Co na ruszt czyli profile do płyt gipsowo-kartonowychNa rynku dostępnych jest kilka rodzajów profili pod płyty gipsowo-kartonowe. Różnią się one między sobą kształtem, ale przede wszystkim zastosowaniem. Zatem zanim wybierzesz się do sklepu po profile, powinieneś wiedzieć, które z nich potrzebne są przy budowie ściany działowej, a które przy wykańczaniu sufitu czy skosów poddasza.

Materiał dobry na profil

Stelaż pod płyty gipsowo-kartonowe wykonuje się z ocynkowanych ogniowo profili stalowych. Warstwa cynku może mieć od 100 do 275 g/m2, jednak profile z cieńszą warstwą cynku nie nadają się do pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza. Dlatego jeśli chcesz je wykorzystać w kuchni lub łazience, kup profile z warstwą cynku – 275 g/m2. Grubość blachy profilu wynosi najczęściej 0,6 mm (z dokładnością do 0,05 mm), choć możemy znaleźć profile z jeszcze cieńszej blachy, które wycofywane są z rynku, bo wykonane z nich ściany uginały się tak znacznie, że odkształcenia powodowały licze pęknięcia połączeń. Profile te mają co prawda Aprobatę Techniczną, ale nie ma w niej ani słowa o tym, że nadają się na ruszt pod płyty gipsowo-kartonowe. Na dodatek takie profile (z cienkiej blachy) szybko tracą sztywność podczas pożaru i wyginają się. Powoduje to, że jeśli nawet wykonana z nich ściana nie zawali się zupełnie, to ogień przedostanie się przez powstałe na skutek odkształceń szczeliny i rozprzestrzeni na następne pomieszczenia. Z tego powodu grubość blachy profilu nie powinna być mniejsza niż 0,55 mm.


Profile pod płyty gipsowo-kartonowe najczęściej wykonywane są z cienkiej blachy stalowej, jednak nie cieńszej niż 0,55 mm.
Ostatnio na rynku pojawiły się mocniejsze profile z blachy karbowanej. Wykonany z nich stelaż jest sztywniejszy, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo pękania połączeń płyt.

Który profil na ścianę, a który na sufit

W uproszczeniu można powiedzieć, że są dwa rodzaje konstrukcji rusztu pod płyty gipsowo-kartonowe.
Pierwszą, nazywaną potocznie ścienną, stosuje się tylko w wolno stojących ścianach działowych.
Natomiast drugą, choć nazywa się ją sufitową, stosuje się zarówno w sufitach podwieszanych, na skosach poddasza, jak i pod okładziny na ścianach murowanych.

Do wykonania ścian działowych służą profile:

CW – tak zwane słupki, czyli profile, które ustawia się w ścianie pionowo.


UW – profile do mocowania w poziomie do podłogi, sufitu, ale również na przykład nad drzwiami.
UA – profile ościeżnicowe, które również ustawia się w pionie, są one jednak mocniejsze od profili CW i stosuje się je w takich newralgicznych miejscach jak krawędzie otworów drzwiowych albo zakończenie wolnej krawędzi ścianki działowej.

Profile CW, UW i UA dostępne są w kilku szerokościach: 50, 75 i 100 mm. Przy czym te o najmniejszym przekroju, choć mogą być stosowane w ścianach o wysokości do 3 m, to już przy wysokości około 2,80 m znacznie się uginają. Lepiej zatem stosować wtedy profile 75.

Przy montażu sufitu należy sie posłużyć profilami:

CD - podstawowy profil konstrukcyjny.
CD - podstawowy profil konstrukcyjny.


UD - profil przyścienny.
UD - profil przyścienny.
Skosy poddasza można również wykonać z profili CD. Niektóre firmy mają w swojej ofercie specjalne profile do poddaszy będące zmodyfikowaną wersją profili CD. Ruszt, który ma być zamocowany do ściany murowanej, wykonuje się z tych samych profili co sufit: CD i UD.

Przy montażu rusztu przydadzą się jeszcze:


Wieszaki - mogą mieć bardzo różne kształty.
Zawiesza się na nich sufity.
Uchwyty ES – służą do mocowania konstrukcji sufitu do stropu...
....mocuje się też nimi ruszt do ściany murowanej...
...oraz do krokwi na poddaszu.


Kołki rozporowe – najlepiej do szybkiego montażu – mocuje się nimi profile do sufitów, podłóg i ścian. Trzeba je dobrać do materiału, z którego są wykonane elementy konstrukcyjne, do których będziemy mocować profile. Mając na uwadze bezpieczeństwo podczas pożaru, rusztów sufitów nie powinno się mocować kołkami z koszulkami z tworzywa.
Wkręty, czyli tak zwane pchełki, służą do łączenia profili.

Autorzy zdjęć: Krzysztof Zasuwik, RIGIPS, LAFARGE NIDA GIPS.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi