Wyspa w łazience. Wanna po środku łazienki

We współczesnej łazience urządzenia coraz częściej „odrywają się” od ścian i niczym wyspy na morzu wyrastają pośrodku łazienki.

Na łazienki przeznacza się coraz większe pomieszczenia, w których pozostawienie miejsca na środku nie jest konieczne ze względów komunikacyjnych i przestrzennych.
Przeciwnie – w dużej, kilkunasto- lub kilkudziesięciometrowej łazience ustawienie wszystkich urządzeń pod ścianą może wywołać wrażenie pustki, a zbyt duże odległości między poszczególnymi sprzętami sprawią, że nie będzie ona wygodna.Wanna na wyspie często pociąga za sobą inne urządzenia: do jej obudowy można przymocować umywalkę, sedes i bidet.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Nowe sprzęty i nowa przestrzeń

Stary układ pozwalał na korzystanie z urządzeń w sposób ograniczony. Do wanny i prysznica dostęp był możliwy tylko z jednej strony, usytuowanie przy ścianach wymuszało też określone kształty urządzeń.
Wyspa daje nowe możliwości w użytkowaniu i pozwala na zastosowanie łazienkowych urządzeń o nowych kształtach. Na przykład wanna pośrodku pozwala nie tylko na wylegiwanie się w niej z wystawionymi łokciami, ale także inną aranżację otoczenia. Wyspowa wanna może być półokrągła, okrągła, eliptyczna.
Wyspa wprowadza także nowe podziały przestrzenne. W małej łazience wysunięcie któregokolwiek urządzenia wprowadzałoby chaos i wrażenie ciasnoty. W dużym pomieszczeniu oderwanie urządzeń od ścian nie deformuje przestrzeni, przeciwnie – może porządkować otoczenie, dzieląc łazienkę na funkcjonalne strefy. Wyspa daje również możliwość zgrupowania urządzeń do tej pory rozdzielanych – na przykład wanny i umywalki, bidetu i sedesu itp.
Wyspa często pomaga w bardziej funkcjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni. Uwolnienie bocznej ściany pozwala na wstawienie tam na przykład szafki łazienkowej. Często decyzję o wyspie podejmujemy ze względów estetycznych. Wysunięte na środek urządzenie przestaje być jedynie wanną lub umywalką, a staje się ozdobą salonu łazienkowego.

Co na wyspie?

Łazienkowa wyspa może być zbudowana z różnych urządzeń zależnie od możliwości przestrzennych i potrzeb oraz sposobu użytkowania.
Na środek łazienki wysuwa się to urządzenie, przy którym chce się spędzić możliwie jak najwięcej czasu, albo takie, które warte jest wyeksponowania ze względów estetycznych.

Wanna. Umieszczona w centrum łazienki nobilituje kąpiel, nadaje jej charakter czynności związanej z przyjemnością i dłuższym relaksem, a nie tylko prostego zabiegu higienicznego.
Gdy brakuje miejsca na wannę w całości oderwaną do ścian, rozwiązaniem dającym dobrym efekt estetyczny i użytkowy wyspy jest wanna przylegająca do ściany jedynie krótszym bokiem. Wanna umieszczona na wyspie pełni inne funkcje w przestrzeni łazienki niż wanna pod ścianą. Zazwyczaj dzieli łazienkę na dwie strefy – kąpielową i sanitarną – może też stanowić rodzaj osłony części łazienki. Wanna może też spowodować wysunięcie na środek innych urządzeń. Ściana, o którą wspiera się wanna, może być też jedną ze ścian kabiny prysznicowej, umywalki, bidetu.


Wanna wysunięta na środek daje możliwość wyeksponowania kształtu samego urządzenia, a często także specjalnej baterii doprowadzającej wodę z przewodów doprowadzonych pod posadzkę.
Autor: VILLEROY & BOCH
W roli wyspy często występuje luksusowa okrągła wanna z hydromasażem. Tu jej szczególną funkcję podkreśla ekskluzywna obudowa z drewna tekowego.
Autor: DUBOWSKI & RUTKOWSKI/STUDIO

Prysznic. To rzadziej spotykane rozwiązanie ze względu na wysoki koszt wyspowych kabin prysznicowych. Dają one nowe możliwości w korzystaniu z prysznica – kabina może być przechodnia, z dwoma wejściami. Jednak jako wyspowa może być wykorzystana również kabina przyścienna, pod warunkiem że będzie ona dostawiona do wymurowanej pośrodku ścianki.
Poza podkreśleniem miejsca kąpieli tak urządzony natrysk daje nowe możliwości przestrzenne. Ścianka, do której przylega kabina, może być podporą dla innych urządzeń: umywalki, bidetu, sedesu.

Przysznic przy dobudowanej ściance pełni funkcję przegrody, dzieląc pomieszczenie na strefy.
Autor: VILLEROY & BOCH

Ścianka z umywalką. Funkcję wyspy może też pełnić ścianka, do której montuje się umywalkę, a także sedes i bidet. W tym wypadku wyspa również służy podziałowi łazienki na strefy. Umywalkowa przegroda zwykle porządkuje przestrzeń, pozwala też schować inne urządzenia. Jeśli ścianka jest niewysoka, nie ogranicza przestrzeni i nie zabiera światła. Dwie umywalki wbudowane w blat mogą robić wrażenie mebla, a nie ciężkiego murka. Można też na wspólnym murku – słupie – wbudować dwie umywalki po jego przeciwległych stronach. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce.


Ścianka wzniesiona pośrodku łazienki oddziela część umywalkową łazienki od części sanitarnej z bidetem i sedesem.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Dwie umywalki przy dostawionej ściance urozmaicają przestrzeń dużej łazienki.
Autor: OPOCZNO

Kiedy wyspa jest możliwa?
Wielkość i kształt łazienki. Przyjmuje się, że na wannową lub prysznicową wyspę można sobie pozwolić, gdy łazienka ma nie mniej niż 15 m² i kształt zbliżony do kwadratu. Miniwyspę na przykład tylko z umywalką zawieszoną na murku można zrobić w pomieszczeniu już kilkumetrowym. Takie rozwiązanie zwalnia zewnętrzną ścianę i pozwala ją wykorzystać na dodatkowe urządzenie lub łazienkową szafę.
Wyspowe rozwiązania są często stosowane w pomieszczeniach o nietypowych kształtach, coraz częściej spotykanych w naszych domach. Wysunięcie któregoś z urządzeń na środek to dobry pomysł, gdy brakuje miejsca przy ścianach zewnętrznych, a jest go dużo pośrodku, na przykład w łazienkach w kształcie trójkąta czy trapezu.

Dodatkowa ścianka. Umieszczenie umywalki, sedesu i bidetu pośrodku może wymagać dodatkowej ścianki. Zyskujemy wtedy miejsce na półki i praktyczne wnęki. Taką ściankę wznosimy zwykle razem ze stelażem instalacyjnym przed wykończeniem ścian i podłogi.

Funkcję wyspy, a jednocześnie przegrody dzielącej łazienkę na strefy pełni parawanowa ściana, do której z jednej strony przymocowano umywalkę, z drugiej sedes i bidet.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Odpowiednie instalacje. Doprowadzenie wody i odpływu jest gwarancją dobrego funkcjonowania łazienkowej wyspy. Instalację wodną prowadzimy w podłodze praktycznie do każdego miejsca łazienki. Pewne ograniczenia mogą wystąpić w wypadku instalacji kanalizacyjnej.
Jeśli łazienka jest na parterze domu z podłogą na gruncie, pion kanalizacyjny może być w podłodze. W łazience na piętrze piony kanalizacyjne przebiegają zwykle w ścianach. Długość podejść kanalizacyjnych, czyli przyłączeń przyborów sanitarnych z pionem, nie może przekraczać 1 m dla misek ustępowych i 3 m dla pozostałych urządzeń.

Dobry projekt. Po czym poznać dobry projekt łazienki z wyspą? Wyeksponowanie jednego urządzenia nie może się odbyć kosztem tych, które tradycyjnie pozostały pod ścianami. Do każdego urządzenia musi być dobry dostęp.
Jeśli wyspa ma pełnić funkcję przegrody, zwróćmy uwagę na to, aby podzieliła ona łazienkę na wyraźne strefy funkcjonalne. Jeżeli ma coś zasłaniać, dobrze zaplanujmy, co wymaga osłony. Sprawdźmy, czy urządzenia na wyspie nie będą przeszkodą w dobrym dostępie do okna. I wreszcie zwróćmy uwagę na to, czy tak urządzona łazienka będzie stanowiła zgraną, estetyczną całość.

Jak urządzić łazienkę z wyspą?
Które z urządzeń umieścić pod ścianami, a które pośrodku łazienki? Kiedy urządzenie wysunięte na środek może pełnić funkcję parawanu dzielącego łazienkę na strefy? Co zrobić, aby wyspa była wygodnym rozwiązaniem, a nie „zawalidrogą”? Szukając odpowiedzi na te i inne pytania, przyjrzyjmy się kilku projektom łazienek z wyspą.


Z wanną pośrodku. Lokalizację urządzeń w pewnym stopniu podyktowały warunki: dwie ściany są częściowo zajęte przez okna. Łazienkową wyspę tworzy wanna przystawiona do murka, za którym kryją się bidet i sedes. Wanna dzieli łazienkę na dwie funkcjonalne strefy: bardziej wyeksponowaną, którą tworzą prysznic i dwie umywalki, oraz schowane za wyspowym murkiem urządzenia sanitarne (projekt: architekt Tadeusz Spasiński).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Z prysznicem pośrodku. Wysunięcie prysznica na środek pozwoliło na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni wąskiego pomieszczenia. Centralne miejsce prysznica zostało nieco przysłonięte – od wejścia oddziela go ścianka, na której zamontowano okrągłą kabinę prysznicową. Strefa prysznica otwiera natomiast część wypoczynkową łazienki, którą tworzą toaletka z szerokim blatem przy otwierającym widok na ogród oknie (projekt: architekt Tadeusz Spasiński).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiZ wanną przylegającą jednym bokiem do ściany. Urządzenie łazienki ograniczały trzy wejścia: główne z korytarza, sypialni oraz garderoby. Od głównego wejścia roztacza się widok na wannę i szafki symetrycznie zawieszone pod skosem dachu. Wannę wyeksponowano, aby podkreślić jej rolę: owalny kształt nasuwa skojarzenie z dawną balią, gdzie kąpiel celebrowano godzinami. Wraz z umywalką i toaletką wanna tworzy symetryczną kompozycję na ścianie i dzięki temu porządkuje przestrzeń. Okrągłe i owalne kształty powtórzone zostały w innych urządzeniach (projekt: architekt Krystyna Słowik).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Z wanną lekko odsuniętą od ściany. Skośne ustawienie wanny, mimo że nie w pełni daje efekt wyspy, to jednak uatrakcyjnia przestrzeń łazienki, a także pozwala lepiej wyeksponować wannę. Ze względu na dużą odległość od pionu kanalizacyjnego znalazła się ona na podwyższeniu. W tej łazience wyspowe położenie znalazła również umywalka – na murku będącym jednocześnie osłoną prysznica. Obydwa wyspowe urządzenia podkreślono innym kolorem posadzki i kierunkiem ułożenia (projekt: architekt Ewa Chądzyńska).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiZ wanną pośrodku, przy ściance. To szczególne wyspowe rozwiązanie, na które można pozwolić sobie nie tylko w dużej łazience. Wanna przylegająca krótszym bokiem do ściany, a jednym dłuższym do wzniesionego murka. Dzięki takiemu układowi typowa przyścienna wanna zyskała bardziej wyeksponowane miejsce (projekt: architekt Jacek Tryc).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Z wanną, bidetem i sedesem pośrodku. Wyspowe rozwiązanie pozwoliło na bardzo ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni niewielkiego pomieszczenia. Centralną część łazienki tworzy wanna, do której podwieszono pozostałe urządzenia: umywalkę, bidet i sedes. Dzięki temu do każdego mamy łatwy dostęp, a jednocześnie zachowano wrażenie przestronności wnętrza (projekt: architekci Adam Pulwicki, Rafał Mroczkowski).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiUmywalkowa wyspa. Miejsce centralne dużego prostokątnego pomieszczenia tworzy wyspa składająca się z dwóch umywalek, sedesu i bidetu zawieszonych na wspólnej podporze. Dwa wejścia otwierają widok na jej bardziej reprezentacyjną część umywalkową. Duża narożna wanna oraz brodzik pozostały tradycyjnie w narożnikach pomieszczenia (projekt: architekt Tadeusz Spasiński).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Umywalka – parawan dla wanny. Przykład szczególnego zastosowania wyspy. Obszerna umywalka znalazła miejsce na ściance osłaniającej wannę, dzięki czemu tworzy miniparawan dla wanny. Oszczędza miejsce, sprawdza się nawet w małych łazienkach. Dobre rozwiązanie, gdy z łazienki będą korzystały jednocześnie dwie osoby, i tej kąpiącej się chcemy zapewnić nieco intymności (projekt: architekt Krystyna Słowik).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Z prysznicem, umywalką i sedesem. Przykład niewielkiej łazienki, w której zupełnie zrezygnowano z urządzeń pod ścianami. Centralne usytuowanie prysznica dzieli wnętrze na trzy części: umywalkową, kąpielową i sanitarną. Najbardziej intymna część sanitarna została w ten sposób ukryta. Ścianki wydzielające natrysk tworzą zarazem poszczególne strefy łazienki, nie zamykając przestrzeni. Dwie ściany osłonięte szklanymi drzwiami zapewniają swobodny dostęp do prysznica (projekt: architekci Adam Pulwicki, Rafał Mroczkowski).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi