Życie na dwóch poziomach. Przed wyborem projektu


Domy z poddaszem – takie budujemy najczęściej. Większość inwestorów marzy o spadzistym dachu i własnych schodach. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak zorganizować sobie życie na dwóch poziomach.

Przeprowadzka ze standardowego jednopoziomowego mieszkania na dwie kondygnacje to ogromna zmiana. Przestrzeń do życia staje się bowiem nie tylko większa, ale również bogatsza, a także – bardziej skomplikowana. Duszą domu z poddaszem jest odczuwalny podział wnętrza na dół i górę. Bywa on bardzo wygodny. Schody stanowią naturalną barierę między oficjalną a prywatną częścią domu, wyraźną granicę, jaką trudno osiągnąć w domu parterowym. Na parterze przyjmujemy gości, gotujemy i jadamy, korzystamy z tarasu. Wspinając się po schodach, chronimy się w strefę prywatną. Tam mamy swój świat, spokój i własne widoki z okien. Wraz z całą rodziną korzystamy to z jednej, to z drugiej części domu, zgodnie z rytmem dnia. Wtedy schody między kondygnacjami wzbogacają przestrzeń i nie są przeszkodą.

Kiedy schody stają się kłopotem
Zdarza się jednak, że podział na kondygnacje nie pokrywa się w pełni z podziałem funkcjonalnym, i to, co jest najbardziej charakterystyczną cechą dwupoziomowego wnętrza, może mieszkańcom doskwierać. Pamiętajmy, że na poddaszu, ze względu na skosy, mamy zwykle mniej przestrzeni do wykorzystania niż na parterze. Jeśli rodzina jest liczna i potrzebuje czterech czy nawet pięciu sypialni, okazuje się często, że nie wszystkie się zmieszczą na drugiej kondygnacji. Podział na prywatną górę i wspólny parter jest z konieczności przełamany, bo dodatkowy pokój na parterze staje się czyjąś sypialnią. Pół biedy, jeżeli w rodzinie jest osoba, która chętnie skorzysta z takiego oddzielenia od pozostałych – na przykład babcia (dzięki temu nie musi wspinać się po schodach) lub najstarsze dziecko, które jest w domu rzadko, bo studiuje w innym mieście. Ze względu na bliskość kuchni i pokoju dziennego, na parterze lokują się często rodzice. Taki układ może być bardzo dobry, kiedy dzieci są duże, ale jest uciążliwy, dopóki dorośli muszą czuwać nad snem i bezpieczeństwem maluchów. Niewątpliwie w takiej sytuacji schody oddalają od siebie członków rodziny. Pamiętajmy też, że w sypialni na parterze trudniej zapewnić odpoczywającym dyskretne oddzielenie i spokój.

Na każdą pogodę – wariant I. Projekt: architekt Małgorzata Cybulska-Marks
Autor: Witold Hazuka

Z jedną sypialnią na parterze
Na każdą pogodę – wariant I
Powierzchnia domu (h>1,90 m*): 137,5 m²
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Oddzielenie sypialni mogą cenić zarówno rodzice, jak i starsze dzieci, którym oddaje się do dyspozycji całe poddasze. Warunkiem wygody takiego rozwiązania jest dobrze wyposażona i dyskretnie umieszczona łazienka na parterze. Usytuowanie drugiego pomieszczenia gospodarczego (pralni) na poddaszu ułatwi wszystkim życie
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


  Dom dla Ciebie. Projekt: architekt Małgorzata Cybulska-Marks
Autor: Witold Hazuka

Duży parter, mniejsze poddasze
Dom dla Ciebie
Powierzchnia domu (h>1,90 m*): 141,2 m²Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Trzy sypialnie i wszystko, co potrzebne do podstawowego funkcjonowania domu, na parterze oraz niewielkie poddasze, które dzięki oddzieleniu schodami naprawdę jest miejscem ucieczki – na przykład ucznia przygotowującego się do matury albo mamy chroniącej się przed hałasem ze swoją wymagającą skupienia pracą
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Łazienkowe dylematy

Umieszczenie sypialni na parterze wywołuje poważne konsekwencje łazienkowe. Zasada mówiąca, że łazienka musi być na każdej kondygnacji, jest święta, więc zakładamy, że parter ma swoje pomieszczenia sanitarne. Jednak w domu z poddaszem użytkowym łazienka na parterze jest zwykle sytuowana w takim miejscu, aby łatwo było z niej skorzystać wszystkim.
Najczęściej więc znajduje się w holu, przy wejściu. Jeśli ma służyć takżejako miejsce kąpieli użytkownika sypialni, takie rozwiązanie okazuje się mało komfortowe. Wyobraźmy sobie, jak się czuje babcia, która aby wziąć prysznic, musi przejść przez hol, uśmiechając się przepraszająco do zgromadzonych w salonie gości... Jeżeli więc pokój na parterze ma pełnić funkcję sypialni, potrzebujemy tam w gruncie rzeczy dwóch łazienek. Jedna z nich powinna być większa i lepiej wyposażona niż mała łazienka dzienna, w której potrzebne są tylko sedes i umywalka. Najczęściej jednak na parterze jest tylko jedno pomieszczenie sanitarne. Wtedy pozostaje nam urządzić je tak, aby pełniło podwójną funkcję. Musi to być łazienka ogólnodostępna, ale dostosowana do codziennej kąpieli. W dodatku powinna być położona i urządzona tak, aby nikt nie czuł się skrępowany – ani gość, ani domownik. Za taką wielofunkcyjną łazienką na parterze przemawia też to, że pomaga rozładować oblężenie łazienek w godzinach szczytu. Pomieszczenia gospodarcze
Zwykle część gospodarcza domu (kotłownia, schowek, spiżarnia) jest projektowana na parterze. Nic dziwnego – kocioł musi być łatwo dostępny, w schowku trzyma się ciężkie przedmioty, miejsce spiżarni jest przy kuchni. Wszystko to nie budzi wątpliwości. Co innego garderoby. Oczywiście potrzebujemy szaf przy wejściu, ale najwięcej ubrań przechowujemy przy
sypialniach. A tam, gdzie trzyma się codzienną garderobę, dobrze jest mieć także pralkę i deskę do prasowania. Nie ustalajmy więc pochopnie, że miejsce pralni jest za garażem. Czy naprawdę tam najwygodniej nam będzie obsługiwać pralkę, suszyć i prasować? Jeżeli są to czynności, które wykonuje własnymi siłami pani domu, weźmy pod uwagę skrócenie drogi między szafą a pralką. Ciągłe noszenie bielizny po schodach może zniechęcić do domu z poddaszem.


  Wspaniały – wariant II. Projekt: architekt Małgorzata Cybulska-Marks
Autor: Witold Hazuka

Poddasze z przestrzenią nad garażem
Wspaniały– wariant II
Powierzchnia domu (h>1,90 m*): 145,1
 


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Jeżeli duży garaż zajmuje część parteru, a wykorzysta się przestrzeń nad nim, to powierzchnia drugiej kondygnacji będzie dużo większa niż parteru. Łatwiej wtedy zwiększyć liczbę sypialni i łazienek, zmieścić garderoby
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Program i projekt

Wygląda na to, że we współczesnym domu część prywatna się rozrasta. Coraz więcej pomieszczeń staramy się zmieścić na poddaszu. Dążymy do komfortu, stąd większa rola osobnych sypialni, łazienek, wzbogacenie programu o garderoby, dodatkowe pomieszczenia.
Na to wszystko potrzeba dużo po­-wierzchni, często więcej, niż przewidujemy na parterze. W dodatku zgodnie z obecnymi trendami kuchnia, jadalnia i salon są połączone. Mimo dużych przestrzeni zajmują ostatecznie mniej miejsca niż dawniej, kiedy były osobnymi pomieszczeniami. Przed wyborem projektu warto więc dokonać drobiazgowej analizy potrzeb rodziny. Może się okazać, że standardowe rozwiązania wcale nie są dla nas najlepsze.
Może powinniśmy szukać projektu, w którym strefy funkcjonalne są różnej wielkości? Może lepiej zdecydować się na dom piętrowy, w którym na drugiej kondygnacji zmieści się więcej pomieszczeń niż na poddaszu?


Wśród bliskich – wariant I. Projekt: architekt Ewa Dziewiątkowska
Autor: Witold Hazuka

Piętro zamiast poddaszaAutor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Piętro można wykorzystać lepiej niż poddasze. Tutaj skosy nie ograniczają możliwości urządzenia wnętrz i ustawienia mebli, każdy metr kwadratowy jest tak samo użyteczny a podział pomieszczeń łatwiejszy.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi