Zmiana w projekcie ogrzewania

Czy w projekcie domu można zmienić ogrzewanie gazowe na węglowe? Do kogo trzeba się udać w tej sprawie? Ile taka zmiana kosztuje?

Ogrzewanie gazowe można zmienić na węglowe, jeśli dom ma:
- odpowiednio duże pomieszczenie na kotłownię – z kominem dymowym, przewodem wentylacji grawitacyjnej oraz kratką lub kanałem doprowadzającym świeże powietrze do spalania;
- miejsce na składowanie węgla.
Dodatkowym warunkiem jest konieczność umieszczenia kotła węglowego poniżej ogrzewanych pomieszczeń, dom musi być więc przynajmniej częściowo podpiwniczony, a kotłownia znajdować się w piwnicy. Ten wymóg podyktowany jest tym, że kotły na paliwo stałe często współpracują z grawitacyjnymi instalacjami grzewczymi (bez pompy obiegowej). Włączenie pompy obiegowej do układu z kotłem na paliwo stałe mogłoby bowiem – w razie nagłego wyłączenia prądu i zatrzymania przepływu w instalacji – doprowadzić do nadmiernego wzrostu temperatury i awarii kotła. Skuteczne zabezpieczenie przed wzrostem temperatury instalacji pompowej z kotłem na paliwo stałe jest natomiast bardzo kosztowne.
Zamiana kotła gazowego na węglowy oznacza konieczność gruntownego przeprojektowania całej instalacji. Zmieni się temperatura wody krążącej w rurach, a zatem na nowo trzeba dobrać średnice rur i wymiary grzejników. Wiedzą i doświadczeniem niezbędnymi do dokonania takich zmian dysponują projektanci mający uprawnienia budowlane w zakresie instalacji sanitarnych. Można do nich dotrzeć np. za pośrednictwem firm sprzedających urządzenia grzewcze albo wykonujących instalacje c.o. i kotłownie. Cena projektu zależy od wielkości domu i raczej nie powinna przekroczyć 1,5 tys. zł. Często firma zaangażowana do prac robi projekt gratis.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty