Usługa: jak znaleźć dobrego dekarza?

Dach ma chronić dom przed deszczem, wiatrem i śniegiem. Musi więc być dobrze zaprojektowany, a później prawidłowo wykonany. Jak znaleźć dobrego dekarza, który wykona swoją pracę fachowo i za rozsądną cenę? Oto kilka wskazówek.


Wykonanie dachu i jego pokrycia to zakończenie pierwszego etapu budowy domu. Często zdarza się, że na wybudowanie domu wydajemy znacznie więcej pieniędzy, niż zakładaliśmy, i przy dachu próbujemy oszczędzać. Decydujemy się więc na tańsze materiały i szukamy jak najtańszego wykonawcy. To niestety zwykle kończy się poprawkami, a w najgorszym wypadku nawet zdjęciem całego pokrycia i ponownym montażem. Wniosek nasuwa się sam - na dekarzu nie warto oszczędzać.

Co najpierw: dekarz czy materiał?

Najlepiej wybrać dekarza, zanim kupi się materiał na pokrycie dachu. Można wtedy przy zakupie skorzystać z jego pomocy. Dobry dekarz zna materiały różnych firm, bo je układał i wie, jakie mogą być z nimi problemy. Zwykle współpracuje z hurtowniami oraz producentami i ma u nich znaczne zniżki, dlatego możemy mu zlecić zakup materiału bez obawy, że zapłacimy więcej, niż gdybyśmy zrobili to sami. Można też inaczej: najpierw zdecydować się na konkretny materiał, może nawet konkretnego producenta i dopiero potem szukać dekarza, który poradzi sobie z wybranym przez nas pokryciem.Obróbka kosza to bardzo trudne miejsce, dlatego musi być wykonana bardzo starannie zarówno na etapie wstępnego krycia, jak i później.
Autor: Mariusz Bykowski
Dekarz najpierw transportuje niezbędną ilość materiału oraz narzędzia na dach, a dopiero później przystępuje do układania pokrycia.
Autor: Mariusz Bykowski
Dobry dekarz ma wszystkie narzędzia (na przykład giętarkę do blachy), nie korzysta z wypożyczalni.
Autor: Mariusz Bykowski

Jak szukać dekarza?

Pytaj znajomych i przyjaciół. Jeśli są zadowoleni ze swojego dachu, warto zainteresować się jego wykonawcą. Dobrze, aby znajomi byli zadowoleni nie tylko z niskiej ceny robót, ale także z ich jakości, którą ocenić można z reguły już po pierwszym większym deszczu lub wichurze.

Sprawdź u producenta. Warto zapytać o wykonawcę producenta wybranego przez nas materiału pokryciowego. Zwykle organizuje on szkolenia i ma rozeznanie, która z ekip jest dobra w układaniu ich materiału.

Poproś o pomoc Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Tam uzyskasz kontakt z ekipami działającymi na interesującym nas terenie i informacje o nich. Ze stowarzyszeniem współpracują bowiem tylko dobre, zarejestrowane firmy, jest to zatem gwarancja wysokich kwalifikacji ich pracowników.

Wertuj ogłoszenia w prasie lub Internecie. Jest to bardzo popularny sposób, ale równocześnie ryzykowny i wymagający bardzo dokładnej weryfikacji ogłaszających się osób.

Po czym poznać dobrego dekarza?

Nie decyduj się na zatrudnienie dekarza po obejrzeniu jego roboty „z dołu”. Przechodząc obok domu z pięknym dachem, nie można na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy został on dobrze wykonany, czy nie. Prawie każdy dach z poziomu ulicy wygląda ładnie. Żeby zauważyć ewentualne błędy, trzeba wejść na dach. Dopiero wtedy można ocenić jakość wykonania obróbek, dokładność przycinania elementów pokrycia, stamtąd też najlepiej widać nierówności dachu. Wybranemu przez nas dekarzowi warto zadać kilka pytań, a potem pilnie obserwować jego pierwsze działania na budowie. Dobry dekarz:
- nigdy nie podaje ceny przez telefon - najpierw prosi o projekt domu z rzutami dachu i na jego podstawie opracowuje kosztorys. Dekarz powinien obejrzeć projekt także po to, aby wiedzieć, jak architekt przewidział wykończenie krawędzi bocznych dachu, okapów, gzymsów. Od tego bowiem zależy sposób wykonania obróbek tych elementów;
- ma potrzebny sprzęt dekarski - na przykład nożyce do cięcia blach, giętarkę, a także rusztowania i wyciąg dekarski, który ułatwia transport materiału i sprzętu bezpośrednio na dach. Nie korzysta z przypadkowych maszyn i narzędzi z wypożyczalni;
- ma referencje oraz dokumentację zdjęciową przeprowadzonych przez siebie robót;
- przed rozpoczęciem prac zawsze sprawdza płaszczyznę utworzoną przez górne powierzchnie krokwi dachowych - najczęściej robi to za pomocą sznurków rozpinanych na krzyż na poszczególnych połaciach dachu. Dzięki temu łatwo znajdzie miejsca wymagające ewentualnych poprawek.


Fachowiec wie, że blach powlekanych nie tnie się przecinarką...
Autor: Mariusz Bykowski
...tylko nożycami do cięcia blach (mniejszymi lub większymi).
Autor: Mariusz Bykowski

Co wchodzi w zakres usługi...

Dekarz rozpoczyna prace, gdy konstrukcja dachu jest już gotowa. Wtedy układa wstępne krycie z folii lub papy na sztywnym poszyciu. Do obowiązków dekarza należy także przybicie łat i kontrłat, wykonanie obróbek, przymocowanie rynien i rur spustowych, montaż okien dachowych, a wreszcie ułożenie pokrycia.

...a za co trzeba zapłacić dodatkowo?

Wszystkie inne prace nie należą już do standardowej usługi dekarskiej. Na przykład ocieplenie połaci dachu na poddaszu użytkowym to już praca dodatkowa i jako taka powinna być uwzględniona w umowie.

Jak długo trwa układanie pokrycia?
Przy prostych połaciach i pokryciu z dużych elementów (arkusze blachy) prace trwają około tygodnia, przy dużych, skomplikowanych dachach i pokryciu z małych elementów (dachówka, łupek) prace mogą trwać nawet kilka miesięcy.

Najważniejsze to dobry dekarz (Zygmunt Leśniak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy)

- Jak się z nim umawiać?
Inwestor koniecznie powinien spisać umowę z dekarzem. Jest to dokument, na podstawie którego można w razie sporu dochodzić swoich praw. Najlepiej, jeśli będzie w niej podana kwota, jaką trzeba zapłacić za cały dach, ale z wyszczególnieniem, co w niej się mieści (wstępne krycie, łaty, kontrłaty, obróbki, rury spustowe, ułożenie pokrycia). W umowie powinny być także zawarte ceny za usługi dodatkowe: montaż okien dachowych w sztukach, obróbka czapki kominowej, ocieplenie.

- Jak dekarz szacuje koszty?
Weźmy dwa dachy: najprostszy - dwuspadowy bez żadnych dodatkowych elementów, oraz drugi - z wzajemnie przenikającymi się powierzchniami, z lukarnami, oknami dachowymi. Obydwa dachy mogą mieć tę samą powierzchnię, ale koszty pokrycia tego drugiego będą nawet o 50% wyższe. Dach jest bowiem tym droższy, im więcej jest cięć płaszczyzn połaci dachowych i im więcej jest obróbek dachowych. Jego wycena wymaga zatem szczegółowego policzenia liczby naroży, koszy, kalenic, pasów przyściennych. Jednostkowy koszt wykonania obróbkizależy od liczby czynności, które trzeba przy niej wykonać, lub liczby składających się na nią elementów. Okap na przykład można wykończyć trzema lub czterema elementami i wtedy koszt jednostkowy jest mnożony przez 3 albo 4 i o tym dekarz powinien inwestorowi od razu powiedzieć. Obrobienie kosza też jest drogie, konieczne jest bowiem wykonanie kosza z blachy i dwa cięcia materiału pokrycia, dopasowujące go do linii kosza, jak również mocowanie kawałków elementów pokrycia nad koszem.
Ponieważ robociznę wycenia się na podstawie projektu architektonicznego, trzeba się liczyć z tym, że po zakończeniu prac koszt pokrycia dachu może się zmienić o około 5-10%. Różnica ta może wynikać z tego, że w trakcie budowy dokonano zmian (na przykład zwiększono powierzchnię dachu), o których inwestor nie poinformował dekarza i nie były one naniesione na projekt dachu.

- Pamiętaj o gwarancji - uważaj na błędy
Na wykonane pokrycie dekarz powinien udzielić 3-letniej rękojmi, może też ten okres wydłużyć. Warunkiem jest jednak spisanie umowy pomiędzy inwestorem a dekarzem. Jest ona przydatna także, gdy dekarz popełni błąd - na jej podstawie w okresie gwarancyjnym będziemy mogli żądać jego naprawy. A błędy są różne.
- Właściwe materiały to nie wszystko, trzeba jeszcze zadbać, aby dach był dobrze wentylowany. Zdarza się, że nie jest wykonywana szczelina wentylacyjna pomiędzy folią niskoparoprzepuszczalną a termoizolacją. Aby wentylacja dachu była sprawna, potrzebne są jeszcze wlot i wylot powietrza o odpowiedniej powierzchni przekroju.
- Pasma folii są czasem układane ze zbyt małym zakładem. Jest to szczególnie groźne na dachach o małym spadku. Skraplająca się para wodna lub woda opadowa znajdujące się pod pokryciem mogą dostać się pod folię i zawilgocić termoizolację poddasza.
- Aby zmniejszyć zużycie dachówek i nakład pracy kiepski dekarz zwiększa rozstaw łat. Jednak jeśli rozstaw jest zbyt duży, zakład poszczególnych rzędów dachówek jest za mały - wtedy pokrycie jest nieszczelne i bardziej podatne na zniszczenie przez wiatr.
- Zdarza się także, że dekarz „zapomni” przybić kontrłaty. Są one elementami dystansowymi pomiędzy pokryciem a folią dachową. Jeżeli ich nie ma, utrudniona jest wentylacja pod pokryciem, a woda opadowa, która znajdzie się pod pokryciem, nie będzie mogła swobodnie spłynąć do rynny.
- Dobry materiał pokrycia można popsuć, używając nieodpowiednich narzędzi do jego cięcia. Na przykład cięcie blach powlekanych szlifierką obrotową prowadzi do zniszczenia (wręcz stopienia) cieniutkich warstewek zabezpieczających rdzeń blachy przed korozją.
- Kosz to jedno z podstawowych, a zarazem trudniejszych miejsc na dachu. Przy jego obróbce często popełniane są błędy. Kosze wykonuje się zbyt wąskie lub źle mocuje do dachu. Są wtedy nieszczelne i nie chronią dostatecznie konstrukcji dachu oraz poddasza przed deszczem.
- Przyczyną kłopotów bardzo często bywa obróbka wokół komina. Zbyt wąskie i niskie obróbki blacharskie, niewłaściwie (zbyt płytko) wcięte w komin nie spełniają swojej funkcji.

Którego dekarza wybrać? (mgr inż. Mariusz Piszczek, właściciel firmy dekarskiej)

Dobre ekipy dekarskie z reguły nie poszukują pracy. Trzeba się z nimi umawiać nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, bo najlepsze mają zamówienia w całej Polsce, a nawet za granicą. Dekarz musi mieć praktykę, najlepiej zdobytą w renomowanej firmie. Na dachu jest bowiem wiele trudnych miejsc, których pokrycie wymaga wiedzy i doświadczenia.
Najbezpieczniej powierzyć pokrycie dachu naszego domu ekipie, która:
- pracuje w zarejestrowanej firmie dekarskiej i może to poświadczyć odpowiednimi dokumentami, na przykład wpisem do rejestru, numerami identyfikacyjnymi REGON, NIP; pracownicy są ubezpieczeni; ma stałych, wypróbowanych pomocników;
- uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez producentów pokryć dachowych; szanujący swoją pracę dekarz nie będzie kładł na dachu materiału, jeśli nie zna techniki jego układania. Nawet profesjonalne firmy dekarskie nie wykonują pokryć dachowych ze wszystkich dostępnych na rynku materiałów, zwykle specjalizują się w kilku rodzajach pokryć. Wynika to najczęściej z zapotrzebowania na lokalnym rynku;
- ma w swoim składzie co najmniej jedną osobę z uprawnieniami budowlanymi (przynajmniej wykonawczymi).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi