Zamarzająca brama

Ostatniej zimy miałem kłopoty z bramą wjazdową przesuwającą się po szynie. Często musiałem skuwać lód z szyny, aby otworzyć bramę. Chciałbym ułożyć kabel elektryczny. Jaki wybrać i jak zrobić instalację?


Brama przesuwna jest bardzo wygodna. By zimą nie było kłopotów z jej otwieraniem, warto zamontować kabel grzejny w prowadnicy.
Autor: Jarosław Kamiński

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie kabla grzejnego wewnątrz prowadnicy. Zapobiega to osadzaniu się lodu i zaleganiu śniegu na jej zewnętrznej powierzchni.
Jeżeli konstrukcja prowadnicy nie pozwala na umieszczenie kabla w środku, można przymocować dwa kable grzejne na zewnętrznej powierzchni, po jednym z każdej strony. Wymaga to zwykle rozkucia i ponownego wykonania nawierzchni wjazdu przylegającej bezpośrednio do prowadnicy. Kabel najlepiej przymocować samoprzylepną taśmą aluminiową, która zapewnia rozłożenie ciepła na większą powierzchnię i dokładne przyleganie kabla do powierzchni prowadnicy. Rozwiązanie to powoduje spore straty ciepła do otoczenia, ale jest skuteczne.
Jako elementy grzewcze można wykorzystać kable grzejne o stałej mocy (najczęściej jednostronnie zasilane) lub kable samoregulujące.
Stosując kabel o stałej mocy, należy dokładnie dobrać jego długość i moc – takiego kabla nie wolno skracać. Najlepiej kupić gotowy zestaw z przyłączonym odcinkiem kabla podłączeniowego oraz mufką końcową. Moc jednostkowa kabla to 18-20 W/m.
Kable grzejne o stałej mocy zawsze wydzielają jej stałą ilość, niezależnie od temperatury zewnętrznej. Dlatego w instalacji powinien być zamontowany termostat, który służy do utrzymania określonej temperatury. Czujnik temperatury najlepiej umieścić przy prowadnicy, ale należy unikać bezpośredniego kontaktu z kablem. Koszt kabla o stałej mocy 134 W i długości 7 m to 220 zł, natomiast termostatu – około 320 zł.
Kable samoregulujące można ciąć, dostosowując ich długość do długości prowadnicy bramy. Na jednym końcu kabla należy wykonać mufkę z kablem przyłączeniowym, a drugi  zakończyć mufką końcową.
Kable samoregulujące wydzielają moc zależnie od temperatury – im wyższa temperatura, tym niższa moc i odwrotnie. Z tego powodu ich moc jednostkowa jest podawana dla określonej temperatury.
Moc jednostkowa kabli wynosi 15-25 W/m w temperaturze 10°C. Kable samoregulujące ze względu na sposób działania nie wymagają stosowania termostatu. Może on pełnić jedynie funkcję wyłącznika instalacji przeciwoblodzeniowej przy temperaturze powyżej +10°C lub załączenia w przypadku spadku temperatury poniżej tej wartości. Koszt kabla samoregulującego to 43-48 zł/m.
Moc zainstalowanych kabli grzejnych wynosi maksymalnie około 300-400 W, więc koszty eksploatacji instalacji są w rzeczywistości niewielkie.
Uwaga! Instalacja przeciwoblodzeniowa powinna zostać wykonana przez elektryka z uprawnieniami.

Kabel grzejny ułożony w prowadnicy.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty