Zasobnik do kotła dwufunkcyjnego

Mam kocioł dwufunkcyjny, który służy nie tylko do ogrzewania domu, ale także do przygotowywania c.w.u. W praktyce okazało się, że jego wydajność jest za mała, abym mogła wykąpać się w czasie, gdy ktoś inny korzysta z ciepłej wody w kuchni. Czy jest jakiś sposób, aby zwiększyć wydajność instalacji ciepłej wody bez zmiany kotła?

Sposobem na poprawę komfortu korzystania z ciepłej wody użytkowej przygotowywanej przez kocioł dwufunkcyjny może być dołączenie do instalacji zasobnika c.w.u., czyli zbiornika, w którym będzie magazynowana ciepła woda.
Na taki zbiornik potrzeba sporo miejsca. Jego pojemność powinna bowiem wynosić co najmniej 50 litrów, a lepiej 100 lub nawet 200 litrów. Im większy zasobnik, tym większy komfort korzystania z ciepłej wody.
Niestety, proporcjonalnie do wielkości zbiornika wzrosną również straty ciepła spowodowane stygnięciem zmagazynowanej wody. Dlatego zbiornik musi być dobrze zaizolowany cieplnie, aby w jak najmniejszym stopniu wpłynął na zwiększenie rachunków za paliwo do kotła.
W układzie z zasobnikiem kocioł będzie okresowo podgrzewał wodę w instalacji, niezależnie od tego, czy będzie się z niej korzystać, czy nie. Gdy woda zgromadzona w zasobniku ostygnie i jej temperatura spadnie poniżej zadanej wartości, na przykład 35°C, termostat uruchomi pompę powodującą przepływ wody przez kocioł. Ten włączy się i podgrzeje wodę, która wróci do zasobnika.
Kiedy temperatura wody w zasobniku osiągnie zadaną wartość, na przykład 50°C, termostat zatrzyma pompę, przepływ wody ustanie i kocioł się wyłączy.
Dzięki temu, że woda jest pobierana z zasobnika, jej strumień nie jest ograniczony wydajnością kotła, oczywiście tylko do momentu opróżnienia zbiornika. Może do tego dojść przy intensywnym poborze ciepłej wody, kiedy jej strumień jest większy od strumienia wody podgrzewanej w kotle (kocioł nie nadąży uzupełniać zapasu wody). Będzie wtedy tak, jakby zasobnika nie było – woda będzie dostarczana do kranów prosto z podgrzewacza przepływowego.
Im większy zbiornik zastosujemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że do tego dojdzie.

Schemat instalacji z kotłem dwufunkcyjnym i zasobnikiem warstwowym.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty