Wnęka może być przydatna. Czy wiesz, że...

Ukrycie we wnęce sprzętu AGD czy szafy to dyskretne i modne rozwiązanie. Aby była funkcjonalna, powinna być dostosowana do funkcji, jakie ma spełniać.
Wielkość wnęki przeznaczonej na kabinę prysznicową zależy od wielkości brodzika – minimalna to 80 x 80 cm. Taki brodzik jest jednak bardzo mały i niezbyt wygodny, wnęka przeznaczona na komfortowy prysznic powinna mieć wymiary 100 x 110 cm. Jest to tanie rozwiązanie – ściany wnęki (dobrze zabezpieczone przed wilgocią) są naturalnymi ścianami kabiny. Na zamontowanie drzwi prysznicowych musimy przeznaczyć minimum 10 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Aby uniknąć obijania pralki podczas wirowania, wnęka musi być szersza i głębsza niż pralka; powinna mieć głębokość 70 cm i taką samą szerokość. Warto jednak zaplanować szerszą – na przykład 150-centymetrową – wnękę, tak aby obok można było umieścić w niej kosz na brudną bieliznę i deskę do prasowania. Przestrzeń nad pralką można wykorzystać na szafkę lub półki na ręczniki. Jeśli wnęka ma być zamknięta, trzeba dodać 10 cm na mechanizm przesuwny.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiZasłonięta roletą lub żaluzją wygodna wnęka na wiszące ubrania powinna mieć głębokość co najmniej 70 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Wymiary wnęki na wbudowaną szafę warto zaplanować równocześnie z projektem wnętrza. Jej szerokość należy dopasować do projektu szafy, natomiast głębokość nie może być mniejsza niż 70 cm. Standardowa szafa ma minimum 60 cm. Pamiętajmy też o tym, że drzwi przesuwne zajmują 8-10 cm, dlatego na wbudowaną szafę potrzebujemy 70-80 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiMinimalna głębokość wnęki przeznaczonej do zamontowania półek na książki wynosi 25 cm. Na książki o większych wymiarach zaplanujmy wnękę o głębokości 30-35 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Na słoiczki z przyprawami wystarczy wnęka o głębokości 10-15 cm. Taka wnęka powstaje najczęściej w wyniku zabudowy komina lub przewodów wentylacyjnych w ścianie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiWnęka na płytką, uchylną szafkę na buty nie powinna być płytsza niż 20 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Płytkie wnęki głębokości około 15 cm nadają się do zawieszenia obrazu, lustra, fotografii. Taka wnęka może być ciekawym zamknięciem ciemnego holu – zamiast widoku na ścianę mamy na przykład obraz lub lustro. Głębsza wnęka powinna być oświetlona halogenem lub kinkietem.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiPlanując obudowę kominka, warto pomyśleć o miejscu na przechowywanie drewna. Doskonale sprawdzi się w tej roli wnęka. Aby mogły zmieścić się w niej polana, musi mieć około 40 cm głębokości.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Minimalna wnęka na biurko z komputerem to 80 cm. Jednak aby stworzyć wygodne, zamknięte miejsce pracy, potrzebujemy wnęki o głębokości 110 i szerokości 150 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiWnęka na wygodny kącik sypialny powinna mieć minimum 260 cm szerokości i maksymalnie 90 cm głębokości. Zmieści się w niej łóżko o szerokości 160-190 cm i dwa nocne stoliki, do których będziemy mieli łatwy dostęp.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Wnęka na telewizor i sprzęt grający musi mieć minimum 50 cm głębokości. Jednak lepiej zaprojektować większą – pamiętajmy o tym, że telewizor nagrzewa się i dlatego najlepiej, gdy wnęka ma w tylnej ścianie otwór wentylacyjny.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi