Czy wiesz, że...Ciekawostki.

...płyty gipsowo-kartonowe nie mogą być narażone na długotrwałe lub trwałe zawilgocenie. Nawet jeśli są fabrycznie impregnowane, to mają jedynie podwyższoną odporność na wilgoć. Zbyt duża wilgotność może spowodować spadek wytrzymałości i paczenie się płyt. Dlatego w miejscach narażonych na znaczne zawilgocenie (na przykład przy brodziku czy wannie) powierzchnie płyt należy dodatkowo zabezpieczyć środkiem uszczelniającym.
Autor: Mariusz Bykowski

...wewnętrzny tynk cienkowarstwowy może mieć różną fakturę, zależnie od narzędzia, jakiego używa się do jego kształtowania, oraz zręczności i umiejętności tynkarza. Używając pacy i szpachelki, czyli podstawowych narzędzi, możemy uzyskać na przykład faktury nazywane „muszelka” i „cegiełka”.


Autor: Krzysztof Zasuwik

Autor: Krzysztof Zasuwik

...sucha podsypka zawierająca włókna celulozowe bądź kokosowe i ułożone na niej płyty suchego jastrychu, wodoodporne płyty wiórowe bądź sklejka wodoodporna wyrównują podłoże pod panele podłogowe bądź terakotę. Takie rozwiązanie zastępuje wylewkę cementową. Dzięki temu, że jest lekkie, sprawdza się także w starych, remontowanych domach o słabych stropach, a dzięki temu, że jest suche – nie wprowadzamy do wnętrza wilgoci.

Autor: Janusz Wajszczuk

...pustaki gipsowe w obiegowej opinii uchodzą za materiał „bojący się” zawilgocenia. Rzeczywiście pod wpływem wilgoci znacznie spada ich wytrzymałość, ale do obliczeń projektowych przyjmuje się właśnie wytrzymałość pustaków w stanie pełnego zawilgocenia. Sprawia to, że nawet w warunkach powodziowych ściana gipsowa zachowuje odpowiednią wytrzymałość, a w stanie suchym ma jej znaczny „zapas”.

Autor: Andrzej Janiszewski , Bożena Janiszewska

...wykładzina podłogowa na podkładzie filcowym zapewnia większy komfort niż ta na podkładzie z gąbki, ponieważ filc nie kruszy się, jest bardziej miękki niż gąbka i lepiej tłumi dźwięki.

Autor: Krzysztof Zasuwik

...taśma aluminiowa powleczona elastycznym tworzywem może zastąpić tradycyjną obróbkę z blachy. Można jej używać do obróbki kominów, okien dachowych i innych elementów przechodzących przez połać dachu.

Autor: BRAAS

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi