Czy komin jest za mały?
Mam kocioł na paliwo stałe. Podczas ostatniej wizyty kominiarz zakwestionował wielkość przekroju murowanego komina odprowadzającego spaliny, która wynosi 14 x 14 cm. Kominiarz, powołując się na normę PN-87/B-02411 "Kotłownie wbudowane na paliwo stałe", twierdził, że przekrój kanału dymowego powinien wynosić co najmniej 20 x 20 cm.

Norma, o której Pan wspomniał, rzeczywiście określa wielkość przekroju kanału dymowego na 20 x 20 cm, ale jest to norma, która nie jest przeznaczona do obowiązkowego stosowania. Inna norma PN-89/B-10425 p 3.3.4 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły podaje, że przewody powinny być nie mniejsze niż 14 x 14 cm.
Również Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) w rozdziale 5 "Przewody kominowe" p. 3 mówi: "Najmniejszy wymiar przekroju lub średnica murowanych przewodów kominowych spalinowych o ciągu naturalnym i przewodów dymowych powinna wynosić co najmniej 0,14 m".
Przekrój przewodów dymowych zależy od obciążenia cieplnego i wysokości komina. Producenci kotłów określają te wielkości przy danej wysokości komina dla kotłów o danej mocy. Być może kominiarz, sprawdzając ciąg kominowy, stwierdził, że jest on niewystarczający dla Pańskiego kotła.

mecze online, mecze na żywo,telewizja internetowa

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi