Używając elektrycznego pistoletu natryskowego, pracuje się znacznie szybciej,

Malowanie nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Czasem trzeba się namachać pędzlem. Efekt też może nie być zadowalający. Na pomalowanej powierzchni często pozostają smugi i włosy z pędzla. Używając elektrycznego pistoletu natryskowego, pracuje się znacznie szybciej, wygodniej i wydajniej.

Do farb, ale nie tylko

Za pomocą pistoletów można nanosić farbę na wszelkiego rodzaju powierzchnie, ale najbardziej polecane są one do malowania elementów o nieregularnym kształcie lub budowie ażurowej – czyli takich, które niewygodnie jest malować pędzlem bądź wałkiem. Można nimi natryskiwać także impregnaty i bejce. Polecane są również do opryskiwania roślin. Jeżeli dla danego modelu pistoletu dopuszczalna lepkość jest wystarczająco wysoka, to można za jego pomocą nanosić także kleje lub lakiery.Budowa elektrycznego pistoletu natryskowego.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Parametry istotne przy wyborze

- Dopuszczalna lepkość płynu – określa ją wartość DIN-sec. Parametr ten mówi, jak gęste płyny mogą być nanoszone pistoletem. Do badania lepkości służy lepkościomierz (tak zwany kubek Forda). Nalewa się do niego płyn i mierzy, po jakim czasie całkowicie wypłynie. Czas ten to właśnie wartość DIN podawana w sekundach. Niekiedy lepkość już jest podana na opakowaniu farby.
- Wydajność tłoczenia – informuje o tym, ile gramów (lub litrów) farby zostanie wytryśnięte przez pistolet w czasie jednej minuty. Od wydajności tłoczenia zależy szybkość pracy.
- Pojemność zbiornika – określa, ile płynu zmieści się jednorazowo w zbiorniku.
- Ciśnienie – podawane jest w barach. Określa, z jaką siłą pistolet rozpyla płyn (najczęściej 160-180 barów).

Więcej niż w standardzie

Niektóre pistolety mają zamontowany mechanizm, który powoduje wyłączenie urządzenia wówczas, gdy nadmiernie się ono nagrzeje. W sprzedaży są również pistolety z filtrem ssącym zapobiegającym zbijaniu się farby w grudki. Dzięki temu w trakcie pracy nie zatyka się dysza pistoletu, a strumień natryskiwanej farby jest przez cały czas taki sam.

Osprzęt niezbędny i przydatny

Do pistoletów można dokupić różnego rodzaju nakładki na dyszę, które modyfikują kształt rozpylanego strumienia płynu. Niezbędny jest też miernik lepkości cieczy.
To bardzo proste urządzenie sprzedawane wraz z tabelą pozwalającą samodzielnie ustalić, jaką lepkość ma badana ciecz. Bardzo często miernik jest sprzedawany w zestawie z pistoletem. Dokupić można również przedłużacz dyszy i dodatkowy zbiornik.


Akcesoria do pistoletu natryskowego.
Lepkościomierz.
Autor: BOSCH
Dodatkowy zbiornik.
Autor: BOSCH
Dodatkowa dysza.
Autor: BOSCH
Dysza do natryskiwania punktowego.
Autor: BOSCH
Przedłużacz dyszy.
Autor: BOSCH

Zasady używania pistoletu

- Przed napełnieniem zbiornika płynem trzeba sprawdzić, czy jego lepkość nie przekracza maksymalnej dopuszczalnej przez producenta. W przeciwnym razie mechanizm natryskowy może się zatkać, a urządzenie straci gwarancję.
- Przed malowaniem warto zrobić próbę natrysku na jakimś niepotrzebnym przedmiocie, na przykład na kawałku dykty.
- Podczas malowania dysza powinna być utrzymywana w jednakowej odległości od podłoża – około 30 cm.
- Lepiej nanosić farbę kilkoma cienkimi warstwami niż jedną grubą. Nie będą się wtedy tworzyć zacieki.
- Po każdym użyciu pistolet trzeba przeczyścić. Robi się to w ten sposób, że do zbiorniczka wlewa się nieco wody lub rozpuszczalnika i rozpryskuje go aż do końca.

Mankamenty malowania natryskowego

Malowanie za pomocą pistoletu natryskowego jest nieporównywalnie mniej precyzyjne niż nakładanie farby przy użyciu pędzla lub wałka. Używając samego pistoletu, nie da się wykonać na przykład pasa o równych krawędziach. Dlatego trzeba stosować zabezpieczające taśmy malarskie rozgraniczające malowane powierzchnie lub chroniące różne elementy przed zachlapaniem rozpylaną farbą. Taśm i folii malarskich zabezpieczających przed zabrudzeniem trzeba używać znacznie więcej niż przy malowaniu tradycyjnym. Problemem jest też malowanie pistoletem na zewnątrz domu wówczas, gdy wieje wiatr; może on rozdmuchiwać strumień farby.

Pistolety pneumatyczne

Mają dyszę, spust i zbiornik na farbę połączone gumowym wężem ze sprężarką (kompresorem). Tłoczy ona powietrze, które miesza się w zbiorniku z farbą. Po naciśnięciu spustu farba wystrzeliwuje z dyszy na malowaną powierzchnię. Pistolety pneumatyczne są droższe od elektrycznych, ale za to znacznie wydajniejsze. Ich zalety można jednak docenić w pełni dopiero wówczas, gdy maluje się bardzo często.
Uwaga! Oprócz pistoletów pneumatycznych i elektrycznych do nanoszenia farb używane są także agregaty natryskowe. Są to duże urządzenia działające podobnie jak pistolety pneumatyczne. Różnica polega na tym, że ich zbiornik umieszczony jest tuż przy sprężarce. Agregaty służą głównie do nanoszenia tapet natryskowych i farb strukturalnych.

Pistolety do natrysku pneumatycznego i kompresory można kupić w zestawie lub jako oddzielne urządzenia.
Autor: NUTOOL

Elektryczne pistolety natryskowe - oferta rynkowa

Bosch


Autor: BOSCH
PSP 260
Dopuszczalna lepkość płynów: 80 DIN-sec.
Pojemność zbiornika: 0,75 l.
Wydajność tłoczenia: 260 g/min.
Ciśnienie: 160 barów.
Masa urządzenia: 1,1 kg.
Dodatkowe opcje: filtr ssący zapobiegający zbijaniu się farby w grudki.
Wyposażenie dodatkowe: lepkościomierz, dodatkowa dysza.
Cena brutto: 419 zł.

Deca


Autor: DECA

JET 1 413500
Dopuszczalna lepkość płynów: 100 DIN-sec.
Pojemność zbiornika: 1 l.
Wydajność tłoczenia: 250 g/min.
Ciśnienie: 180 barów.
Masa urządzenia: 1 kg.
Wyposażenie dodatkowe: lepkościomierz, dodatkowa dysza.
Cena brutto: 242 zł.

Kinzo


Autor: KINZO

25 C 100
Dopuszczalna
lepkość płynów: 80 DIN-sec.
Pojemność zbiornika: 0,7 l.
Wydajność tłoczenia: 0,16 l/min.
Ciśnienie: 160 barów.
Masa urządzenia: 2 kg.
Wyposażenie dodatkowe: lepkościomierz, trzy dodatkowe dysze.
Cena brutto: 109 zł.

Wagner


Autor: WAGNER

W 400SE
Dopuszczalna lepkość płynów: 280 DIN-sec.
Pojemność zbiornika: 0,8 l.
Wydajność tłoczenia: 350 g/min.
Ciśnienie: 180 barów.
Masa urządzenia: 1,8 kg.
Dodatkowe opcje: regulowany kąt rozprysku, regulowana ilość natryskiwanego płynu.
Wyposażenie dodatkowe: lepkościomierz.
Cena brutto: 895 zł.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi