym pomieszczeniem do przechowywania oleju, możemy kupić mniejsze zbiorniki i częściej je napełniać. Wielkość zbiornika zależy między innymi od zużycia oleju opałowego w sezonie grzewczym.Zbiorniki jednopłaszczowe umieszcza się w wannach wychwytujących, aby w razie nieszczelności zbiornika olej nie rozlał się po pomieszczeniu.
Autor: ROTH
Zbiornik dwupłaszczowy z wewnętrznym płaszczem z tworzywa i zewnętrznym z blachy ocynkowanej nie musi być, tak jak jednopłaszczowy, umieszczony w wannie wychwytującej.
Autor: Piotr Mastalerz
Gdy olej przechowuje się w zbiorniku z tworzywa sztucznego, przez jego półprzezroczystą ściankę widać poziom paliwa – łatwo się zorientować, kiedy będzie konieczna nowa dostawa.
Autor: Teresa Jędrzejewska


Gdzie szukać dostawców

Olej opałowy można kupić u większości dystrybutorów innych paliw (benzyny, oleju napędowego).
Dostawców oleju opałowego można też szukać w książkach telefonicznych – pod hasłem OLEJ OPAŁOWY, OPAŁ, albo w Internecie – pod hasłem OLEJ OPAŁOWY. Nie zaszkodzi przejrzeć lokalne gazety albo po prostu otrzymać adres dobrej sprawdzonej firmy od rodziny lub znajomych. Ten ostatni sposób jest szczególnie godny polecenia.

Uwaga! Jeśli zdecydujesz się ogrzewać dom olejem opałowym, nie oszczędzaj na jego jakości. Kupuj go tylko od znanych, sprawdzonych producentów.

Dostawa


Minimalna ilość oleju opałowego, jaką można zamówić, jest różna w różnych firmach. Niektóre wymagają, by jednorazowo kupić minimum 500 litrów, w innych trzeba zamówić co najmniej 1000 litrów oleju. Im większą ilość oleju opałowego zamawia się jednorazowo, tym niższa jest cena 1 litra.
Na dostawę oleju opałowego nie podpisuje się długoterminowej umowy. Dla inwestora jest to korzystne rozwiązanie, bo pozwala w każdej chwili zmienić dostawcę, jeśli ten okaże się niesolidny lub jego olej jest nie najlepszej jakości. Zamówienie można złożyć telefonicznie i jest ono realizowane w ciągu dwóch dni. Koszt transportu wliczony jest w cenę zamówionego oleju. Za litr oleju opałowego, zapłacimy od 1,40 zł do 1,60 zł. Warto jednak pamiętać, że jego cena jest zmienna. Zwykle w okresie grzewczym wzrasta, a latem jest niższa. Korzystnie jest więc kupować olej opałowy latem. Opłatę za dostawę oleju można wnieść w formie przedpłaty – przelewem na konto firmy lub bezpośrednio zapłacić kierowcy, który dostarczy nam zamówione paliwo, na podstawie przedstawionej przez niego faktury.

Gdzie zbiornik?


Zbiorniki z olejem mogą być umieszczone wewnątrz lub na zewnątrz domu.
- W domu. Magazyn oleju wewnątrz domu może być zlokalizowany wyłącznie w piwnicy lub przyziemiu. Dobry zbiornik ma barierę zapobiegającą przenikaniu zapachu, dzięki czemu w pomieszczeniu nie czuć jest oleju.

Jeśli ich pojemność jest mniejsza niż 1 m3, zbiorniki na olej opałowy mogą być ustawione w kotłowni, ale w bezpiecznej odległości od kotła i oddzielone od niego ścianką.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Jeśli pojemność zbiorników jest większa niż 1 m3, ale mniejsza niż 5 m3, można je ustawić w pomieszczeniu, w którym przechowuje się na przykład sprzęt ogrodniczy lub rowery.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

- Na zewnątrz domu można ustawić zbiornik naziemny lub podziemny. Zbiornik podziemny powinien być przykryty co najmniej O,5-metrową warstwą ziemi, ale w taki sposób, aby można go było odpowietrzać i napełniać.

Zbiornik ustawiony na zewnątrz domu musi być dostatecznie oddalony od różnych obiektów na działce i poza nią.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi