Ciepła ceramika nie tylko na muryProducenci ciepłej ceramiki oprócz pustaków i cegieł oferują szereg elementów dodatkowych z tego materiału, które przyśpieszają i ułatwiają prace.

Kształtki U

Z kształtek U można wykonać deskowanie tracone nadproża. Kształtki układa się na odpowiednio wypoziomowanej desce. Następnie  w deskowaniu układa się zbrojenie i całość wypełnia betonem. W podobny sposób, przy użyciu kształtek U, wykonuje się wieńce. Opierają się one wówczas na ścianie, nie trzeba ich podpierać od spodu. Zarówno nadproże, jak i wieniec trzeba jeszcze ocieplić. Niektóre firmy sprzedają fabrycznie ocieplone kształtki U z umieszczoną wewnątrz wkładką z wełny lub styropianu.

Kształtki L

Kształtki L wykorzystuje się do wykonywania wnęk, gdy trzeba w ścianie jednowarstwowej przeprowadzić przewody instalacyjne. Do tego celu najlepiej nadają się kształtki z ociepleniem. Przeciwdziałają one powstawaniu w tych miejscach mostków termicznych.Ocieplone kształtki L nie tworzą w ścianie mostka termicznego.
Autor: RÖBEN CERAMIKA BUDOWLANA

Nadproża prefabrykowane

Są to kształtki ceramiczne, które już na etapie produkcji zazbrojono i wypełniono betonem. Nadproża takie mogą mieć różną długość i szerokość. Montuje się je podobnie jak kształtki nadprożowe, z tym, że nie trzeba ich podpierać. Zaletą nadproży prefabrykowanych, tak samo jak nadproży z kształtek U, jest to, że po zamontowaniu tworzą jednorodną powierzchnię wraz z resztą ściany. Ściana zewnętrzna zbudowana jest z ciepłej ceramiki i zewnętrzna część nadproża również. Ma to szczególne znaczenie podczas wykańczania domu. Tynk w jednakowy sposób trzyma się ściany jak i nadproża. Nie powstają więc w tym miejscu pęknięcia i odspojenia.

Używając nadproży prefabrykowanych, nie trzeba czekać, aż beton zwiąże i stwardnieje.
Autor: RÖBEN CERAMIKA BUDOWLANA

Uwaga! Zarówno nadproża gotowe, jak i nadproża z kształtek U zastosowane w ścianach zewnętrznych jednowarstwowych wymagają docieplenia.

Pustaki i belki stropowe

Z ceramiki poryzowanej można wykonać także strop. Wielu producentów ma w swojej ofercie pustaki stropowe z tego materiału, niektórzy mają również prefabrykowane belki stropowe ze stopką z ciepłej ceramiki. Z pustaków tych oraz belek wykonuje się strop gęstożebrowy. Na rynku dostępne są również pustaki z ceramiki poryzowanej przeznaczone do wykonywania stropów na pełnym deskowaniu (strop Ackermana).

Pustaki stropowe z ciepłej ceramiki są nieco lżejsze od tradycyjnych, więc łatwiej się je układa.
Autor: WIENERBERGER

Pustaki kominowe

Niektórzy producenci do swej oferty dołączają również kształtki do budowy kanałów wentylacyjnych i dymowych. Trzeba je bardzo dokładnie montować. Jeśli któreś z pustaków w jednym pionie będą względem siebie przesunięte, powstanie miejscowe zmniejszenie średnicy kanału. Utworzy się tam zator pogarszający jego drożność. W przypadku kanałów dymowych ma to szczególne znaczenie. Źle wykonane mogą szybciej ulec korozji chemicznej na skutek oddziaływania substancji chemicznych zawartych w dymie.

Średnica otworu w pustakach dymowych lub wentylacyjnych wynosi około 15 cm.
Autor: ZCB HADYKÓWKA

mecze online, mecze na żywo,telewizja internetowa

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi