Łazienka na wieszakach. Przegląd stelaży instalacyjnychStelaże umożliwiają projektowanie pomieszczeń w niekonwencjonalny sposób, pozwalają dowolnie aranżować wnętrza, ułatwiają montaż urządzeń sanitarnych i późniejsze utrzymanie łazienki w czystości.

Coraz większą wagę przywiązujemy do estetyki i funkcjonalności naszych domów. Także i tych pomieszczeń, w których w zasadzie się „nie mieszka”. Łazienka, oprócz tradycyjnej funkcji, jaką spełnia, jest także miejscem relaksu i wypoczynku. Dlatego tak ważne jest jej odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie, możliwe dzięki stelażom instalacyjnym.


Łazienka zawdzięcza swoją funkcjonalność przyborom sanitarnym...
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
...zamontowanym na stelażach instalacyjnych.
Autor: SANITEC KOŁO

Stelaże mogą być mocowane do każdej ściany, ale nie do wszystkich takie same. Zależnie od rodzaju ściany, na której mają być zamontowane, oferowane są stelaże do zabudowy:
- ciężkiej - montowane na ścianie i obmurowywane,
- lekkiej - montowane na ścianie i obudowywane płytą gipsowo-kartonową lub montowane w lekkich ścianach działowych o konstrukcji szkieletowej.
Wśród systemów do zabudowy ciężkiej i lekkiej oprócz najpopularniejszych - pod miskę ustępową - oferowane są również stelaże pod umywalkę, bidet oraz pisuar. Ich konstrukcja jest prostsza, bo nie mają zbiorników spłukujących, a jedynie metalowe ramy z kompletem przyłączy i elementów montażowych, na których po zabudowaniu umieszcza się odpowiednie przybory sanitarne. Na ramie znajdują się gniazda do przykręcenia specjalnych kolanek do podłączenia ciepłej i zimnej wody.
Zestawy do misek ustępowych są najczęściej stosowane, najbogatsza jest również ich oferta na rynku, dlatego ten rodzaj stelaży omawiamy dokładniej.


Stelaż pod umywalkę.
Autor: VALSIR
Stelaż pod bidet.
Autor: VALSIR
Stelaż pod pisuar.
Autor: GROHE

Stelaże do zabudowy ciężkiej

Budowa. To prefabrykowane konstrukcje, które przymocowuje się do ścian masywnych, a następnie obmurowuje i tynkuje lub obudowuje płytami gipsowo-kartonowymi. Dzięki obmurowaniu konstrukcja uzyskuje odpowiednią wytrzymałość. Większość producentów stelaży oferuje w sprzedaży zestawy składające się z:
- metalowej ramy montażowej z zamocowanym zbiornikiem spłukującym,
- styropianowej obudowy zbiornika ograniczającej hałas,
- niezbędnych przyłączy - wodociągowego i kanalizacyjnego,
- elementów mocujących spłuczkę i miskę ustępową.
Niektórzy dostawcy dołączają do pakietu styropianowe elementy zabezpieczające otwór pod przycisk na czas montażu i prac murarskich, a także redukcję na elemencie odpływowym wywołującą chwilowe podciśnienie w muszli w czasie spłukiwania. To ostatnie rozwiązanie zapewnia szybkie opróżnianie muszli z nieczystości.
Jeśli stelaża nie można obmurować od dołu, należy dodatkowo zastosować stalowe wsporniki (tak zwane nogi montażowe), które przenoszą obciążenia od miski ustępowej. Wsporniki przykręcone do podłoża i do prętów mocujących miskę stanowią pewne oparcie dla całego stelaża.
Woda może być doprowadzona do spłuczki z lewej lub prawej strony, a także - do wyboru - z góry lub centralnie z tyłu, zależnie od warunków zabudowy. Zawór odcinający najczęściej znajduje się wewnątrz spłuczki, dlatego nie trzeba koniecznie montować osobnego zaworu na instalacji wodociągowej.

Sposób montażu. Ramę wraz ze zbiornikiem przykręca się po prostu śrubami do ściany. Kiedy spłuczka jest zamontowana, można łatwo wykonać podłączenie instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Następnie obmurowuje się spłuczkę, maskując podłączenie wody i odpływ do kanalizacji. Jeśli odpływ wody ze spłuczki jest pionowy, najlepiej obmurować stelaż po bokach z obu stron i od dołu. Jeśli boczny - korzystniejsze i prostsze jest obmurowanie stelaża z boku i zamontowanie stalowych wsporników do odciążenia konstrukcji. Kolejnym krokiem jest nałożenie tynku lub wykończenie powierzchni za pomocą płyty gipsowo-kartonowej.

Jeśli odpływ do kanalizacji jest pionowy, stelaż do zabudowy ciężkiej obmurowuje się w całości.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Jeśli odpływ jest boczny, obmurowanie od dołu jest możliwe tylko z jednej strony; zalecane jest zastosowanie wsporników.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Na tak przygotowanej ścianie można ułożyć płytki ceramiczne. Wykonanie białego montażu, czyli zamocowanie przyboru i podłączenie armatury do tak przygotowanej konstrukcji, nie sprawi nam żadnych kłopotów.

Stelaże do zabudowy lekkiej
Budowa. Są to kompletne zestawy montażowe wyposażone w stalową ramę samonośną o przekroju prostokątnym (malowaną przez większość producentów metodą proszkową) i spłuczkę podtynkową. Konstrukcja ramy jest na tyle stabilna, aby po zamontowaniu i obłożeniu płytą gipsowo-kartonową przenosić obciążenie statyczne 400 kg.
Spłuczka pokryta jest warstwą styropianu, która spełnia dwie funkcje: zapobiega kondensacji pary wodnej i wygłusza pracę spłuczki (obniża poziom hałasu w pomieszczeniu). Na metalowej ramie oprócz spłuczki znajdują się zamocowane fabrycznie przyłącza. W komplecie dostarczane są również wszystkie elementy mocujące spłuczkę i miskę.

Sposób montażu. Stelaże do zabudowy lekkiej można montować do lekkich ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych oraz do ścian masywnych. Są na tyle uniwersalne, że można je łączyć z metalowymi profilami konstrukcyjnymi w samonośną całość oraz budować z nich ścianki instalacyjne mocowane za pomocą specjalnych wsporników do podłoża i do istniejącej ściany.
Na rynku dostępne są stelaże narożne umożliwiające niestandardową zabudowę łazienek, zwłaszcza o niewielkiej powierzchni. Po zainstalowaniu stelaż obudowuje się płytą gipsowo-kartonową.
Instalację wodociągową i kanalizacyjną prowadzi się w ścianie gipsowo-kartonowej, a w przypadku ścianek murowanych - po wierzchu ściany. Dzięki temu montaż jest szybki, nie trzeba wykuwać bruzd w ścianach, a więc nie osłabia się konstrukcji i ogranicza ilość tak zwanych brudnych prac (kucie, murowanie).
Stelaż przytwierdza się do ściany śrubami z kołkami rozporowymi. Mocują one ramę bezpośrednio do ściany, umożliwiając jednocześnie zdystansowanie elementu przedniego ramy. Ramę przykręca się również do podłoża.
Płyta, którą obudowuje się stelaż, powinna mieć grubość 18 mm (mogą być dwie płyty 9-milimetrowe). Przed obudowaniem do ramy trzeba przykręcić śruby mocujące muszlę i skontrować je nakrętkami.

Uwaga! Ścianka instalacyjna z wiszącą miską ustępową zajmują tyle samo miejsca, co tradycyjna miska ustępowa i dolnopłuk. Minimalna głębokość stelaża pod miskę wynosi kilkanaście centymetrów. Regulacja umożliwia jej zwiększenie do około 20 cm. W przypadku bidetu i umywalki głębokość zabudowy może być płytsza od około 7 cm i podobnie jak dla miski można ją zwiększyć do około 20 cm.

Głębokość zabudowy miski ustępowej stojącej...
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
...i wiszącej ze stelażem wynosi około 65 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Szyny montażowe
Do zamontowania stelaży można użyć specjalnych szyn montażowych. Ułatwiają one instalację poszczególnych stelaży, skracają czas montażu, a przede wszystkim zwalniają z obowiązku wypoziomowania ściany i podłogi. Szyny przykręca się do ściany i podłogi, pamiętając o dostosowaniu wysokości zamocowania do wysokości stelaży. Stelaże zawiesza się na szynie ściennej, której konstrukcja umożliwia ich swobodne przesuwanie. Po ustawieniu stelaża w żądanym miejscu przykręca się poszczególne śruby mocujące.
Przyłącza oraz zbiornik spłukujący ukryte są za obudową.
Autor: WAVIN

Przyciski
Jedynym elementem widocznym po zabudowie stelaża jest przycisk spłukujący zwany także panelem kontrolnym. Nie jest on dostarczany w komplecie ze stelażem, kupuje się go oddzielnie. Nie można jednak wybrać dowolnie - do danego systemu do zabudowy pasują konkretne modele przycisków. Zatem w momencie wyboru stelaża decydujemy o tym, jaki będzie przycisk. Pamiętajmy, że im większy, tym łatwiejsza późniejsza konserwacja spłuczki, do której można się dostać, gdy się go zdejmie. Zależnie od typu spłuczki przyciski są przeznaczone do montażu pionowego
- z przodu stelaża lub poziomego
- u góry.
Przycisk poziomy wmontowany jest najczęściej w półkę powstałą nad spłuczką po obudowaniu stelaża.
Wybierając spłuczkę i przycisk, musimy jeszcze określić, jaki chcemy mieć system spłukiwania: z pojedynczym przyciskiem z funkcją STOP, umożliwiający przerwanie spłukiwania w dowolnym momencie czy z dwudzielnym przyciskiem, pozwalającym na spłukiwanie całą objętością wody w zbiorniku lub połową objętości (najczęściej 6/3 l lub 9/4,5 l).
Różnorodność wzorów i kolorów przycisków jest tak duża, że z łatwością można wybrać przycisk pasujący do każdej łazienki. Najczęściej „od ręki” można kupić przyciski białe, chromowane i w kilku podstawowych kolorach ceramiki łazienkowej. Inne dostępne są zwykle na zamówienie.


Poziome przyciski spłukujące (panele)...
Autor: WAVIN
...montuje się w półce powstałej po obudowaniu stelaża.
Autor: TMW
Przycisk o zdecydowanym akcencie kolorystycznym ożywia biel glazury.
Autor: GEBERIT


Przyciski mogą być pojedyncze lub...
Autor: GROHE
...dwudzielne - z regulacją ilości spłukiwanej wody.
Autor: VALSIRAutor: MARLEY POLSKA

Autor: MARLEY POLSKA

Nie bójmy się stelaży

Stelaże do zabudowy zyskują z dnia na dzień coraz większe uznanie nie tylko instalatorów, ale przede wszystkim indywidualnych klientów. Zawdzięczają je swoim zaletom:
- można je przymocować do każdego rodzaju ściany,
- montaż jest łatwy i szybki,
- przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne są ukryte za obudową,
- spłuczki działają cicho,
- łazienka z przyborami sanitarnymi zawieszonymi na stelażach ładniej wygląda i łatwiej ją posprzątać.
Jednak taki sposób montażu spłuczek budzi pewne obawy. Najczęściej dotyczą one postępowania w razie uszkodzenia spłuczki. Co wtedy? Otóż dostęp do wnętrza spłuczki jest bardzo prosty – wystarczy zdjąć panel kontrolny i płytkę zabezpieczającą. Powierzchnia otworu wlotowego jest na tyle duża, że można swobodnie dostać się do wnętrza spłuczki i ją naprawić. Najczęściej elementem zawodnym w spłuczce jest zawór dopływowy lub odpływowy.

Zanim kupisz, sprawdź:
- rodzaj zabudowy i wymiary stelaża, aby mieć pewność, że będziesz go mógł zamontować w swojej łazience,
- jakie elementy wchodzą w skład zestawu,
- jakie przyciski możesz dopasować do wybranej spłuczki,
- czy w razie potrzeby będzie łatwy dostęp do mechanizmu spłukującego,
- kto jest producentem – wybieraj rozwiązania sprawdzone, unikniesz przykrych niespodzianek,
- jakie są: okres i warunki gwarancji.

Wytrzyma czy nie wytrzyma?
Nasz niepokój najczęściej budzi wytrzymałość konstrukcji. Stelaże do zabudowy lekkiej testowane są na obciążenie statyczne 400 kg. Podobne obciążenie wytrzymują stelaże do zabudowy ciężkiej.

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Nietypowe aranżacje

Plan łazienki.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Autor: Robert Szarapka


Stosując systemy instalacyjne do zabudowy, można dowolnie aranżować wnętrza. W tej łazience urządzenia sanitarne...
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk
...zainstalowano na stelażach po dwóch stronach ścianki działowej wykonanej ze stelaży przymocowanych do szyn montażowych.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk


Dzięki stelażowi miskę ustępową można zainstalować w rogu łazienki.
Autor: GEBERIT

Autor: GEBERIT


Za pomocą stelaża pod miskę i baterię wannową wydzielono dwie funkcjonalne strefy w łazience.
Autor: GROHE

Autor: GROHE

Stelaże instalacyjne – oferta firm:

FRIATEC (GLYNWED)

Autor: FRIATEC

Nazwa produktu: system do zabudowy FRIABLOC.
Kraj produkcji: Niemcy.
Rodzaj zabudowy: lekka i ciężka.
Materiał stelaża: blacha stalowa ocynkowana o grubości 0,7 mm.
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 120 x 40 x 16 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa uruchamiana mechanicznie, komplet uszczelek, śruby mocujące stelaż - 4-6 szt.;
- dodatkowe: przyciski o wymiarach 190 x 367 mm dostępne w 16 kolorach podstawowych
(kolory specjalne na zamówienie), zestaw dźwiękochłonny, system do zabudowy przestrzennej FRIAPLAN.
Gwarancja: 5 lat.
Cena: zabudowa lekka - 520 zł, ciężka - 425 zł.

GEBERIT
Autor: GEBERIT

Nazwa produktu: system do zabudowy DUOFIX.
Kraj produkcji: Szwajcaria.
Rodzaj zabudowy: lekka i ciężka.
Materiał stelaża: blacha stalowa o grubości 2 mm, malowana proszkowo.
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 82/112 x 50 x 13,5 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa uruchamiana mechanicznie, komplet uszczelek, śruby mocujące stelaż – 2 szt., wsporniki dystansowe, zawór kątowy;
- dodatkowe: przyciski o wymiarach 164 x 246 mm lub 142 x 213 mm dostępne w 41 kolorach z możliwością wymiany części przycisku (70730 możliwych kombinacji), zestaw dźwiękochłonny, wsporniki dystansowe do montażu w rogu pomieszczenia.
Gwarancja: 10 lat.
Cena: 650 zł.

Nazwa produktu: system do zabudowy KOMBIFIX.
Kraj produkcji: Szwajcaria.
Rodzaj zabudowy: ciężka.
Materiał stelaża: blacha stalowa o grubości 1 mm, ocynkowana, malowana lakierem poliestrowym.
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 82/108 x 42 x 12 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa uruchamiana mechanicznie, komplet uszczelek, śruby mocujące stelaż – 4 szt., zawór kątowy, szpilki mocujące miskę ustępową, ozdobne nakrętki;
- dodatkowe: przyciski o wymiarach 164 x 246 mm lub 142 x 213 mm dostępne w 41 kolorach z możliwością wymiany części przycisku (70730 możliwych kombinacji), zestaw dźwiękochłonny, zaślepki, zestawy adaptujące do spłukiwania pneumatycznego i elektronicznego.
Gwarancja: 5 lat.
Cena: 505 zł.

GORGIEL Zakład Produkcji Materiałów Instalacyjnych
Autor: GORGIEL ZAKŁAD PRODUKCJI MATERIAŁÓW INSTALACYJNYCH

Nazwa produktu: spłuczka ECO.
Kraj produkcji: Polska.
Rodzaj zabudowy: lekka i ciężka.
Materiał stelaża: profil precyzyjny ze szwem fosforowany i malowany proszkowo (zabudowa lekka), blacha ocynkowana 0,8 mm (ciężka).
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 127 x 56 x 13,5 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa, komplet uszczelek, śruby mocujące stelaż - 2 szt.;
- dodatkowe: przyciski o wymiarach 330 x 170 mm dostępne w kolorze białym i chromu, wsporniki dystansowe do montażu w rogu pomieszczenia.
Gwarancja: 10 lat.
Cena: zabudowa lekka - 556 zł, ciężka - 467 zł.

GROHE
Autor: GROHE

Nazwa produktu: system do zabudowy RAPID L.
Kraj produkcji: Niemcy.
Rodzaj zabudowy: lekka.
Materiał stelaża: blacha stalowa o grubości 1,5 mm, ocynkowana i malowana proszkowo.
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 120 x 50 x 17 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa, komplet uszczelek, śruby mocujące stelaż - 2 szt.;
- dodatkowe: przyciski o wymiarach 197 x 156 mm dostępne w 46 kolorach, zestaw dźwiękochłonny, wsporniki dystansowe do montażu w rogu pomieszczenia, kątowniki mocujące umożliwiające stosowanie zestawu do zabudowy ciężkiej.
Gwarancja: 5 lat.
Cena: 549-640 zł, zależnie od sposobu uruchamiania spłuczki - wersja mechaniczna lub pneumatyczna.

MARLEY

Autor: MARLEY POLSKA

Nazwa produktu: spłuczka podtynkowa.
Kraj produkcji: Niemcy.
Rodzaj zabudowy: ciężka.
Materiał stelaża: blacha stalowa ocynkowana o grubości 1 mm.
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 76,5 x 45 x 12 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa uruchamiana mechanicznie, komplet uszczelek, śruby mocujące – 6 szt.;
- dodatkowe: przycisk o wymiarach 190 x 335 mm biały, chromowany lub inny według palety RAL na zamówienie, nogi montażowe, element styropianowy.
Gwarancja: 5 lat.
Cena: 320 zł.

Nazwa produktu: spłuczka podtynkowa.
Kraj produkcji: Niemcy.
Rodzaj zabudowy: lekka.
Materiał stelaża: kształtowniki ze stali ocynkowanej.
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 112 x 52,5 x 15 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa uruchamiana mechanicznie, komplet uszczelek, śruby mocujące stelaż – 6 szt.;
- dodatkowe: przycisk o wymiarach 190 x 335 mm biały, chromowany lub inny według palety RAL na zamówienie.
Gwarancja: 5 lat.
Cena: 450 zł.

SANITARENTECHNIK EISENBERG (EXPORT-IMPORT E.M. DOBRZYŃSKI
)

Autor: SANITARENTECHNIK EISENBERG

Nazwa produktu: element montażowy do WC 980/I.
Kraj produkcji: Niemcy.
Rodzaj zabudowy: ciężka.
Materiał stelaża: blacha stalowa ocynkowana o grubości 1,2 mm.
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 76,5 x 45 x 12 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa uruchamiana mechanicznie, komplet uszczelek, śruby mocujące stelaż – 6 szt., szpilki do zawieszenia miski z kapturkami ozdobnymi, elementy zabezpieczające na czas zabudowy, zawór kątowy, wężyk ciśnieniowy;
- dodatkowe: przyciski o wymiarach 196 x 334 mm dostępne w stu kolorach, zestaw dźwiękochłonny.
Gwarancja: 5 lat.
Cena: 316 zł.

Autor: SANITARENTECHNIK EISENBERG

Nazwa produktu: element montażowy do WC 995N z małym otworem rewizyjnym.
Kraj produkcji: Niemcy.
Rodzaj zabudowy: lekka.
Materiał stelaża: blacha stalowa malowana proszkowo o grubości 2 mm.
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 118,5 x 52,5 x 17,5 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa uruchamiana mechanicznie, komplet uszczelek, śruby mocujące stelaż – 4 szt., szpilki do zawieszenia miski z kapturkami ozdobnymi, elementy zabezpieczające na czas zabudowy, zawór kątowy, wężyk ciśnieniowy;
- dodatkowe: przyciski o wymiarach 153 x 205 mm dostępne w stu kolorach, zestaw dźwiękochłonny, wsporniki dystansowe do montażu w rogu pomieszczenia, szyny montażowe, konstrukcje podokienne, wyspy sanitarne.
Gwarancja: 5 lat.
Cena: 470 zł.

TECE

Autor: TECE

Nazwa produktu: system do zabudowy TECEprofiline.
Kraj produkcji: Polska.
Rodzaj zabudowy: lekka.
Materiał stelaża: blacha stalowa malowana proszkowo o grubości 2 mm.
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 82 x 57,5 x 19 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa, komplet uszczelek, śruby mocujące stelaż - 6 szt.;
- dodatkowe: przyciski firmy DAL, zestaw dźwiękochłonny, wsporniki dystansowe do montażu w rogu pomieszczenia z regulacją wysokości i odległości od ściany, podpory do regulacji wysokości.
Gwarancja: 5 lat.
Cena: 570 zł.

TMW (SANPOL)

Autor: TMW

Nazwa produktu: spłuczka podtynkowa INSAD.
Kraj produkcji: Polska.
Rodzaj zabudowy: ciężka.
Materiał stelaża: blacha stalowa lakierowana proszkowo o grubości 1,5 i 3 mm.
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 112 x 45,5 x 16 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa uruchamiana mechanicznie, komplet uszczelek, śruby mocujące – 2 szt., ozdobne kapturki;
- dodatkowe: przyciski o wymiarach 180 x 340 mm i 227 x 125 dostępne w 30 kolorach, pneumatyczny mechanizm spłukujący.
Gwarancja: 10 lat.
Cena: 546 zł.

Nazwa produktu: spłuczka podtynkowa PŁYTEX.
Kraj produkcji: Polska.
Rodzaj zabudowy: ciężka.
Materiał stelaża: blacha stalowa lakierowana proszkowo o grubości 1,5 i 3 mm.
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 112 x 45,5 x 16 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa uruchamiana mechanicznie, komplet uszczelek, śruby mocujące – 2 szt., ozdobne kapturki;
- dodatkowe: przyciski o wymiarach 180 x 340 mm i 227 x 125 dostępne w 30 kolorach, pneumatyczny mechanizm spłukujący.
Gwarancja: 10 lat.
Cena: 567 zł.

WAVIN METALPLAST-BUK
Autor: WAVIN METALPLAST-BUK

Nazwa produktu: system do zabudowy WAVIMONT.
Kraj produkcji: Holandia.
Rodzaj zabudowy: ciężka.
Materiał stelaża: blacha stalowa ocynkowana.
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 111 x 48,5 x 13,5 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa uruchamiana mechanicznie, komplet uszczelek, śruby mocujące stelaż i miskę ustępową, elementy zaślepiające przyłącza na czas montażu;
- dodatkowe: przyciski do montażu pionowego o wymiarach 184 x 309 w kolorze białym, chromu, manhattan i bahama beż, zestaw dźwięko-chłonny, wsporniki dystansowe do montażu w podłodze.
Gwarancja: 10 lat.
Cena: 385 zł.

Nazwa produktu: system do zabudowy DUOMONT.
Kraj produkcji: Holandia.
Rodzaj zabudowy: lekka.
Materiał stelaża: stalowa rama malowana proszkowo.
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 113 x 57,5 x 15 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa uruchamiana mechanicznie, komplet uszczelek, śruby mocujące stelaż i miskę ustępową, elementy zaślepiające przyłącze na czas montażu;
- dodatkowe: przyciski do montażu pionowego o wymiarach 184 x 309 w kolorze białym, chromu, manhattan i bahama beż, zestaw dźwiękochłonny, wsporniki dystansowe do montażu w ścianie.
Gwarancja: 10 lat.
Cena: 568 zł.

VALSIR

Autor: VALSIR

Nazwa produktu: system do zabudowy ANGEL2FIXSISTEM.
Kraj produkcji: Włochy.
Rodzaj zabudowy: ciężka.
Materiał stelaża: blacha stalowa ocynkowana.
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 109 x 42 x 12 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa mechaniczna, komplet uszczelek, śruby mocujące stelaż - 2 szt., uchwyty mocujące miskę ustępową, zaślepki;
- dodatkowe: przyciski o wymiarach 200 x 330 mm dostępne w 8 kolorach, zestaw dźwiękochłonny, wsporniki dystansowe do montażu w rogu pomieszczenia.
Gwarancja: 10 lat.
Cena: 496 zł.

Nazwa produktu: system do zabudowy ANGEL2BLOCK WC.
Kraj produkcji: Włochy.
Rodzaj zabudowy: lekka.
Materiał stelaża: blacha stalowa malowana proszkowo.
Minimalne wymiary (wys. x szer. x gł.): 111 x 57,5 x 20 cm.
Wyposażenie:
- podstawowe: przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne, spłuczka podtynkowa mechaniczna, komplet uszczelek, śruby mocujące stelaż - 2 szt., uchwyty mocujące miskę ustępową, zaślepki;
- dodatkowe: przyciski o wymiarach 200 x 330 mm dostępne w 8 kolorach, zestaw dźwiękochłonny, wsporniki dystansowe do montażu w rogu pomieszczenia.
Gwarancja: 10 lat.
Cena: 598 zł.

Produkty wszystkich firm z wyjątkiem Gorgiel i Grohe mają Aprobatę Techniczną COBRTI INSTAL. Ceny zawierają VAT.

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Drewniany balkon

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi