Zrobić garderobe w domu. Jaką?


Oglądając projekty, sprawdzajmy: czy pomieszczenie jest odpowiednio duże? Jaką ma wysokość? Czy zmieszczą się w nim pojemne szafy?

Garderoba jako odrębne pomieszczenie jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Kto raz poznał jej zalety, pozostanie jej gorącym zwolennikiem.
Taka garderoba to przede wszystkim szansa na porządek w ubraniach. Łatwo je układać, segregować, zdjęte z wieszaka nadają się do włożenia bez dodatkowych zabiegów.
Zaletą garderoby jest również to, że pozwala uwolnić inne pomieszczenia w domu od zajmujących dużo miejsca szaf, szafeczek, komód i pawlaczy.

Byle nie za mała

Zamknięta garderoba nie ma sensu, jeśli jest zbyt mała, wąska lub płytka, tak że nie można się w niej swobodnie obrócić. Nie decydujmy się na garderobę jako oddzielne pomieszczenie we wnęce kilkadziesiąt centymetrów głębszej niż szafa.
Będzie w niej ciasno, a nie zmieści się więcej niż w zwykłej szafie z przesuwnymi drzwiami dostępnej wprost z sypialni.
Na garderobę trzeba przeznaczyć minimum 3,5 m². Najlepiej, gdy szafy mieszczą się wzdłuż dwóch dłuższych ścian. Pomiędzy szafą a ścianą lub pomiędzy dwiema szafami powinien być odstęp co najmniej 100, lepiej 120 cm. Aby w garderobie można było się swobodnie przebierać, potrzeba 1,5 m² wolnej powierzchni.


Zbyt ciasna garderoba. Nie ma sensu wydzielać tak niedużego pomieszczenia – w garderobie nie można się przebrać, a w sypialni potrzeba więcej miejsca, aby zapewnić do niej dostęp.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Szafa zamiast garderoby jest w takiej sytuacji korzystniejszym rozwiązaniem. Zmieści się w niej tyle samo ubrań, a w sypialni będzie więcej miejsca.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Pojemna

O jej funkcjonalności niewątpliwie decyduje kształt. Długą, wąską trudno będzie w pełni wykorzystać.
Garderoba w kształcie kwadratu jest wygodniejsza i bardziej pojemna. Można w niej umieścić głębokie szafy wzdłuż dwóch ścian i zapewnić między nimi swobodne przejście.
Takie rozwiązanie sprawdza się również, gdy garderoba znajduje się pomiędzy sypialnią a łazienką.
Jeśli drzwi do nich są na jednej osi, powierzchnia komunikacyjna nie ogranicza miejsca na szafy.
Często projektuje się garderoby pod skosami na poddaszach. To dobry sposób na efektywne wykorzystanie powierzchni. Jednak uwaga: garderoba pod spadkiem może nie spełniać naszych wymagań.
Na planie domu pomieszczenie wygląda na duże – ma na przykład wymiary 2 x 2,4 m. Tymczasem większa jego część może być zbyt niska, aby nadawała się do przechowywania ubrań.
Będzie raczej schowkiem – przydatnym, ale niezasługującym na to, by go nazywać garderobą.
Warto więc zawsze sprawdzić na przekroju domu, jakiej wysokości jest ścianka kolankowa.
Jeśli jest niska (ma na przykład 30-50 cm), możemy zainstalować przy niej tylko głębokie półki. Wysokość 100 cm pozwoli nam zamontować drążki na powieszenie ubrań.


Wąska. Mimo stosunkowo dużej powierzchni (5,7 m²) kształt tej garderoby nie pozwala na pomieszczenie dwóch rzędów głębokich szaf. Wzdłuż jednej ściany można zamontować tylko półki.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Odpowiednio szeroka. Garderoba o tej samej powierzchni (5,7 m²), a jednak można ją efektywniej wykorzystać. Mieści się w niej więcej głębokich szaf, które są najbardziej przydatne do przechowywania ubrań.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiKłopot z garderobą przechodnią. Jeśli garderoba znajduje się pomiędzy sypialnią a łazienką, miejsce potrzebne na komunikację może ograniczyć liczbę szaf.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Bez kłopotu. Dobrze pomyślana komunikacja pozwoli pogodzić obie funkcje garderoby przechodniej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiMało miejsca pod skosem. Powierzchnia tej garderoby nie jest mała, ale zmieści się w niej tylko jedna wysoka i głęboka szafa na ubrania. Pod skosami można zamontować jedynie głębokie półki, do których dostęp nie będzie komfortowy.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Pod skosem, a jednak wygodnie. Pomieszczenie o tej samej powierzchni, na planie wygląda identycznie, ale dzięki temu, że ścianka kolankowa jest wyższa, garderoba jest o wiele bardziej funkcjonalna.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Dobrze wyposażona

Każdy centymetr garderoby warto wykorzystać. Możemy wybierać spośród koszy i szuflad, stojaków i drążków na buty, ruchomych drążków na spodnie, wieszaków, uchwytów. Nie zawsze jednak bogatsze wyposażenie oznacza większą funkcjonalność garderoby. Jak zwykle należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Zamiast jednego długiego drążka na wieszaki lepiej zaplanować kilka krótszych. Ideałem są oddzielne miejsca służące do wieszania długich rzeczy (potrzebujemy wtedy około 150 cm) i krótkich (na koszule, marynarki, złożone spodnie, spódnice wystarczy 95 cm). Sprawdza się też zasada, że wszystko, co wysuwane (szuflady lub koszyki), jest praktyczniejsze od nisko umieszczonych półek.
Jeśli potraktujemy garderobę jako otwartą szafę, półki i drążki na wiszące ubrania nie muszą być zamknięte. Decydując się na to, pamiętajmy jednak, że ich zawartość będzie się kurzyć. Przydadzą się wtedy pudła i wentylowane pokrowce.

Oświetlona
Firmy produkujące wyposażenie garderób oferują również oświetlenie. Instalujemy je w suficie albo na ścianie. Żarówki o mocy 25 W włączane od czasu do czasu dodatkowo osuszą pomieszczenie. Oświetlenie może się włączać automatycznie przy otwieraniu drzwi. Jeśli garderoba służy jako przebieralnia, niezbędne jest też lustro.

Wentylowana

Garderoba koniecznie powinna mieć wentylację. Czasami jednak brak wolnych przewodów wentylacyjnych w pomieszczeniu uniemożliwia nam to. Jednym ze sposobów zapewnienia wentylacji jest kratka w ścianie pomiędzy garderobą a innym pomieszczeniem.
Temperatura powinna tu być taka sama jak w sypialni. Dlatego nie należy wyprowadzać przewodu wentylacyjnego bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną.

Wnęka na szafę
Szafa na ubrania powinna mieć głębokość co najmniej 60 cm (lepiej 70). Jeśli chcemy umieścić ją we wnęce i zasłonić drzwiami, wnęka musi być głębsza o 10 cm (6-8 cm grubości trzeba zostawić na drzwi składane, 10 cm zajmie mechanizm drzwi przesuwnych). Drzwi uchylne zajmą zdecydowanie więcej miejsca, zależy też, jakiej będą szerokości. Zabudowa wnęki pozwoli efektywnie wykorzystać przestrzeń. Często może zastąpić garderobę, gdy brakuje na nią osobnego miejsca. System szaf można dopasować do każdej wnęki.Szafa z drzwiami przesuwnymi.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Szafa z drzwiami składanymi.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Szafa z drzwiami uchylnymi.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi