Czy można zrobić podbitkę okapu z płyt g-k?W moim domu podbitka okapu została wykonana z płyt gipsowo-kartonowych i pokryta tynkiem. Już po upływie roku tynk zaczął odpadać, co wzbudziło mój niepokój. Wykonawca twierdzi, że podbitkę wykonał prawidłowo, ponieważ zastosował płyty wodoodporne i pomalował je Unigruntem. Proszę o opinię czy zastosowanie takiej metody jest dopuszczalne?
Wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe (w kolorze zielonym) przeznaczone są do stosowania wewnątrz pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie czy łazienki, w których:
- jest sprawna wentylacja,
- minimalna temperatura powietrza wynosi +5°C,
- okres podwyższonej wilgotności powietrza (powyżej 70%, lecz nie więcej niż 85%) nie przekracza 10-12 godzin w ciągu doby.
Trzeba jeszcze pamiętać, że płyty te są tylko wodouodpornione i w rzeczywistości ich odporność na wodę jest ograniczona. Podobnie jak te zwykłe, wchłaniają wilgoć z otoczenia (choć w mniejszej ilości), a mokre – nawet pod wpływem własnego ciężaru - szybko tracą wytrzymałość i się odkształcają. Dodatkowo wystawione na działanie ujemnej temperatury na pewno ulegną zniszczeniu. O tym doskonale powinien wiedzieć wykonawca, ponieważ jego obowiązkiem jest znać stosowne aprobaty techniczne oraz opisany w nich zakres stosowania danego materiału. Z tego powodu użytkowanie płyt gipsowo-kartonowych na zewnątrz budynku jest poważnym błędem, nawet pomimo podjętej próby ich uszczelnienia.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi