Zimowe porządki w ogrodzie

Śnieg w naszym klimacie nie jest czymś niezwykłym. I dobrze, bo otulając ogród białymi czapami, nie tylko dodaje mu uroku, ale też sprawia, że okryte nim rośliny lepiej zimują. Jednak śnieg sprawia też kłopot.

Śnieg na roślinach

Intensywne opady śniegu mogą uszkodzić rośliny. Pod jego ciężarem wyginają się gałęzie krzewów, co prowadzi do ich trwałej deformacji. Jeśli śnieg jest mokry, a więc szczególnie ciężki, może nawet wyłamywać gałęzie i konary drzew (najbardziej zagrożone są formy kolumnowe krzewów iglastych). Można temu w prosty sposób zapobiec. Wystarczy otrząsać z gałęzi śniegowe czapy, a jeśli wielkość roślin na to pozwala – obwiązywać ich korony sznurkiem, zanim ulegną zdeformowaniu.
Warto też pamiętać o tym, że trawniki, byliny i niskie krzewy przykryte warstwą lekkiego śniegu lepiej zimują niż nieokryte, narażone na bezpośrednie działanie mrozu. Jednak zbyt gruba warstwa szczelnie okrywająca rośliny szkodzi im – zimą mogą odczuwać brak tlenu, wiosną zaś gleba pod zalegającym śniegiem dłużej rozmarza i rośliny później zaczynają wzrost. Lepiej więc nie zgarniać śniegu z chodników na rośliny ogrodowe.
Bardzo groźna, zwłaszcza dla trawnika, jest lodowa skorupa, która powstaje, gdy po odwilży przychodzi mróz oraz gdy nastają słoneczne dni, ale noce ciągle są jeszcze mroźne. Pod taką warstwą na pozbawionych dostępu powietrza źdźbłach traw rozwinie się pleśń śniegowa i wiosną taki trawnik będzie wymagał regeneracji. Skorupa śniegu utrudnia także wzrost innym roślinom – bardzo źle wpływa na przykład na rośliny cebulowe, które rozwijają się wczesną wiosną – dlatego należy ją rozbijać.
Trzeba również unikać wydeptywania na trawniku ścieżek, bo pod ubitym śniegiem trawa może nie przetrwać.Autor: Andrzej Szandomirski
Związanie kolumnowych koron roślin iglastych zapobiegnie ich deformacji.
Autor: Jerzy Romanowski

Śnieg na dachu

Bywa kłopotliwy, gdy nadchodzi odwilż. Śnieżne czapy zsuwają się po połaci dachu, niszcząc rynny i łamiąc rośliny posadzone na granicy okapu. Ciężki śnieg zagraża osobom, które są w pobliżu. Można temu zaradzić, montując na połaci dachu specjalne płotki przeciwśnieżne lub stopery (zatrzymują śnieg, który, topiąc się, spływa powoli do rynien) albo rozpruwacze (dzielą zsuwający się po połaci dachu śnieg na mniejsze części). Należy pamiętać o tym, by zabezpieczenia przeciwśnieżne montować na całym dachu, a nie tylko na jednej jego połaci. W przeciwnym wypadku obciążenie dachu śniegiem będzie nierównomierne, a to źle wpływa na konstrukcję więźby.Płotki przeciwśnieżne zapobiegają niekontrolowanemu zsuwaniu się śniegu z dachu.
Autor: BRAAS
Dzięki instalacji przeciwoblodzeniowej na zjeździe do garażu unikniemy uciążliwego usuwania śniegu.
Autor: Mariusz Bykowski

Śnieg na ścieżkach i podjazdach

Do właścicieli posesji należy nie rylko porządkowanie terenu w jej granicach, ale także odśnieżanie chodnika biegnącego wzdłuż działki.

Odgarniać. Na małej działce, gdzie do odśnieżenia jest tylko krótki chodnik czy podjazd dla samochodu, wystarczy dobra szufla, miotła i odkuwacz do lodu. W sklepach ogrodniczych i supermarketach można kupić wygodne szufle z odpornego na niską temperaturę tworzywa sztucznego, do którego nie przylepia się śnieg. Ich krawędzie są często wzmocnione paskiem blachy. Zazwyczaj mają trzonki aluminiowe, dzięki czemu mało ważą. Do odgarniania świeżego i lekkiego śniegu bardzo przydatne są miotły z witek brzozowych, ze słomy ryżowej lub z tworzywa sztucznego.
Odśnieżanie można usprawnić, wykorzystując urządzenia mechaniczne. Do ogrodów, gdzie odśnieżane są niewielkie powierzchnie (chodnik do domu, krótki podjazd do garażu), wystarczy odśnieżarka dwusuwowa. Urządzenie takie zazwyczaj nie ma napędu na koła i wymaga popychania; bez trudu można nim usuwać niezbyt zbity śnieg. Na większym terenie dobrze się sprawdzają odśnieżarki czterosuwowe z napędem na koła (nie trzeba ich pchać, więc praca jest mniej męcząca), które poradzą sobie nawet ze zmrożonym śniegiem. Niektóre firmy mają w ofercie kosiarki, do których można dokupić akcesoria potrzebne zimą. Jeżeli teren wymagający odśnieżania jest duży (na przykład prywatna droga dojazdowa na posesję), warto zainwestować w droższy, ale bardzo skuteczny sprzęt. Wiele firm specjalizujących się w urządzeniach mechanicznych do pielęgnacji ogrodu ma w ofercie traktorki, które można wyposażyć w specjalny porzydatny zimą osprzęt: lemiesz do odśnieżania, dmuchawę śnieżną, szczotkę, a także łańcuchy i obciążniki na koła, które zwiększają przyczepność pojazdu po podłoża.

Topić. Najwygodniejszym sposobem odśnieżania (dość kosztownym, więc stosowanym zazwyczaj jedynie w sąsiedztwie domu) jest instalacja przeciwoblodzeniowa. Kable grzejne lub maty (czyli kable umocowane na siatce) układa się w piasku pod nawierzchnią lub wierzchnią warstwą schodów. System wyposażony jest w czujniki, które przy określonej temperaturze i wilgotności otoczenia powodują włączanie się instalacji. Specjalna konstrukcja przewodów sprawia, że im niższa temperatura panuje na zewnątrz, tym silniej grzeją.
Nie solić. Najłatwiejszym sposobem pozbycia się śniegu i lodu z nawierzchni jest posypanie ich chlorkiem sodu, czyli solą kuchenną, lub chlorkiem wapnia (stosowany przez firmy odśnieżające ulice). W ogrodach nie wolno jednak tego robić! Przedostająca się do gleby sól jest bardzo szkodliwa dla roślin. Powoduje powstanie tak zwanej suszy fizjologicznej – z gruntu nasyconego związkami soli rośliny nie są w stanie pobierać wody, zaczynają chorować i po pewnym czasie zamierają. Niektóre rośliny, szczególnie iglaste, źle znoszą ochlapywanie pędów słoną breją. Często można zobaczyć jałowce, żywotniki lub świerki, które od strony jezdni wyglądają jak opalone; ich igły brunatnieją na skutek kontaktu z roztworem soli. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz szkód wyrządzonych w bliskim sąsiedztwie miejsc odśnieżanych są i inne – zasolona woda odprowadzana jest do rzek i zatruwa środowisko w odległych miejscach.
Jeżeli wzdłuż naszego ogrodzenia biegnie droga odśnieżana chemicznie, nie warto sadzić wzdłuż niej roślin iglastych. Może się zdarzyć, że nie przetrwają zimy.
Na tereny przy ulicach i drogach najlepiej wybrać rośliny, które tolerują zasolenie gleby i mają niewielkie wymagania siedliskowe, na przykład: amorfę krzewiastą, głóg jedno- i dwuszyjkowy, karaganę syberyjską, klon polny, ligustr pospolity, oliwnik wąskolistny, perukowiec podolski, porzeczkę złotą, rokitnik pospolity, suchodrzew pospolity, sumak octowiec, tamaryszki, wierzbę ostrolistną.

Co ze śniegiem?

Jeżeli działka jest duża, można na niej znaleźć dogodne miejsce do składowania śniegu, ale jeśli jest niewielka – pojawiają się problemy. Odgarniany śnieg nie może zasypywać terenu sąsiada (chyba że wyrazi na to zgodę). Pryzmy tworzone ze zgarniętego śniegu nie mogą też:
- tamować spływu wody do kratek ściekowych;
- utrudniać ruchu na drogach pieszych i jezdnych;
- ograniczać widoczności kierowcom.
Jeśli na własnym terenie nie mamy gdzie złożyć zgarniętego śniegu, najlepiej jest zlecić jego wywiezienie.

Do walki ze śniegiem marsz!

Odkuwacz do lodu z utwardzonej stali. Cena: 60 zł.
Autor: FISKARSSzufla z tworzywa sztucznego, do którego nie przywiera mokry śnieg. Ma wzmocnione blachą krawędzie i lekki aluminiowy trzonek. Cena: 87 zł.
Autor: FISKARS
Miotła do śniegu z tworzywa sztucznego. Cena: około 30 zł.
Autor: Piotr MastalerzKosiarka samobieżna z silnikiem o mocy 16 KM i automatyczną skrzynią biegów. Można do niej dokupić inne akcesoria ogrodowe, między innymi potrzebne zimą: odśnieżarkę rotacyjną, pług śnieżny (na zdjęciu), szczotkę i piaskarkę. Doskonała do dużych ogrodów. Cena kosiarki: 23 164 zł. Ceny akcesoriów: odśnieżarka rotacyjna: 6284 zł, pług śnieżny: 2312 zł, szczotka: 9504 zł.
Autor: STIGA
Odśnieżarka z silnikiem dwusuwowym o mocy 5 KM. Szerokość robocza – 56 cm. Regulowana osłona wylotu pozwala na wyrzut śniegu (na odległość do 10 m) w wybrane miejsce. Polecana do niewielkich ogrodów. Cena: 2880 zł.
Autor: AGROMAOdśnieżarka samobieżna z silnikiem mocy 11 KM. Szerokość robocza – 81 cm. Ma regulację wyrzutu śniegu (maksymalny zasięg – 17 m). Gąsienice zamiast kół zapewniają większy komfort pracy. Polecana do odśnieżania dużych powierzchni. Cena: 18 900 zł.
Autor: HONDA
Odśnieżarka elektryczna o mocy 1500 W. Lekka, ze składaną rączką, zajmuje mało miejsca, można ją powiesić na ścianie. Polecana do odśnieżania tarasów oraz ścieżek i podjazdów w małych ogrodach. Cena: 1193 zł.
Autor: STIGA
.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi