Cegły, których nie trzeba tynkowaćCegły elewacyjne i klinkier to dobre materiały na wykończenie ścian zewnętrznych. Wyglądają estetycznie i są tak odporne na złe warunki atmosferyczne, że nie wymagają tynkowania.
Tradycyjne, lecz uszlachetnione

Cegły elewacyjne, zwane również licówkami, mają wiele cech wspólnych z tradycyjnymi cegłami budowlanymi. Też mogą być pełne lub drążone i mają podobne kształty oraz wymiary. Znacznie się jednak różnią właściwościami. Charakteryzują się między innymi mniejszą nasiąkliwością (6-12%). Są więc bardzo wytrzymałe na złe warunki atmosferyczne. Zawdzięczają to temu, że do ich produkcji używa się lepszych odmian gliny, pozbawionej margla i siarczanów oraz odpowiednio sezonowanej. Często dodaje się do niej piasek i substancje uszlachetniające, które nadają gotowemu wyrobowi różne zabarwienie. Cegły z tak przygotowanej gliny wypalane są w wyższej temperaturze niż cegły budowlane. Mają także co najmniej dwa boki wykończone w specjalny dekoracyjny sposób. Produkowane są w trzech klasach: 15, 20, 30.

Ceglana arystokracja
Cegła klinkierowa to również wyrób z ceramiki tradycyjnej. Produkuje się ją jednak nieco inaczej niż zwykłe cegły. Do wyrobu używa się wysokiej jakości sezonowanych glin. Zamiast wypalania cegła taka poddawana jest spiekaniu w temperaturze 1100°C. Dzięki temu jest wyjątkowo twarda i ma najczęściej ciemniejszą barwę. Jest ona produkowana w dwóch podstawowych wersjach: bez otworów (cegła klinkierowa pełna) lub z pionowymi otworami (cegła klinkierowa drążona). Wykonanie otworów ma na celu zmniejszenie masy elementu. Obydwa rodzaje produkuje się w trzech klasach wytrzymałości: 25, 30 i 35. Ich nasiąkliwość nie powinna przekraczać 6%. Cegła klinkierowa niższej klasy ma większą nasiąkliwość, natomiast cegła wyższej klasy – mniejszą. Oprócz tego cegła klinkierowa jest bardzo odporna na działanie mrozu i wytrzymuje bez uszkodzeń minimum 100 cykli zamrażania i odmrażania. (Dla porównania zwykła, nietynkowana cegła budowlana wytrzymuje zaledwie 20-25 cykli). Jest również odporna na opady deszczu. Nie zmienia koloru pod wpływem światła i jest niepalna. Jest więc niemal idealnym materiałem do budowy elewacji i elementów budynku narażonych na duże obciążenia lub uszkodzenie. Niestety, za jakość się płaci. Cegły klinkierowe są droższe od zwykłych, jednak ich trwałość i ładny wygląd rekompensują wysoką cenę.

Kształty, kolory, faktury
Na rynku dostępna jest gama cegieł elewacyjnych i klinkierowych o różnym wyglądzie. Można je dobrać tak, by pasowały do stylistyki budynku i charakteru otoczenia. Kupić więc można cegły o różnych kształtach. Jedne mają tradycyjną formę, inne zaś fazowane krawędzie lub zaokrąglone naroża. Oprócz zwykłych cegieł kupić można również kształtki na gzymsy, okapy, narożniki lub parapety. W zależności od użytego surowca i sposobu wypalania, cegły mogą mieć różne kolory i faktury. Wachlarz kolorystyczny rozpoczyna się od ciemnych brązów i beży, a kończy na cegłach niemal zupełnie białych. Cegły i kształtki mogą też być szkliwione lub angobowane. Te drugie odznaczają się matową powierzchnią uzyskaną przez powlekanie masy ceramicznej glinkami szlachetnymi. Elewacja nie musi być też gładka. Wielu producentów urozmaica powierzchnię swoich wyrobów dekoracyjnymi żłobieniami.

Cegły klinkierowe i elewacyjne...
Autor: GUTKOWSKI CERAMIKA BUDOWLANA
...mogą mieć różne kolory i faktury.
Autor: GUTKOWSKI CERAMIKA BUDOWLANAAutor: BORAL

Autor: BORAL

Uwaga! Mimo że cegły klinkierowe i elewacyjne nie wymagają tynkowania, to trzeba je spoinować. Używa się do tego celu specjalnych cementowych zapraw mrozoodpornych do klinkieru. Sprzedawane są one najczęściej w kilku wersjach kolorystycznych.
Elewacja z cegieł klinkierowych lub licowych nie wymaga częstej konserwacji.
Autor: Ewa Trusewicz

Nie tylko na elewacje
Cegłę klinkierową i elewacyjną stosuje się głównie do wykańczania zewnętrznych ścian budynków zarówno murowanych, jak i szkieletowych. Nadają się też do budowy:
- dekoracyjnych ścian wewnętrznych,
- dekoracyjnych elementów wewnątrz budynku, takich jak kominki, słupy, filary,
- ścian fundamentowych (rozwiązanie dosyć kosztowne),
- elementów małej architektury, takich jak grille, kapliczki itp.
- ogrodzeń.

Zastosowanie ceglanej elewacji jest ciekawym sposobem wykończenia domu o konstrukcji szkieletowej.
Autor: Beata Kerntopf-Ślusarczyk
Z klinkieru można również zbudować ściany wewnętrzne.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk

Od lepszego więcej się wymaga
Wymagania co do właściwości cegieł klinkierowych i elewacyjnych są wyższe w porównaniu z innymi wyrobami ceramicznymi. Dotyczy to zwłaszcza odporności na uderzenia, dopuszczalnych uszkodzeń i odchyłek wymiarowych.
Cegła upuszczona z wysokości 1,5 m na twarde podłoże może się wyszczerbić, ale nie powinna pęknąć. Powierzchnie licowe nie mogą mieć pęknięć przechodzących przez całą grubość cegły, gdyż tą szparą będzie do wewnątrz dostawała się woda.Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Drewniany balkon

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi