Czy wiesz, że... Ogród
Ciekawostki.
... bodziszek wielkopłatkowy Geranium platypetalum to doskonała bylina zadarniająca do ocienionych miejsc w ogrodzie. Jest bardzo dekoracyjny. Latem (od czerwca do sierpnia) rośliny obsypane są ciemnofioletowymi kwiatami, wczesną wiosną i po przekwitnięciu bodziszki tworzą gęsty dywan z liści. Jesienią liście przebarwiają się na żółto i czerwono. Bodziszki wielkopłatkowe osiągają około 50 cm wysokości. Rozrastają się za pomocą kłączy. Mogą być sadzone w każdej, przeciętnej glebie ogrodowej, dobrze znoszą suszę i są długowieczne.Autor: Piotr Gorączko

Autor: Piotr Gorączko

... ukorzeniacze to preparaty zawierające syntetyczne hormony roślinne – auksyny, które inicjują tworzenie się korzeni. Warto je stosować, aby przyśpieszyć ukorzenianie sadzonek. Ukorzeniacze często zawierają też środki grzybobójcze, które zapobiegają wielu chorobom. Preparaty te można kupić w sklepach ogrodniczych. Są ich różne rodzaje: do sadzonek zielnych, półzdrewniałych lub zdrewniałych, do drzew i krzewów, do roślin doniczkowych. Należy zawsze wybierać odpowiedni ukorzeniacz do rodzaju rośliny i typu sadzonki.
Ukorzeniacze mają postać proszku, w którym zanurza się zwilżone w wodzie końce sadzonek. Następnie sadzonki umieszcza się w torfie wymieszanym w równej ilości z piaskiem i przykrywa foliową torebką, aby zapewnić wysoką wilgotność powietrza (jeśli sadzonka ma duże liście, można je przyciąć, by zmniejszyć powierzchnię parowania). Niektóre rośliny tworzą korzenie już po kilku tygodniach, ukorzenienie innych może trwać nawet kilka miesięcy.


Autor: Piotr Gorączko

... narcyzy zamierają wkrótce po przekwitnięciu – cebule pozostają co prawda w ziemi, ale na jej powierzchni pojawiają się łysiny. Aby temu zapobiec, jeszcze zanim zaczną żółknąć liście narcyzów, warto między nimi posiać rośliny jednoroczne lub posadzić cebule albo bulwy roślin kwitnących w drugiej połowie lata, na przykład szczawików Deppego.


Autor: Piotr Gorączko

... podpory pod pnącza nie powinny przylegać do ścian, lecz być przymocowane w odległości 5-10 cm od nich. Można je przykręcić do zamontowanych na ścianie drewnianych klocków. Dzięki temu pędy pnączy będą mogły swobodnie rosnąć i okręcać się wokół podpór. Poza tym możliwy będzie przepływ powietrza wokół roślin i – co z tym związane – mniejsze będzie niebezpieczeństwo wystąpienia chorób grzybowych (wiele z nich rozwija się w miejscach bez przewiewu).


Autor: Piotr Gorączko


mecze online, mecze na żywo,telewizja internetowa

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi