Zamiast tarasu. Urządzamy kącik wypoczynkowy w ogrodzie

Śpiew ptaków, świeże powietrze, my przy stoliku z filiżanką herbaty i gazetą. Dobrze jest mieć taras. A jeśli przy domu nie ma nań miejsca?

Czasami architektura domu albo jego usytuowanie na działce uniemożliwiają budowę tarasu. W takim przypadku warto wygospodarować kawałek ogrodu i tam urządzić kącik wypoczynkowy. Zaletą takiego miejsca jest jego ścisłe powiązanie z ogrodem oraz możliwość ukrycia się w najdalszej części działki i odizolowania od otoczenia. To jednak bywa także wadą. Jeśli odległość między domem a ogrodowym salonem jest zbyt duża, częste jej pokonywanie, na przykład z tacą z napojami, może być uciążliwe.
 
Na niewielkiej działce trudno o intymność, a przecież nie wszyscy lubią odpoczywać w towarzystwie zerkających zza płotu sąsiadów. A może by tak otoczyć się murem? Niewielki, półokrągły, nie przytłacza otoczenia, ale stanowi ciekawy element architektoniczny. Rdzawe, ręcznie formowane cegły są dobrym tłem dla posadzonych obok roślin i pnącza przecinającego ścianę zieloną linią.
Autor: Jerzy Romanowski
Nawet w małym ogrodzie przy szeregowej zabudowie możne być kameralnie. Niewielki placyk wypoczynkowy urządzono w zagłębieniu terenu i otoczono niewysokim murkiem oporowym. Pomimo bliskości domu powstało wnętrze odizolowane od reszty działki. Od strony sąsiedniej posesji spokoju broni gęsty formowany żywopłot.
Autor: Jerzy Romanowski
Sytuacja typowa na małych działkach. Z jednej strony ściana domu, z drugiej – murowane ogrodzenie. Między nimi fragment terenu, z którym zwykle nie wiadomo, co zrobić. Tu postawiono stół, wygodne siedziska, rzeźbę i kilka donic z roślinami. I tak powstał pokój na świeżym powietrzu. Salonowy charakter miejsca podkreśla elegancka podłoga – dwubarwna nawierzchnia z kostki granitowej.
Autor: Mariusz PasekDuża działka leśna. Sąsiedzi daleko, gdzieś za drzewami. Tu można sobie pozwolić na otwartą przestrzeń i łan traw między pniami sosen. Wystarczy ucywilizować kawałek lasu: utwardzić nawierzchnię i ustawić stół z fotelami. W naturalne otoczenie świetnie wpisuje się żwirowa nawierzchnia oraz drewniane rustykalne meble.
Autor: Mariusz Pasek
Betonowa ściana graniczna, surowe schody i posadzka, kamienna skarpa opleciona bluszczem i paprociami, a nad wszystkim baldachim z liści zamiast dachu. Chłód tego miejsca może być skutecznym antidotum na nawet największy letni upał.
Autor: Hanna Długosz
Wybrukowany kostką placyk schowany w rogu działki. Intymnie, przytulnie, na uboczu. Tu dużą rolę odgrywają rośliny, które tworzą zieloną przesłonę oddzielającą kącik wypoczynkowy od reszty ogrodu.
Autor: Mariusz Pasek

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi