Wysoko nad głową, czyli dwukondygnacyjne wnętrze domu

Wysoki salon to modne i często spotykane rozwiązanie, które pomaga stworzyć przestronny dom.

Dlaczego wysoko?

Najczęstszym argumentem przemawiającym za wysokim salonem w domu jest chęć posiadania dużej przestrzeni. Takiej, która jest czymś pomiędzy wnętrzem domu a nieograniczoną przestrzenią za oknem.
Wysoki salon daje możliwość otwarcia na świat i wpuszczenia do wnętrza dużej ilości światła. Na tym właśnie polega różnica między mieszkaniem w bloku a własnym domem. W takich otwartych wnętrzach inaczej się oddycha.
Jak widać, argumenty za wyborem wysokich pomieszczeń pochodzą od osób lubiących przestrzeń i światło. Ktoś, kto kocha przytulne kąciki, będzie szukał innych projektów.
Jeśli część pomieszczeń w domu jest jasna, wysoka i przestronna, a część niższa i nieco mroczna, to wnętrze jest bogatsze. Możemy po nim wędrować, szukając nastroju, który pasuje do naszego samopoczucia.
Dzięki oknom wysokim na dwie kondygnacje ogród tworzy z salonem spójną całość. Wysokość podnosi rangę salonu.
Autor: Andrzej Szandomirski
Dwukondygnacyjne wnętrze urozmaica przestrzeń domu.
Autor: Hanna Długosz

Wysokie pomieszczenia w domu

To przeważnie salony i hole. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze – wyższe mogą być pomieszczenia, które mają dużą powierzchnię podłogi. Chodzi o zachowanie proporcji wnętrza – jeśli największym wymiarem pomieszczenia jest wysokość, będziemy mieli wrażenie, że mieszkamy w wieży, i choć powietrza będzie dużo, nie odczujemy w pełni zalet większej przestrzeni.
Po drugie – wysokość wnętrza podkreśla jego rangę w domu; wyższe – znaczy ważniejsze, bardziej reprezentacyjne. A ponieważ w naszym życiu salon jest miejscem centralnym, możemy to podkreślić również wysokością.
Z tego samego powodu podwyższa się hol. Pamiętajmy o tym, że pierwsze wrażenie po wejściu do domu decyduje o odbiorze całości, tak więc przestronny, wysoki hol, w którym możemy powitać kilku gości równocześnie, dodaje prestiżu domowi.
Innym argumentem za zwiększoną wysokością właśnie w holach i salonach jest to, że w dzień tęsknimy za przestrzenią, a udając się na spoczynek czy zasiadając do pracy, szukamy zacisza i intymności.
Wysokie wnętrze na parterze daje możliwość lepszego powiązania przestrzeni obu kondygnacji. Wysoki, wyposażony w duże okna hol lub salon umożliwia także dodatkowe oświetlenie schodów lub holu na drugiej kondygnacji.


Przestronny hol zaprasza do wnętrz i prowadzi do jeszcze wyższego, bo obniżonego salonu.
Autor: Andrzej Szandomirski
Salon i połączony z nim hol zalewa naturalne światło z wysokich okien salonu. Dodatkowo przestrzeń rozjaśnia światło z góry, które dostaje się przez okna połaciowe drugiej kondygnacji.
Autor: Andrzej Szandomirski

Wyżej sufit!
Wysokie pomieszczenia w domu tworzy się poprzez otwarcie w górę. W ten sposób może powstać dwukondygnacyjny salon z otwartym holem na piętrze lub poddaszu.
W domu parterowym chętnie odkrywana jest skośna połać dachu. Takie rozwiązanie również przyczyni się do znacznego podwyższenia przestrzeni.
Część wyższego pomieszczenia można przekryć otwartą antresolą, która będzie pełnić funkcję dodatkowej powierzchni wykorzystanej na bibliotekę czy miejsce do pracy.
Forma i konstrukcja antresoli mogą być dodatkowym akcentem estetycznym. Słupy i belki podpierające antresolę mogą stanowić konstrukcję umożliwiającą urządzenie kącika kwiatowego, ukrycie oświetlenia lub same w sobie być dekoracją.
W otwartych, wysokich pomieszczeniach istnieje możliwość wyeksponowania schodów i balustrady. Pozwala to na indywidualne rozwiązania we wnętrzach – przecież schody są elementem nie tylko funkcjonalnym, ale i dekoracyjnym. Odpowiednio zaprojektowane mogą się stać główną atrakcją wnętrza.


Do tego wysokiego salonu światło wpada przez ogromne okna przesłonięte lekkimi roletami.
Autor: Jacek Kucharczyk
Czasem wyższe pomieszczenie uzyskuje się, odsłaniając konstrukcję spadzistego dachu.
Autor: Jacek Kucharczyk

Niżej podłoga!

Spotyka się też rozwiązania (częściej w domach parterowych), w których podłoga salonu jest obniżona o kilka stopni. Trzy stopnie to 48-51 cm różnicy poziomów. W ten sposób, zachowując sufit na jednym poziomie, uzyskuje się salon wyższy o kilkadziesiąt centymetrów. Dzięki temu jego podłoga jest bliżej ogrodu.
Obniżając podłogę, można też wyodrębnić na parterze kącik jadalny, telewizyjny, kominkowy lub bibliotekę.
Wadą tego wariantu są owe trzy schodki, jeśli znajdują się na drodze z kuchni do pokoju. Pozornie jest to atrakcyjne rozwiązanie, wyobraźmy sobie jednak ich pokonywanie przy każdej herbacie czy biegające maluchy, którym trudno wytłumaczyć, że jest to niebezpieczna zabawa. Poza tym podzielona w ten sposób przestrzeń jest mało podatna na zmiany aranżacji.


Obniżona o trzy stopnie podłoga pozwoliła na oddzielenie jadalni od przestronnego salonu. Piękna stylizowana na secesyjną balustrada to przyciągający uwagę element dekoracyjny.
Autor: Jacek Kucharczyk
W dużym i wysokim pokoju dziennym antresola nad pokojem telewizyjnym pełni funkcję biblioteki.
Autor: Michał Glinicki

Zanim podejmiesz decyzję

Koszty. Większa wysokość to większa kubatura do ogrzania. Ponieważ w naturalny sposób ciepłe powietrze unosi się do góry, występuje efekt przegrzanej antresoli i niedogrzanego dołu. W projekcie instalacji grzewczej powinna być przewidziana zwiększona moc i odpowiednie rozmieszczenie grzejników.
Dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Rozkład temperatury jest tu szczególnie korzystny: ciepło przy podłodze, chłodniej na poziomie głowy, a powietrze pod sufitem nie nagrzewa się niepotrzebnie.

Zapachy. Ciepłe powietrze unosi się do góry, w tym kierunku wędrują również zapachy. W pomieszczeniach na górze będziemy więc czuć woń papierosów, bigosu, smażonego mięsa. Tam, gdzie jest możliwa wentylacja mechaniczna, trzeba pomyśleć o wentylatorach wymuszających obieg powietrza, które będą je kierowały do kanałów wentylacyjnych.

Naturalne oświetlenie. Wysoka przestrzeń wiąże się ze zwiększoną liczbą dużych i wysokich okien. Z kolei skośna połać sufitu zachęca do zamontowania okien połaciowych. Dzięki temu mamy widok na niebo i doskonałe doświetlenie.
Rodzi się jednak problem z otwieraniem, a ich umycie często trzeba zlecać specjalistycznej firmie.
Jeśli wentylacja jest za słaba, na szybach może się skraplać para wodna (nawet najlepsze okno jest co najmniej trzy razy zimniejsze niż ściana). Rozwiązaniem może być zastosowanie różnego rodzaju nawiewników lub pokrycie szyb powłoką niskoemisyjną (termoizolacyjną).

Oświetlenie sztuczne. Planując wysokie wnętrze, trzeba przemyśleć sposób, w jaki je oświetlimy. Wysoki sufit to problem z zawieszeniem oświetlenia i wymianą żarówek. Jeśli sufit jest skośny, znacznie trudniej zamocować klasyczny żyrandol. Aby dobrze oświetlić dużą przestrzeń, potrzeba też silniejszego światła.
Wysoki sufit może być okazją do ciekawych rozwiązań. Pozwala wykorzystać konstrukcję antresoli lub schodów do zainstalowania oświetlenia. Bardzo efektowne jest skierowanie światła na sufit i oświetlanie pomieszczenia światłem od niego odbitym. Lampy będą wtedy niżej niż sufit, będzie też do nich lepszy dostęp (na przykład gdy będziemy wymieniać żarówki).

Akustyka. W dwukondygnacyjnych pomieszczeniach, szczególnie ze skośnym dachem, występują trudne do przewidzenia efekty akustyczne.
Dobrym rozwiązaniem jest oddzielenie otwartej antresoli od sypialni bawialnią lub biblioteką. Można też zastosować pełne drzwi do sypialni i dodatkowe wyciszające drzwi na piętrze. Oddzielą one część korytarza, z której wchodzi się do pokoi.
Często na piętrze lepiej niż na dole słychać telewizor. Dotyczy to również rozmów, nawet prowadzonych półgłosem.
Coraz częściej instalujemy kino domowe. Właściwe rozmieszczenie głośników to warunek dobrego odbioru efektów akustycznych. W pomieszczeniach o zróżnicowanej wysokości trzeba poprosić o pomoc fachowca.

Uwaga na otoczenie. Argumentem za „otwieraniem” wnętrza jest ładne otoczenie domu. Należy się zastanowić, czy warto mieć wysoki, przeszklony salon w ciasno zabudowanym osiedlu, gdzie z każdej strony widok otwiera się na nieciekawe czy wręcz brzydkie budynki. Wprowadzamy wtedy niepotrzebny bałagan do wnętrza, w którym przecież mamy wypoczywać. Dlatego bardzo ważne jest harmonijne przenikanie świata wewnętrznego z zewnętrznym.
Życzę miłej zabawy przestrzenią.


Pomysłowe miejsce do pracy na antresoli, do której przez wysokie okna salonu dociera dużo dziennego światła.
Autor: Daniel Rumiancew
Wysokie na dwie kondygnacje okno w wykuszu pozwala na stworzenie z zieleni ogrodu elementu dekoracyjnego salonu. Ozdobą wysokiego wnętrza są schody.
Autor: Tomasz Myśluk

Kilka uwag natury estetycznej

Wysokie pomieszczenie, które otwiera się na inne wnętrza w domu, wymaga szczególnej dbałości w doborze materiałów wykończeniowych. Otwarcie narzuca spójne wykończenie obu kondygnacji, a przynajmniej jego widocznych części – korytarza i drzwi klatki schodowej.
Drzwi widoczne na dole i na górze powinny być takie same.
Kolory ścian nie muszą być identyczne, ale warto przemyśleć ich kompozycję, wzajemne odniesienia i miejsca połączeń, zwłaszcza tam, gdzie część ścian wysokich „wlewa się” na antresolę. Ważna jest też balustrada, która może przysłaniać lub odkrywać widok.
Również taras – jego kolor, balustrada, nawierzchnia murków – powinien współgrać z tym, co w środku. Warto wcześniej przeanalizować, co chcielibyśmy pokazać, a co ukryć.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi