Zmiana w projekcie ogrzewania

Czy jest możliwość zmiany w projekcie domu ogrzewania gazowego na węglowe? Do kogo udać się w tej sprawie? Ile taka zmiana kosztuje?

Taka zmiana jest możliwa, jeśli dom spełnia określone warunki. Na kotłownię węglową będzie bowiem potrzebne odpowiednio duże pomieszczenie z kominem dymowym i wentylacyjnym oraz kratką lub kanałem doprowadzającym świeże powietrze do spalania. Niezbędne jest też miejsce na składowanie węgla.
Kotły na paliwa stałe często jeszcze współpracują z instalacjami grzewczymi grawitacyjnymi – bez pompy obiegowej. Wynika to z kłopotów, które zaistniałyby w przypadku nagłego wyłączenia prądu. Unieruchomienie pompy obiegowej i w konsekwencji brak przepływu wody w instalacji może doprowadzić do nadmiernego wzrostu temperatury i awarii kotła, w którym zostało jeszcze dużo węgla do spalenia. Skuteczne zabezpieczenie przed wzrostem temperatury instalacji pompowej z kotłem na paliwo stałe jest kosztowne, dlatego kotły te nadal często współpracują z nieco już przestarzałymi instalacjami grawitacyjnymi. I tu pojawia się poważny problem. Aby instalacja grawitacyjna działała, kocioł musi być usytuowany poniżej ogrzewanych pomieszczeń, więc dom musi być przynajmniej częściowo podpiwniczony, a kotłownia – w piwnicy.
Zamiana w projekcie kotła gazowego na węglowy oznacza konieczność gruntownego przeprojektowania całej instalacji, bowiem zmieni się temperatura wody krążącej w rurach, a zatem na nowo trzeba dobrać średnice rur i wymiary grzejników. Wiedzą i doświadczeniem niezbędnymi do dokonania takich zmian dysponują projektanci z uprawnieniami budowlanymi w zakresie instalacji sanitarnych. Można do nich dotrzeć za pośrednictwem firm sprzedających urządzenia grzewcze albo wykonujących instalacje c.o. i kotłownie. Cena projektu zależy od wielkości domu i nie powinna przekroczyć 1500 zł. Często firma zatrudniona do wykonania kotłowni czy instalacji robi projekt gratis.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi