Zaprawy na szybko

Zamocowanie balustrady lub słupków ogrodzenia, a nawet zlikwidowanie przecieku w piwnicy nie powinno już sprawiać trudności. Specjalnie dobrane składniki zapraw umożliwiają wykonanie tych prac szybko i precyzyjnie. Zaprawę wystarczy zmieszać z wodą i gotowe.

Co to za materiały

Do szybkich napraw i montażu elementów o niedużym przekroju najlepiej stosować materiały szybkowiążące – cement i zaprawy. Zaczynają one wiązać niemal natychmiast po dodaniu wody i już we wstępnej fazie wiązania osiągają bardzo wysoką wytrzymałość, która pozwala na obciążenie mocowanych elementów lub samego materiału.
Cementy szybkowiążące dzięki specjalnym dodatkom mają mniejszy skurcz w porównaniu ze zwykłymi cementami. Zaprawy szybkowiążące zawierają cement (lub mieszanki różnych cementów), piasek kwarcowy i dodatki uszlachetniające.
Większość tych materiałów nie zawiera chlorków, nie powodują więc one korozji zbrojenia. Mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża, a po związaniu i stwardnieniu są wodoszczelne i mrozoodporne.

Zastosowanie, czyli co do czego

Do montażu słupków ogrodzeniowych, bram, balustrad, skrzynek rozdzielczych, wsporników, rur instalacji w betonie i murach, różnego rodzaju zamocowań (na przykład kołków rozporowych czy zawiasów do drzwi czy bramy garażowej) najlepiej stosować zaprawy szybkowiążące. Umożliwiają one w bardzo krótkim czasie trwałe zamocowanie elementów i ich wczesne obciążenie. Można też stosować do tego cementy, ale trzeba pamiętać o tym, że prześwit między elementem kotwionym a powierzchnią otworu nie powinien być większy niż 20 mm. Przy większych prześwitach cementy trzeba mieszać z piaskiem.
Do uszczelniania ubytków w ścianach narażonych na dużą wilgotność, przecieków wody w konstrukcjach z betonu, cegły i kamienia naturalnego, przejść rur i kabli przez ścianę najlepiej stosować cementy szybkowiążące o bardzo krótkim czasie wiązania, które niemal natychmiast trwale uniemożliwiają przenikanie wody. Są też zaprawy szybkowiążące przeznaczone specjalnie do tamowania przecieków wody.Zaprawy szybkowiążące przydają się wszędzie tam, gdzie ze względów montażowych lub bezpieczeństwa liczy się szybkość wykonania prac.
Autor: ATLAS
Tam, gdzie pojawia się przeciek, niezawodne okazują się zaprawy i cementy szybkowiążące...
Autor: SOPRO POLSKA
...które mają dobrą przyczepność do wilgotnego podłoża i wiążą nawet w wodzie pod ciśnieniem.
Autor: SOPRO POLSKA

Jak przygotować zaprawę

Warunki użycia. Większość zapraw można stosować w temperaturze od +5 do +30°C (zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków). Trzeba jednak pamiętać o tym, że czas zużycia zarobionej zaprawy podawany na opakowaniu jest określony dla temperatury otoczenia +20°C i wilgotności 60%.
W innych warunkach czas ten będzie się zmieniać: gdy jest ciepło, zaprawy wiążą szybciej, gdy jest zimno – wolniej; trzeba to mieć na uwadze szczególnie przy tamowaniu przecieku. Na wydłużenie czasu wiązania może też wpłynąć większa, niż określona przez producenta zapraw wilgotność. Wtedy lepiej zastosować zaprawy, które bardzo szybko wiążą przy dużej wilgotności powietrza i niskiej temperaturze. Czasem producenci zalecają, by w czasie upału dodawać do suchej zaprawy chłodnej wody, a gdy jest zimno – letniej. Zakres temperatury stosowania powinien być podany na opakowaniu.

Czas zużycia. Najszybciej wiążą cementy szybkowiążące, dlatego trzeba je zużyć w jak najkrótszym czasie. Zwykle jest to nie więcej niż 4-8 minut, są też takie, które trzeba zastosować natychmiast, ponieważ zaczynają wiązać już po niecałej minucie.
Zaprawy szybkowiążące przeznaczone głównie do mocowania różnych elementów zwykle trzeba zużyć w ciągu kilku minut. Te nadające się również do napraw można nakładać nieco dłużej – 15-25 minut.

Przygotowanie podłoża. Tam, gdzie nowa zaprawa ma się połączyć ze starym podłożem, betonowym czy murem, musi ono być oczyszczone z kurzu, z brudu i ze słabo przylegających części, resztek farb itp. Podłoże powinno być mocne i zwarte, a powierzchnia szorstka i porowata. Zwykle producenci zalecają zwilżenie jej wodą, by nie nastąpiło gwałtowne odciągnięcie wody z zaprawy. Rysy i pęknięcia trzeba nieco poszerzyć.

Sposób przygotowania zaprawy. Suchą zaprawę lub cement trzeba wsypać do odmierzonej ilości wody i szybko wymieszać do uzyskania jednolitej masy, po czym od razu nakładać na przeznaczone miejsce.
Na opakowaniu powinna być informacja o proporcjach suchej masy i wody zarobowej. Zwykle konsystencję plastyczną uzyskuje się poprzez zmieszanie zaprawy z wodą w stosunku 3:1, a konsystencję ciekłą – 2:1.
Do wypełniania większych ubytków powinno się wymieszać cementy z piaskiem (zwykle w stosunku 1:1), co nieznacznie wydłuży czas zużycia.
Ze względu na szybkie wiązanie cementy i zaprawy szybkowiążące lepiej przygotowywać w małych ilościach. Jeśli montuje się słupki balustrady, lepiej rozrobić tyle zaprawy, ile potrzeba do zamontowania jednego słupka. Gdy przygotuje się jej więcej, zaprawa może związać i zacząć twardnieć już w wiadrze i nie będzie się nadawała do użytku. Natomiast jeżeli ułożona warstwa zaprawy stwardnieje i wyschnie, zanim zdążymy nałożyć kolejną porcję, trzeba ją lekko zwilżyć wodą, ponieważ zaprawę układa się „mokre na mokre”.

Pielęgnacja. Ułożoną zaprawę trzeba chronić przed zbyt szybkim przesychaniem spowodowanym przeciągami lub dużym nasłonecznieniem, może to obniżyć jej wytrzymałość i spowodować spękania. Niektórzy producenci zalecają duże ilości ułożonej i stwardniałej zaprawy polewać wodą i przykrywać folią.

Zaprawy szybkowiążące


Atlas Monter. Szybkowiąża cazaprawa montażowa. Do montażu kotew, do mocowania balustrad balkonowych i schodowych, słupków ogrodowych, śrub fundamentowych, elementów betonowych i żelbetowych w murach, betonie i żelbecie, do wypełniania niewielkich ubytków w posadzkach i podkładach betonowych. Cena producenta: 11,80 zł/5 kg; 38,50 zł/25 kg.
Autor: ATLAS
Sopro Rapidur. Zaprawa montażowa szybkowiążąca. Do szybkiego montażu z możliwością szybkiego obciążania przy mocowaniu rur grzewczych, kotwieniu haków, montażu drzwi, uszczelnianiu miejscowych wycieków, montażu podtynkowych puszek elektrycznych. Cena: około 13 zł/5 kg, około 51 zł/25 kg.
Autor: DYCKERHOFF SOPROSopro Racofix WSM. Zaprawa wodoszczelna. Do uszczelniania pęknięć powstałych wskutek działania wody nawet pod dużym ciśnieniem. Cena: około 59 zł/5 kg.
Autor: SOPRO
Deitermann DS Fix. Do elastycznego uszczelniania od wewnątrz i od zewnątrz powierzchni fundamentów, ścian piwnicznych, basenów oraz pomieszczeń mokrych i wilgotnych. Cena: 528 euro (245 zł) za 20 kg*.
Autor: DEITERMANN

Cementy szybkowiążące


Ceresit CX5. Cement montażowy. Do szybkiego kotwienia elementów metalowych i plastikowych (krat, słupków balustrad, wsporników, szafek instalacyjnych, puszek instalacji elektrycznej itp.) w betonie, murze lub w tynku cementowym. Nadaje się także do wypełniania ubytków i wyokrąglania naroży. Cena: 17,10 zł/5 kg.
Autor: HENKEL BAUTECHNIK
Cerinol Fix LK. Do naprawy powierzchni betonowych, do wypełniania otworów w betonie elewacyjnym, do mocowania kamieni, grubego żwiru, które odpadły z powierzchni betonu, do osadzania króćców murowych, naprawy muf rurowych z betonu, osadzania kołków i kotew. Cena: 6 euro (28 zł) za 5 kg; 52,8 euro (245 zł) za 20 kg*.
Autor: DEITERMANN


Ceresit CX1. Cement błyskawiczny. Do uszczelniania przecieków wody w murach i betonach. Może też być stosowany do tamowania wycieków z rur wodnych. Cena: 48 zł/6 kg.
Autor: HENKEL BAUTECHNIK

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi