Wygodne schody

Dom bez schodów to rzadkość. Nawet jeśli jest parterowy, ma choćby kilka stopni wejściowych. Aby nie stały się codziennym utrapieniem dla domowników, muszą być dobrze rozplanowane i wykonane. Wiele zależy od architekta i wykonawcy, ale ty też możesz mieć wpływ na jakość i wygląd schodów w swoim domu. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Schody w liczbach

Jakie wymiary powinny mieć wygodne schody?
Wymiary schodów określają przepisy techniczno-budowlane. Aby były wygodne, muszą mieć odpowiednie: szerokość i kąt nachylenia biegu oraz wymiary stopni. Zbyt długi bieg powinien być podzielony spocznikami. Szczególnie wygodne powinny być te schody, z których korzystają osoby starsze i dzieci.

Uwaga! Szerokość użytkową biegów i spoczników mierzy się od wykończonej powierzchni ściany do wewnętrznej krawędzi poręczy balustrady lub między dwiema przeciwległymi poręczami.

Szerokość i wysokość stopni schodów powinny wynosić tyle, by podstawione do wzoru:
2 h + sdały sumę od 60 do 65 cm, gdzie h to wysokośś stopnia, s – jego szerokość. 60-65 cm to długość kroku dorosłego człowieka.

Wygodne schody.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiKiedy potrzebna jest balustrada?

Coraz częściej schody zamiast w wydzielonej ścianami klatce schodowej umieszcza się w otwartej przestrzeni (na przykład w salonie). Zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi schody zewnętrzne i wewnętrzne wyższe niż 50 cm powinny mieć przynajmniej jedną poręcz. W domu jednorodzinnym warunek ten jest spełniony także wtedy, gdy schody i pochylnie wysokości do 1 m, niemające balustrad są obustronnie szersze w stosunku do drzwi lub innego przejścia, do którego prowadzą, co najmniej po 50 cm.

Gdy w domu są małe dzieci, najlepiej, aby balustrady były pełne lub z elementami pionowymi, tak by nie można się było po nich wspiąć.


Autor: LAPEYRE
Miejsce schodów w domu
Gdzie mogą być umieszczone?

Nie ma ogólnej zasady – ważne jest przede wszystkim to, jaką funkcję oprócz komunikacyjnej mają pełnić: łączącą czy dzielącą strefy domu, a może dodatkową – dekoracyjną.
Jeśli mają łączyć parter z piętrem, to umieszcza się je w strefie dziennej – w salonie lub w otwartym holu; jeżeli mają izolować kondygnacje, to w miejscu oddalonym od części dziennej – w wydzielonej klatce schodowej. W bliźniakach i domach szeregowych najczęściej umieszcza się je wzdłuż wspólnej ściany. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, bo schody zajmują niewielką powierzchnię, a w przestrzeni parteru nie rzucają się zbytnio w oczy. Schody w salonie to typowe rozwiązanie w domach z antresolą. Dzięki nim antresola staje się częścią wyraźnie powiązaną z salonem.

Schody w klatce schodowej. Komunikacja między parterem a piętrem jest wyraźnie wydzielona.
Autor: Mariusz Bykowski , Agnieszka Sternicka , Marek SternickiSchody z jednej strony osłonięte ścianą. Dzięki takiemu rozwiązaniu część reprezentacyjna jest odgrodzona od części gospodarczej. Jednocześnie otwarcie schodów na salon daje wrażenie większej przestrzeni.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk , Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Schody w otwartej przestrzeni parteru. Usytuowane między kuchnią a pokojem oddzielają wizualnie dwie części strefy dziennej.
Autor: Hanna Długosz , Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Miejsce schodów w domu
Jaki powinien być kierunek biegu?
W domu z poddaszem użytkowym schody najlepiej umieścić tak, aby wyższy bieg był równoległy do skosu dachu. Dzięki tak umieszczonemu biegowi wygodnie się po nich wchodzi i schodzi, bez lęku przed uderzeniem w głowę. Odległość stopni od skosu dachu nie powinna być mniejsza niż 205 cm.

Schody wznoszące się równolegle do skosu dachu najekonomiczniej wykorzystują przestrzeń.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Czy warto umieszczać schody w salonie?

Tak, bo:
- w małym domu pozwala to zmniejszyć powierzchnię przeznaczoną na komunikację. Typowa klatka schodowa z dwoma podestami to około 10 m². Umieszczona w salonie zajmie mniej miejsca;
- ściśle łączą parter z piętrem. Dzięki nim ma się wrażenie, że dom jest całością;
- gdy schody są pełne, miejsce pod nimi można wykorzystać na przykład na schowek;
- często pozwala to na wniesienie dużych mebli na piętro, co przy małej klatce schodowej bywa trudne;
- stanowią element dekoracyjny salonu.

Nie, bo:
- ścisłe powiązanie kondygnacji może być uciążliwe: dźwięki z salonu wyraźniej docierają na piętro niż przez klatkę schodową. Nie ma izolacji między życiem w salonie a sypialniami na piętrze;
- salon staje się miejscem komunikacji: zaczyna pełnić funkcję holu, przestaje być miejscem prywatnym;
- trzeba na nich utrzymywać porządek (nie można na przykład składować rzeczy do późniejszego wniesienia na górę).
Kształty i konstrukcje
Jaki kształt schodów wybrać?

Najwygodniejsze są schody o biegach prostych. Jednak gdy bieg takich schodów jest za długi, trzeba zrobić spocznik albo w jakiś sposób schody „zawinąć”. Bierze się tu też pod uwagę względy psychologiczne – widać wtedy tylko część schodów i dlatego łatwiej je pokonać.Dwubiegowe. Kierunek wchodzenia zmienia się o 180°. Sprawdzają się zarówno w otwartej, jak i w zamkniętej klatce schodowej. W porównaniu ze schodami jednobiegowymi o takich samych wymiarach stopni zajmują więcej miejsca, ale są wygodniejsze.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
Jednobiegowe z jednym zabiegiem. Są mniej wygodne, ponieważ ich stopnie mają nierówną szerokość. Czasami jednak takie rozwiązanie jest konieczne ze względu na usytuowanie schodów.
Autor: Daniel Rumiancew
Zabiegowe. Nie mają spocznika, ich kierunek najczęściej zmienia się po pokonaniu połowy drogi. Szerokość stopni schodów zabiegowych w najwęższym miejscu powinna wynosić 10 cm, a w odległości nie większej niż 40 cm od poręczy balustrady wewnętrznej – co najmniej 25 cm.
Autor: Jacek Kucharczyk
Jednobiegowe. Najlepiej, aby miały nieparzystą liczbę stopni. Wynika to ze względów ergonomicznych: większość ludzi to osoby praworęczne i wchodzenie oraz schodzenie rozpoczyna prawą nogą, stąpając nią mocniej, a lewą pokonuje następny stopień, stąpając lżej. Gdyby bieg miał parzystą liczbę stopni, na ostatnim wypadałoby mocne stąpnięcie, co często prowadziłoby do potknięcia. Najlepiej sprawdzają się przy niewysokich kondygnacjach, na przykład antresoli.
Autor: Andrzej Szandomirski
Trójbiegowe z dwoma spocznikami. Potrzeba na nie więcej miejsca niż na schody dwubiegowe, ale są wygodniejsze, gdy kondygnacje są wysokie. Stosuje się je często w domach z półpiętrem. Dobrze wyglądają w otwartej przestrzeni, na przykład w wysokim dwukondygnacyjnym salonie.
Autor: RINTAL POLSKA
Spiralne (kręcone). Są dość strome. Stopnie ułożone promieniście mocuje się w centralnie ustawionym słupie lub w ścianie nośnej otaczającej schody. Otwarte dobrze wyglądają w salonie. Zajmują niewiele miejsca, dlatego nadają się szczególnie do małych domów. Tak jak w schodach zabiegowych szerokość stopni powinna wynosić co najmniej 25 cm w odległości nie większej niż 40 cm od słupa konstrukcyjnego.
Autor: Piotr Syndoman

Jaką konstrukcję mogą mieć schody?

Niezależnie od kształtu, jaki mogą mieć schody, ich konstrukcja może być wspornikowa, płytowa lub policzkowa.

Schody wspornikowe. Jeden koniec stopni jest zamocowany w ścianie konstrukcyjnej, drugi pozostaje niepodparty. Jeśli są kręte, mogą być zamocowane w centralnie ustawionym słupie. Odmianą schodów wspornikowych są schody dwuwspornikowe.
Schody wspornikowe wykonywane są najczęściej ze stali, ale także z drewna i żelbetu.


a – mocowane w ścianie konstrukcyjnej bezpośrednio.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
b – mocowane za pośrednictwem wieńca.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternickic - dwuwspornikowe z jedną belką nośną rozpiętą pomiędzy stropami niższej i wyższej kondygnacji.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
d – dwuwspornikowe z dwiema belkami nośnymi.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Schody płytowe. Elementem nośnym jest pochyła płyta, zwykle żelbetowa, rozpięta między płytami spocznikowymi, żebrami lub ścianami konstrukcyjnymi.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Schody policzkowe. Elementem nośnym są belki policzkowe rozpięte pomiędzy elementami konstrukcyjnymi,  na nich opierają się stopnie. Konstrukcje policzkowe stosuje się zarówno przy budowie schodów żelbetowych, stalowych, jak i drewnianych.a – stopnie oparte na belkach opuszczonych poniżej ich dolnej powierzchni.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
b – stopnie rozpięte pomiędzy belkami, tak że bieg schodów od spodu jest jedną płaszczyzną.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
c – stopnie pomiędzy wysokimi belkami policzkowymi. Robi się tak wtedy, gdy odległość pomiędzy elementami konstrukcyjnymi domu, na których mają być rozpięte schody, jest duża.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Ażurowe czy pełne?

Ażurowe, czyli bez podstopnic, sprawiają wrażenie lżejszych i zajmujących mniej miejsca niż schody pełne. Poleca się je do dużego domu z otwartym salonem, w którym wydzielone są pomieszczenia gospodarcze i przestrzeń pod schodami może pozostać niezagospodarowana. Takie schody są wtedy ważnym akcentem dekoracyjnym przestrzeni holu lub salonu.
Uwaga! Przez prześwity może spadać piasek i kurz, dlatego takich schodów nie powinno się umieszczać zbyt blisko kuchni czy stołu.
Pełne warto zrobić wtedy, gdy dom jest mały i potrzebna jest przestrzeń do przechowywania różnych rzeczy. Optycznie zajmują więcej miejsca niż ażurowe, wydają się też cięższe, ale dzięki temu stabilniejsze. Są zwykle mocnym akcentem we wnętrzu, umieszcza się je często w osobnych klatkach schodowych.Autor: Wojciech Kryński , Tomasz Prażmowski

Autor: Andrzej Szandomirski

Jak może być zamocowana balustrada?
Słupki balustrady stoją na stopniach. Trzeba pamiętać o tym, że taki sposób ich mocowania zmniejsza użytkową szerokość biegu schodów.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
Słupki balustrady mocowane równo z krawędzią schodów. Użytkowa szerokość biegu pozostaje niezmieniona.
Autor: RINTAL POLSKA
Słupki balustrady mocowane za stopniem. Ponieważ na wysokości poręczy człowiek potrzebuje więcej miejsca, a na wysokości stopni mniej, dzięki takiemu rozwiązaniu można nieco zmniejszyć szerokość biegu bez szkody dla komfortu ich użytkowania.
Autor: Piotr Mastalerz

Czy stopnie powinny mieć nosek?

Jeśli nie ma miejsca na głębokie, wygodne schody, warto wtedy zrobić noski – stopnice w stosunku do płaszczyzny podstopnicy są wtedy wysunięte mniej więcej o 3 cm.
Większą szerokość stopnia daje też odpowiednie przycięcie podstopnicy. Pomaga to też w utrzymaniu ich w czystości.
Podstopnice niezbyt głębokich schodów będą łatwo się brudzić.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Schody z noskiem.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Schody z podciętymi podstopnicami.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Schody robione na budowie
Jakie mogą być?

Żelbetowe. Są dość pracochłonne, ale jednocześnie niezbyt trudne w wykonaniu. Robi się je w trakcie budowy razem z innymi elementami domu. Najpierw przygotowuje się deskowanie, następnie wykonuje się zbrojenie, a na końcu przygotowuje i układa mieszankę betonową. Trzeba też pamiętać o pielęgnacji betonu przez cały okres jego dojrzewania.
Drewniane. Są w domu raczej meblem niż fragmentem konstrukcji. Zamawia się je u stolarza albo w firmie wykonującej schody, dopiero gdy na ścianach i stropach są już tynki, na podłodze wylewka betonowa oraz gdy już wiadomo, czym będzie wykończona podłoga. Im schody będą prostsze, tym ich koszt będzie niższy, a im bardziej skomplikowane – tym cena będzie wyższa. Wpływ na nią ma też gatunek drewna, z którego schody będą wykonane.
Stalowe. Ich wykonanie jest szybkie i w porównaniu ze schodami żelbetowymi sprawia mniej kłopotu. Elementy stalowe zwykle są przygotowywane poza budową, natomiast spawanie lub skręcanie odbywa się w już częściowo wykończonych wnętrzach.

Schody żelbetowe. W deskowaniu układa się zbrojenie główne i rozdzielcze. Bieg dzieli się deskami na stopnie. Deski powinny mieć taką szerokość jak wysokość stopni.
Autor: Mariusz Bykowski

Jaką wysokość powinny mieć stopnie w stanie surowym?
Aby schody były wygodne, wszystkie stopnie muszą mieć  po wykończeniu taką samą wysokość. Rozplanowanie ich to zadanie architekta.
Najlepiej byłoby jeszcze przed ich wykonaniem wiedzieć, jakim materiałem będą wykończone.
Jeśli podłoga i stopnice będą wykończone tym samym materiałem lub materiałem tej samej grubości, wszystkie stopnie w stanie surowym powinny być równe. Gdy będą stosowane materiały różnej grubości, wysokość pierwszego stopnia w stanie surowym powinna być dostosowana do grubości materiału, jakim wykończymy stopnice i posadzkę na obu kondygnacjach. Płytki ceramiczne (z warstwą kleju) mają około 2 cm, wykładzina – około 0,5 cm, wykończenie z kamienia – 3-4 cm, z drewna – 4-5 cm.

Przykładowy sposób wykończenia schodów.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Czy schody można przenieść?

W starych domach klatka schodowa często jest wciśnięta w kąt budynku, co utrudnia komunikację. Schody nierzadko są strome i ze zbyt wąskim spocznikiem. Warto przy okazji generalnego remontu pomyśleć o zmianie usytuowania schodów. Niestety, wiąże się to ze sporymi kosztami, a czasem z problemami technicznymi. Trzeba wyciąć nowe otwory w stropie, i bywa, że konieczne jest przecięcie belek nośnych. Wtedy mogą się okazać potrzebne podciągi. Czasami poszerzenie schodów oznacza zmniejszenie innych pomieszczeń.
Uwaga! Schody są elementem konstrukcji nośnej domu, dlatego każda ich przeróbka czy przebudowa musi być powierzona specjalistom – architektowi i konstruktorowi.

Najtudniejszym zadaniem przy przenoszeniu schodów jest wycięcie otworu w stropie.
Autor: Mariusz Bykowski
Wykończenie schodów
Co na schody wewnętrzne?
Możliwości wykończenia schodów żelbetowych i stalowych jest wiele. Trzeba tylko pamiętać o tym, że stopnice powinny być obłożone materiałem nieśliskim i odpornym na ścieranie, natomiast podstopnice, o które uderza się czubkami butów, odporne na uderzenia. Stopnie proste można wykończyć prawie każdym materiałem. Na stopnie zabiegowe lepiej nie wybierać materiałów, które trzeba przycinać (płytki ceramiczne, twarda wykładzina) – wyglądają wtedy mało estetycznie, a straty materiału są spore.Kamień. Na stopnice dobry jest granit, bazalt, twardy piaskowiec, a także marmury kalcytowe. Stopnie można też wykończyć trawertynem, ale tylko wtedy, gdy jego naturalne otwory zostaną zaszpachlowane masą do kamieni. Można też użyć kamienia o powierzchni polerowanej, pod warunkiem że pokryje się go impregnatem antypoślizgowym albo zrobi w nim żłobienia.
Autor: Michał Glinicki
Płytki ceramiczne. Na stopnice muszą mieć wysoką klasę ścieralności – IV lub V, twardość co najmniej 5-6 w skali Mosha i właściwości antypoślizgowe. Podstopnice mogą mieć niższe parametry techniczne. Powierzchnia płytek na stopnice powinna być ryflowana lub reliefowana. Można stosować terakotę, gres i klinkier. Są tańsze niż kamień i trwalsze niż drewno.
Autor: Przemysław Snoch
Farba. To najtańszy sposób na wykończenie betonowych schodów. Mają one wtedy co prawda surowy wygląd, ale pasują do ascetycznie urządzonych wnętrz. Na rynku są farby do betonu w różnych kolorach. Ponieważ beton szybko się wyciera, przed pomalowaniem należy go pokryć zatartą na gładko zaprawą cementową z domieszką twardego kruszywa.
Autor: Michał Glinicki


Wykładzina. To niedrogi i szybki sposób na wykończenie schodów. Przykleja się ją do stopni. Nadają się do tego wykładziny polipropylenowe i poliamidowe. Dobre są też kauczukowe, bo są antypoślizgowe i odporne na ścieranie. Najlepiej wybierać wykładziny oznaczone specjalnym piktogramem świadczącym o tym, że są dodatkowo wzmocnione.
Autor: Piotr Mastalerz
Drewno. Może być lite lub klejone warstwowo. Powinno być dobrze wysuszone (do 8% wilgotności) i mieć odpowiednią jakość – jednolite usłojenie, brak przebarwień, sęków i pęknięć. Na stopnice nadaje się dąb, jesion, buk, a także drewno egzotyczne. Drewno sosnowe i świerkowe będzie dobre na podstopnice i cokoły, natomiast stopnie można z niego zrobić tylko w schodach, z których rzadko się korzysta (na przykład na strych).
Autor: Mariusz Bykowski

A co na schody zewnętrzne?

Wybór odpowiedniego materiału zarówno na same schody zewnętrzne, jak i na okładzinę jest szczególnie ważny, ponieważ muszą być one odporne na działanie zmiennej temperatury oraz trudno ścieralne.
Gdy schody są betonowe (monolityczne lub prefabrykowane), jako okładzinę można stosować płytki ceramiczne – niepolerowany gres lub klinkier o nieszkliwionej powierzchni. Płytki szkliwione wymagają zaimpregnowania antypoślizgowego.
Na stopnicach można układać płytki z noskiem. Dzięki temu nie widać spoiny między stopnicą a podstopnicą. Można też wybrać płytki do obkładania krawędzi schodów, których dwie krawędzie są wyprofilowane. Bezpieczeństwo stopni dodatkowo zapewniają antypoślizgowe ryfle.
Na schody można też stosować kamień. Musi być odpowiednio obrobiony – sprawdzają się łupanki z kamieni polnych i głazów narzutowych, ale z przeszlifowaną powierzchnią licową, oraz płyty z bazaltu, granitu, ze sjenitu, z kwarcytów i granitu o powierzchni antypoślizgowej – groszkowanej lub płomieniowanej.
Można też zastosować cementowo-polimerowe masy tynkarskie. Zależnie od użytego szablonu i barwników imitują okładzinę z kamienia, cegły lub płytek.

Schody wejściowe obłożone wielobarwnym granitem narzutowym łamanym na płyty.
Autor: Andrzej Szandomirski

Jak wykorzystać przestrzeń pod schodami pełnymi?

Można ją zabudować i umieścić tam praktyczne schowki, na przykład na buty na inny sezon, sprzęt sportowy o niewielkich rozmiarach, torby podróżne.
Gdy pozostawi się ją niezabudowaną, można zrobić półki i urządzić w tym miejscu podręczną biblioteczkę. Pod schodami jednobiegowymi zmieszczą się nawet kanapa i stolik.

Szafki cargo – praktyczny sposób na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Łączenie materiałów


Drewnem można wykończyć tylko stopnice, a podstopnice pozostawić pomalowane na biało. Schody wyglądają lżej, a podświetlone zamontowanymi w ścianie halogenami są bardzo efektowne.
Autor: Piotr Mastalerz
Schody w całości wyłożone płytkami ceramicznymi mogą wyglądać zbyt ciężko i monotonnie. Ciekawy efekt daje łączenie ich z drewnem.
Autor: Andrzej Szandomirski
Schody gotowe
Jakie są?


Autor: Mariusz Bykowski

Montuje się je po zakończeniu budowy. Producent przygotowuje gotowe elementy, które łączy się już w domu. Schody gotowe mogą być zarówno kręte, jak i proste czy zabiegowe. Standardowe mają wysokość od 270 do 310 cm i szerokość do 100 cm, ale zamówić można dowolne wymiary. Główne elementy konstrukcji są wykonywane z drewna albo ze stali.
Ze schodami gotowymi najczęściej kojarzą się schody modułowe. Każda stopnica takich schodów jest podparta w połowie długości. Zależnie od sposobu połączenia elementów konstrukcji schody mogą być jedno- lub wielobiegowe. Ich konstrukcja może być drewniana albo stalowa. Stopnice są zwykle z drewna lub kamienia, ale mogą też być z płyt poliuretanowych, blachy i ze szkła.
Jeżeli w domu jest mało miejsca, można zamontować schody modułowe naprzemienne (nazywane też marynarskimi lub kaczymi).
Są mniej wygodne, ale zmieszczą się nawet w otworach przeznaczonych na wyłazy strychowe. Ich stopnice są zwykle wycięte na przemian. Można się też zdecydować na schody ze stopnicami ułożonymi raz po lewej, raz po prawej stronie – na połowie szerokości biegu schodów.
Schody naprzemienne mają szerokość 60-65 cm i zwykle balustradę tylko z jednej strony.


Najniższy stopień schodów modułowych mocuje się do podłogi, najwyższy do lica stropu, a stopnie w połowie rozpiętości biegu – do ścian bocznych.
Autor: Mariusz Bykowski

Autor: Mariusz Bykowski

Jak rozmierzyć schody gotowe?
Niektóre schody gotowe można montować samodzielnie – mają dołączoną instrukcję. Inne, z reguły te o bardziej skomplikowanej konstrukcji, musi zamontować przeszkolona ekipa. Przed montażem trzeba schody rozmierzyć, to znaczy poznać wysokość kondygnacji (z uwzględnieniem warstw wykończeniowych podłóg), grubość stropu, wielkość otworu w stropie, sprawdzić możliwość mocowania do ścian i stropów. Zamawiający wybiera rodzaj schodów i balustrad, natomiast producent przystosowuje wybrany model do konkretnych warunków. Schody gotowe w zdecydowanej większości są samonośne i mocuje się je tylko do konstrukcji podłogi i do stropu.

Ile kosztują materiały na schody?
- żelbetowe – 17 stopni, bieg szer. 90 cm: ok. 550 zł; drewniana okładzina – od 200 zł za stopień;
- drewniane: od 5000 zł;
- gotowe na strych: drabiniaste drewniane – ok. 350 zł, stalowe – 1300-1500 zł; nożycowe – 700-1300 zł.

Jakie schody na strych?
Są rzadko wykorzystywane, dlatego nie muszą być bardzo wygodne. Najlepiej, gdy zajmują mało miejsca.
Drabiniaste. Mają kąt nachylenia 45-55°. Schowane są w skrzyni zamykanej klapą, do której zamocowana jest ich konstrukcja. Klapę otwiera się i zamyka ręcznie. Po jej otworzeniu schody drabiniste rozsuwa się lub rozkłada do poziomu podłogi. Na obwodzie klapy zamocowana jest uszczelka.
Gdy poddasze jest nieużytkowe, a strop, w którym są zamontowane schody, ocieplony, warto kupić takie z ocieploną klapą. Nie będzie ona wtedy zbyt dużym mostkiem termicznym.
Drabina może być wykonana z tłoczonej blachy lub drewna.
Większość schodów nie ma barierki ochronnej, ale można ją dodatkowo zamówić.
Odmianą schodów drabiniastych są schody młynarskie przypominające drabinę. Są nieco szersze i większe od schodów drabiniastych i montuje się je na stałe.
Nożycowe. Tak jak drabiniaste są chowane i zamykane w skrzyni. Składają się w harmonijkę i są mniej wygodne.
Można kupić schody z poręczami teleskopowymi umieszczonymi z jednej lub z obu stron. Większość zamyka się ręcznie, za pomocą drążka metalowego. Oferowane są też schody z napędem elektrycznym, otwierane pilotem.


Schody drabiniaste.
Autor: Juliusz Sokołowski , Radosław Wojnar
Schody nożycowe.
Autor: RINTAL POLSKA
Niepełnosprawny w domu
Jak przygotować schody wejściowe dla niepełnosprawnego?

Najlepiej, aby miały pochylnię. Warto o niej pomyśleć i przewidzieć na nią miejsce, nawet jeśli nie będzie się jej od razu robić. Zresztą pochylnia to dobre rozwiązanie nie tylko dla osób niepełnosprawnych, przyda się też, gdy trzeba będzie wprowadzić do domu wózek z dzieckiem czy spory bagaż.

Wygodna pochylnia powinna mieć szerokość płaszczyzny ruchu – 1,2-1,5 m. To dobre rozwiązanie, gdy wysokość schodów nie jest duża. Im schody są wyższe, tym dłuższa musiałaby być pochylnia.
Autor: Krzysztof Zasuwik

A jak przygotować schody wewnętrzne?
Schody dla osób poruszających się o kulach lub o lasce nie powinny być ażurowe. W jednym biegu nie powinno być więcej niż dziesięć stopni. Dobrze, gdy są szerokie (około 32 cm) i nie za wysokie (14 cm). Nie powinny mieć nosków. Spocznik nie powinien mieć mniej niż 1,5 m szerokości, a balustrada będzie najbezpieczniejsza, gdy będzie pełna.
Gdy z piętra korzysta osoba poruszająca się na wózku, warto przewidzieć miejsce na podnośnik. Podnośnik skośny (wzdłuż biegu schodów) można zamontować na schodach szerokości minimum 100 cm, natomiast podnośnik pionowy wymaga przy schodach wolnej powierzchni o wymiarach około 110 x 160 cm.

Schody z podnośnikiem skośnym.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Schody z podnośnikiem pionowym.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi