Wnęki i nisze w ścianie. Jak wykorzystać ?

Do niedawna wnęki i występy w ścianach były najczęściej efektem ubocznym prowadzenia w nich instalacji. Postrzegane jako szpecące nierówności i strata miejsca, bardziej były przeszkodą w urządzeniu wnętrza niż jego atutem. Dzisiaj wnęki są po prostu modne.

We współczesnych domach ściana przestaje być jedynie płaskim elementem wnętrza, które trzeba uzupełnić meblami i ozdobić.
W ścianie z wnękami można ukryć szafy, biblioteczki, sprzęt AGD.
Sama wnęka także może być dekoracją. Nie tylko uczymy się coraz lepiej zagospodarowywać wnęki będące wynikiem konstrukcji domu czy przebiegu instalacji w ścianach, ale też coraz częściej powstają one w sposób zamierzony: nowo budowanej ścianie działowej celowo nadaje się taki kształt, by utworzyć w niej wnękę lub kilka wnęk różnej wielkości.

Oprawa dla mebli

Komody, regały i kanapy wstawione we wnęki nie wystają poza ścianę, wprowadzają do wnętrza ład i nie ograniczają optycznie przestrzeni. Wstawienie mebla we wnękę pozwala również na ukrycie jego bocznych, nie zawsze wartych wyeksponowania ścianek.


Mało praktyczny występ w ścianie stał się pretekstem do zbudowania trzech wnęk: szerszej – mieszczącej komodę – oraz dwóch węższych, które stanowią dopełnienie kompozycji.
Autor: Piotr Mastalerz
Wnęka zastąpiła tradycyjne umeblowanie jadalni. Wnękowy „kredens” wypełnia komoda z szufladami.
Autor: DUBOWSKI STUDIO


Wnęka powstała przez dobudowanie ścianki do ściany z przewodami wentylacyjnymi.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Zamiast szaf

Wnęki stają się też konkurencją dla wolno stojących mebli. Szczególnie popularne są szafy we wnękach, które pozwalają maksymalnie oszczędzić miejsce – nie powstają wtedy trudne do zagospodarowania miejsca między szafą a sufitem.


Jeśli dwie sypialnie sąsiadują ze sobą, ścianę między nimi warto tak zaprojektować, aby w każdym pomieszczeniu powstała wnęka na szafę. Tutaj dodatkową atrakcję ściany z dwiema szafami stanowi dekoracyjna wnęka z komodą i oświetlonym obrazem.
Autor: Andrzej Szandomirski
Wnęki w miejscach służących komunikacji posłużą przede wszystkim do ukrycia szaf, wieszaków i szafek na buty – sprzętów, które jako wolno stojące mogą zabierać cenne w tych pomieszczeniach miejsce.
Autor: Michał Glinicki


Ściana działowa łamana. W obu pomieszczeniach powstaje wnęka na szafę.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Oprawa dla półek

Płytsze wnęki mogą stanowić konstrukcję półek. Całość może pełnić funkcję biblioteczki lub kredensu.
Zaletą półek w takich niszach w porównaniu z regałami jest to, że stwarzają nowe możliwości aranżacji wnętrza, a także częstszych i łatwiejszych zmian niż tradycyjne meble. Wnękę można często przemalowywać, obudowywać, oklejać, zmnieniać jej funkcje i wyposażenie.


Występ kryjący pion centralnego ogrzewania stał się inspiracją do zbudowania wnęki, która powstała przez dobudowanie kawałka ściany zlicowanej z występem. Wypełniona pochyłymi półkami wnęka stała się dekoracyjnym architektonicznym detalem. By podkreślić dynamiczną formę półek, tylną ścianę wnęki pomalowano na granatowo.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Jeśli w ścianie jest komin lub przewody wentylacyjne, powstaje występ grubości 8-10 cm. Tutaj stał się on inspiracją do utworzenia niszy nad blatem na kuchenne przyprawy i drobiazgi.
Autor: DUBOWSKI STUDIO


Wnęki powstałe w wyniku zabudowania przewodów instalacyjnych.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Na sprzęt AGD

Wstawienie lodówki lub pralki we wnękę pozwala na ich dyskretne ukrycie. Sprzęty zajmują mniej miejsca, a ponadto zyskujemy dodatkową przestrzeń do zagospodarowania na ścianach wnęki. Boki sprzętów są niewidoczne, dzięki czemu powstaje wrażenie większego ładu i harmonii we wnętrzu.Gdy robimy wnękę na lodówkę, pamiętajmy o tym, aby tylna ściana wnęki była wentylowana. Konieczny jest dopływ powietrza na dole lodówki oraz otwór wentylacyjny w tylnej ściance wnęki lub górą.
Autor: Juliusz Sokołowski
Wnęka na pralkę musi być szersza niż sama pralka (standardowa szerokość 45 lub 60 cm), gdyż pralka bardzo często podczas wirowania „chodzi”. Najlepiej z każdej strony pralki pozostawić wolne miejsce o szerokości kilku centymetrów.
Autor: Krzysztof Zasuwik
W sypialni zrobiono wnęki na sprzęt grający i telewizor w ścianie z płyty g-k. Wnęki na kolumny i wieżę nie mogą być płytsze niż 50 cm. W tylnej ścianie musi być otwór wentylacyjny. Na płyty wystarczy głębokość 15 cm.
Autor: Jacek Kucharczyk


Wnęka powstała przez dobudowanie ścianki.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Wokół kominka

Wnęki często służą do aranżacji otoczenia kominka – miejsca, na którym zazwyczaj na długo zatrzymujemy wzrok. Mogą pełnić funkcję dekoracyjną lub odgrywać rolę schowków, na przykład na drewno.


Wnęki na drewno tworzą symetryczną oprawę prostej, białej bryły obudowy kominka. Wypełnione starannie ułożonymi polanami budują oryginalne obrazy nad paleniskiem.
Autor: KAHRS
Asymetrycznie umieszczona wnęka powstała w miejscu, gdzie ściana styka się z cylindryczną obudową kominka. Wypełniona snopem światła szczelina wydobywa kominek ze ściany i podkreśla jego formę.
Autor: Grzegorz Rogiński

Na urządzenia w łazience

Wnęki służą przede wszystkim oddzieleniu od siebie poszczególnych urządzeń lub podzieleniu łazienki na strefy. We wnęce można umieścić prysznic, sedes, umywalkę. Płytsze wnęki będące wynikiem zamontowania urządzeń na stelażach można wykorzystać jako półki na kosmetyki lub dekoracyjne przedmioty.


Wnękę w ścianie wykorzystano na prysznic. Takie umieszczenie prysznica obniża koszty urządzenia łazienki – zamiast kabiny prysznicowej przestrzeń natrysku wystarczy osłonić drzwiami prysznicowymi.
Autor: Juliusz Sokołowski
Wnęka w łazience to również sposób na zapewnienie intymności – ściany wnęki osłonią sedes. Minimalna szerokość wnęki to 100 cm. Szerokość sedesu to około 38-40 cm. Do tej szerokości należy dodać odległość sedesu od każdej ze ścianek wnęki wynoszącą minimum 30 cm.
Autor: Piotr Mastalerz

Tło dla obrazów i dekoracyjnych przedmiotów
Służące dekoracji płytkie wnęki powinny znaleźć się w miejscu, na którym najdłużej zatrzymujemy wzrok. Są trójwymiarowym tłem dla obrazów, figurek i dekoracyjnych przedmiotów.


Wnękowy regał w ścianie nad łóżkiem oprócz funkcji dekoracyjnej służy wygodzie – półki są idealnym miejscem na odłożenie gazety lub książki.
Autor: Andrzej Szandomirski
Podświetlona wąska i płytka wnęka niczym niewypełniona sama w sobie może być dekoracją ściany.
Autor: Michał Glinicki


Nisze powstałe przez dobudowanie ścianki z płyty g-k.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Wnęki wpisane w dom
Część wnęk i nierówności ścian powstaje w sposób naturalny jako wynik konstrukcji budynku lub przebiegu w ścianach przewodów instalacyjnych. Należą do nich wnęki:
- w kuchni i łazience, gdzie najczęściej w ścianach przebiegają przewody kominowe i wentylacyjne. Może powstać wtedy wnęka głębokości 25-30 cm;
- w łazience, gdzie zamontowanie urządzeń sanitarnych na stelażu powoduje powstanie występu w ścianie. Jego efektem może być wnęka nad stelażem instalacyjnym;
- w domach zbudowanych w konstrukcji szkieletowej – słupy wzmacniające szkielet domu wystające ze ścian tworzą płytkie wnęki;
- w okolicy kominka. Wielkość i kształt wnęk zależą od kształtu i usytuowania kominka;
- w pomieszczeniu na piętrze położonym nad salonem z kominkiem. Wnękę tworzy ekran przewodu kominowego;
- we wnętrzach na poddaszu, gdzie nie zostały schowane belki konstrukcyjne. Obudowane belki tworzą wnęki zwykle o nieregularnych kształtach. Mają one głębokość równą szerokości belki;
- obok kaloryfera, jeśli go zabudujemy. Jeżeli szerokość kaloryfera jest mniejsza niż szerokość okna, pod którym się znajduje, między jego obudową a ścianą powstaje nisza głębokości około 30 cm (w wypadku kaloryferów żeliwnych).

Na co wnęka?
Planując funkcję wnęk, pamiętaj o ich głębokości:
- na prysznic, szafę zamykaną z drzwiami przesuwnymi, biurko z komputerem potrzeba 80 cm;
- na szafę z zasłonką lub roletą, lodówkę i pralkę, umywalkę wbudowaną w blat – 60 cm;
- na sprzęt RTV – telewizor, wieżę, głośniki – 50 cm;
- na półki na książki – 25 cm;
- na ręczniki w łazience – 20-40 cm;
- na płytkie, uchylne szafki na buty, telewizor plazmowy – 20 cm;
- na przyprawy w kuchni – 15 cm;
- na zawieszenie obrazu, lustra, drobiazgi – 10 cm.

Wnęka pełna światła
Zaplanujmy starannie oświetlenie wnęk dekoracyjnych. Światło podkreśli bryłę wnęki, a także wydobędzie zawieszony w niej obraz czy ustawiony przedmiot. Źródło światła należy wtedy umieścić we wnęce w trakcie jej budowy. Do oświetlenia wnęk od wewnątrz nadają się halogeny i reflektorki.


Jeśli chcemy oświetlić wnękę z półkami z materiałów nieprzepuszczających światła, źródło światła powinno być zamontowane nad każdą półką.
Autor: Daniel Rumiancew
Jeśli we wnęce umieścimy umywalkę, nie oświetlajmy jej światłem jedynie skierowanym z góry. Takie oświetlenie wnęki spowoduje, że na naszą twarz będą padały cienie. Aby uniknąć takich efektów, zamontujmy źródła światła również w bocznych ścianach wnęki.
Autor: Piotr MastalerzWnęki można oświetlić, umieszczając w nich kinkiety. Oprawy i światło mogą być ich jedyną dekoracją.
Autor: Wojciech Kryński
Jeżeli w otwartej wnęce podświetlimy szklane półki jednym źródłem światła zamontowanym u góry, będzie ono przenikało przez kolejne półki. Uwaga! Na powierzchni szklanych półek będzie widoczna każda drobina kurzu.
Autor: Jacek Kucharczyk

Nasze rady
- Nie walcz z wnękami zastanymi, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają ci się one wadą wnętrza i przeszkodą w jego zagospodarowaniu. Wnęka zamurowana to strata miejsca, które możesz wykorzystać, tworząc oryginalny detal;
- Wymiary dużych i głębokich wnęk – na kuchnię, spiżarnię, szafę lub łóżko – zaplanuj na etapie projektu, uwzględniając ich funkcje;
- Wnęka w kuchni lub łazience przeznaczona na pralkę lub lodówkę powinna mieć cokół lub podniesioną podłogę, po to aby wylana przypadkiem woda nie wlewała się do jej środka;
- Uwaga na zabudowę wnęk szklanymi półkami, szczególnie wtedy gdy wnęka jest głęboka. Szerokie szklane półki mogą nie wytrzymać ciężaru stojących na nich przedmiotów.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi