Betoniarki nie tylko do betonuBetoniarka przydaje się na budowie od momentu wykonywania fundamentów aż do zakończenia prac wykończeniowych. Trzeba się jednak dobrze zastanowić, skąd ją wziąć i jaką wybrać.
Co się miesza na budowie

Betoniarka potrzebna jest głównie do przygotowania betonu, na przykład na ławy fundamentowe, podłogi na gruncie, stropy, nadproża i wieńce. Trzeba jednak wiedzieć, że o ile uzyskanie betonu klasy B10-B12 jest proste, to przygotowywanie lepszego betonu (klasy B20) zmusza do precyzyjnego doboru i odmierzenia składników, co może okazać się nie do wykonania w warunkach budowy.
Betoniarka jest też przydatna do robienia zapraw, na przykład tynkarskich, murarskich czy potrzebnych do wykonania podkładu pod posadzkę.

Wolnospadowe na małą budowę
Na niewielkich budowach stosowane są najczęściej betoniarki wolnospadowe. W odróżnieniu od betoniarek mieszalnikowych, stosowanych przy większych inwestycjach, są znacznie mniejsze i mają obrotowy przechylany bęben. W nim znajdują się metalowe mieszadła.
Do bębna wsypuje się składniki betonu lub zaprawy. Można go nachylać pod dowolnym kątem za pomocą koła, dźwigni lub korby. Dodatkowo betoniarka wyposażona jest w hamulec, którym można zatrzymywać bęben podczas przechylania. Bęben jest napędzany przez silnik elektryczny jednofazowy - zasilany napięciem 220 V, lub trójfazowy - zasilany napięciem 380 V. Wszystkie elementy betoniarki są umieszczone na stojaku wyposażonym w kółka umożliwiające swobodne jej przemieszczanie po placu budowy.
Betoniarki wolnospadowe - taczkowe wyglądają nieco inaczej. Ich silnik znajduje się na tylnej części bębna, a całość zamocowana jest na składanym stojaku. Betoniarki te są lżejsze od zwykłych wolnospadowych, mają mniejszą pojemność i po złożeniu można je przemieszczać tak jak taczkę.

Kupić, wypożyczyć czy pożyczyć
Betoniarkę można kupić w supermarkecie lub składzie budowlanym albo w hurtowni oferującej maszyny i urządzenia budowlane. Można również odkupić od kogoś używaną lub pożyczyć od znajomego bądź sąsiada.
Wiele osób decyduje się na wypożyczenie betoniarki. Jednak sprzęt oferowany przez wypożyczalnie często jest wyeksploatowany. W zależności od wypożyczalni, zanim otrzyma się urządzenie, trzeba okazać dwa lub trzy dokumenty tożsamości ze zdjęciem, a niekiedy nawet książeczkę opłat czynszu lub rachunki za telefon. Wszystkie wypożyczalnie żądają wpłacenia kaucji wynoszącej około 10% wartości sprzętu.

Betoniarka betoniarce nierówna
Wybierając betoniarkę, trzeba zwrócić uwagę na kilka jej parametrów.

Pojemność bębna. W folderach informacyjnych producenci podają najczęściej dwie pojemności: całkowitą i zasypową. Ta pierwsza mówi o maksymalnej ilości materiału, jaką można wsypać do bębna ustawionego pionowo (otworem do góry), druga określa rzeczywistą ilość materiału mieszczącą się w bębnie podczas pracy, czyli gdy jest on pochylony. Do budowy domu jednorodzinnego najlepsza jest betoniarka o pojemności zasypowej od 80 do 250 l. Betoniarki o mniejszym bębnie świetnie sprawdzają się przy pracach remontowych i wykończeniowych.

Napięcie zasilania betoniarki. Na budowę doprowadzone jest najczęściej napięcie 380 V, do którego najlepiej nadawają się betoniarki o silniku trójfazowym. Jeśli na teren budowy doprowadzony jest tylko prąd o napięciu 220 V, trzeba zastosować betoniarkę jednofazową. Jest to najlepsza betoniarka do prac remontowych. Można ją bowiem podłączyć do zwykłego gniazdka. Zarówno betoniarkę jedno-, jak i trójfazową można zasilać za pomocą agregatu prądotwórczego, co jest istotne, jeśli na budowie nie ma jeszcze prądu.

Moc silnika. Od niej zależy, czy bęben będzie w stanie zacząć pracę po uprzednim napełnieniu. Gdy bęben jest duży (powyżej 100 l), a silnik słaby (o mocy mniejszej niż 0,50 kW) najpierw trzeba będzie rozpędzać go, a dopiero potem wsypywać składniki betonu lub zaprawy.

Uwaga! Betoniarki taczkowe oraz inne betoniarki z bębnem o pojemności mniejszej niż 50 litrów nie nadają się do wyrabiania betonu. Mają zbyt słabe mieszadła i często zbyt słaby silnik.

Krótki kurs obsługi betoniarki

Dobrze odmierzone składniki betonu wsypuje się do bębna najlepiej po uruchomieniu betoniarki. Najpierw wlewa się tam odrobinę wody, następnie dodaje cementu, piasku i żwiru. Pozostałą część wody dolewa się, gdy wszystkie składniki są już w bębnie. Mieszanie powinno trwać od 2 do 5 minut. Bęben powinien być wtedy przechylony pod kątem 22-35 stopni. Taki przechył ustawia się do mieszania mas półpłynnych, przy robieniu gęstych mas trzeba betoniarkę ustawić prawie poziomo. Gotową mieszankę wylewa się, gdy betoniarka jest wyłączona. Jeśli część betonu pozostanie w bębnie, to musi się on wciąż obracać, by nie doszło do związania betonu.

Ile za betoniarkę?

-
Wypożyczenie betoniarki 20-35 zł za dobę
- Nowa betoniarka od 800 do 2500 zł
- Używana betoniarka 600 zł

BELLE POLSKA Belle Mini 130. Pojemność zasypowa bębna: 50 l. Pojemność całkowita bębna: 125 l. Silnik: elektryczny jednofazowy o mocy 0,56 kW. Przechylenie bębna: ręczne. Cena: 885 zł.
Autor: BELLE POLSKA
BELLE POLSKA MU-50B. Pojemność zasypowa bębna: 80 l. Pojemność całkowita bębna: 125 l. Silnik: elektryczny jednofazowy o mocy 0,37 kW. Przechylenie bębna: kołem i hamulcem nożnym. Cena: 975 zł.
Autor: BELLE POLSKA


SPOMASZ BIAYSTOK BWE 250. Pojemność zasypowa bębna: 250 l. Pojemność całkowita bębna: 460 l. Silnik: elektryczny trójfazowy o mocy 1,5 kW. Przechylenie bębna: korbą z przekładnią ślimakową. Cena: 2500 zł.
Autor: SPOMASZ BIAŁYSTOK
SPOMASZ BIAŁYSTOK BWE 150A. Pojemność zasypowa bębna: 150 l. Pojemność całkowita bębna: 260 l. Silnik: elektryczny trójfazowy lub jednofazowy o mocy 1,1 kW. Przechylenie bębna: korbą z przekładnią ślimakową lub kołem z przekładnią i hamulcem nożnym. Cena: 1400 zł.
Autor: SPOMASZ BIAŁYSTOK

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi