Ładne, modne i oszczędne czyli baterie w łazienceSą efektowne i coraz wygodniejsze w użyciu. Oszczędzają wodę, energię i nasze pieniądze.

Projektanci stworzyli tak ogromną różnorodność form, że obecnie bez problemu można dobrać armaturę do określonego stylu wnętrza lub uczynić z niej wyeksponowany element dekoracyjny.
Najpopularniejsze są baterie mające nowoczesny, opływowy kształt, zaokrągloną i gładką powierzchnię bardzo ułatwiającą utrzymanie ich w czystości. Jednocześnie widoczny jest powrót do wzornictwa lat dwudziestych ubiegłego wieku. Tradycja jest tutaj w efektowny sposób łączona z nowoczesną techniką. Baterie „retro” mają stylowe krzyżowe lub jednoramienne uchwyty łączone z porcelaną lub porcelanowe i mosiężne elementy.
Korpusy baterii są najczęściej wykonywane z chromowanego mosiądzu, głowice z materiałów ceramicznych. Możemy kupić baterie w wielu kolorach. Ciekawe są łączenia powierzchni chromowych z innymi metalami i kolorowymi tworzywami sztucznymi.
Pokrętła baterii dwuuchwytowych mają różnorodne kształty (na przykład okrągły, trójkątny) i wykonane są z różnych materiałów (metalu, tworzywa czy przezroczystego kryształu). W bateriach jednouchwytowych uchwyty mogą być pełne lub kłąbkowe, z samego metalu lub metalu łączonego z tworzywem sztucznym, a nawet z naturalnym polskim bursztynem.

Baterie dwuuchwytowe

To tradycyjne baterie z dwoma pokrętłami: jeden reguluje przepływ zimnej wody, drugi ciepłej. I tu producenci wprowadzają udogodnienia, na przykład ograniczając zakres obrotu pokrętła do 270° (czasami nawet do 180°), co znacznie ułatwia obsługę tych baterii. Pokrętła są wyposażane w metalowe ograniczniki zapobiegające ich przekręceniu.

Uwaga! Decydując się na baterię dwuuchwytową, trzeba pamiętać o konieczności wymiany uszczelek przy pokrętłach, na końcu wylewki i na połączeniu z instalacją wodną. Uszczelka przy pokrętle ciepłej wody zwykle zużywa się najszybciej.


Bateria umywalkowa, dwuuchwytowa z serii Epoca. Korek automatyczny, perlator, obrotowa wylewka. Wykończenie powierzchni: chrom i złoto. Cena: 400 zł.
Autor: IBP INSTALFITTINGS
Dwuuchwytowa bateria wannowo-prysznicowa z serii PANAMA z automatycznym przełącznikiem strumienia wody. Główka prysznicowa z regulacją rodzaju strumienia. Cena: 483 zł.
Autor: ROCA
Dwuuchwytowa bateria umywalkowa z serii CLASSIC. Obrotowa wylewka, perlator, możliwość dostosowania różnych uchwytów. Cena: 134 zł.
Autor: KRAKOWSKA FABRYKA ARMATUR

Baterie jednouchwytowe

Coraz częściej zastępujemy nimi baterie dwuuchwytowe. Są dużo wygodniejsze w użyciu, bo za pomocą jednego uchwytu można regulować temperaturę i intensywność strumienia wody. Ruch uchwytu w pionie reguluje natężenie wypływu, a ruch w poziomie – temperaturę wody.
Baterie jednouchwytowe są bardziej oszczędne od dwuuchwytowych, bo pozwalają znacznie szybciej ustawić odpowiednią temperaturę i strumień wody. Takie małe, doraźne oszczędności dają wymierne efekty w ciągu całego roku. Baterie z dużym zakresem wychylenia dźwigni w poziomie i w pionie zapewniają większy komfort obsługi: dokładniej można ustawić temperaturę i przepływ wody.


Jednootworowa bateria umywalkowa z awangardowej kolekcji X-L (IPERBOLE) z głowicą ceramiczną i korkiem automatycznym. Cena: 1020 zł (chrom), 1530 zł (mosiądz).
Autor: IDEAL STANDARD
Jednouchwytowa bateria umywalkowa TARON z metalu połączonego z kolorowym tworzywem sztucznym. Korek automatyczny, perlator, głowica ceramiczna, ogranicznik temperatury i przepływu. Cena: 901 zł.
Autor: GROHE
Jednouchwytowa bateria umywalkowa z wyciąganą wylewką. Ergonomiczny uchwyt kabłąkowy przeznaczony dla osób o mniejszej sprawności ruchowej. Perlator. Cena: 1086 zł.
Autor: HANSA

Baterie termostatyczne
Baterie termostatyczne umożliwiają automatyczne, precyzyjne dostosowanie temperatury wody do naszych potrzeb. Niezależnie od zmian ciśnienia i temperatury wody w instalacji, utrzymują stałą temperaturę wypływającej wody. Skutecznie zabezpieczają przed możliwością poparzenia.
Termostat znajdujący się wewnątrz baterii odkształca się pod wpływem wahań temperatury wody w instalacji i powoduje zmniejszenie dopływu zimnej wody, a zwiększenie ciepłej, lub na odwrót.
Baterie termostatyczne często mają blokadę (specjalny przycisk) zapobiegającą nastawieniu temperatury wyższej niż 38°C. Wiele z nich jest też wyposażonych w mechanizm odcinający dopływ wody gorącej w razie braku zasilania w wodę zimną. Niektóre mają wewnętrzną komorę, w której stale krąży zimna woda, lub osłonę z tworzywa sztucznego, która zabezpiecza przed możliwością oparzenia się o nagrzany korpus baterii.
Baterie termostatyczne są produkowane w wersjach prysznicowej i wannowej, jako jedno- i dwuuchwytowe. W jednouchwytowych temperaturę wody ustawia się na specjalnej tarczy, a intensywność strumienia reguluje uchwytem lub pokrętłem. W dwuuchwytowych jednym pokrętłem reguluje się intensywność strumienia, drugie służy do ustawiania temperatury wody według zaznaczonej skali. Jeżeli bateria jest wyposażona w funkcję oszczędzania wody do 50%, więcej wody popłynie dopiero po naciśnięciu specjalnego przycisku.
Baterie termostatyczne są droższe od pozostałych, ale i najoszczędniejsze. Krótki czas uzyskania żądanej temperatury wody pozwala zaoszczędzić wodę i energię do jej podgrzania, a także uniknąć długiego i uciążliwego nastawiania. Zakup baterii termostatycznej rekompensuje się po roku do dwóch lat jej użytkowania.

Dwuuchwytowa bateria termostatyczna AMURAT. Przełącznik automatyczny wanna-prysznic. Zielony przycisk ograniczający wypływ wody do 50% i czerwony ograniczający temperaturę do 38°C. Cena: 967 zł.
Autor: ROCA
Jednouchwytowa, termostatyczna bateria umywalkowa Kludi-Evita. Przycisk ograniczający temperaturę. Cena: 700 zł.
Autor: KRAKOWSKA FABRYKA ARMATUR

Baterie podtynkowe

Mają korpus niewidoczny z zewnątrz: umieszczony w ścianie lub zabudowany ścianką osłonową. Na zewnątrz pozostaje uchwyt/pokrętło (lub pokrętła) regulujący temperaturę i intensywność strumienia oraz rozeta.
Baterie podtynkowe przeważnie są przeznaczone do kabin prysznicowych lub nad wannę. Te ostatnie mają przełącznik strumienia wody z natrysku na wylewkę wannową. Niektóre z baterii podtynkowych mają termostat i funkcję oszczędzania. Często są wyposażone w filtry sitkowe, chroniące przed zanieczyszczeniami mechanicznymi.

Uwaga! Warto wybrać baterię z automatycznym przełącznikiem strumienia, który po zakręceniu wody sam przełączy strumień z natrysku na wylewkę. Zabezpieczy to nas przed przypadkowym opryskaniem lub zalaniem łazienki, gdy ponownie odkręcimy wodę.
Dwuuchwytowa bateria umywalkowa z korpusem podtynkowym. Cena: 810 zł.
Autor: HANSA

Zestawy napełniająco-odpływowo-przelewowe

Zestawy te zastępują wylewkę wannową. Pełnią też funkcję przelewu (otwór przelewu jest tutaj prawie niewidoczny) oraz umożliwiają podnoszenie i opuszczanie korka automatycznego. Można je montować w otworze przelewowym każdego typu wanny, również w wannie z funkcją masażu wodnego. Do zestawu wystarczy dokupić na przykład jednouchwytową baterię podtynkową z przełącznikiem prysznic-wylewka.
Niewątpliwą zaletą zestawów napełniająco-odpływowo-przelewowych, oprócz walorów estetycznych, jest ciche i szybkie napełnianie wanny: woda spływa po ściance wanny. Ponadto często są one wyposażone w zawór zwrotny, który zapobiega zassaniu zanieczyszczonej wody (z wanny) do instalacji wodnej.

Uwaga! Kupując baterię, sprawdź, czy na opakowaniu lub w karcie gwarancyjnej baterii znajdują się symbole atestów przyznanych temu produktowi albo znaki instytucji, które udzieliły certyfikatu. Atest Państwowego Zakładu Higieny świadczy o tym, że urządzenie zostało poddane szczegółowej ocenie higienicznej. Znak Budowlany oznacza, że armatura otrzymała certyfikat zgodności z normami i jest dopuszczona do obrotu oraz powszechnego stosowania w budownictwie.

Element natynkowy HANSADESIGNO do termostatycznej baterii wannowej z przełącznikiem na prysznic i zaworem odcinającym. Cena: 340 zł.
Autor: HANSA
Zestaw napełniająco-odpływowo-przelewowy Kludi-Rotexa-Multi. Najlepiej współpracuje z podtynkową baterią jednouchwytową lub termostatyczną. Cena: 599 zł.
Autor: KLUDI ARMATUREN

Baterie montowane na obrzeżu urządzeń sanitarnych
Jednootworowe. To baterie umywalkowe lub bidetowe, jedno- lub dwuuchwytowe. Zajmują niewiele miejsca, co jest ważne zwłaszcza w małych łazienkach. Często są wyposażone w specjalne cięgło podnoszące korek, czyli tak zwany korek automatyczny.

Dwuotworowe. Są bardzo rzadko spotykane. Mogą być montowane na obrzeżu wanny lub umywalki. Oferowane są jako jedno- lub dwuuchwytowe.

Trzyotworowe. Często są to stylizowane baterie umywalkowe. Mają dwa pokrętła (uchwyty) i wylewkę. W bateriach wannowych wyciągana wylewka dodatkowo pełni funkcję prysznica.

Czterootworowe. Montowane są na brzegu wanny lub na półce obok wanny. Zwykle mają dwa pokrętła, wylewkę i otwór do zamocowania główki prysznicowej. Wąż prysznicowy może być umieszczony w wężu osłonowym (system wąż w wężu), który dzięki specjalnej sprężynie automatycznie wciąga wąż prysznicowy pod obudowę wanny. Rozwiązanie to zapobiega wpływaniu wody pod wannę i zabezpiecza wąż prysznicowy przed zabrudzeniami.

Jednootworowa bateria bidetowa KALIOPE. Perlator umocowany na przegubie. Automatyczne cięgło korka. Cena: 268 zł.
Autor: CERSANIT
Trzyotworowa bateria umywalkowa AXOR CARLTON z drewnianymi uchwytami jednoramiennymi. Cena: 2204 zł.
Autor: HANSGROHE


Czterootworowa bateria termostatyczna HANSGROHE z osłoną na wąż natryskowy. Cena: bateria: 2267 zł, zestaw do montażu: 2626 zł.
Autor: HANSGROHE

Autor: HANSGROHE

Oszczędne baterie

Wielu producentów oferuje obecnie armaturę, która umożliwia obniżenie zużycia wody nawet o 50%.

Perlator. Baterie umywalkowe i bidetowe często są fabrycznie wyposażane w perlator, który napowietrza wodę, dzięki czemu zabezpiecza baterię przed osadzaniem się wapnia, a przede wszystkim znacznie redukuje zużycie wody. Mycie rąk w mieszance wodno-powietrznej jest równie skuteczne jak przy użyciu samej wody.

Przycisk ograniczający temperaturę wody i stopień otwarcia baterii. Używając baterii jednouchwytowych, zwykle odkręcamy i zakręcamy dopływ wody, korzystając ze środkowej pozycji dźwigni armatury. Wypływa wtedy niepotrzebnie zbyt duża ilość wody, która ponadto jest za ciepła. Projektanci baterii „pomagających” oszczędzać wodę i energię uwzględnili te nawyki. Część takich baterii została wyposażona w specjalny przycisk ograniczający ilość i temperaturę wypływającej wody (tak zwany ekoprzycisk). Po uniesieniu dźwigni woda płynie z nich oszczędnym strumieniem. Dopiero po wciśnięciu przycisku i jednoczesnym uniesieniu dźwigni można zwiększyć strumień. Podobnie jest ograniczana temperatura: dźwignię można wychylić maksymalnie w lewo tylko wtedy, gdy przyciśnie się przycisk. W niektórych modelach baterii ogranicznik natężenia przepływu i temperatury wody może ustawić instalator, dostosowując ograniczenie do naszych potrzeb.

Bateria VEGA z ekoprzyciskiem i perlatorem. Cena: 301 zł.
Autor: ORAS OLESNO
Bateria bidetowa z perlatorem z serii HYDRA. Cena: 375 zł.
Autor: IBP INSTALFITTINGS

Dwustopniowe otwieranie. Baterie mogą być wyposażone we wkład, który dzieli kąt otwarcia przepływu na dwie strefy: oszczędną – do około 7 l/min i komfortową – do 13 l/min. Aby przejść ze strefy oszczędnej (2) do komfortowej (1), trzeba przy przestawianiu dźwigni pokonać opór. Podobnie jest z ustawieniem temperatury wody. Opór sygnalizuje temperaturę około 38°C (7). Gdy dźwignia jest w pozycji środkowej, z kranu wypływa tylko zimna woda (5)(inaczej niż w standardowych bateriach: tam wypływa woda zimna zmieszana z ciepłą).
Zasada działania baterii z dwustopniowym otwieraniem.
Autor: KLUDI ARMATUREN

Zalecana wysokość zamontowania baterii naściennych:
- nad umywalką – 25-35 cm,
- nad krawędzią wanny – 10-18 cm.

Wybierając baterię, sprawdź, czy:

- wylewka baterii ma odpowiednią długość, zapewniającą wygodne korzystanie z wody. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy wanna lub umywalka mają szeroką półkę;
- wkład baterii można wymienić lub naprawić;
- części zamienne do baterii są dostępne i niedrogie.

Coś dla niezdecydowanych
Dla osób, które decyzję o wyborze konkretnego rodzaju baterii wolałyby podjąć na etapie prac wykończeniowych, producenci polecają uniwersalny zestaw przyłączeniowy do baterii podtynkowych. Umożliwia on wybór zewnętrznych elementów baterii po zamontowaniu instalacji, elementów podtynkowych i położeniu glazury.
Na rynku dostępne są też adaptacyjne zestawy termostatyczne, które dają możliwość niekłopotliwej wymiany podtynkowej baterii jednouchwytowej na podtynkową baterię termostatyczną.
Termostatyczny zestaw adaptacyjny Kludi-Evita z przełącznikiem wanna-prysznic. Cena: 896 zł.
Autor: KLUDI ARMATUREN

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi