Czy lilie trzeba wykopywać?Posadziłam w tym roku kilka cebul lilii, a teraz nie wiem, czy należy je wykopać przed nadejściem zimy.
Większość uprawianych w ogrodach gatunków lilii dobrze znosi nasz klimat i nie trzeba ich co roku wykopywać. Zimą, kiedy temperatura spadnie do około -5°C i ziemia lekko zamarznie, wystarczy przykryć rabatę torfem, liśćmi lub gałązkami świerka.
Lilie nie powinny jednak zbyt długo rosnąć w tym samym miejscu - po kilku latach uprawy w tej samej ziemi zwykle gorzej rosną i słabiej kwitną. Dlatego co trzy lata należy je wykopywać we wrześniu lub na początku października (kiedy zaczną zasychać liście) i najlepiej od razu sadzić w nowym miejscu.
Koniecznie co roku należy natomiast wykopywać lilie z grupy tak zwanych mieszańców orientalnych, gdyż są wrażliwe na mróz. Kupując lilie, trzeba się więc upewnić, czy należą do tej grupy - jest to zwykle podane na opakowaniu (lilie z grupy orientalnych można poznać po tym, że mają ogromne kwiaty średnicy powyżej 25 cm, często sprzedawane są w kwiaciarniach). Cebule lilii są bardzo delikatne i łatwo przesychają, dlatego najlepiej przechowywać je w pojemnikach przesypane torfem, korą lub trocinami. W pomieszczeniu, w którym trzymane są cebule lilii, powinna być temperatura 2-4°C - cebule przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze z reguły słabiej kwitną.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty