Ładna i pożyteczna leszczynaMam dużą działkę, na której chciałbym posadzić leszczynę. Na co zwrócić uwagę i jak pielęgnować posadzony krzew, aby dobrze rósł, obficie owocował i był ozdobą ogrodu?

Leszczyna pospolita Corylus avellana najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych i dość wilgotnych. Nie należy jej natomiast sadzić na glebach jałowych i suchych ani na podmokłych. Dobrze rośnie nawet w cieniu, jednak najlepiej owocuje posadzona na stanowisku słonecznym. Ponieważ leszczyna osiąga znaczne rozmiary, można ją posadzić jako roślinę samotnie rosnącą (najbardziej dekoracyjną w marcu i kwietniu, gdy rozwijają się kwiaty) lub osłaniającą część gospodarczą.
Jeśli w ogrodzie jest dostatecznie dużo miejsca, można utworzyć szpaler leszczynowy, na przykład wzdłuż ogrodzenia. Między roślinami w szpalerze trzeba zachować odstępy trzy-, a nawet pięciometrowe.
Leszczyny bardzo dobrze znoszą przycinanie korony. Można je prowadzić w formie piennej. Po posadzeniu (wiosną) należy usunąć pędy tak, aby pozostał jeden pęd główny. Do wybranej wysokości pnia należy usunąć z niego wszystkie pąki. Następnie trzeba co roku wycinać pojawiające się pędy boczne oraz wybijające z ziemi odrośla. Forma pienna słabiej rośnie i obficiej owocuje.
Leszczyna pospolita tworzy różne odmiany. Jedną z najbardziej plennych, tworzących duże owoce jest Olbrzym z Halle.
W ogrodzie warto też posadzić odmiany ozdobne leszczyny, rodzą one jednak mniej owoców.
Godne uwagi są:
- Aurea - młode liście i pędy są żółte, z wiekiem zieleniejące;
- Contorta - ma powyginane i mocno poskręcane gałęzie, jest bardzo dekoracyjna w stanie bezlistnym i podczas kwitnienia;
- Pendula - tworzy kopulaste, szerokie korony o długich, zwisających gałęziach;
- Purpurea - liście mają czerwonobrunatną barwę.
Leszczyna pospolita Contorta.
Autor: Mariusz Pasek

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi