W zimowym gaju. Jak urządzić małą oranżerię


Wystarczy niewielkie przeszklone pomieszczenie, żeby zimą rozkoszować się zapachem kwiatów albo widokiem dojrzewających owoców cytrusowych. Tu spełnić się mogą marzenia o bujnych roślinach, które w domu marnie wegetują.

Odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie pomieszczenia przeznaczonego na ogród zimowy pozwala na pełną kontrolę panującego w nim klimatu, a to daje możliwość uprawy roślin z dowolnej strefy klimatycznej.
Teoretycznie możemy wybierać między gajem drzew pomarańczowych, afrykańską sawanną, meksykańską półpustynią i tropikalną dżunglą.

Dla roślin i dla ludzi

Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o tym, jakie rośliny posadzić, warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście chwila relaksu w klimacie monsunowego lasu deszczowego jest spełnieniem naszych marzeń. Nie bez znaczenia są także wysokie koszty utrzymania niektórych zbiorowisk roślin.
Na przykład roślinność typowa dla dżungli wymaga przez cały rok wysokiej temperatury (około 25°C) i wilgotności powietrza (około 70%).
Żeby móc w pełni korzystać z uroków ogrodu zimowego, należy stworzyć warunki odpowiednie zarówno dla roślin, jak i dla wypoczywających wśród nich ludzi. Dlatego latem, jeżeli ogród jest wystawiony na działanie promieni słonecznych, niezbędne jest wietrzenie i cieniowanie oranżerii. Ponieważ w upalne i słoneczne dni należy to robić codziennie, najwygodniej jest zamontować automatyczne urządzenia zapewniające właściwe warunki klimatyczne. Niestety, są one kosztowne. Lepiej nie oszczędzać natomiast na systemie automatycznego podlewania i zraszania. W upalne dni rośliny potrzebują dużej ilości wody, a częste ich podlewanie i zraszanie jest bardzo pracochłonne.
Wilgotność powietrza można zwiększyć, instalując w oranżerii niewielką fontannę, wodną kaskadę albo źródełko.
Jesienią i zimą istotne jest ogrzewanie. Jest to również okres krótszej emisji promieni słonecznych, który możemy wydłużyć poprzez zastosowanie sztucznego oświetlenia.

W śródziemnomorskim klimacie

Ogród zimowy, w którym rosną rośliny klimatu śródziemnomorskiego, ma tę zaletę, że jest dość łatwy w uprawie i stosunkowo tani w utrzymaniu. Optymalna dla tych roślin temperatura powietrza latem nie powinna spadać poniżej 20°C i może dochodzić do 30°C.
Zimą najbardziej wskazana jest temperatura około 10°C. W takich warunkach bardzo dobrze rosną, rodząc owoce, drzewka cytrusowe (cytryny, mandarynki, pomarańcze) oraz kawa. Obok nich można posadzić rośliny o ozdobnych kwiatach: bugenwille, gardenie, męczennice, oleandry i storczyki, a także rośliny o ciekawym pokroju lub liściach, na przykład: łosie rogi, orliczki, peperomie i zanokcice. Po ścianach mogą się wspinać bluszcze i pięknie pachnące jaśminy. Ważnym akcentem kompozycji w prezentowanym na zdjęciach ogrodzie są paprocie drzewiaste pochodzące z Nowej Zelandii.Ogród zimowy zapewnia nie tylko przyjemny wypoczynek wśród roślin, ale także zdrowie. Rośliny w pomieszczeniu zwiększają wilgotność powietrza i jonizują je ujemnie, co dobrze wpływa na nasze samopoczucie.
Autor: OGRODY DANKIEWICZ
W celu poprawienia wilgotności powietrza zaprojektowano niewielki układ wodny. Sącząca się po kamieniach woda paruje i nawilża otoczenie.
Autor: OGRODY DANKIEWICZ
Z oranżerii powinno być wyjście do ogrodu. Latem, po otwarciu przeszklonych drzwi, tworzy ona z ogrodem zewnętrznym całość, poza tym takie drzwi bardzo ułatwiają wietrzenie pomieszczenia.
Autor: OGRODY DANKIEWICZ

W gruncie najlepiej

Rośliny można uprawiać w pojemnikach lub na rabatach ziemnych. Ten drugi sposób jest lepszy, bo rośliny mają kontakt z gruntem, dzięki czemu osiągają duże rozmiary i cały ogród sprawia wrażenie naturalnego.
Aby powstały takie rabaty, w miejscu planowanych nasadzeń należy pozostawić w nawierzchni, którą wyłożona jest oranżeria, wolne miejsca. Następnie trzeba usunąć z nich ziemię na głębokość około 1 m, na dno nasypać 20-30-centymetrową warstwę drenażu, a na nią żyzną ziemię (na przykład tak zwaną uniwersalną, którą można kupić w sklepie ogrodniczym). W tak przygotowanym podłożu można posadzić rośliny.
Sprzyjające warunki wzrostu powodują, że szybko rosną. W ogrodzie pokazanym na zdjęciach dużą niespodziankę sprawił bambus, który po roku „hibernacji” zaczął się gwałtownie rozrastać, zagrażając innym roślinom – dlatego rośliny, które tworzą podziemne rozłogi, lepiej posadzić w pojemnikach (można je zakopać w podłożu), aby ograniczyć ich wzrost.

Bez drogiej automatyki

W prezentowanym ogrodzie właściciele sami kontrolują panujące warunki. Kiedy trzeba, otwierają okna i osłaniają przed słońcem. Kontrolują też automatyczne podlewanie i zraszanie, ponieważ jest ono sterowane włącznikiem czasowym, a nie czujnikiem wilgotności (włącza się o ustalonej godzinie, niezależnie od tego, jaka jest wilgotność podłoża i powietrza). Takie rozwiązanie można jednak polecić osobom, które bywają w domu nie tylko wieczorem, ale przede wszystkim w ciągu dnia.
W oranżerii zainstalowano zwykłe grzejniki, których pracę reguluje termostat. Zimą panuje tu temperatura 10°C. Ponieważ nie są to komfortowe warunki do wypoczynku, właściciele podnoszą temperaturę, gdy planują przebywanie w ogrodzie.

Dobre warunki bytu

Im bardziej warunki panujące w oranżerii przypominają naturalne środowisko, tym rośliny lepiej rosną.

Lokalizacja. Najlepsza przy zachodniej lub wschodniej ścianie budynku. W ogrodach zimowych założonych od południa latem może być zbyt gorąco, czego skutkiem bywa poparzenie roślin. Strona północna wymaga bardzo rozważnego doboru roślin, czyli posadzenia wyłącznie gatunków cieniolubnych. Zaletą takiej lokalizacji jest to, że rzadko dochodzi tu do przegrzania się pomieszczenia pod wpływem promieni słoneczych.

Podlewanie. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, dlatego latem w słoneczne dni rośliny trzeba podlewać codziennie. Najlepiej robić to rano, gdy nie jest gorąco i woda nie paruje, ale gromadzi się w ziemi. Jesienią i zimą wystarczy podlewać rośliny co kilka dni. Dla wygody warto zamontować automatyczny system podlewania.

Wilgotność powietrza. W czasie upałów rośliny powinny być zraszane nawet kilka razy dziennie, dlatego najlepiej zainstalować automatyczny system zraszania. Może on być częścią systemu podlewania sterowanego przez czujnik wilgotności powietrza lub sterownik czasowy. Zdarza się, że w ogrodach, w których zimą panuje temperatura 10°C, nadmiernie wzrasta wilgotność powietrza (nawet do 100%), co może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Wówczas przydaje się automatyczny system kontroli wilgotności, który przez specjalne urządzenia lub system automatycznego wietrzenia pozbywa się nadmiaru wilgoci.

Temperatura. Ogrody zimowe mogą być zakładane tylko w ogrzewanych pomieszczeniach. Zimą temperatura powietrza zależnie od gatunku roślin powinna wynosić od 10°C dla roślin śródziemnomorskich do 25°C dla równikowych. Latem w słoneczne i upalne dni temperatura w oranżerii może wzrastać nawet do 60°C, dlatego konieczne jest jej sprawne wietrzenie, najlepiej za pomocą automatyki.

Nawożenie. Szybko przyrastające rośliny potrzebują wielu minerałów i muszą być systematycznie nawożone. Bardzo dobre są tak zwane nawozy wolno działające, które wystarczy zastosować raz w roku – wiosną. Zamiast nich rośliny można zasilać od marca do września nawozami płynnymi (co dwa-trzy tygodnie podlewa się je roztworem nawozu w stężeniu zalecanym przez producenta). Rośliny tropikalne, które nie przechodzą w stan zimowego spoczynku, można nawozić przez cały rok.

Cieniowanie. Niezbędne latem, bo silnie grzejące przez szybę słońce może przypalać rośliny. Do cieniowania dobre są rolety z tkaniny, najlepiej automatycznie rozwijane i zwijane.

Sztuczne oświetlenie. Nie jest konieczne, ale wskazane, zwłaszcza jeśli w oranżerii uprawiane są rośliny tropikalne, które nie przechodzą okresu spoczynku i rosną intensywnie latem i zimą.Zaskoczeniem dla właścicieli oranżerii jest reakcja roślin na dobre warunki wzrostu. Choć w mieszkaniu chorują, w ogrodzie zimowym są zadziwiająco bujne...
Autor: OGRODY DANKIEWICZ
...bambus, figowiec Beniamina, paproć drzewiasta, papirus, fatsjobluszcz lizjański, dizygoteka, storczyki, gardenia, bugenwilla gładka, jaśmin, orliczka, szczawik brazylijski, zanokcica gniazdowa.
Autor: OGRODY DANKIEWICZ
Dobrze rosną tu i pięknie kwitną nawet tak wymagające rośliny jak storczyki.
Autor: OGRODY DANKIEWICZ

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi