Zostań malarzem doskonałym, czyli domowy kurs malowania

Malowanie nie jest trudne. Wystarczy trochę czasu, wiedzy i cierpliwości, by samemu pomalować cały dom. Zaś pieniądze, które trafiłyby do kieszeni wykonawców, można przeznaczyć na najlepszej jakości farby i narzędzia.
Zanim chwycisz za pędzel
Sprawdzanie stanu podłoża
Badanie jakości podłoża powinno poprzedzać każde malowanie. Od jego rodzaju i kondycji zależy, czy konieczne będzie użycie specjalnego preparatu gruntującego. Zły stan podłoża może też wymusić jego naprawę.
Gdy znany jest już rodzaj podłoża i właściwie oceniony został jego stan, można przystąpić do ewentualnych napraw:
- podłoże pylące, kruszące się i chłonące wodę trzeba zagruntować odpowiednim preparatem, na przykład Uni-Gruntem, Putsprimerem LS;
- spękany, odspajający się tynk trzeba skuć i załatać lub położyć nowy;
- łuszczącą się farbę powinno się usunąć z podłoża;
- pęknięcia i głębokie rysy w ścianach należy wypełnić elastyczną zaprawą lub masą uszczelniającą (na przykład Atlasem Ten-10, Snabbspackelem V, Cekolem C-45), wzmacniając to miejsce pasem siatki zbrojącej.
Nośność gładkiej powierzchni sprawdzamy w ten sposób, że wykonujemy na niej siatkę nacięć o oczkach 2 x 2 mm. Podłoże można uznać za nośne, jeśli minimum 80% powierzchni siatki pozostaje w dobrym stanie i się nie wykrusza.
Autor: Piotr Mastalerz
Opukując delikatnie ścianę, można się przekonać, jaki jest stan tynku. Gdy spod młotka dobiega nienaturalny, pusty dźwięk, świadczy to o tym, że tynk stracił miejscami styczność z podłożem.
Autor: Piotr MastalerzTwardość podłoża możemy ocenić, wkręcając w nie śrubokręt. Jeśli łatwo się zagłębia, to znak, że ma ono małą twardość.
Autor: Piotr Mastalerz
Istotna jest też chłonność podłoża. Sprawdzamy ją, polewając ścianę wodą. Gdy zamiast spływać, wsiąknie w głąb, to znak, że podłoże jest nasiąkliwe i przed malowaniem wymaga zagruntowania.
Autor: Piotr MastalerzPo dobrze zagruntowanej powierzchni woda spływa, zamiast w nią wsiąkać.
Autor: Piotr Mastalerz
Jeśli nie mamy pewności, czy ściana wymaga gruntowania specjalną farbą lub preparatem, zróbmy prosty test.
Autor: Piotr MastalerzJeżeli ścianę potrze się dłonią i zostanie na niej brudny ślad, to znaczy, że podłoże przed malowaniem koniecznie trzeba zagruntować.
Autor: Piotr Mastalerz
Aby sprawdzić, czy stara farba powinna być usunięta, wystarczy przeprowadzić mały eksperyment. Na ścianie należy nakleić kawałek taśmy samoprzylepnej. Następnie trzeba ją energicznie oderwać. Jeśli na taśmie będzie widać oderwane kawałki farby, to znak, że przed malowaniem trzeba ją usunąć ze ściany.
Autor: Piotr Mastalerz

Dobór kolorów i faktur

Wybór i zestawienie kolorów to decyzja, która wielu ludziom sprawia kłopot. Na szczęście jest coraz więcej sklepów, w których można nie tylko kupić farbę, ale też uzyskać poradę w kwestii kolorów. W najnowocześniejszych są specjalne komputerowe stanowiska, przy których można sprawdzić efekt dekoracyjny, kolorując wirtualny dom lub mieszkanie.
- Jasne kolory powiększają optycznie pomieszczenie i sprawiają, że jest ono bardziej słoneczne niż w rzeczywistości.
- Ciemne kolory dają złudzenie, że pomieszczenie jest mniejsze. Nadają mu też przytulny nastrój.
- Sufit pomalowany ciemną farbą wydaje się być niżej niż w rzeczywistości. Jasny sufit daje odwrotne złudzenie.
- Jasne ściany i ciemny sufit oraz podłoga sprawiają, że pomieszczenie wydaje się szersze.
- Ciemne kolory maskują nieco uszkodzenia powierzchni.
- Ciepłe, intensywne kolory (na przykład czerwony, pomarańczowy, żółty) polecane są do pomieszczeń usytuowanych od strony północnej.
- Wnętrza od strony wschodniej i południowej lepiej jest malować farbami w kolorze jasnym i delikatnym.
- Pomieszczenia od strony zachodniej powinny być w kolorach zimnych.
- Farby matowe są bardziej podatne na zabrudzenia i mniej wytrzymałe na czyszczenie niż farby błyszczące lub półmatowe.
- Farby matowe w niewielkim stopniu odbijają światło i zmniejszają jasność kolorów.

Ochrona przed zabrudzeniem

O tym, że malowanie jest czynnością brudzącą, nie trzeba nikogo przekonywać. Przed rozpoczęciem pracy trzeba więc tak zabezpieczyć otoczenie, by nic wokół nie zostało zachlapane farbą. Nie można dekorować jednych elementów, brudząc przy okazji inne.

Przed malowaniem elewacji: - warto usunąć lub dokładnie osłonić grubą folią wszystkie rośliny rosnące w bliskim sąsiedztwie ścian. Pamiętać przy tym trzeba o tym, by w folii zrobić otworki zapewniające roślinom dostęp świeżego powietrza;
- za pomocą folii i taśmy malarskiej trzeba również zabezpieczyć wszystkie detale elewacji: okna, okiennice, drzwi, parapety, skrzynki rolet, rynny i rury spustowe, zewnętrzne lampy itp.

Przed malowaniem wewnątrz domu:
- trzeba zdjąć lub zawinąć w folię żyrandole. Taśmą malarską należy okleić gniazda i włączniki elektryczne;
- lżejsze meble należy wynieść do innego pomieszczenia, a cięższe przesunąć na środek i dokładnie osłonić folią;
- okna i drzwi trzeba zabezpieczyć folią malarską, a ościeżnice okleić delikatnie papierową taśmą samoprzylepną;
- podłoga powinna być dokładnie wyłożona grubą folią malarską;
- jeśli jest to możliwe, warto też odkręcić grzejniki.

Przygotowanie farby

Puszkę z farbą przed użyciem trzeba energicznie wstrząsnąć. Farbę w większym opakowaniu niż puszka należy wymieszać za pomocą wiertarki z metalową końcówką do mieszania. Gęste farby tiksotropowe (niekapiące) miesza się tylko wówczas, jeśli ich składniki się oddzieliły. Gdy na powierzchni farby utworzył się stwardniały kożuch, należy go odkroić od brzegów puszki i usunąć. Aby zapobiec powstawaniu takich kożuchów, powinno się przechowywać puszki dnem do góry.
Część farby wlewa się do wiaderka malarskiego lub na tackę malarską. Starą farbę warto przecedzić przez sito. Puszkę trzeba potem dokładnie zamknąć, by jej zawartość nie schła. Gdy zachodzi taka potrzeba, farbę można rozcieńczyć, używając do tego środka zalecanego przez producenta.

Kolor z mieszalnika
Do niedawna białe farby koloryzowało się samodzielnie, dodając do nich odpowiednie pigmenty. Dziś coraz więcej sklepów z farbami ma mieszalniki, często z komputerowymi dozownikami. Klient wybiera nazwę lub numer koloru ze wzornika, a pracownik sklepu przygotowuje w mieszalniku farbę o identycznej barwie.
Zaletą komputerowego dozowania farb jest to, że pamiętając kod lub nazwę koloru, można w każdej chwili dokupić dowolnego rodzaju farby danego producenta o identycznej barwie.


Sklepy udostępniają palety kolorów pomocne przy wyborze farb.
Autor: TBD
Przed skorzystaniem z mieszalnika warto się spytać, jaka jest cena pigmentów potrzebnych do uzyskania danego koloru.
Autor: POLIFARB CIESZYN-WROCŁAW

Bezpieczeństwo najważniejsze

Stosując do malowania farby rozpuszczalnikowe, nie wolno zapominać, że wydzielają one chemiczne substancje, które w dużym stężeniu mogą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Warto więc założyć maskę ochronną. Jeśli malowanie odbywa się wewnątrz, trzeba też pamiętać o wietrzeniu. Osoby źle tolerujące zapach farby powinny na czas malowania opuścić dom.
Farby rozpuszczalnikowe są też łatwopalne. Dotyczy to również ich oparów. Na czas malowania warto więc zgasić papierosa i zadbać o to, by w najbliższym otoczeniu nie płonął ogień.
Malowanie ścian na zewnątrz


Autor: Andrzej Szandomirski

Przygotowanie podłoża


Podłoża chłonne (na przykład tynki cementowo-wapienne) powinny zostać zagruntowane. Potrzebne są do tego preparaty lub podkładowe farby gruntujące zwiększające przyczepność farby do ściany i wyrównujące jej chłonność. Najlepiej jest używać takich preparatów gruntujących, jakie zaleca producent farby.
Ścianę trzeba też wyczyścić szczotką, by usunąć kurz i pył. Można ją także umyć wodą pod ciśnieniem. Skupiska pleśni należy usunąć i pomalować zainfekowaną ścianę preparatem pleśniobójczym. Wszelkie pęknięcia tynku trzeba wypełnić masami lub zaprawami szpachlowymi.


Malowanie
Prace przy malowaniu elewacji najlepiej zaplanować po zapoznaniu się z prognozą pogody. Trzeba unikać dni deszczowych, wietrznych i chłodnych. Upalna i bardzo słoneczna pogoda też nie jest sprzyjająca. Lepiej zrezygnować z malowania, gdy zapowiadana jest temperatura niższa niż 5°C lub wyższa niż 35°C.


Malowanie rozpoczynamy od góry ściany i stopniowo malujemy coraz niżej. Uwaga! Nie powinno się robić przerw podczas malowania jednej ściany. W przeciwnym razie miejsce, od którego zaczęliśmy, po przerwie będzie widoczne.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Farbę należy nanosić pasami długości 60 cm. Po każdym pociągnięciu powinniśmy zamaczać wałek lub pędzel w farbie.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Pasy farby powinny się krzyżować.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Nanosimy tyle warstw farby, ile zaleca producent.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Do malowania można również użyć pistoletu natryskowego. Jest to najwygodniejszy i najszybszy sposób malowania. Dyszę pistoletu trzeba trzymać w odległości 20 cm od ściany. Farbę nanosi się równoległymi, zachodzącymi na siebie poziomymi pasami.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Ile farby kupić?

Przed zakupami trzeba dokładnie zmierzyć powierzchnie przeznaczone do malowania. Będąc w sklepie, należy zapytać sprzedawcę lub samemu odczytać z etykiety, jakie dana farba ma zużycie. Jest ono podawane w l/m². Jeżeli farbę trzeba nakładać dwoma warstwami, zużycie będzie oczywiście dwukrotnie większe. Tak więc jeśli na pomalowanie czeka na przykład 20 m² ściany, a farba ma wydajność 10 m²/l (przy czym trzeba ją nanieść dwukrotnie), to łatwo obliczyć, że potrzeba 4 l. Warto jednak na wszelki wypadek kupić trochę więcej farby.

Ekspert radzi (Piotr Węgrzecki, doradca techniczny z firmy Caparol)

- Jeżeli nie chcemy myć wałka przed każdą przerwą w pracy, włóżmy go na ten czas do plastikowej torby i szczelnie ją zawiążmy. Wówczas farba na wałku nie zaschnie.
- Jeśli dom stoi w miejscu odsłoniętym i nasłonecznionym, do jego malowania powinno się używać farb o wysokiej odporności na działanie promieni UV.
- Domy usytuowane na obszarze o dużej liczbie zakładów przemysłowych powinny być malowane farbami odpornymi na agresywne warunki atmosferyczne, np. silikonowymi.
- Malowanie farbami dyspersyjnymi lub silikonowymi powinno się odbywać w temperaturze powyżej 5°C, a farbami silikatowymi – powyżej 8°C (dotyczy to także temperatury podłoża i materiału).
- Domy stojące w miejscach wilgotnych i zacienionych powinny być malowane farbami mającymi właściwości grzybobójcze, np. Caparol Thermosom.

Potrzebne narzędzia


Rusztowanie przestawne.
Autor: Robert Szarapka
Pistolet natryskowy.
Autor: Mariusz Bykowski


Wałek z wymiennymi rolkami i wysięgnikiem teleskopowym.
Autor: STANLEYPędzel płaski.
Autor: STANLEY
Szczotka do czyszczenia elewacji.
Autor: STANLEYPędzel ławkowiec do gruntowania ścian.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Wiaderko z kratką do odsączania nadmiaru farby z wałka.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Dekoracyjne farby do elewacji
Do malowania ścian od zewnątrz najlepiej nadają się farby akrylowe, krzemianowe (silikatowe), silikonowe lub akrylowo-silikonowe. Wiele z nich zawiera dodatki grzybobójcze lub zwiększające odporność na promienie UV (które powodują między innymi blaknięcie kolorów) – na przykład Sigmafacade Elastocoat, Putsfasadfärg S.
W sprzedaży są też farby elewacyjne maskujące spękania muru – na przykład Dekoral Elastyl – oraz farby do betonu polecane do malowania cokołów, na przykład Beckers Sockelfärg.
Kupując farbę elewacyjną, warto wiedzieć, czy ściana domu zachowuje paroprzepuszczalność – czy tynk, materiał ścienny i ocieplenie nie stanowią bariery dla przenikania pary wodnej. Do paroprzepuszczalnego tynku warto dobrać także farbę paroprzepuszczalną.
- Farba silikonowa Atlas Arkol N – 287-426 zł/10 l
- Farba silikonowa Caparol Amphisilan – 335 zł/10 l
- Farba silikonowa Ceresit CT 48 – 310-535 zł/15 l
- Farba silikatowa Atlas Arkol S – 122-395 zł/10 l
- Farba silikatowa Ceresit CT 54 – 201-390 zł/10 l
- Farba silikatowa Caparol Sylitol-Finish – 210 zł/10 l
- Farba silikatowa Śnieżka Acro-Silikat – 123 zł/10 l
- Farba silikatowa Dyrup Super – 277 zł/10 l
- Farba akrylowa Dekoral Cekromal – 149 zł/10 l
- Farba akrylowa Atlas Arkol E – 108-374 zł/10 l
- Farba akrylowa Sigma Eurosil – 142 zł/12,5 l
- Farba akrylowa Nobiles Nobifas – 206 zł/12 l
- Farba akrylowa Beckers Akrylatfärg – 268 zł/10 l
- Farba akrylowo-silikonowa Euro Śnieżka Fasadowa – 113 zł/10 l
- Farba akrylowo-silikonowa Beckers Putsfasadfärg L – 92 zł/2,82 l.
Malowanie ścian wewnątrz


Autor: TBD

Przygotowanie podłoża


- Farba łuszcząca się – należy ją zmoczyć wodą, a następnie zedrzeć. Gdy łuszczy się tylko miejscowo, wystarczy zeskrobać jej płaty, nałożyć warstewkę masy szpachlowej i po jej zaschnięciu delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym.
- Farba klejowa – nie można na nią nakładać nowoczesnych farb dyspersyjnych (wodorozcieńczalnych). Malowanie można zacząć dopiero po całkowitym usunięciu starej farby i wymyciu tynku wodą z szarym mydłem.
- Farba tego samego rodzaju – przygotowania ograniczają się do przemycia podłoża ciepłą wodą z szarym mydłem.
- Płyty gipsowo-kartonowe – koniecznie trzeba je zagruntować, używając do tego specjalnego preparatu (na przykład Uni-Gruntu).
- Tapeta – można ją usunąć lub zamalować. W drugim przypadku trzeba jednak najpierw sprawdzić, czy tapetę danego rodzaju można malować i czy jest ona gładko ułożona, nie jest podarta i się nie odspaja.
Uwaga! Tapetę pomalowaną jest znacznie trudniej usunąć niż niepomalowaną.Tapetę papierową usuwa się po uprzednim obfitym zmoczeniu jej ciepłą wodą z niewielkim dodatkiem środka czyszczącego (na przykład szarego mydła). W sprzedaży są też specjalne urządzenia do odmaczania tapet parą wodną.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Do usunięcia starej tapety, na przykład papierowej zmywalnej lub winylowej, można też użyć specjalnego preparatu rozpuszczającego jej spoiwo. Warto wcześniej ponakłuwać powierzchnię tapety, by preparat mógł dotrzeć aż do ściany. Oprócz tapety trzeba też usunąć resztki kleju. Na koniec ścianę należy przemyć wodą.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Miejsca, w których widoczne są pęknięcia tynku lub dziury, należy oczyścić i wypełnić gipsem szpachlowym lub zaprawą gipsową. Dłuższe szczeliny trzeba przy tym wzmocnić siatką zbrojącą. Podłoże należy zagruntować 20-procentowym roztworem farby, którą będą malowane ściany.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Gruntowanie

Zadaniem preparatów gruntujących jest związanie luźnych drobin wyschniętej farby albo zaprawy tynkarskiej. Poprawiają przyczepność farb i ujednolicają fakturę podłoża. Zmniejszają też jego chłonność, dzięki czemu do malowania zużywa się mniej farby nawierzchniowej (zazwyczaj po gruntowaniu wystarczy tylko jedna jej warstwa). W pomieszczeniach, w których występuje podwyższona wilgotność powietrza, tworzą też barierę wodoodporną. Gruntowanie ścian najlepiej przeprowadzać w temperaturze powyżej 5°C.


Przed gruntowaniem trzeba ścianę oczyścić i przeprowadzić wszelkie jej naprawy.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Preparat nakłada się za pomocą pędzla lub wałka. Trzeba nanieść tyle warstw, ile zaleca producent (informację o tym powinniśmy znaleźć na opakowaniu). Najczęściej nakłada się jedną warstwę. Dwie warstwy zalecane są na podłoża szczególnie chłonne. Drugą nakłada się, gdy pierwsza jest jeszcze wilgotna.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Po mniej więcej 24 godzinach można nakładać warstwę farby dekoracyjnej.

Malowanie
Przed pomalowaniem ściana powinna być sucha. W trakcie malowania temperatura w pomieszczeniach nie powinna być niższa niż 5°C. Wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%.
Informacja o tym, ile warstw farby trzeba nałożyć na ściany, znajduje się zawsze na opakowaniu. Na nim też podana jest informacja o czasie jej schnięcia i wydajności.
Do nakładania farby na ściany można użyć pędzla ławkowca lub wałka. Malowanie rozpoczyna się przy oknach, a kończy przy drzwiach do pomieszczenia.


Najpierw trzeba pomalować sufity. Można w tym celu posłużyć się wałkiem na wysięgniku. Sufit maluje się pasami. Każdy kolejny pas powinien zachodzić nieco na pas poprzedni. Pasy powinny być skierowane od okna w głąb pomieszczenia.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Malowanie ścian rozpoczyna się od narożników. Do ich malowania najlepsze są okrągłe wałki z futerkiem.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiDobre krycie uzyskuje się, wykonując na przemian pociągnięcia pionowe, poziome i ukośne.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Równą krawędź stykających się fragmentów ściany malowanych w różnych kolorach można uzyskać dzięki naklejeniu taśmy malarskiej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Newralgiczne miejsca


Gniazda i włączniki światła – trzeba je precyzyjnie obmalować za pomocą małego pędzelka.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Ściany za grzejnikami – to miejsce najlepiej pomalować niedużym wałkiem na długiej rączce.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiOścieżnice – po dokładnym oklejeniu taśmą malarską można je obmalowywać za pomocą małego płaskiego pędzla lub niedużego wałka.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Miejsca styku ścian z sufitem – tu najwygodniej posłużyć się wałkiem z metalową tarczą. Tarcza oddziela miejsca, które mają być niepomalowane, od zamoczonego w farbie wałka. Podczas zamaczania takiego wałka w farbie tarczę się odchyla, żeby się nie zabrudziła.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Ekspert radzi
(Maciej Jurkowski, specjalista do spraw szkoleń w firmie TBD)

- Świeży tynk można gruntować dopiero po trzech-czterech tygodniach.
- Tłuste plamy na tynku można usunąć za pomocą specjalnych środków emulgujących lub zeszlifować papierem ściernym. Można również zamalować plamy specjalnymi farbami gruntująco-izolującymi, takimi jak: Nondrop 3, Akrostop Universal Primer.
- Nie każdy wie, że kolorować można nie tylko farbę dekoracyjną, ale także gruntującą. Grunt w kolorze farby dekoracyjnej jest niezastąpiony wówczas, gdy ściana jest poplamiona lub ma ciemny kolor. Dzięki niemu można nałożyć mniej warstw farby dekoracyjnej bez ryzyka, że coś będzie przebijało spod spodu.
- Najmniejszą siłę krycia mają farby jaskrawe, szczególnie żółte i pomarańczowe. Podczas malowania trzeba nałożyć więcej ich warstw lub zastosować farbę gruntującą w kolorze farby dekoracyjnej.
- Pędzle z włosiem naturalnym polecane są do farb rozpuszczalnikowych, pędzle z włosiem sztucznym – do farb wodorozcieńczalnych.

Bezpieczeństwo na wysokości

- Przed ustawieniem drabiny lub rusztowania trzeba sprawdzić, czy podłoże jest równe i twarde. Jeśli nie, to pod nogi drabiny lub koła rusztowania warto podłożyć grube, mocne deski.
- Rusztowanie lub drabinę warto przywiązać sznurem do jakiegoś elementu wystającego ze ściany i mocno w niej osadzonego.
- Drabiny i rusztowania przestawne mają naklejone etykiety, na których jest instrukcja rozstawiania, dopuszczalna nośność i inne wskazówki. W trosce o własne zdrowie warto się do nich stosować.
- Wierzchołka drabiny nie powinno się opierać o rynny czy inne niestabilne elementy.
- Będąc na drabinie, nie powinno się stawać tyłem do stopni.
- Należy unikać stawania wyżej niż na czwartym stopniu od góry.


Koszt zakupu lub wypożyczenia rusztowania jest dość wysoki. Jego brak można jednak zrekompensować, ustawiając między drabinami drewnianą platformę.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Korzystając z drewnianej platformy i drabiny, można też wygodnie pomalować ściany klatki schodowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Potrzebne narzędzia


Dekoracyjne farby do wnętrz
Wnętrza pomieszczeń maluje się przeważnie farbami wodorozcieńczalnymi akrylowymi, winylowymi, rzadziej dwuskładnikowymi farbami poliuretanowymi. Można też stosować farby strukturalne służące do uzyskiwania na ścianach różnych efektów dekoracyjnych.
Do pomieszczeń intensywnie eksploatowanych najlepiej wybierać farby o dużej odporności na ścieranie (na przykład Sigmulto Evolution). Do pomieszczeń wilgotnych poleca się farby wodoodporne (na przykład Dekoral Maleinak Plus). Pokoje dziecięce powinny być wykańczane farbami wodorozcieńczalnymi, ekologicznymi, których składniki nie wywołują alergii.
- Farba akrylowa Beckers Elegant Väggfärg Helmatt – 93 zł/³ l
- Farba akrylowa Caparol Malerit – 153 zł/10 l
- Farba akrylowa Levis Harmoni – 145 zł/9,5 l
- Farba akrylowa Nobiles Klasycznie Biała – 28 zł/5 l
- Farba akrylowa Dekoral Akrylit W – 53 zł/5 l
- Farba akrylowa, polecana dla alergików – Beckers Elegant Väggfärg Matt – 105 zł/³ l
- Farba akrylowa polecana do pomieszczeń wilgotnych – Dekoral Maleinak Plus – 44 zł/5 l
- Farba polimerowa Dyroton 2 Ściana & Sufit – 44 zł/5 l
- Farba winylowa Malfarb Winyl W – 28 zł/5 l
- Farba winylowa Jedynka Gold – 50 zł/5 l
- Farba rozpuszczalnikowa, alkidowa – Beckers Nondrop – 120 zł/³ l
- Farba izolująca plamy Dekoral Renostyl – 25 zł/l.
Malowanie elementów drewnianych


Autor: LEVIS

Przygotowanie powierzchni


Przed malowaniem drewna, zwłaszcza świeżego, trzeba zabezpieczyć sęki i pokryć jego powierzchnię preparatem gruntującym (pokostem, bezbarwnym preparatem gruntującym do drewna, farbą podkładową). Zanim zaczniemy malować stare drewno, koniecznie musimy się upewnić, czy nie jest wilgotne. Powinniśmy również sprawdzić, czy nie jest zapleśniałe lub zainfekowane grzybem domowym. Pleśń musimy usunąć z powierzchni, przeszlifować drewno dokładnie i pomalować preparatem pleśniobójczym. Elementy porośnięte grzybem domowym powinny zostać całkowicie usunięte, a drewno, które z nimi sąsiaduje, trzeba dokładnie pomalować silnym preparatem grzybobójczym. Przed malowaniem z powierzchni drewna należy usunąć wszystkie wystające elementy lub dokładnie okleić je taśmą malarską.

Zabezpieczanie sękówZa pomocą szpachelki usunąć z sęków żywicę.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Jeśli żywica wciąż się pojawia, trzeba sęki ogrzać za pomocą opalarki i zebrać szpachelką wyciekającą żywicę.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Drewno należy dokładnie przeszlifować papierem ściernym.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiPowstały po szlifowaniu pył najlepiej usunąć, używając do tego szmatki nasączonej w benzynie ekstrakcyjnej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Sęki trzeba pomalować szelakiem, który zatrzyma wyciekającą z nich żywicę.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Naprawa i przygotowanie do gruntowania


Jeśli na drewnie jest stara powłoka z lakieru bezbarwnego, lakierobejcy lub farby, trzeba ją zmatowić papierem ściernym.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Gdy powłoka ta jest spękana i odpada, lepiej usunąć ją całkowicie. Trzeba w tym celu rozgrzać ją opalarką i zeskrobać szpachelką. Do rozmiękczenia lakieru lub lakierobejcy można też użyć preparatu do usuwania starych powłok malarskich. Uwaga! Gorący strumień powietrza z opalarki może doprowadzić do zapalenia drewna.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiUbytki w podłożu trzeba wypełnić specjalną szpachlówką do drewna, na przykład Syntilorem. Po nałożeniu szpachlówki naprawione miejsce należy delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Na koniec powierzchnię trzeba dokładnie odkurzyć.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Nakładanie preparatów gruntujących


Drewno powinno być suche, gładkie i czyste. Nie może być na nim tłustych plam i zacieków z żywicy. Tłuszcz z drewna da się zmyć rozpuszczalnikiem nitro lub benzyną ekstrakcyjną.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Preparat gruntujący trzeba dokładnie wymieszać. Jeśli używamy pokostu, pierwszą jego warstwę należy nanosić po rozcieńczeniu benzyną ekstrakcyjną w stosunku 1:1 Preparat powinno się nanosić pędzlem. Malowanie farbą nawierzchniową można zaplanować najwcześniej na następny dzień.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Malowanie
Farbę nakładamy pędzlem płaskim. Przy dużych powierzchniach lub elementach ażurowych korzystniej jest posłużyć się pistoletem natryskowym. Ułatwi to i skróci pracę.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Pędzel zamaczamym do 1/3 długości włosia.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Farba powinna być rozprowadzana wzdłuż słojów. Malować trzeba płynnymi ruchami, nie dociskając pędzla zbyt mocno.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Potrzebne narzędziaSzpachelka do usuwania farby i żywicy.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Autor: Krzysztof Zasuwik
Skrobak do usuwania farby.
Autor: ANZA
Różnej wielkości pędzle płaskie.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Szczotka do czyszczenia drewna.
Autor: ANZA
Mały wałek i tacka na farbę.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Ekspert radzi (Marek Sroczyński, specjalista z dziedziny kontroli jakości w firmie Dyrup)

- Gdy drewno zawiera dużą ilość garbni-ków, a zostanie pomalowane jasną farbą, na jej powierzchni mogą się pojawić przebarwienia. By do tego nie dopuścić, trzeba dokładnie pomalować drewno preparatem gruntującym, na przykład Universalem Primer.
- Drewno tropikalne rzadko się maluje. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, należy pamiętać o tym, by przed malowaniem przemyć jego powierzchnię rozpuszczalnikiem celulozowym lub zawierającym amoniak.
- Podobnie trzeba postąpić w przypadku drewna o dużej zawartości żywicy. Farby mają zazwyczaj małą przyczepność do takiego drewna.
- Drewniane elementy na zewnątrz domu warto malować farbami o wysokiej elastyczności powłoki. Mają one bowiem tendencję do pęcznienia i kurczenia się na skutek zmian wilgotności powietrza. Farba o małej elastyczności może na takiej powierzchni popękać.

Farby dekoracyjne do drewna

Do malowania drewna stosuje się zarówno farby wodorozcieńczalne, jak i rozpuszczalnikowe. Dyspersyjne farby akrylowe polecane są do drewna we wnętrzach. Drewno na zewnątrz maluje się najczęściej farbami olejnymi, olejno-ftalowymi, alkidowo-olejnymi lub alkidowymi. Wiele z nich może być stosowanych również do malowania metalu.
- Farba akrylowa Beckers Elegant Aqua Lackfärg Halv-blank 40 – 55 zł/1
- Farba akrylowa Bondex Acrylic Enamel – 33 zł/0,75 l
- Farba akrylowa Dekoral Akrylux – 19-24 zł/0,8 l
- Farba olejno-ftalowa Śnieżka Okna i Drzwi – 15 zł/0,75 l
- Farba ftalowa Cieszynka – 9-14 zł/0,8 l
- Farba akrylowa Nobilux Hydro do okien i drzwi – 18 zł/ l.
Malowanie metalu


Autor: POLIFARB CIESZYN-WROCŁAW

Przygotowanie powierzchni


Powierzchnie różnych metali zazwyczaj wymagają przed malowaniem starannego przygotowania. Najczęściej wiąże się to z usuwaniem rdzy i neutralizowaniem jej luźnych skupisk (tak zwanej zendry). Metal trzeba też zagruntować. Używa się do tego specjalnych farb podkładowych. Niektóre z nich działają antykorozyjnie, na przykład Beckers Plomb Roststopper lub Dekoral Korchron, a niektóre zwiększają jedynie przyczepność farb nawierzchniowych, na przykład Dekoral Unikor C. W przypadku aluminium lub metali ocynkowanych farby gruntujące nakłada się jako tak zwaną warstwę pasywacyjną wiążącą utleniające się cząsteczki tych metali. Farby takie poprawiają również przyczepność farb nawierzchniowych do tych metali.


Przed malowaniem powierzchnia metalu powinna być oczyszczona z rdzy, kurzu i odtłuszczona. Do odtłuszczenia można użyć na przykład detergentów, rozpuszczalnika lub trójchlorku etylu.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Gdy na powierzchni jest stara farba, trzeba ją zmatowić papierem ściernym. Gdy jest w złym stanie, należy ją usunąć za pomocą ściernicy szczotkowej, opalarki elektrycznej lub specjalnego preparatu do usuwania starych powłok malarskich.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Powierzchnię trzeba pomalować farbą gruntującą. Zwiąże ona i zneutralizuje luźne skupiska rdzy i poprawi przyczepność farby nawierzchniowej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

MalowanieNa drugi dzień po gruntowaniu można nakładać farbę nawierzchniową. W wypadku farb nitrocelulozowych czas ten wynosi minimum 72 godziny. Uwaga! Niekiedy farby nawierzchniowe mają takie właściwości, że nie wymagają stosowania podkładu gruntującego.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Zarówno farbę gruntującą, jak i dekoracyjną można nanosić za pomocą pędzla lub pistoletu natryskowego. Liczbę warstw określa producent. Kolejne warstwy trzeba nanosić w odstępie dwóch-czterech godzin.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Duże powierzchnie metalowe, na przykład blaszane pokrycia dachowe, najwygodniej jest malować za pomocą wałka.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Potrzebne narzędzia


Dekoracyjne farby do metalu
Do malowania elementów metalowych używa się głównie farb rozpuszczalnikowych – emalii chlorokauczukowych, poliwinylowych, alkidowych.
Do powierzchni ocynkowanych i aluminium polecane są farby dyspersyjne. W sprzedaży są też farby, które łączą funkcję podkładu i farby dekoracyjnej. Furorę robią farby dekoracyjne o właściwościach antykorozyjnych, na przykład Dyrup Corrostop. Można je nanosić na powierzchnie z delikatnym nalotem rdzy. Oddzielną grupę stanowią farby nadające się do malowania rur i grzejników. Charakteryzuje je duża elastyczność i odporność na wysoką temperaturę, na przykład Śnieżka do Kaloryferów.
Chcąc pomalować niezbyt duże elementy metalowe, warto zastosować farbę w sprayu.
- Farba alkidowa antykorozyjna Beckers Hammarlack – 92 zł/2 l
- Dekoral – emalia do kaloryferów – 26 zł/0,8 l
- Farba poliwinylowa do powierzchni ocynkowanych Dekoral Fawinyl C – 32-38 zł/1
- Farba akrylowa Nobiles Dach i Rynna – 23-28 zł/1
- Farba alkidowa do rur i grzejników Beckers Elementfärg Alkyd – 33 zł/1
- Farba akrylo-kauczukowa Nobiles Akrylokauczuk – 19- 28 zł/1
- Farba na powierzchnie ocynkowane, aluminiowe i stalowe Nobiwil – 27 zł/1
- Farba antykorozyjna alkidowa Metallgrund & Täck – 60 zł/1
- Farba antykorozyjna Nobichron – 20 zł/0,75 l
- Farba do rur i grzejników Nobiles Grzejniki – 18 zł/1
- Śnieżka do Kaloryferów – 15 zł/0,75 l
- Śnieżka na dach – 84-175 zł/4,5 l
- Śnieżka na rdzę – 71 zł/2,5 l
- Farba antykorozyjna Dyrup Corrostop –  40 zł/0,75 l.

Ekspert radzi (Jarosław Zajączkowski, specjalista z firmy Nobiles)

- Wałka nie powinno się używać do gruntowania podłoży metalowych. Wtłacza on bowiem powietrze w zagłębienia podłoża. Wraz z powietrzem dostaje się tam także wilgoć, która jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia procesu korozji.
- Malowanie powierzchni metalowej za pomocą pistoletu natryskowego pozwala uzyskać gładszą i bardziej błyszczącą powłokę niż gdyby używało się do tego pędzla lub wałka.
- Nie powinno się malować powierzchni metalowej nagrzanej do temperatury powyżej 40°C.
- Najkorzystniej jest malować przy temperaturze nie niższej niż 5°C i przy wilgotności względnej nie większej niż 80-85%.
- Nie wolno też przesadzać z dodawaniem rozpuszczalnika do farby. Jego nadmierna ilość utrudnia nanoszenie grubszej warstwy farby. Obniża też właściwości powłoki.
- Po umyciu pędzli nie warto wylewać rozpuszczalnika. Po jakimś czasie resztki farby opadną bowiem na dno naczynia i będzie można odzyskać jego część.                                     

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi