Ciekawostki roślinne czyli co posadzić w ogrodzieKrzew, drzewo, byliny. Zupełnie do siebie niepodobne, łączy je jedno - każda z tych roślin kryje w sobie jakąś tajemnicę. I może jeszcze to, że wszystkie są łatwe w uprawie. Może więc warto choć jedną z nich posadzić w ogrodzie? Azalia pontyjska (krzew) jest jedną z najintensywniej pachnących wiosną roślin. Kwiaty azalii – złotożółte i bardzo liczne – rozwijają się w maju. Wystarczy posadzić jeden krzew, by ogród napełnił się miłą wonią. Lepiej jednak nie dać się zwieść słodkiemu zapachowi azalii – cała roślina, także nektar, jest trująca. Azalia dorasta do 2-3 m wysokości. Najlepiej rośnie w półcieniu, w wilgotnej, próchnicznej i kwaśnej glebie. Jest odporna na mróz. Rośnie dziko we wschodniej Europie, w Polsce można ją znaleźć tylko w jednym miejscu! – w okolicach Leżajska. Jest pod ochroną.

Azalia pontyjska.
Autor: Piotr Gorączko

Miłorząb dwuklapowy
(drzewo) jest jednym z pierwszych gatunków drzew na naszej planecie. Pojawił się w czasach, gdy na ziemi żyły dinozaury. Dość niezwykła jest klasyfikacja botaniczna miłorzębu. Mimo że ma liście (o nietypowym kształcie małych wachlarzyków), zaliczany jest do grupy roślin iglastych.
Drzewo to jest bardzo cenione na Dalekim Wschodzie – niegdyś często sadzono je przy buddyjskich świątyniach, obecnie wykorzystywane jest jako roślina lecznicza i afrodyzjak. Miłorząb doskonale rośnie w naszym klimacie. Dobrze znosi mróz, może rosnąć w słońcu i półcieniu, w każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Ponieważ rośnie wolno (po 30 latach ma tylko 10 m wysokości), można go sadzić w ogrodach przydomowych.
Miłorząb dwuklapowy.
Autor: Piotr Gorączko

Dyptam jesionolistny (bylina) nazywany bywa gorejącym krzewem Mojżesza. Łodygi tej rośliny wydzielają dużą ilość pachnących olejków eterycznych. W czasie bezwietrznej i upalnej pogody opary olejków mogą być tak gęste, że dochodzi do ich samozapalenia i roślina na kilka sekund staje w płomieniach. Takie przypadki zdarzają się jednak tylko na pustyniach (dyptam rośnie w Azji Mniejszej), gdzie temperatura wynosi około 50°C. Poza Azją dyptam występuje również w Europie, także w Polsce, choć bardzo rzadko. Jest pod ochroną. Dyptam dorasta do 120 cm wysokości, kwitnie latem (różowe lub białe kwiaty zebrane są w duże kwiatostany). Należy do bylin długowiecznych (w jednym miejscu może rosnąć 20 lat). Jest odporny na mróz, lubi miejsca słoneczne i suchą, wapienną glebę.
Dyptam jesionolistny.
Autor: Piotr Gorączko

Liliowiec ogrodowy (bylina) tworzy kwiaty, które żyją tylko jeden dzień. Ponieważ jednak rozwijają się ciągle nowe pąki, roślina kwitnie nawet kilka tygodni. Liliowce pochodzą z Azji. W Chinach uprawiane są od dawna nie tylko jako rośliny ozdobne, ale i... warzywa. Jadane są gotowane grube korzenie i – jako dodatek do wielu potraw – płatki kwiatów. Liliowce dobrze rosną w przeciętnej ogrodowej glebie, lubią wilgoć, ale dobrze znoszą suszę. Mogą rosnąć w słońcu lub półcieniu, są długowieczne.
Liliowiec ogrodowy.
Autor: Piotr Gorączko

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi